Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cum ati investi 1mil. € ?

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#1
specialul

specialul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 27.09.2004
Presupunand ca aveti azi 1 mil. de € , dar trebuie sa renuntati la servici si sa traiti numai din acesti bani.
Care ar fi investitiile pe care le-ati face ? Cum ati administra banii ?
Ex : As cumpara o vila de 500.000 de € in Pipera si as inchiria vila cu 2000 de € pe luna , as cumpara in voluntari teren de 200.000 de € si as avea sanse sa se dubleze valoarea lui in 2-3 ani , as mai deschide un supermarket cu 200.000 de € care ar putea produce un profit de x euro pe luna/an , iar 100.000 de € as tine-o la banca x de unde as lua o dobanda de 400 de € pe luna acesti bani vor fi ca rezerva pentru alte cheltuieli etc.
Deci cu detalii concret ! NU exemple de genul : mi-as deschide o firma in domeniu IT , mi-as deschide un magazin , un butic s.a.m.d  :cursing:  ???

#2
nutumdp

nutumdp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 07.08.2006
Da dragutz topic! Sa ne spunem fiecare parerea!

Sincer sa fiu nu m-am  gandit niciodata la asta!
Nu stiu ceva care sa produc, ansamblari telefoane, ceva productie,nici nu-mi trece prin cap acum asa ceva.
in orice caz baniii nu trebuie tinuti la banca!

#3
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postspecialul, on Aug 21 2006, 10:14, said:

Presupunand ca aveti azi 1 mil. de € , dar trebuie sa renuntati la servici si sa traiti numai din acesti bani.


Hmmm... chiar trebuie sa renunt la servici?  Sa traiesc dintr-un prapadit de milion de $ ?


Though one. :D


As angaja pe cineva sa se ocupe de probleme, eu as fi in Tahiti sorbind din coctail pe plaja...

#4
unisex

unisex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2006
As lua toate orasele din Romania la rand si as studia sa vad care au centre comerciale, daca au de care, cum unde, daca nu au, ce terenuri sunt disponibile in acel oras. Daca cumva nu imi ajung banii, m-as duce cu un plan de bataie pe la toate bancile tari si imi gasesc sponsori suta in mie. Dupa aia l-as inchiria.

#5
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006
Io unu mi-as cumpara teren de vreo 500.000  si la ala sigur l-as vinde dupa 2-3 ani cu 1,5 mil  de 350,000  as cumpara vreo 5 apartamente de pe care as lua cam 1500 chirie pe luna poate chiar mai bine ;) si de  150,000 mi-as face o vila :)

Asta asa in mare :) daca stau sa ma gandesc mai bine poate i-as investi altfel

#6
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
M-as indoi ca asta este problema: ce sa faci cu un milion?

Mai degraba cred ca este: cum sa faci un milion?

Cred ca v-ar fi destul de folositor daca ati inceta sa mai visati castiguri imediate la loto.

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
da, dragut topic. ca alte n'spe alte mii si de aici si de pe alte arii.
numai suma difera.
"Ce sa faci cu 100 de euro ?"
"In ce investesti 1000 de euro ?"
"Cum ati investi 1 mil. de euro ?"
mai bine ati pune capul la contributie cum SA FACI, cum sa MUNCESTI pentru 1 mil. de euro, nu sa fabulati...
ariile de creatie sunt in alta parte.
:death:

#8
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Numai IMOBILIARE? Oare suntem o tara de Becali? Eu as cumpara seleniu de la un combinat din zona si l-as juca la Amsterdam pe bursa.

#9
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
As face ceea ce fac si altii cu 1 sau mai multe milioane de E.

Extrem de putini oameni au 1mil E cash. Au case, au actiuni, obligatiuni, terenuri, obiecte de arta, masini...

Asa ca, cu 1 M E cash eu mi-as lua: case, terenuri, masini, actiuni, obligatiuni, si as lasa vreo 10k in cont pt cheltuieli curente.

PS: daca iei 1M si-l investesti ca sa faci 2M ar trebui sa-ti pui intrebarea: daca n-am ce cumpara acum cu 1M de ce sa ma ostenesc ani de zile ca sa obtin, poate, 2M? La ce o sa-mi foloseasca?!

#10
unisex

unisex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2006
Ideea aici nu era neaparat CAT ci cum. Va aduceti aminte de MILIARDUL dat de Calinescu la ProTv acum cativa ani, de craciun, anul nou, vreo cativa ani la rand.  Acum catva timp am citit in nu stiu ce ziar de pe net ca majotitatea sunt de unde au plecat. Adica si-au luat o casa, vreo cativa ani de euforie si dupa aia la munca ca nu mai tine. Ala e inteligentul care are 1000 de euro si face 10.000 maine si poimaine din 10.000 face milionu'.  Sunt 100% convinsa ca daca subit ar castiga toti de pe forumul acesta la Loto, 70 la suta s-ar trezi din betie a doua zi cu deja 10% mai putin.

#11
atalbu

atalbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.12.2004
Am spus CE/CUM, nu CAT. Intrebarea "cat?" chiar nu are sens: "cat sa faci un milion?". Nu cred ca si-au pus multi intrebarea asta.

#12
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
20% titluri de stat/depozit banci(in functie de ofertele momentului), 70% in doua fonduri de investitii performante, 10% speculatii forex

Edited by gtk, 21 August 2006 - 14:59.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

20% titluri de stat
totusi astea isi pastreaza cel putin la noi pentru moment cel mai mare grad de securitate. nu mai bine muti putin din 20 cu 70 u 10, in 40 cu 50 cu 10 ?

#14
popescu_petro_adina

popescu_petro_adina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2006
Eu una daca as avea un milion de euro as investi intr-o firma retea de servicii pentru public
Este testata treaba si merge de minune
La altii bineinteles
Normal conteaza foarte mult domeniul prestarilor de servicii
Ideia exista numai milionul lipseste

nu este asa de greu sa faci din bani alti bani
numai ca trebuie sa ai baza
o pista de plecare

#15
popescu_petro_adina

popescu_petro_adina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.08.2006
parerea mea

#16
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
vad ca toti se "bazeaza" pe speculatii imobiliare... visul romanului : sa stea degeaba si sa curga banii ;)

Romania e o piata emergenta, oricand se pot intampla surprize - exemplu clar: Ungaria este in pragul unei crize economice.

Am invatat de la clientii mei ca "nu e bine sa-ti pui toate ouale in acelasi cos" asa ca as ataca cel putin 2 chestii din cele de mai jos.
- mi-as dezvolta firma (acum proiecte si idei sunt multe bani nu prea...) ,
- as investi in turism (o pensiune cu 20-30 locuri)
- as cumpara actiuni la un fond de investitii serios de afara.
- as investi in cercetare (chimie)

ce nu as face:
- nu as bloca banii in pamanturi la care sa nu adaug valoare deloc (doar sa astept sa creasca pretul).
- nu as bloca banii intr-o banca sa astept o dobanda anuala infima

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

as investi in cercetare (chimie)
genetica, micro chimia moleculara, biotehnologia...chestii de genul asta sunt indiscutabil de profitabile daca ai suficienti bani sa-i arunci prin paradisele fiscale pe unde exista astfel de laboratoare specializate...
taxe mici, si daca ai fonduri suficiente cat sa investesti intr-un produs 'de succes' care ' sa prinda'...te-ai scos :)
desigur..banii trebuie sa fie dispensabili...

#18
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,842
  • Înscris: 03.11.2005

View Postspare-me, on Aug 21 2006, 12:48, said:

da, dragut topic. ca alte n'spe alte mii si de aici si de pe alte arii.
numai suma difera.
"Ce sa faci cu 100 de euro ?"
"In ce investesti 1000 de euro ?"
"Cum ati investi 1 mil. de euro ?"
mai bine ati pune capul la contributie cum SA FACI, cum sa MUNCESTI pentru 1 mil. de euro, nu sa fabulati...
ariile de creatie sunt in alta parte.
:death:

Mai visam si noi spare-me, ca cine stie, daca primim o mostenire fabuloasa sa fim pregatiti, nu s-o risipim   :)
Eu cred ca as angaja niste consultanti sa ma invete ce sa fac cu ei, si dupa ce as evalua propunerile lor as lua o decizie. Evident consultantii ar fi in marea majoritate (sic) straini.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate