Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Matrix Revolutions (2003)

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#91
Ares

Ares

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 13.01.2003
Acum m-am intors. Imi pare bine ca nu m-am luat dupa ce s-a spus pe net...
Mi-a placut, dar in anumite momente mi s-a parut ca a uitat care este audienta pe care o tinteste (cine sunt cei care au stat cu sufletul la gura sa apara M3).
Nu este in nici un caz un film slab, are scene uluitoare, dar isi pierde din farmec cu anumite faze prelungite cu mult prea mult...
Pe total eu i-as da aproape 4 stele din 5... Oricum, merita vazut... si dupa aia injurat sau aplaudat :)

#92
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
Sper sa gasesc un cinematograf pe aici (Buenos Aires) in care sa nu imi fie frica sa intru si care sa prezinte filmul cu sonorul original. Astept filmul asta din minutul in care am iesit de la Matrix Reloaded, si tare m-am suparat ca nu sint acasa sa il vad.

Dar cine stie, maine e ziua cea mare :)

#93
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by arty
maine merg... am sa'mi expun impresiile, dupa... probabil o sa'mi placa.. mie mi'a placut shi al doilea.. poa sa injure totzi fraierii oricat... in general aia care vorbesc ca nishte expertzi nu sunt in stare nici o poza sa faca... la o adica :)

Haha.. adevarat. Dar stii tu cum e: everybody is a critic.

Si mie mi-a placut M2. In restrospect, însa, este cel mai slab, si ar fi trebuit sa fie binisor mai scurt. Anyaway, mai uite-te o data la M2 inainte de a te duce, ca sa ai proaspat in minte ce se întâmpla. Vei intelege mai multe lucruri din M3 la fata locului. Eu n-am facut-o, si am inteles unele lucruri abia dupa un timp, gandindu-ma in urma si recitind script-ul de la M2.
Oricum, M3 este foarte entertaining, si asta este cel mai important, nu?  :D

#94
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu spun ca seria matrix sta shi va sta fara nici o problema pe panoplia celor mai tari filme din lume.... ever.... impreuna cu starwars, lotr shi altele....

megaproductzii cu superbugete shi imagini/sound uluitoare. doar d'asta mergem la cinema, nu?

asta seara ma duc...

#95
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
asta seara de la 12noaptea am rezervarea la Glandale ..sus la bar...sper sa nu regret :)

#96
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by Xtreme_
denigratori... pt cine nu a citit bine, am spus ca nu s-a ridicat la asteptarile mele. daca spuneam "asteptarile publicului" cred ca era altceva...
Nu, nu ma refeream la tine, ci la public in general, la opiniile de pe imdb/slashdot/rottentomatoes... E trist sa vezi opinii atat de violent negative. Este evident ca multi s-au dus cu anumite asteptari si fara flexibilitate.


Am fost conditionati de Hollywood ca totul sa ni se spuna direct, imediat, in pilule mici. Am venit,  am vazut, am plecat. Uneori, însa, mesajul este transmis mai eficient în mod subtil, prin lucruri intentionat ambigue, care sa te lase scarpinându-te in cap (un pic, nu prea mult :) ). Abia atunci un film este mai mult decat doua ore de amuzament. Desigur, asta presupune ca cei care au creat filmul au avut ceva in cap. Altfel, totul e o farsa.


Se pare ca fratii Wachowski au luat o lectie de la scoala lui David Lynch...

#97
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003
Pentru fani:
Full transcript of M3: http://www.zionmainf.../transcript.txt

N-ar trebui s-o spun, dar o spun totusi: NU cititi daca nu ati vazut filmul! Daca copiati, pastrati comentariul, din respect pentru cei de la matrixcommunity.org care l-au scris.

Enjoy.

#98
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
mda...super ok filmul. Trilogia asta o voi cumpara pe DVD cand or sa o scoata la pachet, impreuna cu LOTR.

Pacat ca seamana tare mult cu un desen animat pe alocuri, CGIul este insa spectaculos. Scenele emotionale insa mi s-au parut fortate, nu prea-si gasesc locul in atata tehnica si nici nu le da prea mult timp sa se dezvolte.

ma duc la culcare acum... poate-mi vine in somn ceva idei sa pricep pana la urma toata imbarligatura filmului

#99
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
e incurcat rau... :) mi'a placut mult...

sa o iau pe rand...

efectele speciale... absolut senzatzionale

scena de lupta Neo vs Smith.... incredibila.... chestia aia cu pumnul in picaturile de ploaie... unbelivable....

sunetul: A+++++ ... incredibil, nu shtiu cum l'atzi vazut voi dar este absolut fenomenal...

ce am remarcat este ca pe alocuri filmul pare cartoonish... chiar shi in scene care nu ar necesita asta.... scene care se pot trage ushor fara acea tenta...

scenele de tndretze.. cam lungi shi destul de fortzat plasate...

ma feresc sa dau exemple... ca sa nu stric placerea celor care nu l'au vazut....

sincer... mie mi'i s'au clarificat multe dintre problemele poveshtii...

ce nu pricep este de ce povestea este atat de biblica pana la urma.... asha a fost sa fie de la inceput, shtiu, dar treaba a fost dibaci mascata in primele doua. daca nu ai ochi shi minte sa intzelegi nici in revolutions nu vei vedea decat ce este pe ecran.. efectele speciale shi un sunet criminal....

eu cred ca este cea mai moderna transpunere, remake a poveshtii lu' cristos.....

#100
lender

lender

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 04.08.2002
Lasand la o parte efectele(cu, care ne-au obisnuit producatorii) filmul nu mai aduce nimik nou. De fapt pot sa spun ca nu mi-a placut, imi pare bine ca nu am dat si bani ca sa-l vad...

The story sucks... Am stat 20 min sa ma uit la aia cum se bat cu robotzii si The One credeam ca nu o sa-l mai vad pana la sf filmului... dar a mai aparut si el ca sa "salveze" filmul cu scena aia de bataie, ca finalul este chiar ridicol. A devenit film de actiune/SF nu e la fel de "amazing" si "mystirious" ca primul. Pur si simplu nu se compara.

#101
bOsHo

bOsHo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.03.2003
Daca tu te ateptai de la inceput sa fie mai "tare" ca primul...te`ai uitat degeaba ... gandeste`te ca asta trebea sa inkeie intr`un fel sau altul trilogia ... si cred ca a facut`o kiar neasteptat de bine... cat despre efectele "cu care ne`am obisnuit"... hehe trebea sa il vezi la cinema prima data nu fro versiune cam in care iti mai trece si cineva prin fata ecranului ... "finalul ridicol" ... mda...poate era mai bine sa se termine cu o nunta ... sau mai bine cu un botez ^^

#102
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
are careva filmul dvd rip?sau stie de unde il pot lua?

#103
bOsHo

bOsHo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 22.03.2003
dvd rip la 3 zile dupa lansare...loolza io cred ca tu nu vb serios...mai is o gramada de "etape" pan` se ajunge la dvd rip...

#104
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
macar din cinema?

#105
Razvan Ion

Razvan Ion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 26.05.2003
gniv man...da ce vroiai sa aduca nou? sa nasca trinity o anomalie precum tatal sau ?(adica Neo)? :)

#106
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

Quote

Originally posted by neo27
gniv man...da ce vroiai sa aduca nou? sa nasca trinity o anomalie precum tatal sau ?(adica Neo)? :)

Cu ce-am gresit eu de-am ajuns la mijloc aici?  :D  :P
(iow, atentie la cine faci referinta...)

#107
Indianu

Indianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 21.08.2003
chiar nu are nimeni filmul?

#108
Raccoon

Raccoon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 18.12.2002
Parerea mea (de fan Matrix):
Revolutions este slab, slab, slab. Si cand spun asta nu il calific in comparatie cu alte filme ci in comparatie cu asteptarile mele.
Pe ansamblu: efectele speciale sunt foarte reusite (sa nu uitam ca Matrix I a produs o adevarata revolutie in cinematografie) dar mult mai slabe decat in seriile anterioare. (Singura scena extrem de reusita si cu mare impact la public (am auzit aplauze multe in sala la Patria) a fost scena pumnului primit in fata de Smith.)
In concluzie, regizorul merita totusi un 9 (pe o scara de la 1 la 10).

Ei si acum vin nemultumirile:
Cum au mai spus si altii scenele de "romantism" nu prea sunt bine incadrate in "decorul" filmului si sunt cam lungi si trase de par.

Scenariul (subiectul) filmului lasa de dorit. Pur si simplu ideile nu se leaga. Cei care au vazut primele doua parti (si in completare au vazut si The AniMatrix) cunosc toata "povestea" si vor fi de acord cu mine.
Dau un singur exemplu:
In finalul de la Revolutions apare ideea ca cei care vor vrea sa fie deconectati vor putea sa obtina acest lucru. (Pentru ca doar se facuse pace intre masini si oameni.) Pai si atunci masinile cu ce s-ar mai fi alimentat? (Doar in Matrix I se explica foarte frumos ca masinile se alimentau din energia generata de corpurile umane.)

Eh, si ar mai fi multe.
De ex.: sa-mi explice totusi cum putea Smith (care era doar un program) sa supravetuiasca intr-un corp uman care nu era conectat la Matrice?

Mda, mai am intrebari dar ma opresc aici.

Concluzia: nu sunt copil dar totusi mi-as fi dorit un scenariu mai bine construit si mai putin liniar.
Matrix I m-a bulversat complet. Matrix II nu m-a mai surprins cu nimic dar totusi a avut efecte bune si elemente de surpriza si noutate. Matrix III a fost doar un SF cu arme si navete, cu o actiune liniara si un fnal lipsit de spectaculozitate.

Probabil ca voi face rost si de Revolutions pe CD si-l voi adauga la colectia mea pentru eternitate dar parerea mea este ca exista doar un singur Matrix: Matrix I. (Iar pentru cei care vor mai mult si sunt fani Matrix le recomand The AniMatrix.) Era bine daca se opreau la primul Matrix.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate