Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Metru Ster

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Am cumparat acum 2 sapt o masina de lemne si nu prea eram convins de cantitate iar vanzatorul spunea ca are 6 m3 = 10-11 metri steri .
Cum se calculeaza metrul ster ?

#2
sigrid.blom

sigrid.blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 13.08.2005
Un metru ster inseamna un metru cub.

#3
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005
Adica este acelasi lucru un metru cub cu un metru ster ??? Mi se pare ciudat  dar  poate este asa ...

Edited by Award, 20 August 2006 - 05:34.


#4
moro

moro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 17.11.2005

 Award, on Aug 20 2006, 04:19, said:

Am cumparat acum 2 sapt o masina de lemne si nu prea eram convins de cantitate iar vanzatorul spunea ca are 6 m3 = 10-11 metri steri .
Cum se calculeaza metrul ster ?
Vezi ca  metrul ster include si aerul(spatiile) dintre lemne!Deci un camion poate contine 8m steri sau 12m steri de lemne dar tu poti sa ai practic aceeasi cantitate de lemne![depinde de modul de aranjare(stivuire) a lor],practic cantitatea concreta este de 6m cubi(asta conteaza).La lichide nu exista decat m cub.Nu stiu daca am fost destul de explicit!

#5
Award

Award

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 24.04.2005

 moro, on Aug 20 2006, 13:23, said:

Vezi ca  metrul ster include si aerul(spatiile) dintre lemne!Deci un camion poate contine 8m steri sau 12m steri de lemne dar tu poti sa ai practic aceeasi cantitate de lemne![depinde de modul de aranjare(stivuire) a lor],practic cantitatea concreta este de 6m cubi(asta conteaza).La lichide nu exista decat m cub.Nu stiu daca am fost destul de explicit!
  

Ai fost foarte explicit . Merci mult

#6
cdanmarin

cdanmarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.01.2010
Ma intereseaza 1 m ster de aschii din lemn (tocatura) cu cati m cubi este egal. Multumesc!

#7
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Poti calcula numai daca gasesti pe undeva coeficientul specific de afinare al lemnului (presupun ca este in jurul a 40%), dar nu stiu sigur.

#8
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Metru ster - o gramada de lemne aranjate si taiate la dimensiunea de 1m/1m/1m (1 metru cub de lemn stivuit) si reprezinta echivalentul a 0,68 metri cubi (se ia 0,7)
Metrul ster este o unitate de masura imaginara (sa spunem) pentru a se putea calcula rapid volumul de bustean doborit in padure .
La vinzare lemn pentru foc se foloseste : 1 metru ster se imparte la coeficientul 1,62 si rezulta 0,62 metri cubi
La crengi si craci 1 metru ster are 0,11 metrii cubi
Depinde foarte mult de afinare , este o unitate de masura cum am spus mai sus "imaginara" , de ajutor sau cum doresti sa o numesti - numai stas nu poti spune ca e .

#9
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 cdanmarin, on 25th November 2011, 17:38, said:

Ma intereseaza 1 m ster de aschii din lemn (tocatura) cu cati m cubi este egal. Multumesc!

Nu exista asa ceva, metrul ster se foloseste doar pentru lemne de foc.

#10
cdanmarin

cdanmarin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 08.01.2010

 sopo, on 26th November 2011, 00:07, said:

Nu exista asa ceva, metrul ster se foloseste doar pentru lemne de foc.
Cumpar aschii din lemn de la o fabbrica de preluctare la m ster.

 hemTT, on 25th November 2011, 20:44, said:

Metru ster - o gramada de lemne aranjate si taiate la dimensiunea de 1m/1m/1m (1 metru cub de lemn stivuit) si reprezinta echivalentul a 0,68 metri cubi (se ia 0,7)
Metrul ster este o unitate de masura imaginara (sa spunem) pentru a se putea calcula rapid volumul de bustean doborit in padure .
La vinzare lemn pentru foc se foloseste : 1 metru ster se imparte la coeficientul 1,62 si rezulta 0,62 metri cubi
La crengi si craci 1 metru ster are 0,11 metrii cubi
Depinde foarte mult de afinare , este o unitate de masura cum am spus mai sus "imaginara" , de ajutor sau cum doresti sa o numesti - numai stas nu poti spune ca e .
Multumesc! E undeva la 3,7 coeficientul de afanare la aschii.

 dan78rom, on 25th November 2011, 18:09, said:

Poti calcula numai daca gasesti pe undeva coeficientul specific de afinare al lemnului (presupun ca este in jurul a 40%), dar nu stiu sigur.
Ai presupus bine, e 37% Multumesc!

#11
uzzi93

uzzi93

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.02.2005
Buna ziua
E prima data cand doresc sa cumpar lemne de foc.Am gasit doua persoane care vand fag la metru ster (170ron),diferenta intre cei doi e ca unu imi aduce lemnele taiate la 1m si celalalt mi-le aduce taiate la 1m si crapate in 4.Ma gandesc ca cel care le vinde crapate face acest lucru pentru a fi gramada mai voluminoasa.Cum e mai bine sa-le cumpar crapate sau intregi?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate