Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#55
jon jon

jon jon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2007

View PostRayden3000, on Feb 18 2007, 18:26, said:

Pai dextroza e pt asta...dar de ce nu vrei sa iei dextroza? ce motive de sanatate?  :confuzzled:   eu iau cu dextroza si nu imi este rau..doar ca gustul e cam dulce si ma incomodeaza..
dextroza nu pot sa iau din cauza ca imi creste  glcemia cam repede deci daca creste glicemia prea mult rezulta diabet de aceea nu imi este prea indicat   :mellow: dar daca tot era vorba de cretina are aceasta efect chiar daca nu iau dextroza  :confuzzled:

#56
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postjon jon, on Feb 19 2007, 21:16, said:

dextroza nu pot sa iau din cauza ca imi creste  glcemia cam repede deci daca creste glicemia prea mult rezulta diabet de aceea nu imi este prea indicat   :mellow: dar daca tot era vorba de cretina are aceasta efect chiar daca nu iau dextroza  :confuzzled:

Pai are effect si fara dextroza..dar dextroza mareste asimilarea ei, daca nu vrei sa iei dextorza trebuie sa iei niste carbohidrati care ajuta la asimilarea creatinei, de ex poti sa iei  CreatineFx de la pronutrition si nu ai grija, daca iei creatina monohidrata simpla nu o sa se asimileze decat vreo 50%, restul o elimini prin urina.
     Cum ai aflat ca ti`o crescut glicemia? vreau si eu sa aflu ;))

#57
jon jon

jon jon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2007

View PostRayden3000, on Feb 20 2007, 10:14, said:

Pai are effect si fara dextroza..dar dextroza mareste asimilarea ei, daca nu vrei sa iei dextorza trebuie sa iei niste carbohidrati care ajuta la asimilarea creatinei, de ex poti sa iei  CreatineFx de la pronutrition si nu ai grija, daca iei creatina monohidrata simpla nu o sa se asimileze decat vreo 50%, restul o elimini prin urina.
     Cum ai aflat ca ti`o crescut glicemia? vreau si eu sa aflu ;))
m-a apucat o durere nasoala la ceafa dupa cateva zile dupa ce foloseam dextroza si dupa aia a trebuitr sa imi fac analizele anuale si a confirmat ca aveam glicemia mare dar mersi mult pt sfat-ul cu reatine fix

#58
alarik1

alarik1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2007
Salut baieti.In primul rand vreau sa`l felicit pe Madib pt ca stie ce spune,si sunt de acord cu el.
Vreau sa va spun si situatia mea si sa iti cer parerea Mabid.Eu de foarte multe ori am incercat sa ma apuc de sala si sa imi definesc corpul.am de cam 1-2 ani 1.75 inaltime si 73 de kg.am incercat anul trecut sa fac sala,insa din motive personale nu am reusit sa ma tin mai mult de 2 luni.acum sunt decis sa incep iar si sa nu mai cedez.Prima oara faceam sala cu aceste suplimente,recomandate de 1 prieten :
mrp extreme,1 cupa de praf cu 30 min inainte de antrenament si 2 cupe de praf imediat dupa antrenament.cu 30 min inainte de antrenament mai luam 2 pliculete de creatine FX,care le primeam la o cutie de mrp extreme.Luam creatina si proteine doar in zilele in care faceam sala,adik de 4 ori pe saptamana.In cele 2 luni,nu am observat crestere in masa,ingrasare,nici in acel timp nici in perioada ce a urmat.
Acum vreau sa incep cu aceleasi proteine si creatina,luate in acelasi fel,la care mai adaug si vitamine de la biotech,mai exact one a day,care sa le iau tot cu 30 min inainte de antrenament.

Vreau sa stiu ce stiti despre mrp extreme cat si despre creatina 'creatine FX' .Deasemeni as vrea sa stiu parerea voastra despre one a day si despre modul meu de a lua aceste suplimente.Astept in principal raspunsul tau,Madib :).

Tin sa mentionez ca sunt o persoana putin grasa,am burta destul de mare.Vreau sa incep sa fac sport si efort mare.Principalul scop pt a merge la sala nu este sa slabesc,ci sa imi definesc corpul.Astept raspunsuri.
Va multumesc..

#59
elsaone

elsaone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.09.2006
-cred ca 5g pe zi este o daza acceptabila pt varsta ta... insa e posibil sa ai deja destula creatina in corp... daca nu observi imbunatatiri ar fi bine sa renunti la ea totusi... sfatul meu pt toci cei ce folosesc acest supliment este sa mentineti o alimentatie bogata in fibre (paine integrala, cereale dinalea gen musli, mamaliga ca doar suntem romani :P) si sa beati multe lichide, ca sa nu apara complicatii la rinichi sau alte efecte secundare la stomac
-cofeina, fara discutie, ii taie efectul deci degaba mai dati banii p ea
-alcoolul, chiar si ocazional va distruge toata munca pt afecteaza fibrele musculare rapide, deci asta e si pt cei ce nu folosesc creatina
-exercitiul e foarte important... pt cei care inca nu s-au oprit din crestere e bine sa stie ca aici poate fi sfarsitul dezvoltarii in inaltime (incercati greutati cat mai mici, exercitii rapide pt forta si viteza care vor da inevitabil si rezultate in cresterea masei avand in vedere metabolismul rapid la varsta voastra, si cel mai important:oprirea cresterii in inaltime se datoreaza in general exercitiilor ce implica ridicarea de greutati mari deasupra capului; incercati tractiuni la bara si chiar si putin baschet) pt cei slabi (stramti ca sa zic asa), incercati inot... chiar si de 2 ori p saptama in week-end poate face minuni (cazul meu)

am 1.92m inaltime, 90Kg, masurile sunt confidentiale :P
am ajuns la aceasta performanta folosind creatina in doze foarte atent controlate cu ajutorul observarii efectului pe termene scurte (10zile se modifica doza), dextroza pt asimilarea mai eficienta a creatinei, L-carnitin pt a nu depune grasimi (se mai poate face si cardio, dar eu nu am gasit timp) mancare pe saturate: carne de pui (am grupa de sange A- ), fasole, soia, mazare, paine integrala (niciodata alba), mamaligutza si alte fibre, ceaiuri (de fructe), sucuri naturale + un antrenament foarte bine structurat (box-thailandez de 5 ori pe saptamana, baschet pt recreere, inot in weekend, jogging dimineata, sex, sex, sex <<si mult somn dupa (dar sa nu exageram ca devenim misogini)>>)

(nu consum alcool decat foarte foarte rar, nu beau nimic cu cofeina, fumez... dar asta se vede din pacate)

SA FITI SANATOSI!

#60
elsaone

elsaone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 19.09.2006
tin sa mai precizez 2 lucrui ca sa nu-mi sara careva in cap:
-am zis ca iau L-carnitin si am pomenit de cardio... creatina nu are nici o legatura cu asta... recunosc ca mananc ca un porc, si mananc foarte foarte gras, iar antrenamentul meu nu este intotdeauna foarte intens... nu merg la sala asa ca incerc sa fac totul incet ca sa mai cresc si ceva in masa (exista metode pt a intensifica dificvultatea exercitiilor fara aparate dar astea din pacate raman secrete ale clubului unde parctic box-tailandez)
-suplimetele le iau de 2 ani sub intensa supraveghere a doctorului pe care-l am din copilarie (asta strict pt a minimiza pierderile si eventualele efecte secundare, deficientele renale si ulcerul p sistem nervos fiind o mostenire de familie... deocamdata nu am astfel de probleme dar e bine sa fi precaut) in plus am studiat foarte intens acest domeniu si tin sa adaug ca sunt olimpic la chimie anorganica si organica, anatomie si studiez pt a intra la facultatea de Farmacie  B)

#61
zomahar

zomahar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.03.2007
am si io o problema am 16 ani (fara 2 luni) :D 60 kile  am 5 luni de cand trag la sala si  in ultima luna am inceput sa iau Creatin Rapid Mass  la 4kile   ..vreau sa spun ca produsu contine si creatina ..aproximatic 5 gr /portie..... .Am o intrebare ..pe mine o inceput sa ma doara venele ..pe la bicepsi ..are legatura cu asta?

#62
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postzomahar, on Mar 10 2007, 20:18, said:

am si io o problema am 16 ani (fara 2 luni) :D 60 kile  am 5 luni de cand trag la sala si  in ultima luna am inceput sa iau Creatin Rapid Mass  la 4kile   ..vreau sa spun ca produsu contine si creatina ..aproximatic 5 gr /portie..... .Am o intrebare ..pe mine o inceput sa ma doara venele ..pe la bicepsi ..are legatura cu asta?

nu
durerea nu este data de vene

#63
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postzomahar, on Mar 10 2007, 18:18, said:

am si io o problema am 16 ani (fara 2 luni) :D 60 kile  am 5 luni de cand trag la sala si  in ultima luna am inceput sa iau Creatin Rapid Mass  la 4kile   ..vreau sa spun ca produsu contine si creatina ..aproximatic 5 gr /portie..... .Am o intrebare ..pe mine o inceput sa ma doara venele ..pe la bicepsi ..are legatura cu asta?

Te dor venele? Putin probabil..poate te doare la incheieturi..si asta e de la supraantrenament din cate stiu eu..

#64
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View PostJUST_ME!, on Jan 24 2007, 00:33, said:

Creatina n-ar trebui luata de incepatori. Daca mergi la sala regulat e ok sa iei ca ajuta la dezvoltarea muschilor. Dar daca te lasi de sala te-ngrasi ca ghibolu'! Si de burta cauzata de creatina foarte greu scapi. Nu o recomand! SINCER!
Exact bravo man, si o sa ai dupa acea muschi lasati aiurea, eu zic sa faci si un pic alergat dimineata in parc.
Eu am 23 de ani si 2 ani de sala si nu am luat nici o data suplimente pentru marirea mesei musculare , dauneaza in timp ficatului.

#65
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003

View Postbaimalesi, on Mar 11 2007, 15:02, said:

suplimente pentru marirea mesei musculare , dauneaza in timp ficatului.

Nu , nu dauneaza.
Cei care dauneaza sunt steroizii.

#66
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006
Pt cei care zic ca, acest supliment, creatina, provoaca burta si scapi greu de ea...sau ca se lasa muschii cand te opresti sa iei creatina..explicati-mi si mie cum e posibil atat timp cat creatina este depozitata in proportie de 98% in muschi si restul in testicule si creier? Cum e posibil sa depui burta?Si avand in vedere ca creatina retina apa in muschi (nu la toate persoanele), cand incetezi sa te mai suplimentezi cu creatina apa din muschi se reduce, si muschii isi pierd din volum..dar dupa parerea mea e altceva sa pierzi in volum si sa "ti se lase muschii" ..

#67
paraulu

paraulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.09.2005

View Postbaimalesi, on Mar 11 2007, 15:02, said:

Exact bravo man, si o sa ai dupa acea muschi lasati aiurea, eu zic sa faci si un pic alergat dimineata in parc.
Eu am 23 de ani si 2 ani de sala si nu am luat nici o data suplimente pentru marirea mesei musculare , dauneaza in timp ficatului.
bai ma leshi.

#68
DanIonut

DanIonut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.03.2007
salutare...ma numesc ionut si as vrea sa ma sfatuiesc cu voi astia mai instruitii...deci povestea incepe asa,la 15 ani aveam 100kg si 1,82,apoi m-am pus pe regim alimentar si asa am rusit sa slabesc in jur de 15kg...acum la 17 ani fara 4 luni am 90 si 1,84,deci am pus iar 5...si am uitat sa precizez...practic si un sport...rugby de 6-7ani...si am nevoie de mai multa forta si as vrea si sa mai scap putin de sunculite...ce trebuie sa fac?
(am fost sfatuit sa iau creatina:
o lingurita rasa(nush cate grame inseamna) de creatina/un pahar cu apa sau alt lichid...asta de 3 ori pe zi...prima saptamana...
iar a doua saptamana mi s-a zis sa fac acelasi lucru si sa iau doar de 2 ori pe zi...cat despre efort ...eu am 3 antrenamente pe saptamana...si daca in fie 'care saptamana dupa antrenamente fac si niste tractiuni si cu o haltera,si mai fac si acasa o flotare sau niste abdomene eu cred ca e de ajuns...)
ce vroiam eu sa va intreb...este bine ce am fost sfatuit sa fac???merita sa fac asa ceva???(pana acum nu am tras la sala)

#69
catalin17aka

catalin17aka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.03.2007
a folosit careva chestii dalea de electrostimulare?? sau stiti ceva despre ele, fac ceva bun? :huh:
pura curiozitate....... ^_^

#70
johnny blazze

johnny blazze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2007
Salut am si eu o intrebare...deci..am 16 ani (fara 3 luni) 80 kg ,1.85m  si iau gain fast ,mega mass de la Universal, Creatine Mohonydrate ,vitamine +minerale...in shake adaug o banana si 2 oua d prepelitza.Fac biceps cu 35 kg ,piept cu 62 kg,spate cu 60kg si coapse cu 120 kg.Fac sala de 5 luni.Vreau sa stiu daca sunt niste rezultate bune pt varsta mea? :huh:

#71
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View Postjohnny blazze, on Apr 14 2007, 01:23, said:

Salut am si eu o intrebare...deci..am 16 ani (fara 3 luni) 80 kg ,1.85m  si iau gain fast ,mega mass de la Universal, Creatine Mohonydrate ,vitamine +minerale...in shake adaug o banana si 2 oua d prepelitza.Fac biceps cu 35 kg ,piept cu 62 kg,spate cu 60kg si coapse cu 120 kg.Fac sala de 5 luni.Vreau sa stiu daca sunt niste rezultate bune pt varsta mea? :huh:

Mai exact ce exercitii faci pt biceps si piept ?
Banuiesc ca biceps nu pui 35 pe gantera  :lol:

#72
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postjohnny blazze, on Apr 13 2007, 22:23, said:

Salut am si eu o intrebare...deci..am 16 ani (fara 3 luni) 80 kg ,1.85m  si iau gain fast ,mega mass de la Universal, Creatine Mohonydrate ,vitamine +minerale...in shake adaug o banana si 2 oua d prepelitza.Fac biceps cu 35 kg ,piept cu 62 kg,spate cu 60kg si coapse cu 120 kg.Fac sala de 5 luni.Vreau sa stiu daca sunt niste rezultate bune pt varsta mea? :huh:

parerea mea ca trebuia sa faci cu greutati mai mari la cate suplimente iei si la cum arati.. 35 kg.. biceps.. 62 kg piept??????? coapse cu 120.. ? asa si asa..si faci sala de 5 luni.. parerea mea ca ai rezultate slabute.. trage mai tare..poate ca nu te soliciti suficient de mult

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate