Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#4339
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011

View PostLyvyoo, on 16 iulie 2018 - 16:43, said:

Spre exemplu, daca la cateva zile distanta am programata o iesire din tara cu masina, nu ar fi recomandat sa ma incumet cu masina joasa (Mazda3) pe traseul Statiunea Parang  - Baia de Fier, prin DN7A - Transaplina (Obarsia Lotrului)? Nu am facut niciodata bucata aia pe Petrosani si nu imi dau seama de pe youtube daca merita sa fac doua ore prin Bumbesti sau sa o tai intr-o ora pe acest DN7A spre Obarsie...
Nu renteaza sa bagi masina pe acolo. De la Petrosani pana la cabana Groapa Seaca drumul e acceptabil, dar de acolo si pana la limita de judete Hunedoara/Valcea o sa enumeri toti sfintii si conducatorii tarii.

#4340
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Am fost ieri pe Transalpina de la Sebeș la Novaci, am trecut pe acolo la câteva momente de la decesul motociclistul ui maghiar. Apucaseră sa pună o prelata pe cadavru. Starea drumului variază de la excelent la cam prost. Sus însă pe porțiunea interesanta totul este ok, mai puțin participanții la trafic în special motocicliștii și Lance Armstrong wannabes.

Edited by Kokoshmare, 23 July 2018 - 20:11.


#4341
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006

View PostCleopatra-7, on 16 iulie 2018 - 19:10, said:


Nu renteaza sa bagi masina pe acolo. De la Petrosani pana la cabana Groapa Seaca drumul e acceptabil, dar de acolo si pana la limita de judete Hunedoara/Valcea o sa enumeri toti sfintii si conducatorii tarii.
cam cat de prost e drumul?e macadam sau sunt doar gropi unde se merge incet?cam ce distanta e drum prost?

#4342
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 18.04.2007
2016: dacă era macadam neted era perfect; dar erau și gropi și șleauri; sunt zone unde se mergea foarte încet ca să alegi gropile în care intri și pe care le ocolești; posibil să se fi degradat mai rău de atunci, sau poate au băgat un greder să mai niveleze un pic, nu știu; cert e că se putea parcurge (nu cu mașini bibelou), cu grijă; treceau destule mașini; lungimea zonei proaste 5-10 km, nu mai știu; cum au zis și ceilalți, de la Groapa Seacă în sus, până după ce începe coborârea

PS: bucata asta NU e Transalpina; dar pe aici ajungi la TA

Edited by Brainie, 25 July 2018 - 08:27.


#4343
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@RamboX, daca vrei sa mergi pe acolo neaparat, se poate merge, dar asa cum spunea si Branie, mergi incet ca sa iti alegi groapa in care sa intri. Distanta e de circa 10km. Ultima data am fost in august 2017 si nu cred ca s-a facut ceva de atunci.

#4344
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
tks de raspunsuri.sunt la straja acum dupa ranca si am luat-o pe valea jiului,am vb in ranca cu cineva si cica e rau de tot dupa ploile astea ca s-a scurs apa si a luat si pitrele de a ramas noroi cu balti adanci de ramai urgent acolo.si in plus cand am plecat din ranca adica ieri era o ceata cu ploaie marunta de nu vedeai nimic.

#4345
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007

View PostKokoshmare, on 23 iulie 2018 - 20:10, said:

Am fost ieri pe Transalpina de la Sebeș la Novaci, am trecut pe acolo la câteva momente de la decesul motociclistul ui maghiar. Apucaseră sa pună o prelata pe cadavru. Starea drumului variază de la excelent la cam prost. Sus însă pe porțiunea interesanta totul este ok, mai puțin participanții la trafic în special motocicliștii și Lance Armstrong wannabes.
Pe 3 august sunt acolo... Zici ca e naspa drumul? Cam cit de naspa si pe ce portiune?

#4346
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

View Postmihalexmihalex, on 30 iulie 2018 - 19:56, said:


Pe 3 august sunt acolo... Zici ca e naspa drumul? Cam cit de naspa si pe ce portiune?
Îți dau diseară câteva indicații pe gmaps.

#4347
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Eu am venit dinspre Sureanu, ieri , si parca cei 15-18km de drum forestier nu se mai terminau :) Comparativ, accesul in Transalpina dinspre Petrosani (pe cei 10km problematici) este si mai rau decat drumul spre Sureanu?

#4348
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Chiar acolo unde se întâlnesc DN67C și DN7A drumul 3 prost și mai sunt niște porțiuni mai problematice. Încerc sa vad dacă pe pozele făcute era activ geotaggingul ca să dau o locație exacta. Oricum, mare atenție cu vremea asta schimbătoare, e întotdeauna posibila o aversa fix în cel mai solicitant segment de drum.

Edited by Kokoshmare, 31 July 2018 - 16:16.


#4349
aysmen

aysmen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 02.08.2007
Buna seara, care este starea drumului Voineasa-Obarsia Lotrului?La inceputul lei 2018 se anunta ca se va reabilita aceasta portiune.
Multumesc.

Edited by aysmen, 03 August 2018 - 23:56.


#4350
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Hristos a Inviat!
Daca se vor alinia planetele, urmeaza sa traversam Transalpina la sfarsit de mai, cu plecare din Sibiu. Vom fi doar 2 adulti, si ne gandeam la ruta Sibiu - Sebeș - TA - Obarsia Lotrului - Novaci - Tg. Jiu - Petrosani - Hateg etc. (cu destinatia finala Timisoara). Desi din ce-am dedus de prin multe topice de aici, portiunea cea mai faina de pe TA ar fi de la Obarsia Lotrului spre Novaci. Totusi stie cineva care e starea drumului Obarsia Lotrului - Petrosani (daca intram de la Sebes si sa iesim la Obarsia Lotrului)? Cat de practicabil este...
Multumesc anticipat!

#4351
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
@Den2009, de ce te-ai duce daca vrei sa eviti partea cea mai frumoasa? Obarsia Lotrului-Petrosani e circulabil, dar cu injuraturile de rigoare; nu recomand.

#4352
Den2009

Den2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 22.09.2009
Nu am stiut (pana sa citesc mesajele) ca portiunea aceea e cea mai frumoasa din tot drumul. Și probabil vom merge pana la Novaci si apoi spre Tg. Jiu. Doar eram curioasa si cum e acel drum - scurtatura spre Petrosani

#4353
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut, vreau vara asta sa ajung si eu pentru prima oara pe Transalpina. Ce drum imi recomandati din Obrasia Lotrului? Spre Voineasa - Brezoi sau Sebes?

Din cate am citit spre Voineasa este prost drumul, l-au reparat sau ceva?

#4354
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostCosmo13, on 19 iulie 2019 - 10:36, said:

Salut, vreau vara asta sa ajung si eu pentru prima oara pe Transalpina. Ce drum imi recomandati din Obrasia Lotrului? Spre Voineasa - Brezoi sau Sebes?

Din cate am citit spre Voineasa este prost drumul, l-au reparat sau ceva?
Sunt portiuni mai denivelate in ambele parti, bucata Ranca-Obarsie e buna, iar Obarsie-Petrosani e buna de testat tancurile...
mai jos de Ranca, spre Obarsie se afla de acum celebra Stana Turistica Stefanu, unde a mancat Simona Halep bulz...
tocanita la ceaun, cu mamaliguta, e chiar buna...

Edited by d-ardeleanu, 22 July 2019 - 13:06.


#4355
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,078
  • Înscris: 16.10.2018

View PostCosmo13, on 19 iulie 2019 - 10:36, said:

Salut, vreau vara asta sa ajung si eu pentru prima oara pe Transalpina. Ce drum imi recomandati din Obrasia Lotrului? Spre Voineasa - Brezoi sau Sebes?

Din cate am citit spre Voineasa este prost drumul, l-au reparat sau ceva?
Bucata OL-Sebes e foarte buna. Spre Voineasa e mai naspa, catre Petrosani e de c*c*t. Iarasi foarte buna bucata OL-Rinca-Novaci, confirma si colegul d-ardeleanu...
Uite cum era soseaua anul trecut in august: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ENn8G2f-Ss0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by _R_A_D_U, 22 July 2019 - 12:57.


#4356
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Multumesc frumos pentru informatii. O sa continui spre Sebes din Obarsia Lotrului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate