Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Zonele din tara fara acoperire GSM sau CDMA. Reclamati aici.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
549 replies to this topic

#19
kye04

kye04

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 745
  • Înscris: 14.01.2002
comuna  Radovanu,jud Calarasi-Connex ok Orange aproape 0

#20
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
bogdanra. si pe connex trebuie sa te duci sus pe baraj sau mai jos pe ecluza aia dinainte de intrarea in oras.. in general toata zona aia de la orsova pana la baia de arama are semnal pur si simplu .. la noroc..asta e..

de ce mi se pare mie ca threadu asta se transforma intr-o idee "uite ce bun e zapp comparativ cu restu" ?

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by Bere
Orange : Bisoca, aprox 60km N de Buzau -- inclusiv mai mult de jumatate din drum intre pana acolo, din Buzau. In general 2 liniute, dar.. useless.

Eu nu inteleg totusi cum pe o distanta asa mare, la 2 liniute, chiar fie si in Orange nu puteti vorbi... ? E problema de telefon deja... eu vorbesc si la 0-1 liniute cu Philips Savvy DB... si inainte cu Ericsson T18s in aceleasi conditii.

In rest, am si eu de raportat o zona "nasoala" in Connex la Vistie sau cam asa ceva, e o localitate pe traseul Sighisoara - Brasov. A stat fratele meu acolo o vreme si semnal 0 in Connex. Are in nokia dinala 88xx cu antena interna... sa fie de la el ? Dupa ce a facut 100m de locul ala a mers ceva, greu da a mers.

Conform hartii cu relee ar fi trebuit sa mearga cit de cit, dar probabil cum acolo zona e naspoa a patit o umbra.

#22
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
ce intelegi prin harta cu relee...? Din cate stiu releele folosec la transport si NU au legatura directa cu acoperirea... adica poti avea acoperire in zona in care nu ai relee de transport ( transportul se face altfel, nu prin relee radio) si sa nu ai acoperire desi ai transport...

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Am zis ei eu relee... de fapt celule am vrut sa zic... BTS-uri.

Harta e la:

www.andreicioaca.as.ro/utils/cnx_sites_2001-2002.gif

Punctele verzi sunt BTS-uri Nortel, cele albastre Ericsson, datarea este decembrie 2001. De atunci au mai instalat capacitati dar in mare infrastructura este aceasta.

#24
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
Valea bistritei de la Dorna Arini pana aproape de Brosteni unde este un BTS .. semnal O pe Orange iar la Connex pe bucatele desi pe Rarau au si un BTS si link-uri de transport... iar acest drum este destul de circulat deoarece face legatura intre Piatra Neamt si Vatra Dornei .. deci o legatura intre Moldova si Ardeal

#25
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,472
  • Înscris: 14.04.2002
Pechea, jud. Galati. No operator!!!!! Testat azi

#26
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003
"Valea bistritei de la Dorna Arini pana aproape de Brosteni unde este un BTS .. semnal O pe Orange iar la Connex pe bucatele desi pe Rarau au si un BTS si link-uri de transport... iar acest drum este destul de circulat deoarece face legatura intre Piatra Neamt si Vatra Dornei .. deci o legatura intre Moldova si Ardeal  "


Vatra Dornei e in Bucovina, deci in Moldova ( nu uita suceava e in Bucovina,, dar in acelasi timp a fost capitala Moldovei in timpul domniei lui Stefan cel Mare ! Vatra Dornei nu e in Ardeal.

#27
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
multumesc . stiu f. bine unde este v.dornei ca am trait in zona vreo 18 ani .. ma refeream la faptul ca este una din cele 2 legaturi dinpre nordul moldovei spre ardeal cealalta fiind suceava - gura humorului - campulung moldovenesc - iacobeni de unde se ramifica o data prin dorna spre bistrita si odata prin carlibaba spre borsa(maramures) (pe acest drum iar neexistand semnal)
iar daca vrei sa facem un topic cu istoria bucovinei -> te invit cu cea mai mare placere

#28
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Pot confirma ca dupa Vatra Dornei, intre Cosna si mai la vale de Silhoasa, inainte de Lunca Ilvei, nici un operator nu "misca".

Desigur, nici n-au pentru ce, ca e doar munte, dar sunt niste peisaje.... viaducte, 9 tunele, o minunatie!

Must do, neaparat cu trenul, lasati masina in gara!

Greets,
Speedo

#29
inginerum

inginerum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 18.06.2003
o intrebare .. a testat cineva zappul in zona descrisa de mine si de speedo?

#30
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by inginerum
Valea bistritei de la Dorna Arini pana aproape de Brosteni unde este un BTS .. semnal O pe Orange iar la Connex pe bucatele desi pe Rarau au si un BTS si link-uri de transport... iar acest drum este destul de circulat deoarece face legatura intre Piatra Neamt si Vatra Dornei .. deci o legatura intre Moldova si Ardeal

  Inginerum, din ce am aflat Valea Bistritei este complet acoperita de Zapp. La Dorna Arini ai chiar semnal interior(5 liniutze) iar pina la Brosteni tot dumul este acoperit mai mult decit decent(acoperire AUTO~2-3liniute la semnal).
  Idem pt zonele precizate de Speedo, respectiv Cosan si Silhoasa.
Nu uitati ca zonele de munte sint punctul forte la acoperire pt frecventza de 450 mhz pe NMT sau CDMA.

#31
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Coleg cu mine in tren, turist ca si mine pe aceeasi portiune, cu Zapp, nu misca nimic in zona pe care am specificat-o, iar in rest, in unele zone nu putea stabili comunicatia, chiar si la 2 liniute, chiar si de la geam (Hyundai), de aia am zis ca nici un operator nu misca.

Greets,
Speedo

#32
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Romtelecom are acoperire in tren? just kidding. Ideea este ca nici un opertor mobil nu garanteaza in tren, doar daca are antena externa si ofera semnal intro, ceea ce in Europa nu am vazut

#33
kinezu

kinezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 28.11.2001
CONNEX, Orange, Zapp : nu au acoperire in Comuna Provita, jud Prahova - la 1km de Breaza, la 2 de Cornu si la 4 de Campina

#34
Bogdanra

Bogdanra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 08.08.2002
Intrebare: la ce foloseste un asemenea topic? In afara de cei care zis: eu am semnal tu nu ai... presupun ca exista o dorita finalitate... cumva sa se auda pe undeva asemene alucruri. Corect? Si sa se schimbe ceva.

Acum ca am gasit finalitatea ramane sa vedem cum "ajutam" sa se intample asemenea finalitate. In primul rand enumeram ceva zone. Dar daca vreti cu adevarat ceva mai ramane un punct: asa cum nu stiu cine se si exporima mai sus in topic trebuie sa exprimati si motivatii le pentru care o firma ar acoperi acea zone. Departe de vorbele frumoase in care nu stiu care companie este cu tine peste tot in toate locurile totul trebuie gandit pragmatic : cat investesc? cat iau inapoi?

Ok... ce vreau sa spun. In loc sa scrieti localitatea cutare nu are semnal nu stiu care operator... ar trebuie spus si: in zona sunt firme, sau... in zona nu exista alt servciu deci presupunem ca si-ar scoate banii, etc etc etc...

#35
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by Masterboy
Acea liniuta de la Soveja apare datorita reflexiei multiple a semnalului radio de pe versanti, captate de receptoarele radio in paralel existente doar pe terminalele CDMA. De aceea se intimpla ca in multe locatii din munti Connex si Orange sa ai semnal 0, iar pe Zapp sa poti vorbi.
 Si inca o completare la zonele fara acoperire:
Connex: orasul Cimpeni, jud Alba-  rusine!!! :hmm:

Nu-mi pasa de cell breathing si reflexii. Realitatea e simpla. O saptamina cit am stat in Soveja nu am putut vorbi de pe Zapp. Despre Orange la fel. Suntel-ul nu mai merge!!
Deci, in Soveja nu poate fi folosit telefonul mobil.O unda ocazionala nu inseamna acoperire.

#36
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,908
  • Înscris: 24.06.2002
Faza cu zonele (ne)acoperite e veche. Operatorii nu vor sa garanteze harta de acoperire.
    Totusi, la Cosmorom scria mai demult pe site ca acoperirea este garantata " pina la 10 km departare de statia de baza". Similar,cei de la Telemobil garanteaza harta de acoperire in proportie de 90%.
      Cum a zis si Bogdanra, nu este rentabil pt nici un operator sa acopere toate zonele salbatice si nepopulate din tara.
Totusi, zonele si statiunile turistice din tara ar trebui sa fie acoperite.Din pacate la noi nu sint acoperite decit partial. Mai mult, sosele nationale montane de la noi, respectiv Transfagarasan si Transalpina sint fara acoperire. :(

PS Kinezu in zona mentionata de tine(comuna Provita, PH) exista semnal Zapp-auto din iulie 2003 conform ultimei harti pe care o am si care a fost ultima data actualizata pe 12 iulie. Deci, next time cind mai treci pe acolo incearca din nou. Ar trebui sa poti vorbi decent in zona respectiva acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate