Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Facultatea de Geografie din cadrul Universitatii Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
1561 replies to this topic

#1
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Este cineva student acolo sau a terminat aceasta facultate? M-ar interesa sa stiu cum e atmosfera, predarea...cum sunt profii etc. Eu ma gandeam sa optez pt sectia de Geografia Mediului.

Edited by Alecsa707, 14 August 2006 - 11:25.


#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Ce medie de admitere ai?

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
prietena mea studiaza (asa zice ea :P ) acolo...
o sa-i cer mai multe amanunte

#4
fido_glc

fido_glc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.05.2006
"prietena mea studiaza (asa zice ea tongue.gif ) acolo...
o sa-i cer mai multe amanunte"

asa zice ea ?!:))..  :naughty:

Edited by fido_glc, 18 August 2006 - 16:31.


#5
avasilescu

avasilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2006
eu sunt student acolo si pot sa spun ca e super ;
profii sunt de treaba nu sunt plafonati;
atmosfera e alta decat la ase spre exemplu;
ce sa mai spun de practica   :coolspeak:

#6
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006

 Jaqueline, on Aug 18 2006, 16:44, said:

Ce medie de admitere ai?
Abia trec a12a da' ma interesez din timp pentru ca nu stiu ce sa aleg dintre A.S.E si Geografie.

to avasilescu: Tu la ce sectie esti? Si cam cate ore de curs ai pe zi?

#7
avasilescu

avasilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2006
pt "ALECSA 707 " IN  PRIMUL AN SE STUDIAZA GEOGRAFIA IN GENERAL;  ATUNCI POTI SA-TI ALEGI GEOGRAFIE SAU GEOGRAFIA MEDIULUI ;DUPA PRIMUL AN SE FACE REPARTIZAREA IN FUNCTIE DE OPTIUNILE   FIECARUIA  SI DE MEDIE ;DEPINDE DE CURS POTI SA AI UNUL DOUA SAU MAX PATRU CURSURI INTR-O ZI;
DACA VREI SA TE DISTREZI SI IN ACELASI TIMP SA INVETI ITI RECOMAND SA VI LA GEOGRAFIE;
DACA VREI SA INV MATE,ECONOMIE...............SI SA TE PLICTISESTI CUM AM FACUT SI EU UN AN POTI SA  
TE DUCI LA ASE ;CUM VREI ;TU TREBUIE SA TE HOT SI SA ITI DAI SEAMA CE-TI PLACE SI CE VREI SA FACI MAI DEPARTE

Edited by avasilescu, 21 August 2006 - 23:44.


#8
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Suna tentant :P As mai avea o intrebare: am vazut ca media de admitere se face 50% media geografie + 25% media bac + 25% media mate/biologie (asta in cazul Mediului). Se iau mediile de la geografie si bio/mate din liceu sau nota de la bac la materiile respective? Din moment ce scrie media mie una mi se pare normal sa se considere media anilor 9-12 la materia respectiva, insa am auzit mai multi care spuneau ca aceea e nota de la bac. :huh:

Si e mult de tocit sau sunt si chestii logice?

#9
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 Alecsa707, on Aug 23 2006, 13:35, said:

Suna tentant :P As mai avea o intrebare: am vazut ca media de admitere se face 50% media geografie + 25% media bac + 25% media mate/biologie (asta in cazul Mediului). Se iau mediile de la geografie si bio/mate din liceu sau nota de la bac la materiile respective? Din moment ce scrie media mie una mi se pare normal sa se considere media anilor 9-12 la materia respectiva, insa am auzit mai multi care spuneau ca aceea e nota de la bac. :huh:

Si e mult de tocit sau sunt si chestii logice?
aia din liceu, pt asta iti cere si foaia matricola la inscriere
btw, azi au inceput inscrierile, bafta tuturor si mai ales lui Cici  :w00t:

#10
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Am fost azi cu o prietena de-a mea sa se inscrie, si ne-au plimbat aia cam vreo 2 ore dintr-un cabinet intr-altul  :confuzzled: . Plus ca intr-o salade ceva cu "stratificare" (nu mai retin exact cuvantul) era un ditamai gauroiul in tavan. Arata naspa facultate in interior.... veche  :puke:




edit: si mai e o problema, cu completarea fisei de inscriere. Daca e cineva interesat, ii spun  -_-

Edited by Jaqueline, 24 August 2006 - 18:19.


#11
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Gaura in tavan?  :o Asta nu suna prea bine. Inteleg ca este cladirea veche dar macar sa aiba si ei cat de cat grija sa nu-ti cada tavanu-n cap :huh: lasand gluma la o parte...chiar daca mai am un an pana la inscrieri, care e problema cu fisa de inscriere? :confuzzled:

#12
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Mda, sala de Stratigrafie (2C). Langa cea de Paleontologie. Am avut deosebita onoare de a o revizita astazi  :confuzzled:
          Pai, cei care stateau in sala si indrumau candidatii au facut mai multe greseli, plus ca fisa aia e aiurea.
       In primul rand, au spus sa se plateasca intai taxa si dupa se completau fisele :deadtongue:  (150 RON pt o facultate sau 280 RON pt 2-daca optezi pt 2, nu ai nevoie decat de un dosar). Noi am platit pentru 2 (Georgafie si Stiintele mediului). Dar cand completai fisa, trebuia sa scrii care e prima ta obtiune si de acolo sa pui specializarile in ordinea preferintelor. Daca (pt a fi sigur) treceai toate specializarile la geografie (si la taxa si la buget), plateai degeaba pentru mediu (ar fi venit a 10 obtiune) pt ca nu aveai voi sa le alternezi. Cum terminai cu prima, de-abia atunci puteai sa completazi la a doua.
             O alta chestie care m-a deranjat e ca nu te asistau aia aproape deloc. Erau niste modele pe tabla, si dupa ce terminase toata lumea de completat alea, se trezeste unu si spune: "sa nu completati nimic, ca va zicem noi cum"  :death: Si a explicat de s-a rupt in 2, mai rau ne-a incurcat.
            Cel mai naspa e ca pe pliant scrie ca se ia in consi derare (pt mediu) 25% din media de la mate sau bio, 25% de la bac si 50% de la geografie. Daca n-ai facut una din materiile astea 4 ani, tre sa te duci cu doasrul la echivalare.  <_< Mai stai si acolo nu stiu cat...Si daca ai ales fac de geografie, tre sa pui (in mod normal) 25% din media de la prima limba studiata in liceu. In cazul nostru, franceza cu 6h/sapt. In foaia matricola, ele sunt trecute in ordine alfabetica, dupa romana, adica: engleza, franceza, latina, spaniola. In consecinta, nu conta care era limba aia principala si trebuia neaparat trecuta prima din foaia matricola. :mellow:

          Ieri am stat 2h si ceva p'acolo. Am mers si azi, dar parca oamenii au fost mai daguti.Se pare ca merg si duminica :confuzzled:

#13
avasilescu

avasilescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.08.2006

 Jaqueline, on Aug 25 2006, 20:16, said:

Mda, sala de Stratigrafie (2C). Langa cea de Paleontologie. Am avut deosebita onoare de a o revizita astazi  :confuzzled:
          Pai, cei care stateau in sala si indrumau candidatii au facut mai multe greseli, plus ca fisa aia e aiurea.
       In primul rand, au spus sa se plateasca intai taxa si dupa se completau fisele :deadtongue:  (150 RON pt o facultate sau 280 RON pt 2-daca optezi pt 2, nu ai nevoie decat de un dosar). Noi am platit pentru 2 (Georgafie si Stiintele mediului). Dar cand completai fisa, trebuia sa scrii care e prima ta obtiune si de acolo sa pui specializarile in ordinea preferintelor. Daca (pt a fi sigur) treceai toate specializarile la geografie (si la taxa si la buget), plateai degeaba pentru mediu (ar fi venit a 10 obtiune) pt ca nu aveai voi sa le alternezi. Cum terminai cu prima, de-abia atunci puteai sa completazi la a doua.
             O alta chestie care m-a deranjat e ca nu te asistau aia aproape deloc. Erau niste modele pe tabla, si dupa ce terminase toata lumea de completat alea, se trezeste unu si spune: "sa nu completati nimic, ca va zicem noi cum"  :death: Si a explicat de s-a rupt in 2, mai rau ne-a incurcat.
            Cel mai naspa e ca pe pliant scrie ca se ia in consi derare (pt mediu) 25% din media de la mate sau bio, 25% de la bac si 50% de la geografie. Daca n-ai facut una din materiile astea 4 ani, tre sa te duci cu doasrul la echivalare.  <_< Mai stai si acolo nu stiu cat...Si daca ai ales fac de geografie, tre sa pui (in mod normal) 25% din media de la prima limba studiata in liceu. In cazul nostru, franceza cu 6h/sapt. In foaia matricola, ele sunt trecute in ordine alfabetica, dupa romana, adica: engleza, franceza, latina, spaniola. In consecinta, nu conta care era limba aia principala si trebuia neaparat trecuta prima din foaia matricola. :mellow:

          Ieri am stat 2h si ceva p'acolo. Am mers si azi, dar parca oamenii au fost mai daguti.Se pare ca merg si duminica :confuzzled:


cum adica fisa e aiurea ?cat de greu e sa completezi o fisa de inscriere ?
in mod normal se completeaza in 10-15 min
e drept ca exista unele persoane care sa descurca mai greu cu completatul dar totusi nu cred ca e nevoie de cineva sa deseneze sau sa explice

#14
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Mda, ce pot sa spun...asa se fac treburile in Romania :death:

#15
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 avasilescu, on Aug 26 2006, 06:06, said:

cum adica fisa e aiurea ?cat de greu e sa completezi o fisa de inscriere ?
in mod normal se completeaza in 10-15 min
e drept ca exista unele persoane care sa descurca mai greu cu completatul dar totusi nu cred ca e nevoie de cineva sa deseneze sau sa explice
e aiurea fata de alte facultati  -_-

#16
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Stau si ma intreb daca pana la urma se merita sa urmezi facultatea aceasta. Cu ASE-ul cred ca ti-ai gasi mult mai usor o slujba, insa cu geografia citeam pe un alt forum ca nu prea ai de unde alege in materie de oferte de munca  <_<  La geografie ma cam tem de faptul ca o sa stau sa tocesc niste lucruri care nu or sa ma ajute la nimic  -_-

Nu am crezut ca alegerea unei facultati este asa de grea!!! :deadtongue:

#17
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
asa arata fisa de inscriere :)

Attached Files

  • Attached File  2.JPG   983.88K   259 downloads
  • Attached File  1.JPG   597.87K   168 downloads

Edited by Jaqueline, 27 August 2006 - 12:09.


#18
Alecsa707

Alecsa707

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 03.08.2006
Mersi mult pt fise. Totusi nu mi se pare atat de complicat de completat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate