Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

idee afacere

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
la ce suma se ridica veniturile tale legale, pe foaie si cam la ce suma totalul veniturilor indiferent de sursa ?...intr-o luna

#20
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005
Eu daca reusesc sa ma strang din toate partile ajung sa imi iau prima garsoniera.
Din cauza asta ma gandeam sa imi iau o garsoniera si sa o inchiriez. Dupa ma duceam la banca si mai luam un credit pentru alta garsoniera. :)
E buna ideea sa imi deschid o firma mica, dar nu stiu inca in ce domeniu.
Cu banii astia doar sa prestezi servicii ca in altceva te mananca rechinii.
Ma gandeam sa imi fac o firma de webdesign dar e destul de greu de razbatut, statul nu te ajuta cu nimic.
Pentru inceput o sa investesc sa fac o retea de situri si sa am grija de ele. Si dupa poate vin comenzile la firma.
Chiar la o firma de webdesign ar conta atat de mult daca sediul ar fi in provincie?

Edited by tudosecos, 13 August 2006 - 16:00.


#21
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eºti condus de proºti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
decât să faci credite, mai bine depui pe termen...faci 1 singur drum.

#22
kaustic

kaustic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.07.2005

View Postsarac.lipit, on Aug 13 2006, 17:24, said:

decât sã faci credite, mai bine depui pe termen...faci 1 singur drum.
Unde sa depui ?? in banci..unde, dobanda nu acopera inflatia.

#23
owl

owl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 15.12.2003
Nu e chiar rea ideea ta, multi o si aplica, putin modificata.... Adica nu inchiriaza ci pur si simplu cumpara si vand...  

Partea cu inchirierea mai multor apartamente - si din astea se traieste, dar intr-adevar sunt riscuri (venitul nu e chiar garantat, chiriasul pleaca si uneori, pana gasesti pe altcineva - mai trec 2-3 luni; reparatii, taxe, etc...; riscul pe termen lung, de care mai amintea cineva : se construiesc apartamente noi, cele vechi isi vor pierde valoarea, etc)

Daca chiar vrei sa faci asta, ai si ceva concurentza : sunt firme care au un "parc" de apartamente, nu neaparat in proprietatea lor, pe care le administreaza ca hotel...

:) succes...

#24
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Este o mare prostie Tudosecos, sa crezi ca preturile pe piata imobiliara vor creste la nesfarsit. Este o prostie sa te faci dator la banca cu zeci de mii de euro, pentru a-ti cumpara un apartament sau garsoniera. Daca iei acum 40000 euro din banca, pentru un apartament, intr-un bloc care nu corespunde nici unui standard european, si care nu va avea nici un viitor, constati ca mai mult vei pierde. In maxim 10 ani preturile la apartamente in Romania vor scadea la aproape jumatate din cat sunt acum. Veti vedea. Nu va raportati doar la Bucuresti.
Scuzati-mi interventia...stiu ca poate nu prea a avut legatura cu topic.

#25
tudosecos

tudosecos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.07.2005

View Postpisicutza, on Aug 16 2006, 14:18, said:

Este o mare prostie Tudosecos, sa crezi ca preturile pe piata imobiliara vor creste la nesfarsit. Este o prostie sa te faci dator la banca cu zeci de mii de euro, pentru a-ti cumpara un apartament sau garsoniera. Daca iei acum 40000 euro din banca, pentru un apartament, intr-un bloc care nu corespunde nici unui standard european, si care nu va avea nici un viitor, constati ca mai mult vei pierde. In maxim 10 ani preturile la apartamente in Romania vor scadea la aproape jumatate din cat sunt acum. Veti vedea. Nu va raportati doar la Bucuresti.
Scuzati-mi interventia...stiu ca poate nu prea a avut legatura cu topic.

Jumatate de pret??? La apartamente??? Care sunt noile standarde UE referitor la blocuri?

#26
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Da la jumatate...vei vedea. Ce credeti, ca daca intram in UE, o sa vina toti ca disperatii in Romania sa cumpere jegurile noastre de apartamente ceausiste? Va inselati. Spunea cineva pe un alt topic (verificand asta la o firma care se ocupa cu asa ceva) ca in Berlin, cumperi un apartament cu 3 camere super ok, cu pretul de 100.000 euro. Pai fratilor...ce are Bucurestiul de oferit in raport cu Berlinul? Serios... E vorba de logica elementara.

#27
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Este drept ca anumite proprietati isi vor pastra pretul sau chiar va creste, dar marea lor majoritate o sa scada, ma refer aici in primul rand la apartamente. Ma uit aici in Sibiu...se vinde un apartament de 2 camere semidecomandat intr-o zona acceptabila cu 40-45 mii euro (chiar la et. 4), iar un apartament de 2 cam in bloc nou de 2 etaje, terminat de foarte putin timp....costa 45 mii. Este o diferenta. De mult timp s-a sesizat faptul ca incepe sa devina mai rentabil sa construiesti decat sa cumperi un jeg, intr-un bloc de 30-40-50 ani sau chiar mai mult.

#28
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpisicutza, on Aug 18 2006, 16:47, said:

Este drept ca anumite proprietati isi vor pastra pretul sau chiar va creste, dar marea lor majoritate o sa scada, ma refer aici in primul rand la apartamente. Ma uit aici in Sibiu...se vinde un apartament de 2 camere semidecomandat intr-o zona acceptabila cu 40-45 mii euro (chiar la et. 4), iar un apartament de 2 cam in bloc nou de 2 etaje, terminat de foarte putin timp....costa 45 mii. Este o diferenta. De mult timp s-a sesizat faptul ca incepe sa devina mai rentabil sa construiesti decat sa cumperi un jeg, intr-un bloc de 30-40-50 ani sau chiar mai mult.
E mai rentabil sa construiesti ce? Un bloc?  :D

#29
pisicutza

pisicutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 21.05.2006
Nu domnule "ganditor"....sa-ti faci casa frate...e din ce in ce mai rentabil. Nu te pune nimeni sa ti-o faci in centru, unde pamantul costa exagerat de mult.

#30
thinker

thinker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.01.2006

View Postpisicutza, on Aug 20 2006, 13:55, said:

Nu domnule "ganditor"....sa-ti faci casa frate...e din ce in ce mai rentabil. Nu te pune nimeni sa ti-o faci in centru, unde pamantul costa exagerat de mult.
De acord... E cea mai buna optiune in momentul de fata!

#31
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006

View Posttudosecos, on Aug 12 2006, 11:41, said:

Salutare.
Cam care ar fi ideea mea.
Ai 30,000 de EURO.
Cumperi o garsoniera.
O inchiriezi, faci contract frumos platesti la stat procent din chirie.
Te duci la banca X si iei un credit ca sa cumperi o a 2-a garsoniera.
O inchiriezi tot cu contract frumos.
Si tot asa pana cand nu iti mai dau bancile credit  :naughty:
Si in felul asta tot ce o sa trebuiasca sa faci lunar e sa alergi dupa chirie si la banci sa platesti ratele.
Sunt sigur ca imi lipseste ceva la ideea asta de imi trecu acum prin cap.

:peacefingers:  Va astept cu sugestii  :peacefingers:


Fantezista idee.Problema ta este ca nu te-ai informat direct la o banca cu privire la conditiile de acordare a unui credit.
1.Venitul-chiar daca banca iti ia in calcul chiria +salarul ,totalul trebuie sa fie de 3 ori mai mare decat rata lunara.
2.Ca sa poata fi luata in calcul, chiria trebuie declarata la finante si impozitul platit pe min 6 luni.Deci trebuie sa astepti sa treaca 6 luni timp in care nu sti cum vor evolua preturile la apartamente.
3.Avansul-trebuie sa dispui de cash.(ca sa te incadrezi in veniturile mici avansul trebuie sa fie cat mai mare-sa zicem 10.000 Euro)
4.Taxe notariale-cca 1.000 euro + comisoane bancare + amenajare daca e cazul + mobilarea+ urcatul mobilei+ utilarea (tv,electrocasnice)
5.Eventuale reparatii pe parcurs
6.Tepe date de chiriasi
7.Impozitul

Nu vreau sa intru in mai multe detali...
Eu am 6 apartamente inchiriate si stiu ce vorbesc din proprie experienta.

Inca ceva-daca in urma cu 5-6 ani apartamentul se amortiza relativ rapid din chirie, acum s-a cam dublat perioada,daca nu chiar mai rau.

#32
papillon

papillon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 20.08.2006
omul are o oarecare dreptate -insa nu e finisata ideea

in primul rand iti trebe mai mult de 30000 euro -poate vreo 45 - bun de banii astia iti apartament cu 2 cam -girezi sau nu cu ap asta si daca ai salr mare iti mai iei unul -din chirii iti acoperi orice cheltuiala si iti mai ramane o suma infima

eu imi facusem niste calcule ca daca am jumate din suma necesara pt un ap de 2 ca in zona medie -se plateste singur -adica chiria iti acopera rata si mai si ramai cu ceva maruntis ...

#33
unisex

unisex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2006
Am si au cateva lucruri de spus in legatura cu cele discutate mai sus.

Am sa o iau pas cu pas ca sa ma intelegeti:

1. Pentru a se impiedica speculatiile, in momentul in care o tara adereaza la U.E. aceasta va trebui sa-si modifice treptat preturile si salariile pana a se introduce EURO ca moneda. Tinanad cont ca EURO apare cam la 5 ani de la aderare, asta inseamna ca daca Romania intra in U.E. in 2007, pana in 2012 preturile si salariile vor creste cam de 3,4 ori (care trebuie sa creasca, care nu, nu). Nu poate costa pachetul de tigari in toate tarile la fel, dar nu pot exista variatii prea mari.

2.  In momentul in care o tara incepe sa adopte ca moneda nationala EURO, in ziua respectiva, EURO incepe sa se calculeze in tara respectiva in functie de cat facea inainte in raport cu vechea moneda nationala. Asta inseamna ca de ex. daca tu ai dat pe un apartament sa zicem 100.000 de XYZ (unde XYZ sa presupunem ca ar fi moneda nationala) si in momentul schimbarii monezii sa zicem ca EURO=2 XYZ, tu ai sa spui atunci ca ap tau face 50.000 de EURO.

3.  In momentul acela, dobanzile practicate la imprumuturile de la si intre bancile aflate in U.E. se calculeaza in functie de un indice numit EURIBOR care de ex azi are valoarea de 3,675 si care ar vrea sa insemne cam cu cat se devalorizeaza EURO. Fiecare banca mai adauga la EURIBOR cat vrea dar totul pleaca de la el.

4. Urmand aceasta idee, daca eu imi cumpar un apartament azi, maine prin banca (oricum pana in 2007 ma refer ca dupa aia se smecheresc bancile si nu iti mai dau credit asa usor pana nu apare EURO), in momentul in care eu semnez contractul, acolo o sa puna ca eu am luat imprumut de la banca X lei.  In momentul in care o sa apara EURO, o sa puna tot X lei, numai ca o sa calculeze echivaletul in euro a lui X in momentul calcularii dobanzii. Asta inseamna ca in 2012 cand un apartament o sa faca de patru ori mai mult tu ai sa-l platesti la valoarea lui de acum.

  Rationamentul acesta este verificat si a fost aplicat de multi locuitori ai statelor care au adoptat ca moneda EURO in 2002. Multi de pe aici unde traiesc eu au facut afacerea vietii lor asa, au pus mana de la mana si au luat mai multe apartamente si acum traiesc din chirie. Mama cu tata cu copilu', nevasta copilului, fratele si cumnatu', au strans tot ce au avut, au dat avans la banca fiecare pt un apartament (cred ca intelegeti de ce faza cu "fiecare" si cu "avansul") si acum traiesc bine mersi. Cunosc caz concret si mi-au explicat ce si cum, cum de s-au gandit, cum au facut si cum a fost.

V-am povestestit in primul rand faza asta ca sa nu mai credeti ca o investitie intr-un apartament e o afacere proasta. Va mai fi o afacere rentabila inca cel putin 10 ani de azi inainte. Asta depinde si de la tara la tara bineinteles si de masurile pe care le ia conducerea acesteia. In momentul in care populatia va vedea ca in ciuda faptului ca s-a trecut la EURO, preturile tot cresc, cresc, va face scandal si atunci la o campanie electorala, istetul care va promite ca va face ceva ca sa scada preturile va fi votat. Daca va face ce a zis, asta depinde cat de tigan e acela. Daca nu va face ce a zis, dupa 4 ani o sa vina altul care o sa promita la fel si acela va incerca sigur sa faca ceva. La nesfarsit nu o sa dureze sigur. Dar pana atunci bagati fara frica banii in apartamente ca in pierdere nu o sa iesiti.

Ok, partea a doua. La faza asta nu stiu daca se aplica si in cazul Romaniei pt ca nu stiu ce politica au bancile din Romania la ora actuala. Dar va povestesc cum e aici (Spania).

Ca sa-ti cumperi un ap. prin banca iti trebuie un servici, vechime de cel putin un an in campul muncii, 6 luni la serviciul actual, contract de munca pe timp indefinit sau cel putin pe termen nedeterminat (e complicat sa va explic, pare ca inseamna la fel dar nu e la fel, in fine) si un venit care sa presupuna de doua ori jumate rata lunara, cu alte cuvinte rata lunara sa nu fie mai mult de 40% din salar si cel putin un girant cu un servici la fel, daca are casa lui mai bine.

Asta teoretic. Mai exact in numere, pt un apartament de 300.000 (3 camere, salon, baie, bucatarie) si o rata de 40 de ani (50 de ani cam greu, tre sa fii muncitor de mic ca daca nu poti sa mori pana il platesti si nu iti mai da) sa te duci la o banca si sa nu te scuipe in ochi ai nevoie:
                        
                     -2 ani vechime in campul muncii
                     -contract indefinit, un an vechime
                     -salar de cel putin o mie
                     -inca un om pe contract in aceleasi conditii
                     -un girant in aceleasi conditii, daca are casa lui mai bine.

In conditiile astea (poate in tara suna urat, nu stiu, dar nu sunt chiar asa de greu de indeplinit), iti iei un ap, finantabil 115% (adica nu tre sa dai nici un cent inainte, acopera toate cheltuielile si comisioanele), 800 euro rata pe luna timp de 40 de ani.  Ce fac cei care pot sa faca? (pakistanezi in general, ca-s multi si se ajuta unul pe altul) Are un servici, mai vorbeste cu un prieten care are un magazin ca sa-i faca contract de munca, sa zica ca are doua servicii. Isi ia un ap, il inchiriaza, isi mai ia unul, il inchiriaza si pe ala, de cate il tine buzunarul. Banca ii ia in considerare ca el il are in chirie. Numai ca tre sa platesca la stat pentru chiria aia si din cauza asta nu prea poate sa faca faca asta la infinit (2,3,4 apartamente). In rest, il inchiriaza usor, aici se inchiriaza f mult, si il inchiriaza usor in pretul ratei la banca. Omul respectiv semneaza un contract de inchiriere, da un avans (cam 3 luni minim, depinde de cat e de mobilat, daca e mobilat si fain, poate sa ceara si 6 luni). Cu banii din avans tu ii cumperi mobila, electrocasnice, etc (imprumuti de la cineva pt o luna) si uite asa fara nici un cent iti cumperi apartament, ti-l inchirirezi si dupa aia se plateste singur. Orice pakistanez care are aici 3 ani si munceste (mai sunt si care stau pe banii nu stiu carei rude din Anglia) are cel putin un apartament. Se ajuta unul pe altul. Si dupa ce isi iau fiecare cate 2,3 apartamente, stau toti intr-unul singur, mic, vai de capul lui, fara mobila, dorm pe jos, si platesc cate 100 de euro chirie de caciula  :w00t: .Eu stau si imi bag gheara in gat ca nu pot sa fac faza asta pt ca nu cunosc pe nimeni. Incerc sa-mi iau unul acum dar nu prea gasesc girant (ca de, cumnatul meu, pe care l-am adus aici, l-am ajutat, acum nici nu se uita la mine, ca asa-i romanul  :death: )

Nu stiu in ce conditii se poate cumpara un apartament prin banca in Romania, dar merita studiata ideea, mai ales daca ai deja ceva bani. Oricum, eu recomand mai degraba sa dai avans la 2 apartamente decat sa il iei pe primul cu banii jos. Il iei pe primul, il pui la punct putin, il inchiriezi si apoi il iei pe al doilea. Altfel iti da banca creditul daca poti da ceva inainte. Si ai si tu ceva bani de notari ca sa faci actele calumea. Apoi ceri si tu ceva anticipat, daca ai si tu ceva banuti si il pui putin la punct, ai pretentii la alte categorii de chiriasi, chiria mai mare, siguranta ca nu iti pleaca maine pt ca au ramas fara servici si oricum, daca ti-au dat anticipat, nu iti pot trage teapa.

Repet, tot ce am scris e verificat si studiat, daca are de gand cineva sa ma contrazica sa vina cu argumente.

#34
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postunisex, on Aug 21 2006, 07:40, said:

Urmand aceasta idee, daca eu imi cumpar un apartament azi, maine prin banca (oricum pana in 2007 ma refer ca dupa aia se smecheresc bancile si nu iti mai dau credit asa usor pana nu apare EURO), in momentul in care eu semnez contractul, acolo o sa puna ca eu am luat imprumut de la banca X lei. In momentul in care o sa apara EURO, o sa puna tot X lei, numai ca o sa calculeze echivaletul in euro a lui X in momentul calcularii dobanzii. Asta inseamna ca in 2012 cand un apartament o sa faca de patru ori mai mult tu ai sa-l platesti la valoarea lui de acum.


Eu n-am inteles logica. Poti sa dai exemplu de calcul?

Mai mult : Daca scrie pe hartie ca ai dat pe apartament 400.000 euro, asta nu inseamna ca el valoreaza atat.

#35
unisex

unisex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 31.07.2006

View PostTLGsoft, on Aug 21 2006, 08:37, said:

Eu n-am inteles logica. Poti sa dai exemplu de calcul?

Mai mult : Daca scrie pe hartie ca ai dat pe apartament 400.000 euro, asta nu inseamna ca el valoreaza atat.

Anume ce nu ai inteles?

Ok. Exemplu:
Eu am imprumutat de la tine 100.000 de mii acum 5 ani. I-am imprumutat pt. ca nu aveam ce manca. Mi i-ai dat si am fost si am cumparat de mancare: 3 kg de cartofi, 2 paini, un bidon de ulei, 200 grame salam, 10 oua, o punga de lapte, un kg de mere, un kg de rosii, un bidon de suc. Eu azi iti dau banii inapoi. Tu te duci si iti cumperi 2 paini, un bidon de ulei si un bidon de suc si gata banii.

Adica pe contractul de la banca o sa scrie tot X lei, sa zicem 100.000. Sa presupunem ca in 2012 se trece la EURO. In momentul acela tu nu mai datorezi bancii 100.000 ci ai sa-i datorezi 28.500 Euro (aprox, am pus euro la 3.5, sume rotunde). In momentul acela vei avea salar de 1000 Euro iar apartamentul acela va valora 100.000 de Euro poate, daca nu aproximativ.

Cum ii dai inapoi azi, cand lucrezi pe 200 euro si cum ii dai inapoi atunci cand lucrezi pe 1000. Si atunci de ex, azi iti cumperi 2 apartamente. In 2012 unul il vinzi si faci altceva cu banii aia. Sau il inchiriezi in continuare, iei 800 de euro chirie pe el si tu platesti la banca 100  :w00t:

Ai inteles acum?

P.S. Intrarea Romaniei in U.E. implica MULTE ALTE CHESTII, nu numai preturi ci si legi comune tuturor tarilor din U.E. Atunci nu toata lumea o sa mai zica DA DOAMNE!

#36
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006
Ai spus asa (in context cu EURIBOR si trecerea la EURO):

Quote

in 2012 cand un apartament o sa faca de patru ori mai mult tu ai sa-l platesti la valoarea lui de acum.


Explica logica prin care ai calculat ceea ce ai spus.

Sa zicem ca:
- eu fac un credit de 30.000 de euro si cumpar un apartament de valoarea respectiva acum.
- cursul valutar acum este de 3.5 RON/ 1 EUR si ramane neschimbat pana in 2012.

Cum ai calculat faptul ca apartamentul va costa 120.000 EURO in 2012?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate