Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Bursa . . .

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#73
o_clona_efemerida

o_clona_efemerida

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.12.2006
Felicitari pentru ca v-ati batut joc de sperantele noastre, de timpul meu,ca ati acordat

premiile in ultimele 2 luni (cel putin) la cele mai aiurea ore posibile, ca ati incurajat

vanatoarea de posturi, si nu in ultimul rand ca m-ati privat de singurul lucru care il mai

asteptam de la toamna asta blestemata care tocmai a trecut.



P.S  Cei inscrisi in cursa pt laptop (si care sunt suficient de naivi sa spere la asa ceva)

ar face mai bine sa uite de tragerea la sorti, ca asta sigur trebuie sa fie aranjata. Aaaa

... si era sa uit: moderatorii de pe intreg forumul pot sa se pregateasca de pe acum la o

munca intreita in aceasta luna, cel putin.

#74
lupiduph

lupiduph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 03.05.2006
Neatza. O bursa verde va doresc in aceasta saptamana! :)

#75
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postlupiduph, on Dec 4 2006, 09:01, said:

Neatza. O bursa verde va doresc in aceasta saptamana! :)
din pacate mai ales cu scandalurile din politice nu cred ca va fi o sapt verde...cred ca anul se va incheia pe rosu...s-au panicat investitorii...
tu ce parere ai lupiduph cu tendintele in urmatorele luni? eu cel putin traiesc cu speranta ca sif-urile isi vor reveni si vor continua trendul ascendent...

#76
laurentcauia

laurentcauia

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 898
  • Înscris: 02.10.2006

Quote

Aduni cativa prieteni cu actiuni Amonil (se poate incerca si cu SIF) si incepeti sa transferati actiuni intre voi in piata spot, la BVB. Fiecare vinde si cumpara - si nu e neaparat nevoie de cantitati astronomice - iar pretul o ia cu hotarare in sus. Pentru credibilitate, se decoleaza pe o stire pozitiva (de exemplu reglemetarea pietei gazelor), sau fortati voi una in presa optimista.

Simultan, incepeti sa agitati apele si in piata futures, pentru scadenta din martie. Spre deosebire de piata spot de la BVB, fiecare jucator va avea deschise doar un singur tip de pozitii, unii cumpara, ceilalti sunt vanzatori. Fortati astfel cresterea numarului de pozitii deschise, faceti tranzactii la preturi din ce in ce mai mari. Cei care au pozitii de cumparare inregistreaza profit, ceilalti au pierdere pentru pozitiile de vanzare, dar cand actionezi in echipa totul se imparte asa ca schema se reduce aproape la un joc de suma nula.

In curand, efortul din piata futures da roade, incepe sa apara o diferenta (spread) fata de cotatiile din piata spot. Incep deci sa soseasca si jucatorii interesati de arbitraj (vand futures si cumpara spot si isi fac iluzii ca vor ramane cu diferenta marcata initial fara efort). Cu cat reusiti sa creati un spread mai mare, cu atat vor veni mai mult arbitrajori. Ei, in momentul asta deveniti vanzatori in piata spot si le pasati celor dornici de arbitraj actiunile voastre scumpe.

In piata futures, o parte din pozitiile de cumparare pot fi inchise cu profit bun pe seama arbitrajorior lacomi, care au plusat prea mult si au intrat deja in apel in marja, nu au bani sa il competeze si trebuie sa cumpere in piata pentru a se inchide. Iar voi aveti de unde sa le vindeti. Apoi, prabusiti piata futures, poate fi suficient ca pur si simplu sa nu mai cumparati. In acest fel intra in profit si cei cu pozitii de vanzare. Trageti linie, adunati castigul din piata spot cu cel din piata futures, va sunati prietenii din Oradea sa-i felicitati de Sarbatori, trimiteti o ilustrata CNVM si Comitetului Bursei si plecati la cumparaturi. La Multi Ani!

Conducerea bursei din Sibiu a sesizat miscarile speculative de pe Amonil, si a solicitat CNVM clarificari, furnizandu-i o lista a SSIF-urilor care tranzactioneaza furibund pe AMO. S-a luat de asemenea decizia eliminarii contractului futures pe Amonil din iunie 2007.

Execitii de retorica:

-Ce se intampla daca Amonil, societate cu majoritatea angajatilor disponibilizati, chiar da faliment in timpul resuscitarilor speculative?

-Ce se intampla daca brokerii implicati in miscarile AMO, care stiu cand  clientii lor intra in apel in marja, speculeaza prompt acest moment pentru a-i executa senin?

Sursa:Banii nostri.

Edited by laurentcauia, 05 December 2006 - 09:24.


#77
Ionut M

Ionut M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2006
Si eu sunt de aceasi parere cu Amonil ca este o miscare speculativa. Au inchis fabrica, mai au doar 50 de angajati din 650, au robinetele de gaze inchise pt neplata la timp a facturilor iar productia este zero.

Este ciudat ca scad toate actiunile "bune" si cresc actiunile companiilor care aproape ca sunt in faliment sau au rezultate financiare dintre cele mai proaste

Cred ca in perioada asta cel mai sigur este plasarea banilor in actiunile stabile ex. BRD

#78
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
e clar ca cresterea cotatie amonil s-a facut prin speculatii...tare ciudat cum actiile unei fabrici inchise pot creste in asa hal...ce inseamna sa ai bani sau mai nou sa lucrezi in grup:(

#79
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Inca in Romania nu am vazut nici 1% din ce inseamna adevaretele specualtii si manipulari pe piata de capital.

Cine ii familiar cu termenii "pump & dump" si cine stiu de copilul care a facut $800.000 in felul asta, stiu despre ce vorbesc.

#80
Ionut M

Ionut M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.01.2006

View Postexosyphen, on Dec 5 2006, 17:12, said:

Cine ii familiar cu termenii "pump & dump" si cine stiu de copilul care a facut $800.000 in felul asta, stiu despre ce vorbesc.

Eu nu sunt familiar. Da-mi detalii/povesteste-mi care e treaba

#81
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Care este intervalul de timp in care iti ajung banii in cont, din momentul in care ai vandut actiuni? Asta ca sa ma orientez cand sa vand, ca sa am banii atunci cand am nevoie de ei.

#82
teoteo

teoteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 05.09.2005
1.

Quote

Care este intervalul de timp in care iti ajung banii in cont, din momentul in care ai vandut actiuni? Asta ca sa ma orientez cand sa vand, ca sa am banii atunci cand am nevoie de ei.
Decontarea se face in 3 zile lucratoare.
2. Copilul a lansat zvonul ca actiunile X (o firma din SUA) vor creste, a publicat asta pe diferite siteuri si forumuri plus mailuri (unii mai incearca si acum chestia asta, de aceea mai primim si noi), preturile au inceput sa creasca. Dupa o vreme a inceput sa vanda (erau acolo si adulti implicati), iar rezultatul e evident (asta e pe scurt varianta pe care o stiu eu).
3. Apropo de speculatii (la noi sau in alta parte): nu te impiedica nimeni sa profiti de ele! Ce folos ca le sesizezi si nu faci nimic? Probabil ati auzit sau citit expresia "fii prietenul trendului"... chiar daca e artificial as adauga eu.
E riscant? Dar oricum exista riscuri la bursa! Solutia e sa nu fii lacom, te poti multumi si cu un castig mic cand vezi ca 'smecherii' vor mai mult! Cum stii unde sa te opresti? Asta tine de experienta, deci unii vor face bani, altii se vor uita si vor comenta, iar unii vor pierde. E riscant, dar trebuie sa va obisnuiti cu asta... sau sa renuntati! Poti cumpara actiuni 'solide' si sa inceapa apoi sa scada! Vremurile "buy and hold" sunt pe sfarsite. Iar experienta inseamna sa stii de ex. ca o firma a mai trecut prin amenintari similare (prag de faliment, restructurare, etc) si... a trecut cu bine! Si atunci unii au profitat si... au castigat, iar altii... au comentat. S-a castigat pe firme care chiar au dat faliment si 'afara'.

In perioada urmatoare, sa speram ca vine primavara! :peacefingers:

#83
iri

iri

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.01.2005
Mai am o intrebare legata de modul de impozitare si anume daca am fost clientul unui ssif pana in noiembrie, cand am vandut tot si am mutat cash-ul la un alt ssif, iar acum nu am cumparate actiuni de toti banii, o sa apara banii astia liberi ca si profit? Logic ar fi sa nu, insa am auzit unele comentarii la tv si nu sunt sigur.

#84
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005
sunt de acord cu ideea ca poti profite de speculatii ,dar iti trebuie o experienta ...
momentan vad ca bursa s-a linistit,oscilatiile de la o zi la alta sunt foarte mici,in afara de AMO(oricum deja observ ca incepe prabusirea actiunii)...
eu astept un an nou plin de maxime

#85
costin212

costin212

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 13.12.2006
Salutare tuturor,
Ma gandeam ca poate pot sa va fiu de ajutor.
M-am apucat de treaba cu bursa acum vreun an.Am facut cursurile de broker si mi-am luat diploma.Problema este in felul urmator.Sa castigi la bursa este simplu, chiar foarte usor de multe ori.Multi spun ca 80% din castiguri se bazeaza pe noroc, insa eu am ajuns la concluzia ca nu e asa deloc.Daca sti sa interpretezi anumite date si grafice si intelegi cum functioneaza treburile, totul merge ok.E adevarat, folosind aceasta metoda nu vei da tunuri, castigurile vor fi moderate, insa sansele de a pierde vor fi considerabil mai mici.Pana acum am tranzactionat pe bursele Forex numai in nume propriu, nu si pe banii altora si in ultimele 6 luni, de la o suma de 5000 am ajuns pe la aprox.15.000.E adevarat, au fost momente cand m-am hazardat si era sa pierd totul.Cine e interesat sa ma contacteze.Despre bursa se poate vorbi 3 zile si fara sa termini.

#86
bujuu

bujuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcostin212, on Dec 13 2006, 15:00, said:

Despre bursa se poate vorbi 3 zile si fara sa termini.
Aici sunt de acord cu tine...
Dar numai pe Forex tranzactionezi?pe BVB deloc ..ca noi vb aici mai mult de BVB

#87
myli

myli

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.12.2006
[quote name='costin212' date='Dec 13 2006, 16:00' post='2213547']
Am facut cursurile de broker si mi-am luat diploma.
Ai putea sa imi spui unde ai facut cursurile de broker?Si cat timp a durat cursul?

#88
PCDanDAX

PCDanDAX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.12.2006
cine vrea sa invete Bursa sa ma contacteze. Sint de 10 ani Trader dar nu in Romania ci pe DAX in Germania

#89
dzs

dzs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 20.04.2006
Mai eu m-am bagat pe LSE, printr-o firma de brokeraj, si am avut ceva vreme actiuni la Sun Microsystems, ATI si DELL, insa concluziile mele de incepator sunt urmatoarele:

- pentru castiguri imediate, de pe o luna pe alta, nu trebuie sa cumperi actiuni la Bursa, ca n-are sens. Iti este suficient un cont de savings cu APR mare (mai mult de 5% pe an nu e nicaieri in UK)
- daca investesti in "red hot penny shares" trebuie sa-ti faci temele foarte bine.
- nu baga toate ouale in acelasi cos ("Stock Investing for Dummies") ca risti sa pierzi enorm, si in general nu investi numai intr-o singura industrie (spre exemplu IT)
- la Bursa merita sa cumperi actiuni doar daca te gandesti la investitii de minim 2 ani de zile. Cei ce zic ca au castigat rapid, de pe un an pe altul, au avut noroc, insa asa cum zicea cineva aici, nu trebuie sa ai noroc neaparat ca sa castigi la Bursa.
- trebe sa alegi contul de trading cel mai bun pentru tine, fara comision anual, si cu un comision fix per tranzactie, indiferent de suma tranzactionata. Eu am ales Hoodless and Brennan din UK, care tranzactioneaza cu 7 lire per tranzactie, fara comision anual.
- daca investesti sume mici de bani, nu castigi cine stie ce. Eu am investit 500 de lire, si a fost putin.

Si inca o chestie: la Bursa nu se joaca nimeni.

Edited by dzs, 19 December 2006 - 17:46.


#90
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
@dzs : Imi poti da niste detalii despre firma ta de brokeraj din UK? Un link, ceva?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate