Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Coltul ASEistilor

- - - - -
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

#19
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006

View Postxella, on Aug 23 2006, 16:39, said:

Te inseli, eu cunosc cel putin 5. Dar mai exista un topic pe tema asta....

ptu.. god damit eu nu cunosc nici una  :D

bai aseistilor ce faceti ? astia de la poli au vro 4 pajini scrise si noi? haide-ti sa ii batem :D pe ei..

Edited by Eagle Raider, 23 August 2006 - 17:30.


#20
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Cum e vorba aia...?
Un inginer poate oricand sa faca ASE-ul, dar un economist mai greu Politehnica!  :coolspeak:

PS1: nu sunt inginer!

PS1:...inca!

:rolleyes:

#21
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,953
  • Înscris: 29.04.2006
dar nici nu m-ar interesa o astfel de experienta, clar pierdere de timp.

PS: tre sa munceasca si cineva la strung :D nuuu..  :proud:

Edited by Eagle Raider, 23 August 2006 - 17:52.


#22
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View PostEagle Raider, on Aug 23 2006, 18:51, said:

dar nici nu m-ar interesa o astfel de experienta, clar pierdere de timp.

PS: tre sa munceasca si cineva la strung :D

Gresesti aici. Un inginer proiecteaza, cel care face munca manuala este muncitorul cu o pregatire sub cea a inginerului.  :kisstogether:

#23
placebo87

placebo87

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 13.04.2006
Eu tocmai am terminat primul an  la Fac. de Stiinte Economice in Timisoara , si in mare parte cam tot atatea zile de cursuri aveam , mai exact in primul semestru , cursurile si seminarile aveau loc doar in 3 zile / saptamana , iar in cel de-al doilea semestru orarul era desfasurat pe 4 zile .
In rest  , lucrurile stau putin altfel , deoarece specializarea o vom incepe abia  
din anul 2 sem.  2. , in timp in anul 1 am studiat doar generalitati. :)

#24
cineva

cineva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 16.03.2005

View PostMeltdown, on Aug 18 2006, 11:45, said:

Eu am intrat anu asta la Cibernetica.

Are cineva idee cate ore avem pe saptamana si cum sunt structurate ?

Va rog sa lasati cateva informatii despre cum este atmosfera la acea facultate (profi, colegi, cursuri, etc.). :) Multumesc.

De anul trecut, examenele sunt si mai grele pentru ca trebuie sa se faca in fiecare an trierea buget/taxa.
Cea mai tembela profa din cate am cunoscut eu la Cibernetica este aia de drept civil (nu mai stiu cum o cheama e sasaita si ne zicea la fiecare curs "puisori"  :cursing: ). Ne-a dat examen 10 sau 15 intrebari de raspuns in 5 minute... desi erau cu variante de raspuns erau ca dracu' de grele si de intortocheate... multi au picat, evident.
In rest la programare, baze de date, sisteme de calcul au fost examene relativ usoare daca invatai putin inainte. Daca la sisteme faci cu Floarea Nastase cursurile nu sunt de ajuns, trebuie sa-ti inveti din carte. Daca faci matematica cu Cenusa... se trece usor daca stii foarte bine teoria (in general da de demonstrat teoreme si diferite proprietati predate in curs).
Nu stiu daca o sa mai faceti finante in anul II... dar orice profesor ai avea sa te bucuri daca treci.  :)
Bafta la anul!

#25
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004
Poate e o idee buna sa dam ceva sfaturi legate de unii profi. Oricum, in primele semestre (stiati ca s-a revenit la varianta cu semestru, nu?) o mare parte de materie e aceeasi pt orice facultate.

Sa vedem...
- Micro si macro economie cu Iovitu. Wow! A dracu profesoara. dar nu va speriati degeaba. la examen da grile, si sunt "tipice". faceti rost de la cineva mai mare de grilele pt licenta la economie. ;-)

- geografia cu silviu negut - o enciclopedie ambulanta. merita sa ii frecventati cursul.
La examen e bine sa scrieti cat mai mult, chiar si daca nu sunteti pe subiect in totalitate.
Mie mi-a cauzut sa vorbesc despre Industria energiei electrice in Europa. Nu aveam habar, dar in schimb stiam multe despre energia produsa in centrale atomoelectrice (chestii care le-am invatat la cursurile de fizica de la Politehnica). I-am aberat cam doua pagini pe acest subiect si cu ce mai stiam la celalalt subiect m-am scos cu o nota maricica! :D

- Finantele intreprinderii cu Vasile Ilie. Nu are nici o treaba! La examen, la inceput pare el dur cu asezatul in banci & stuff dar apoi nu face decat sa citeasca ziarul si nu mai e atent la nimic altceva. ;-)

- Economie europeana cu Gabriela Dragan. Super profesoara! E bine sa lasati impresie buna la seminar/curs. La examen da destul de ok si cu ceva citit se trece usor.

- Management cu Bob Constantin. E chiar glumet profu si stie multe povestioare dragute. Conteaza seminarul, iar la examen trebuie sa ai ceva habar. Nu prea mai e la fel de dragut ca la curs.. Oricum, e si el de treaba pana la urma daca ai invatat cat de cat.

- Dreptul afacerilor cu Ene Charlot. E destul de enervanta! Nu mi-a placut de la primul curs asa ca nu am mai calcat pana la sfarsit. Stiam ca e a dracu asa ca aici chiar am pus mana mai serios pe carte si am invatat. Oricum.. e destul de mult de invatat!

- Contabilitate cu Bunea Stefan. Printre preferatii mei (la bine!) Preda ok, la examen cere doar din ce ti-a predat. Pune mare accent pe exercitiile financiare. Nu am calcat la toate cursurile lui, dar am invatat cu 2 zile inainte de examen despre conturi, debit/credit, etc. Sa mentionez ca am fost singurul din serie cu nota maxima? :D

- Matematica cu Spataru. Daca faceti cu ea, mai bine de atat nici nu se poate! Preda bine, iar la examen cere lucruri doar din cele discutate/predate la curs si seminar. Subiectele sunt cat se poate de tipice pt lucrurile predate. La examen nu tine cont daca ai ajuns la rezultatul corect. Conteaza sa vada ca ai habar cum s-ar putea rezolva problema. Eu fiind indopat cu matematica de la Electronica & Telecom nu am avut nici o problema aici.

Cam atat mi-a trecut prin minte pana acum.. Poate vin si cei din ani superiori si mai dau ceva sfaturi. ;-)

PS: Nu prea am timp sa imi verific textul, asa ca rog a se scuza eventualele greseli.

#26
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
vreau sa-i intreb pe cei care sunt la ase si stau in camin: daca am intrat la finante cu 9,85 (locul 50 si ceva) am sanse sa primesc camin? intreb pentru ca o prietena care a dat anul trecut la ase si a fost a 10-a pe lista nu a primit, chiar daca a depus cerere. mentionez ca nu sunt din bucuresti sau imprejurimi.

#27
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Am terminat Management - ASE. Mie mi-au placut fetele de la SELS, fara nici un apropo  :D
Si taberele moka pentru tocilari - papam toate bonurile de masa in maxim 3 zile si apoi plecam (ne gaseam 2-3 si mergeam pe un loc), membrii spam.spam - pe astia nu i-am suportat niciodata, programul lejer - se invata totusi carte, multe proiecte - imi place sistemul asta, drumurile intre cladiri - scuza sa intarzii, mai era amuzant decan-ul/rectorul (nu am facut niciodata diferenta) prof de MOP - unu' mic care face spume la gura.

#28
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006

View Postxella, on Aug 23 2006, 16:39, said:

Te inseli, eu cunosc cel putin 5. Dar mai exista un topic pe tema asta....

Numa io stiu vreo 2..3   :cursing:  

View Postcineva, on Aug 24 2006, 20:15, said:

Cea mai tembela profa din cate am cunoscut eu la Cibernetica este aia de drept civil (nu mai stiu cum o cheama e sasaita si ne zicea la fiecare curs "puisori"  :cursing: ). Ne-a dat examen 10 sau 15 intrebari de raspuns in 5 minute... desi erau cu variante de raspuns erau ca dracu' de grele si de intortocheate... multi au picat, evident.


View PostDokken, on Aug 24 2006, 23:38, said:

- Dreptul afacerilor cu Ene Charlot. E destul de enervanta! Nu mi-a placut de la primul curs asa ca nu am mai calcat pana la sfarsit. Stiam ca e a dracu asa ca aici chiar am pus mana mai serios pe carte si am invatat. Oricum.. e destul de mult de invatat!

Cred ca e vorba de aceiasi profesoara, si doooooooamne cat ma enervat examenul ala ...... :death:

#29
darkkiss

darkkiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 29.04.2004

View PostCea Care, on Sep 6 2006, 13:18, said:

vreau sa-i intreb pe cei care sunt la ase si stau in camin: daca am intrat la finante cu 9,85 (locul 50 si ceva) am sanse sa primesc camin? intreb pentru ca o prietena care a dat anul trecut la ase si a fost a 10-a pe lista nu a primit, chiar daca a depus cerere. mentionez ca nu sunt din bucuresti sau imprejurimi.


Din cate stiu eu sunt in jur de 50-60 locuri pentru fete si un pic mai mult de jumatate pentru baieti..acum te uiti si tu pe lista si vezi cam cati bucuresteni sunt inaintea ta si faci o socoteala :)


P.S. : in legatura cu prietena ta .. e imposibil sa nu fi primit camin fiind a 10-a pe lista .. nu-mi imaginez ce s-a intamplat

#30
xella

xella

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 01.06.2005

View PostTuliman, on Sep 6 2006, 13:32, said:

Am terminat Management - ASE. Mie mi-au placut fetele de la SELS, fara nici un apropo  :D
Multumim  :kisstogether:

Quote

membrii spam.spam - pe astia nu i-am suportat niciodata, programul lejer - se invata totusi carte, multe
Eu aveam o placere deosebita sa ii terorizez cu mistouri  :naughty:

#31
alina_ally23

alina_ally23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 05.03.2005

View PostMina, on Aug 19 2006, 11:21, said:

Felicitari!  :peacefingers:
Dar fii atent ca se cam lasa cu multe restante. :console:
Eu sunt anul IV la cibernetica...si se lasa cu multe restante daca nu inveti deloc.

#32
alina1987

alina1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2006
hello... hello !!!  :D imi zice si mie cineva... cam in ce perioada se plateste cea de-a doua taxa pt r.e.i ? k nu am gasit pe niciunde chestia asta... aa... si cate ceva despre facultate dak se poate  :console:

Edited by alina1987, 09 September 2006 - 16:50.


#33
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postalina1987, on Sep 9 2006, 17:46, said:

hello... hello !!!  :D imi zice si mie cineva... cam in ce perioada se plateste cea de-a doua taxa pt r.e.i ? k nu am gasit pe niciunde chestia asta... aa... si cate ceva despre facultate dak se poate  :console:

Cea de-a doua taxa? Nu am ajuns inca in semestrul 2; nu a inceput nici primul..
Uite, eu sunt la REI. E o facultate usoara, fara stres precum la cibernetica. Dupa cum s-a vazut in urma inscrierilor e si destul de cautata. Da mai bine spune tu ce anume te intereseaza si poate gasesc raspunsuri pentru tine. Si vezi si pe pagina anterioara ca am facut o scurta descriere a unor profesori de la REI.

#34
alina1987

alina1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2006

View PostDokken, on Sep 9 2006, 18:15, said:

Cea de-a doua taxa? Nu am ajuns inca in semestrul 2; nu a inceput nici primul..
Uite, eu sunt la REI. E o facultate usoara, fara stres precum la cibernetica. Dupa cum s-a vazut in urma inscrierilor e si destul de cautata. Da mai bine spune tu ce anume te intereseaza si poate gasesc raspunsuri pentru tine. Si vezi si pe pagina anterioara ca am facut o scurta descriere a unor profesori de la REI.

hmmm... pai... dak ai putea sa imi impartasesti si mie din experientza ta... ti-as fi recunoscatoare :D chestii pe care le-ai invatzat si tu pe parcurs... si pe care consideri ca ar trebui sa le aflu...orice :D

#35
alina1987

alina1987

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.07.2006

View PostDokken, on Sep 9 2006, 18:15, said:

Cea de-a doua taxa? Nu am ajuns inca in semestrul 2; nu a inceput nici primul..
Uite, eu sunt la REI. E o facultate usoara, fara stres precum la cibernetica. Dupa cum s-a vazut in urma inscrierilor e si destul de cautata. Da mai bine spune tu ce anume te intereseaza si poate gasesc raspunsuri pentru tine. Si vezi si pe pagina anterioara ca am facut o scurta descriere a unor profesori de la REI.

am citit si descrierea profesorilor... nu suna chiar atat de  :death: am observat ca e una dintre cele mai cautate facultatzi... admiterea a fost oribila... in ceea ce a privit matematica...  :cursing: si... anu asta s-a intrat cu niste medii la buget  :mellow:  but... hope it's gonna be ok now...

#36
Dokken

Dokken

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,151
  • Înscris: 27.06.2004

View Postalina1987, on Sep 9 2006, 18:23, said:

hmmm... pai... dak ai putea sa imi impartasesti si mie din experientza ta... ti-as fi recunoscatoare :D chestii pe care le-ai invatzat si tu pe parcurs... si pe care consideri ca ar trebui sa le aflu...orice :D

Sa stai linistita si sa nu iti faci griji! E cel mai bun sfat. Din ce am inteles, incepand de anul acesta examenul de licenta o sa fie oral, iar lucrarea de diploma trebuie sa fie de maxim 40 de pagini. Daca si pe sistemul vechi (examen scris + 100pagini lucrarea de diploma) era usor, acum nu poate decat sa fie super-usor!
In anul I o sa inveti cam de toate: si putina matematica, si ceva birotica, si notiuni generale de contabilitate, geogradie, etc. Multe lucruri poti sa le cunosti doar din statul la TV si urmarind diferite emisiuni pe tema UE.
Se cer diferite referate, si in general merge sa faci unul singur si sa il duci la mai multe materii. (de ex. Economia mondiala si Economia UE).
La seminarii e bine sa fi prezenta pentru ca foarte multi profesori vor da aplicatii la examen din ce au facut la seminar. Alti profesori vor alege sa dea examen grila, dar si aici e ok pentru ca la unele materii poti face rost de modele de grila.  ;)
Ca o statistica in seria mea, materiile cu restante au fost: matematica, contabilitate, informatica si micro/macro economia. Oricum, un profesor spunea despre facultate ca cele mai grele materii sunt mate, conta si info, si toate astea in anul I, primul semestru.  :coolspeak: ....Eu le-am terminat pe toate 3 cu 10.  B)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate