Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dictionar Moldovenesc-Roman

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
smcristi

smcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.08.2003
De mult nu am mai vazut o tampenie ca asta, a aparut in August 2003

Attached Files

  • Attached File  001.jpg   312.33K   500 downloads


#2
smcristi

smcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.08.2003
si inca una

Attached Files

  • Attached File  002.jpg   320.77K   219 downloads


#3
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
adevarul e ca sunt limbi diferite... lol, daca te iei dupa ce scrie acolo...

dumnezeule... cuvintele parca inseamna altceva

#4
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
este aceeasi limba .. numai ca moldovenii de peste prut vorbesc o romaneasca din moldova noastra cu alt accent si cu multe arhaisme .. crede-ma  .. stau in iasi si am avut colegi la fac. din chisinau , balti samd .. si sunt romani indoctrinati de comunism , iar limba lor a ramas la nivelul anilor 50-60 pentru cei mai multi din lipsa introducerii de neologisme ca la noi si multe alte motive
erau bancurile alea cu -- bodyguard = strajer
bar nonstop = bar veshnic
star wars = galsheava in sheruri
lovitura de pedeapsa = palitura di osanda ..
iar la facultatate cand ii rugam sa imi traduca din rusa documentatie tehnica de genul "castigul unui amplificator" imi spuneau "puterea de amplificare" ..

#5
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
hehe.. e pitoresc sa ii asculti.. imi aduc aminte cum am reactionat cand mi s-a zis prima data in camin in suceava " ucidi biecu" (adica stinge lumina)
multe dintre cuvinte intr-adevar sunt moldovenisme mai vechi..unele cuvinte din dictionarul ala le-am intalnit si la tara prin jud. Botosani la oameni varstnici.. dar mai ales in Suceava.
Ce e interesant e ca si profesorii universitari de la ei le folosesc.. am vazut la niste colocvii pe diferite teme unde au participat.. e drept ca nu sunt asa de abundente in limbajul lor.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt foarte simpatici...
Eu am auzit (mai demult) la stiri ca s-a dat in functiune o noua Statie de Iepurare a Apei...(am ras o juma' de ora cand am auzit)

#7
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pai din aia le trebuie dictionar, sa nu ramana shocati cand ne aud pe noi vorbind straina pt ei?

ERA SCUMP asa ceva?

#8
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
oameni buni, nu va repeziti sa faceti concluzii analizind un dictionar timpit ;-)    citi din voi ati fost AICI in .md sa vedeti situatia cu ochii vostri? sa gindesti despre un popor analizind doar citiva studenti nu e obiectiv.

m-am uitat pe screenshot'ul #2, am incarcat pina la 'zalubita'.  din toate aceste cuvinte nu cunosc nici unul, si nu am auzit de nici-un om care sa le foloseasca (chiar si cei din sate).   unica exceptie o constituie 'zal' (si 'zala~'), si asta de aceea ca in rusa 'zal' inseamna 'camera mare'.    sa va uitati atent la explicatie, acolo scrie 'casa cei mare'. au vrut sa spuna 'casa ce-i mare'? sau poate ?casa shea mare'? :-)     sunt sigur ca pe alte pagini sunt multe erori elementare.. deci dictionarul e facut de cineva care nu-i cel mai competent in domeniu.. ce sa mai vorbim?

oricum, fiind aici in Chishinau, pot sa va spun ca nu-i atit de rau pe cit pare, dar nici nu-i atit de bine. eu sunt moldovan, insa prima limba invatata a fost rusa. asa au fost timpurile...  rusii (si ucrainenii) pe care aici ii ?importau? fara pauze nici nu invatau romana! cunosc acum multi care traiesc aici de citeva generatii si nu doar ca nu stiu romana, dar nici nu vor s-o invete!

poporu' de aici a fost discriminat. chiar si in ziua de astazi se intimpla sa intri intr-un magazin si sa auzi de la vinzator "vorbeste omeneste!" (zice in rusa, adica ?vorbeste rusa ca eu nu inteleg?), va inchipuiti? Sa te simti strain in propria tara!
De ?istoria moldoveneasca? ati auzit? Pe aceasta au vrut s-o includa in scoli..
Te uiti in enciclopedii vechi (timpuri sovietice), acolo scrie ca pe locurile astea se vorbea slavona, si ca slavii traiau aici de la inceputul crearii lumii blah blah blah..
Pentru orice rus Moldova de astazi este o fosta gubernie care a fost rapita de Romania :-)
Pentru orice rus Marea Unire este ?ocupatia Moldovei de catre Romania?   (asa ca pentru noi voi sunteti ocupanti :) )
Etc..

Deoarece cunosc si romana si rusa, pot sa va explic ce inseamna limba moldoveneasca.. cel putin din punctul meu de vedere.  Sa cream o limba noua - limba romgleza, in care cuvintele sunt de asa forma: cuvint englez cu sufixul ul .  Exemple : Screenshotul, screenul, keyboardul, songul, skyul, movieul etc?  schimbati accentul pe o alta vocala ? ta da! Avem o limba noua.
limba moldoveneasca ? ideea e aceeasi, pur si simplu in loc de cuvint englez pui unul rus.  Poate ca nu ma veti crede, dar asa este!

Nu uitati ca asa limba o vorbeste presedintele, si aproape toti cei care conduc tara. Pacat ca nu aveti ocazia sa priviti la stiri fragmente din dezbateri parlamentare :-)    dar oricum ati pierdut totul ce-a fost mai interesant, caci Voronin in ultimul timp s-a mai civilizat :-)

Despre Transnistria nu mai spun nimic, acolo pina acum denumirile strazilor sunt in chirilica.

//BigPhantom, nu-ti face griji, toti te vor intelege. As vrea sa te vad pe tine in actiune, dupa ce vei si tu rusificat intens ;-)   daca dupa aceasta mai tii minte romana, sa stii ca esti bravo :-)

//rz   interesant, cum ai auzit ca se scrie cu ?ie?? ;-)   daca spui ca a fost pe TVM (canalul de stat, atunci te cred), dar oricum ma mir cum de ai fost norocos sa prinzi stirile in romana, ca eu de fiecare data cind dau pe acest canal vad numai stiri in rusa :cranky:

daca cineva din voi intelege limba rusa, pot sa dau un link la o tema interesanta dintr-un forum rus, ca sa aflati tot adevarul si despre moldova ?noastra?, si despre a ?voastra?, si despre Romania, si despre tzarul Stefan, si despre cneazul Vlad Tepes?. :lol:

inainte de a va lua shotgun?urile si de a le aplica impotriva mea, va spun inca o data ? pina nu vedeti cu ochii vostri, nu fiti chiar atit de siguri in ceea ce spuneti

#9
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003
p.s.   la mine in mailbox 99% de spam tot e in rusa :-)

#10
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 19.05.2002
@suslik-luna
cu stima pentru tot ce afirmi...

#11
smcristi

smcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.08.2003

Quote

Originally posted by BIGphAntom
pai din aia le trebuie dictionar, sa nu ramana shocati cand ne aud pe noi vorbind straina pt ei?

ERA SCUMP asa ceva?

Pai nu stiu cat costa, eu am dat peste pozele astea cautand ceva pe google si dandu-mi ca prim rezultat "dictionar moldovenesc-roman" :rolleyes:  :confused: , curios de rezultat am dat si link-ul era catre http://moldova.net/v...897e428cb348d30 acest forum al fratilor nostri de peste Prut in care se discuta despre idiotenia asta de dictionar. Si am dat pe un link din forum care duce la aceste poze.

Ce am mai aflat despre dictionar este ca are 19.000 de cuvinte,  340 de pagini și apare într-un tiraj de 5.000 exemplare iar autorul dicționarului este Vasile Stati.

Mi se pare ciudat ca la noi nu se discuta despre acest dictionar, cum de fapt nu se discuta despre situatia romanilor de peste Prut care sunt supusi fortat la ruperea cat mai mult de Romania si la rusificare.

Ceea ce am citit pe forum mi se pare foarte interesant in legatura cu siutatia lor. Si dupa cum vedeti de pe forum in proportie de 99% folosesc aceleasi cuvinte ca si noi, nu cea ce scrie in dictionar.

#12
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Mi se pare ciudat ca la noi nu se discuta despre acest dictionar, cum de fapt nu se discuta despre situatia romanilor de peste Prut care sunt supusi fortat la ruperea cat mai mult de Romania si la rusificare.

nu se discuta despre dictionar ca nu stiam de el

Daca noi am mai discuta si despre situatia celor de dincolo de Prut, tot nu am rezolva nimic

Daca imi aduc eu bine aminte, pe la inceputurile democratiei astea din RO, la un sondaj facut in Republica Moldova majoritatea nici nu doreau sa auda despre UNIREA cu RO, si de atunci mi-am zis: "frati - frati" (de neam) dar fiecare cu problemele lor. COrect ii ajuti cat poti, dar fara eforturi prea mari si repetate, cum am vazut eu ca a stat treaba.

NO OFFENCE

#13
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
OFF TOPIC BIG TIME

ce moneda este RUR
ca am vazut pe siteul www.ounet.md

__________

Quote

Iata ce ii asteapta pe cei, care isi vor plasa pagina pe OurNet: Un subdomen
pentri invingatorii concursului.  

sursa: http://www.ournet.md/hosting/ro.html

Asa se zice sau au gresit si eu, cum de multe ori gresesc si eu din repezeala si tastare?

Attached Files



#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

Quote

Originally posted by suslik-luna
//rz   interesant, cum ai auzit ca se scrie cu ?ie?? ;-)   daca spui ca a fost pe TVM (canalul de stat, atunci te cred), dar oricum ma mir cum de ai fost norocos sa prinzi stirile in romana, ca eu de fiecare data cind dau pe acest canal vad numai stiri in rusa :cranky:

Pana acum cativa ani, jurnalul de stiri al TVM era preluat si transmis pe TVR2...
Urmaream aproape zilnic jurnalul...
N-am vazut cum se scrie... am auzit doar crainica cand a spus foarte clar: IEP......

P.S.Chiar asa de rau e acum?
Se vorbeste numai in Rusa la TV?
Pana la urma tot ajung la voi...(demult am in plan o calatorie pana in Chisinau)

#15
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
parca e si PROtv in MD! aia cum transmit ?

care limba e mai mult folosita?

Inca o intrebare la interogatoriu :)
pustimea si tinerii ce prefera sa vorbeasca ? RO sau RUSA?

#16
smcristi

smcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 12.08.2003

Quote

Originally posted by BIGphAntom
nu se discuta despre dictionar ca nu stiam de el

Daca noi am mai discuta si despre situatia celor de dincolo de Prut, tot nu am rezolva nimic

Daca imi aduc eu bine aminte, pe la inceputurile democratiei astea din RO, la un sondaj facut in Republica Moldova majoritatea nici nu doreau sa auda despre UNIREA cu RO, si de atunci mi-am zis: "frati - frati" (de neam) dar fiecare cu problemele lor. COrect ii ajuti cat poti, dar fara eforturi prea mari si repetate, cum am vazut eu ca a stat treaba.

NO OFFENCE

Pai de ce nu stiai? Din cauza presei de rahat, care prefera sa se intereseze cu ce scor a batut nu stiu ce echipa din liga a treia belgiana si ce masina din cartoane a facut australianul din honolulu. Cand am spus ca "la noi nu se discuta despre dictionar" ma refeream la faptul presa noastra nu spune mai nimic sau poate a spus prin vreun articol mic in pagina 7.

Cat despre sondajul de care zici tu, probabil ca sunt prea mic si nu am auzit de el. Oricum, sa sti ca sunt intoxicati cu propaganda ruseasca si ca sunt mai mult dependenti din punct de vedere economic de rusi decat de noi.

#17
suslik-luna

suslik-luna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 21.08.2003

Quote

Daca imi aduc eu bine aminte, pe la inceputurile democratiei astea din RO......
   si tu crezi ca sondajul era realizat obiectiv? :-)   cum se falsifica alegerile, asa se trucheaza si sondajele... mai ales ca erau efectuate de comunisti.    ei sunt tare shmecheri! in ziua de astazi cind arata ceva la stiri, nu stiu cum izbutesc, dar gasesc prin niste sate care nici nu exista pe harta niste batrini care cu spuma la gura si cu pumnu' pe masa spun ca comunismu' rulez forever!  nimeni nu-i mai asculta, insa voi, cei care nu stiti situatia reala, analizind un astfel de 'interviu' sincer credeti ca asa sunt toti din tara.

RUR este rubla ruseasca.   aici mai pot adauga, cind achiti unele chitante in unele institutii, iti dau niste blankuri cam vechi, unde anul e scris asa 199_ iar valuta e marcata cu 'rub' :-)

cu subdomenul.. aici nu ma apuc sa zic nimic, fiindca de fiecare data cind utilizez cuvintul, il scriu ca subdomain, caci din engleza vine.   corect ar fi 'subdomeniu'?   daca da, atunci e clar, caci in rusa domain=domen

despre tv. pe TVM (acum se numeste Moldova1) teoretic exista si emisiuni in romana, dar acest canal il privesc rar, si cind randomly dau de dinsu' , in vre-o 70% de cazuri e ceva in rusa... arata tot felul de emisiuni despre minoritatile de gagauzi, ucraineni etc.... :-)  stiri in romana 'prind' FOARTE rar.  e interesant ca cei ce duc emisiunea sunt evident moldoveni din talpa, caci rusa o vorbesc cu un accent... %-)    latina e o limba moarta, pentru mine Moldova1 e un canal mort :)
pe pro-tv'ul nostru la 22.00 merge un buletin de stiri in rusa, in rest sunt 2 in romana

despre limbi. din pacate, parerea mea e ca rusa e mai folosita, dar e posibil sa fie nu chiar corect. de obicei vorbesc romana insa daca ma intreaba cineva in rusa, in rusa ii raspund. (in statistica pe mine ma vor considera rus :)) am cunoscuti cu care vorbesc doar in rusa, cu altii doar in romana. multi vorbesc rusa, dar cunosc si romana. deci subiectiv pare ca rusa e mai populara caci moldovenii cind vorbesc cu rusii - vorbesc in rusa, pe cind rusii cind vorbesc cu moldovenii nu vorbesc romana. iata un exemplu care demonstreaza cum minoritatea 'dicteaza'.... mai ales ca in multe institutii de stat lucratorii sunt rusi. odata am vazut cum o doamna (ru) aproape ca striga la o batrina care nu stia rusa si nu putea sa inteleaga ceva despre o greseala in factura ei...

am avut ocazia sa mai intru prin niste scoli ruse.. ei tot au obiectul 'limba romana'. pe holuri obiectul e numit 'limba boilor'  :mad:

desigur ca cunosc rusi care vorbesc romana fara probleme..

#18
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003
Mai fratilor!
Mergeti la vot si votati cu cine trebuie, data viitoare!
Comunistii aia de la voi trebuie starpiti, izolati...
E greu... dar nu imposibil!
Trebuie neaparat sa intrati si voi in rand cu lumea (Europa).
Salutare!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate