Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Garmin c510 vs Mio A701

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
pentium

pentium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2006
Daca exista pe aici utilizatori experimentati, va rog ajutati un novice.

Ce vreau: vreau sa achizitionez un device si un software care sa ma atentioneze macar sonor daca nu si vizual cand ma apropii de camerele de pe DN1, cu macar 500 de m inainte.

Nota: discutam de viteze de 200-250 km/h deci am nevoie de spatiu de franare.
Apropo, la viteze mari nu am probleme cumva de "GPS update"? Intreb pt. ca nu stiu. Sa nu ma trezesc ca imi spune aparatul DUPA ce am trecut de camere ... :(

Nota: nu ma intereseaza mp3 player incorporat sau alte prostii. Nu folosesc NIMIC in masina cand conduc asa, nici telefonul masinii, nici DVD player, nici muzica, nici mp3, ABSOLUT NIMIC. Desi unii dintre voi deja au alta parere, imi place viatza mea si tind sa o pastrez.

Buget: nu este important, oricat intre 1000$ si 1500$.

Constrangeri: am o masina in care este absolut exclusa varianta mesterului roman care desface si da gauri si instaleaza, etc. NU ACCEPT asa ceva.

Ce am citit: in Europa, Tomtom este lider, urmat de Garmin si apoi de I-Go.

Ce solutii am inteles ca exista: pai ori imi aleg un PDA shmecher si decid ce soft cumpar, ori imi pun un device gen Garmin c510 si gata.

Nota: ma atrage ideea sa vad si benzinariile si alte puncte de interes. Care soft e mai bun la asta?

Nota: shmecheriile cu interfatza mai buna, butoane 3D si alte fleacuri nu tzin la mine. Sa sshi0le bage in fund cine le-a inventat. Shi in armata americana tot 2D-ul e sfant (cum e sfanta busola si harta clasica).

Nota: mi se rupe de alte tzari, pt asta am sistemul de navigatzie original al masinii.

Intrebare: care configuratie e mai buna pt ce vreau eu?
Adica, soft pt romanica: I-go sau celallat, parca Roadmap sau asa ceva ...

Nota: sa tzina bateria ca eu parcurg repede romanica.



P.S. SIRF III it's a must.

#2
bluehunt

bluehunt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 957
  • Înscris: 22.03.2004
nu mai posta de 2 ori acelasi lucru.

#3
dan_padure

dan_padure

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 12.05.2002
Intrucat pe de o parte ai niste mari aere de jmecher autohton romanesc care merge cu 200-250/h si flashuieste pe toata lumea sa se dea la o parte ca vine EL,  iar pe de alta parte ai niste "constrangeri" destul de importante, nu cred ca o sa-ti sara multa lume in ajutor pentru ca nu stiu daca exista in lume un produs care ar putea sa te multumeasca.

Nu poti sa-ti faci update la softul masinii care sa te ghideze si prin RO? poate au bagat si ei avertizare POI

Daca nu, ia-ti un produs normal si asta e, o sa ai si tu cabluri de alimentare eventual antena externa care-ti curg peste bord

Eu as merge pe MIO

#4
pentium

pentium

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 22.08.2006
Shmecher autohotn ... mda, ma ashteptam.

Imi cer scuze pt. postul dublu, dar eu cautam o solutie si hard si soft, asa ca am postat in ambele locuri.
Admin sterge te rog daca vrei cel de hard de exemplu, ca am raspuns doar aici.

Anyway, shmecherul, care a muncit mult la viatza lui pt banii pe care i-a facut din soft in America (deci nici o legatura cu politica sau cu banii lui tata, lui saracu', i-am luat eu un Audi A4 diesel cadou, nu el mie Porschu'), deci shmecheru' a mers, a vazut, a citit, si a incercat sa apeleze politicos la unii oameni care ar trebui sa fie mai experimentati si mai intelepti decat el. Dar balcanismul este in floare, asa ca ... daca tot suntem pe un forum de navigatzie, mai calatoriti si voi fratilor sa vedeti ce inseamna cuvintele acelea doar de dictionar in romanica: etica, comportament civic, etc.

Conluzii:
1. I-Go este ma ibun ca soft si cum soft-ul e cel mai important lucru (dupa calitatea si viteza de receptie a senzorului GPS), daca va intereseaza strazile din romanica si navigatia in general ... Mio+iGo sa traiasca, dar se pare ca e important sa aiba SIRF III ca salveaza si bateria si este mai rapid in toate cele (lock, update, etc.).
Cum pe mine ma in interesau doar camerele de pe DN1 ... am ales altceva.

2. Treaba cu PDA-ul: daca nu vrei sa cari dupa tine mai multe electronice, sa ai un PDA care face si navigatzie si e-mail si telefon e cool, A701 pare a fi un compromis foarte bun.

3. Dupa multa lectura de net, in ceea ce priveste senzorul absolut toata lumea lauda Garmin. Asa ca mi-am luat traista in batz si am vizitat sediul lor chitit pe noua serie StreetPilot 500 (C510 ca ce are in plus c550 nu ma prea intereseaza). Cand am vazut live aspectul de mic televizor Sony din anii 60 m-am cam desumflat dar tipul de acolo a scos amabil si un Nuvi 360. Mic compact, sobru, exact ceea ce cautam. Pretzul insa ... 1.000 euro cu tot cu TVA. Asta e, l-am luat si isi face foarte bine treaba pe DN1 si pe Magheru. L-am testat azi.

Cred ca daca va uitati la solutzii mai low budget, Mio+iGo pare cel mai bun compromis.

Daca vreti doar sa il folositi cand iesiti din batranul Bucale si doar cu bun simtz, pt. drumuri principale, isi face treaba si Garmin, recomand c510 (la buget).

Si hartizle dupa parerea mea, or sa ajunga identice ca informatzie in timp. Imi aduc aminte de circul de marketing dintre Connex si Orange, cand erau pe la inceput, cel cu acoperirea teritoriala.
Competitzia o sa ii fortzeze sa ajunga la aproximativ acelasi nivel.

Oricum Tomtom 910 parca, mai ales pt. cei cu iPod in masina, este rege pe piatza in Europa deci trebuie sa erupa si el pe aici in curand.

Multzumesc de ajutor,
Pentium.

P.S. Flash dau sa ma vada pietonii care traverseaza inconstienti E60-ul, ca si daca i-as lua legal la 70 km/h tot ii omor. Si dau si pt. cei cu Dacii vechi sau masini asemanatoare care se trezesc sa faca depasiri aiurea.
Cei cu masini mai scoase s-au comportat foarte frumos pana acum, sa fiu sincer mult mai frumos decat in vest, se dau ei la o parte inainte sa dau eu flash. Si sa stii ca pana sa fie interzis in Germania, se dadea si acolo flash la greu dar doar pe ultima banda, cea de max speed.

Edited by pentium, 23 August 2006 - 15:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate