Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Fericirea unui copil: un calcultator; din donaţii

- - - - -
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Poate pare demonetizat sau poate pare un fel de teapa... nu stiu, sunt dator sa incerc. Mi-am propus sa ajut pe cineva si voi face si eu ceea ce pot.
Fara prea multe introduceri, o sa va spun ca o fata de vreo 8 - 10 ani, isi doreste un computer. O cunosc pe mama ei, lucreaza la o asociatie de locatari din Galati (femeie de serviciu), salariul net, al acesteia, este de 160ron. Nu avem un tata, acesta a migrat acum un an si ceva. M-a intrebat zilele trecute de un credit pentru un calculator, ce raspuns credeti ca i-am dat?! ... sa-si ia gandul, daca se bazeaza pe acest venit.

Hai sa vedem de unde plecam si unde ajungem:

Ce stiti de programul "200 euro pentru un calculator"?
Mai este de actualitate?
Ce trebuie sa fac, pentru avea aceasta suma de la care sa plecam?
Este cineva aici care sa fie dispus sa ofere un discount generos, la cumpararea obiectului?

Edited by floraur, 17 August 2006 - 19:52.


#2
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Cauta pe cineva care sa doneze unul sau sa doneze pe bucati (monitor+uc) . E 200 de euro un calculator bun sh. Monitor de 17" + P IV la 2ghz. Strange de la locatari suma si ia-l. E simplu, mai ales daca stai intr-un bloc mare. Sau du-te la o firma de calculatoare(mare) si vorbeste cu un manager (sau cu mai multi) si o sa se rezolve. Success :P

#3
mc_h

mc_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 594
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred ca o fetita de 8-10 ani cu o situatie financiara precara are nevoie chiar de un p4 la 2Ghz cu monitor de 17'. Ce sa faca cu el? Pentru invatat ar fi f bun un Duron la 800 Mhz si un monitor decent de 15' sa nu-si strice ochii totusi e f bun...si cu 100Eur il ia complet echipat. Nu cred ca le-ar strica 100 eur economisiti pt ca totusi ar fi echivalenti cu salariul pe 2 luni...

#4
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
sant unii copii care mor de foame , din lipsa medicamentelor sau ca nu au bani de operatii

Edited by Doggfather, 17 August 2006 - 20:16.


#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005
Da ai mare dreptate, eu exact asta fac... incerc sa plec de undeva, daca se poate sa obitn cei 200 euro de la stat, de ce nu? Foarte bine ar fi, sa incercam sa obtinem un computer din mai multe piese, singurul lucru la care tin sa fie nou, este carcasa. vreau sa arate bine.

Cum ma gandisem eu:
carcasa - 80ron (trebuie cumparata)

placa de baza - poate avea si video on-board (fetele nu prea sunt interesate de jocuri), sa suporte un procesor de 2000Mhz - 2500Mhz, sa nu prezinte defecte de nici un fel.

Memorie - 256Mb, 512Mb ar fi prea bine...

HDD - 40Gb pe piata sh costa cam 70ron.

Unitate optica -  CD-RW cred ca o sa gasesc eu cu vreo 50 ron

Flopy - 35ron

O tastatura o pun eu (o am acasa) Poate aveti un mouse optic...

Monitor - am incercat aici

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

sant unii copii care mor de foame , din lipsa medicamentelor sau ca nu au bani de operatii

Va rog nu judecati si nu fiti negativisti, daca nu sunteti de acord nu interveniti. E adevarat ce spui tu dar eu nu vad relevanta, chiar ti se pare ca ai tu dreptul sa pui etichete ... pe cine sa ajutam si pe cine nu?

#7
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Exista o initiativa ca a ta pe un alt forum de foarte mult timp initiata de moderatorul care se ocupa de "publicitate" , unde oricine poate dona orice , de la bani pana la componente de pc. , electronice s.a.

#8
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,274
  • Înscris: 22.07.2005

Quote

Exista o initiativa ca a ta pe un alt forum de foarte mult timp initiata de moderatorul care se ocupa de "publicitate" , unde oricine poate dona orice , de la bani pana la componente de pc. , electronice s.a.

Bun si? Ce trebuie sa fac eu? Sa nu mai incerc?  Va rog nu mai interveniti daca nu e ceva constructiv.

#9
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
@Doggfather: NO GO HOME MA!! Gandesti pentru tine asa :P nu pentru altii

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

View Postfloraur, on Aug 17 2006, 21:32, said:

Da ai mare dreptate, eu exact asta fac... incerc sa plec de undeva, daca se poate sa obitn cei 200 euro de la stat, de ce nu?
Sper sa te ajute:
http://www.comunic.r...atoare/1/11206/
http://portal.edu.ro...articles/c1472/
http://portal.edu.ro...p/articles/3773
http://calculatoare..../index.php?id=2

#11
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
eu dau un hard de 40Gb
si daca castig la concurs mai intru cu 2 mil

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Da musai maus optic? :huh: Am eu un stol de soareci cu bila cu ceva probleme pe clickere, daca ma pun cred ca reusesc sa fac din mai multi unu, dar nu cred ca renteaza cu transportul.

Later thought: crezi ca ii trebe atata putere de calcul?

#13
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
nu are nevoie de putere mare de calcul asta e clar ...

#14
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
pentru un începător cu situaţie materială precară un P1/150Mhz cu monitor de 14 e foarte bun, iar ca preţ il iei aproape pe degeaba. 200 euro înseamnă să strici orzul pe gâşte.

#15
elblu3

elblu3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 23.01.2006
Pun si eu o placa video de minim 16MB

#16
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

View Postelblu3, on Aug 18 2006, 12:23, said:

Pun si eu o placa video de minim 16MB
:coolspeak:
mi-ai urmat sfatul

Edited by freshness, 18 August 2006 - 11:26.


#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
lol..p4 ?
primul meu calc a fost un 386 cu 384 k parca ram monitor de 14 analog si 120 de mega hdd
al doilea prin 96 un p mmx la 166 mhz cu..16 mega ram si 2 pe placa video
si-au fost BESTIALE..jucam si nfs 2 pe asta din urma

#18
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postfloraur, on Aug 17 2006, 21:38, said:

Va rog nu judecati si nu fiti negativisti, daca nu sunteti de acord nu interveniti. E adevarat ce spui tu dar eu nu vad relevanta, chiar ti se pare ca ai tu dreptul sa pui etichete ... pe cine sa ajutam si pe cine nu?


de ce n-ar fi relevanta o idee ca o fetita de 8 ani are mai mare nevoie (din punctul meu de vedere, fireste) de o carte de povesti, de o papusa, de o bicicleta, inainte de a-i deveni indispensabil un calculator?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate