Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 

Budapesta....

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
Ma duc sa-mi iau masina din germania,si la aintoarcere as vrea sa ma opresc in Budapesta pt cumparaturi,cadouri....etc.Am si eu nevoie de sfaturi de orce fel,cum sa ajung(drum mai scurt,mai bun,mai simplu de ajuns)unde sa fac cumparaturi,orice sfat imi e de folos,multumesc

#2
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,285
  • Înscris: 05.12.2005
Acum vreo nouă ani am mers undeva lângă Budapesta la un mare supermarket.
Chiar era mare!
Mi se pare că îi spunea Polus Center.
Dar nu știu unde e.
Cert e că plecam spre țară și ne-am putut permite să pierdem o jumătate de zi acolo.

#3
sepguy

sepguy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 27.12.2002
westend city center, langa gara nyugatti...e cel mai mare mall din partea asta a europei; iti poti petrece cateva ore bune acolo la cumparaturi!

#4
m_criss23

m_criss23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 11.05.2006
la preturi cum sunt?pp ca nu au imbracamintea de la noi din cora ,carfour, etc..

#5
AlexPod

AlexPod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 26.06.2006

View Postm_criss23, on Aug 28 2006, 23:06, said:

Ma duc sa-mi iau masina din germania,si la aintoarcere as vrea sa ma opresc in Budapesta pt cumparaturi,cadouri....etc.Am si eu nevoie de sfaturi de orce fel,cum sa ajung(drum mai scurt,mai bun,mai simplu de ajuns)unde sa fac cumparaturi,orice sfat imi e de folos,multumesc

In primul rand, mai bine deschideai topic-ul la Turism, nu la auto, pentru ca e mai degraba turism-related. Dar in fine, lasand asta la o parte, si back ontopic....shopping si drumuri.

In Budapesta traficul e civilizat si foarte OK, doar ca e cam ciudat organizat. F multe sensuri unice acolo unde nu te astepti, nu poti sa intorci pe mijlocul bulevardului ca pe la noi, etc. Cea mai sigura metoda...harta auto pe care sa fie mentionate si sensurile unice.

Cumparaturi acum...WestEnd intr-adevar e URIAS...te pierzi pe acolo....si gasesti cam orice ai putea sa ai nevoie....plus parcare cu plata la subsol pentru masina. Haine din ultimele colectii occidentale, dar ca preturi sunt comparabile cu mall-urile de la noi, in mare. Avantajele sunt produsele noi si de buna calitate. Iti mai recomand si Vaci utca, o straduta care reprezinta centrul comercial al orasului, si unde gasesti cam orice ai avea nevoie (magazin Zara ff mare, adidas, nike, etc.)

Oricum, sfatul meu pt. Budapesta e sa lasi masina pe la margine, si sa mergi cu transportul in comun. Mai la indemana si mai usor sa te descurci.

#6
blueskychap

blueskychap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.09.2006

View Postm_criss23, on Aug 28 2006, 22:06, said:

Ma duc sa-mi iau masina din germania,si la aintoarcere as vrea sa ma opresc in Budapesta pt cumparaturi,cadouri....etc.Am si eu nevoie de sfaturi de orce fel,cum sa ajung(drum mai scurt,mai bun,mai simplu de ajuns)unde sa fac cumparaturi,orice sfat imi e de folos,multumesc

Am fost in Budapesta. Frumos oras! Al naibii de frumos!
Naspa cu parcarile! Cele mai multe cu plata si foarte multe locuri cu parcarea interzisa. Atentie: pe orice strada a-i parca, nu poti tine masina acolo mai mult de 2 ore!!!! Pentru a o tine mai mult de 2 ore iti trebuie un abonament care nu stiu de unde se cumpara. Eu am lasat-o 5 ore si am primit o amenda la fiecare 2 ore. Deci 2 bucati, fiecare de cate 1360 forinti daca o platesti in 5 zile. daca nu...dublu. 1 euro era 270 forinti parca... Am gasit pe parbiz, sub stergatoare, doua plicuri cu amenzile.La sugestia unor unguri pe care i-am intrebat unde le pot plati, nu le-am platit deloc! Nu sfatuiesc totusi si pe altii sa faca la fel. :nonobad:  Eu nu plec afara decat foarte, foarte, foarte rar. Nu stiu daca ramane pe undeva inregistrata amenda, dar ungurii mi-au spus ca daca nu sunt cetatean maghiar, nu-i musai s-o platesc. Si am intrebat 3 tipi diferiti! Toti trei mi-au spus la fel! Daca nu au numele meu...nu-i bai cica! Oricum, nu mai mult de 2 ore daca nu vrei necazuri si bani in plus aruncati pe geam!

#7
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postsepguy, on Aug 28 2006, 23:20, said:

westend city center, langa gara nyugatti...e cel mai mare mall din partea asta a europei; iti poti petrece cateva ore bune acolo la cumparaturi!

Mersi de info...o sa merg cu prima ocazie dar cum se intra acolo,,,daca poate sa spuna cineva.Venind de pe Margit Hid(Podul Margareta) sa zicem treci prin fata garii avand-o pe partea stanga.De la gara cam pe unde e West End asta?

#8
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006
E chiar langa Nyugati.

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postdevs.java, on Nov 27 2006, 17:01, said:

E chiar langa Nyugati.
Cum adica langa?Vis a vis e magazinul acela cu geamuri fumurii dar e un magazin normal.
Cum te uiti la gara in stanga probabil pe bulevardul acela care merge paralele cu liniile de tren?

#10
devs.java

devs.java

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 17.02.2006

View Postsanddy1964, on Nov 28 2006, 18:36, said:

Cum adica langa?Vis a vis e magazinul acela cu geamuri fumurii dar e un magazin normal.
Cum te uiti la gara in stanga probabil pe bulevardul acela care merge paralele cu liniile de tren?

Exact este strada paralela cu liniile de tren. Adresa este Vaci Ut 1-3.

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postdevs.java, on Nov 28 2006, 20:21, said:

Exact este strada paralela cu liniile de tren. Adresa este Vaci Ut 1-3.
Mersi, daca stiam trecam pe aclo.Cica e o suprafata comerciala f mare,...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate