Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Creatina

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#37
RaymondDenis

RaymondDenis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 29.12.2006

 eminem4ever, on Jan 23 2007, 11:15, said:

m'am  intors pe forum dupa o perioada de 7 luni de sala (si inca continui). Acum cunosc si eu mai multe .. am intrebat culturisti cu ani de experienta.

Creatina poti sa o iei, iti umfla celula musculara cu apa .. dar lasa'te 2-3 saptamani de sala (chiar si dupa 6 luni) si o pierzi toata creatina pe care ai bagat'o in tine acum nush cat timp.

Nu va temeti : ) eu nu am avut niciun efect secundar de la ea dar sunt bani aruncati la wc si luam cate 25g de creatina +75 de dextroza.

Off-topic: acum, multe albusuri de ou, lapte fara grasime multa + proteine zer + multiminerale / vitamine / calciu / magneziu

Lasa`te de luat creatina ca e o porcarie. Am luat si eu si au inceput sa imi creasca cosuri pe spate si ma simteam naspa rau. Cel mai bine e sa iei Gain Fast de la Universal e cel mai bun , eu am luat 2 luni de zile 4 cuti si am pus 5 kg dar m`am lasat de sala..asta e, lenea e mare. :P

#38
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006

 RaymondDenis, on Jan 24 2007, 00:45, said:

Lasa`te de luat creatina ca e o porcarie. Am luat si eu si au inceput sa imi creasca cosuri pe spate si ma simteam naspa rau. Cel mai bine e sa iei Gain Fast de la Universal e cel mai bun , eu am luat 2 luni de zile 4 cuti si am pus 5 kg dar m`am lasat de sala..asta e, lenea e mare. :P


sigur nu erau niste pastilute mici pe care scria Naposim?

eu nu mai iau creatina de mult .. nu are rost sa dau banii aiurea

#39
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 eminem4ever, on Jan 24 2007, 00:21, said:

si anume ce face creatina in afara de faptul ca baga apa in muschi?

am scris mai in urma, nu trebuie decat sa citesti...sintetizez

sursa de energie pt muschi, mareste sinteza proteinelor, stimuleaza secretia de GH, scade nivelul colesterolului, grabeste refacerea musculara, opreste depozitarea de acid lactic in muschi, are de asemeni si efect anticatabolic...si la urma..."baga apa in muschi", ceea ce nu este obligatoriu, eu cand am folosit, nu am constatat retentie de apa.

#40
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004

 Madib, on Jan 24 2007, 11:21, said:

si la urma..."baga apa in muschi", ceea ce nu este obligatoriu, eu cand am folosit, nu am constatat retentie de apa.

ca nu ai constatat tu, nu inseamna ca nu face...

eu ce vorbesc vorbesc din experienta (pe pielea mea), discutii tematice cu alti "colegi de suferinta", cat si ce am mai citit. :peacefingers:

#41
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 bogdanan, on Jan 24 2007, 12:10, said:

ca nu ai constatat tu, nu inseamna ca nu face...

eu ce vorbesc vorbesc din experienta (pe pielea mea), discutii tematice cu alti "colegi de suferinta", cat si ce am mai citit. :peacefingers:

retentia hidro e usor de sesizat, daca te pricepi putin, se vede imediat la calitatea muschiului (asta daca nu esti acoperit ca un porc :confuzzled: ) + ca automat daca retii apa, iei in greutate :rolleyes:

cel mai trist este ca tipi ca eminem4ever iau creatina tocmai pentru aceasta retentie, si dupa aceea se mira de ce au pierdut volum, cand nu mai iau...pai e normal. creatina dupa cum am spus si intr-un post anterior, are mult mai multe beneficii mult mai importante.
am scris destul despre creatina in acest thread incat unul sau altul sa isi faca o idee REALA despre acest supliment, dar se pare ca romanii "e puturosi" si nu au rabdare sa citeasca...apoi imprastie si la randul lor cred, tot felul de zvonuri, prin sali, care mai de care mai tampite.

#42
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Eu nu am mai luat creatina de mult.

Si inca odata tu nu pierzi ce ai bagat din creatina cand te lasi de antrenament? Facem un pariu?

#43
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003
stai ca o luam pe aratura.
ce sa "pierzi" ?
si ce treaba are lasatul de antrenament aici? cand te lasi de antrenament oricum   pierzi,fieca ai folosit suplimente nutritive, fie ca nu.

#44
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
dar pierzi mult mai mult fata de normal. Dai apa jos din muschi, apa pusa de creatina

#45
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 eminem4ever, on Jan 27 2007, 12:20, said:

dar pierzi mult mai mult fata de normal. Dai apa jos din muschi, apa pusa de creatina

normal capierzi apa, pe mine ma intereseaza MASA MUSCULARA, nu APA, si pe toti practicantii acestui sport la fel.

#46
paraulu

paraulu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.09.2005
din capitolul aberatzii cu si despre creatina:
"lasa creatina ca nu e buna deloc,te faci porc de la ea ! cel putin asa mi sa intamplat mie m-am ingrasat in ultimu hal si facusem o burta cum nu am vazut la nimeni,si a trebuit multa munca sa imi revin lucram 6 zile pe saptamana la sala o sedinta 2 ore si dupa 30 min faceam cardio !"
-de ce esti asa sigur k ai facut burta din cauza creatinei?sau care e logica??

"Creatina poti sa o iei, iti umfla celula musculara cu apa .. dar lasa'te 2-3 saptamani de sala (chiar si dupa 6 luni) si o pierzi toata creatina pe care ai bagat'o in tine acum nush cat timp.
Nu va temeti : ) eu nu am avut niciun efect secundar de la ea dar sunt bani aruncati la wc si luam cate 25g de creatina +75 de dextroza."
-in ultimii ani au aparut sute de suplimente "minune" care s-au ridicat, au cazut si creatina tot a ramas in picioare.

"Creatina n-ar trebui luata de incepatori. Daca mergi la sala regulat e ok sa iei ca ajuta la dezvoltarea muschilor. Dar daca te lasi de sala te-ngrasi ca ghibolu'! Si de burta cauzata de creatina foarte greu scapi. Nu o recomand! SINCER! "
-de unde ai scos asta cu burta cauzata de creatina??sa vezi cocoasa cauzata de creatina :))).

"Lasa`te de luat creatina ca e o porcarie. Am luat si eu si au inceput sa imi creasca cosuri pe spate si ma simteam naspa rau. Cel mai bine e sa iei Gain Fast de la Universal e cel mai bun , eu am luat 2 luni de zile 4 cuti si am pus 5 kg dar m`am lasat de sala..asta e, lenea e mare."
-ai pus 5 kg de ce???k de muschi nu.


asta era burta mea....si luam creatina .

Attached Files


Edited by paraulu, 29 January 2007 - 02:28.


#47
Boxan

Boxan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.02.2007
Salut all ! Am 18 ani si in jur de 60 de kg si 1,75 inaltime. Fac sala de 1 luna si am primit mai multe sfaturi din partea "colegilor de suferintza" (citez un membru din forum :) ) sa folosesc creatina/aminoacizi/proteine. Motivul pt care m-au sfatuit (nu numai pe mine) este acela de a deveni mai "mare". Eu unul am muschii definitzii, cum spun altzi k natural am (fibra). M-am tot gandit ce sa fac si inca sunt nehotarat in privintza creatinei si altor suplimente nutritive. Chiar vreau sa arat "mai mare" sa ma ingras ceva,sa prind mai multa forma.Fac sala de 6 ori pe saptamana cu pauza duminica. Am primit sfaturi de genu ( "ia creatina k o sa aratzi bine,bea 2 cafele pe zi, bea ceaiuri pt k ajuta la eliminarea apei din organism, etc). Sper k o sa imi dati si mie un sfat ceva sau macar o parere. Sunt incepator e drept,fac progrese chiar si fara creatina dar intr-un fel mult mai greu...probabil k stitzi si voi. ideea esentziala este k vreau sa cresc in volum :D. Si dak se poate va rog sa-mi spunetzi ce sa folosesc (ce fel de creatina,destul de buna care a dat rezultate si la voi). Multumesc mult tuturor ;)

#48
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 Boxan, on Feb 1 2007, 01:54, said:

Salut all ! Am 18 ani si in jur de 60 de kg si 1,75 inaltime. Fac sala de 1 luna si am primit mai multe sfaturi din partea "colegilor de suferintza" (citez un membru din forum :) ) sa folosesc creatina/aminoacizi/proteine. Motivul pt care m-au sfatuit (nu numai pe mine) este acela de a deveni mai "mare". Eu unul am muschii definitzii, cum spun altzi k natural am (fibra). M-am tot gandit ce sa fac si inca sunt nehotarat in privintza creatinei si altor suplimente nutritive. Chiar vreau sa arat "mai mare" sa ma ingras ceva,sa prind mai multa forma.Fac sala de 6 ori pe saptamana cu pauza duminica. Am primit sfaturi de genu ( "ia creatina k o sa aratzi bine,bea 2 cafele pe zi, bea ceaiuri pt k ajuta la eliminarea apei din organism, etc). Sper k o sa imi dati si mie un sfat ceva sau macar o parere. Sunt incepator e drept,fac progrese chiar si fara creatina dar intr-un fel mult mai greu...probabil k stitzi si voi. ideea esentziala este k vreau sa cresc in volum :D. Si dak se poate va rog sa-mi spunetzi ce sa folosesc (ce fel de creatina,destul de buna care a dat rezultate si la voi). Multumesc mult tuturor ;)

mai ai rabdare cateva luni, esti debia la inceput, foloseste la maxim resursele proprii.

#49
culturism2000

culturism2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.02.2007
salut ma cheama marian am 1.84 inaltime,14 ani si 70 kg am facut sala o luna si am luat doar o saptamana proteine(total mass4200).In perioada aceea faceam pentru piept cu 50kg si ptr biceps cu 25-26kg.Acuma vreau sa fac iar si sa iau creatina credeti ca e bine.Astept o pararere de la cineva care stie ca am citit pe www.getfit.ro despre creatina da vreau sa mai aud si de la altii.Multumesc:D

#50
Madib

Madib

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.10.2003

 culturism2000, on Feb 9 2007, 09:46, said:

salut ma cheama marian am 1.84 inaltime,14 ani si 70 kg am facut sala o luna si am luat doar o saptamana proteine(total mass4200).In perioada aceea faceam pentru piept cu 50kg si ptr biceps cu 25-26kg.Acuma vreau sa fac iar si sa iau creatina credeti ca e bine.Astept o pararere de la cineva care stie ca am citit pe www.getfit.ro despre creatina da vreau sa mai aud si de la altii.Multumesc:D

tu intai pune mina si invata kestiile de baza, vad ca nici macar denumirea exercitiilor nu o stii.

#51
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Inainte sa va apucati sa bagati creatina si alte chestii in voi...ganditi-va putin..de ce vreti sa luati masa musculara asa de repede? eu zic ca sala este de ajuns..o alimentatie sanatoasa (eu beau 1.5l Lapte pe zi  (ladymilk-nu va luati dupa nume..are cele mai putine grasimi) , carne de vita la gratar , si mancaruri sanatoase in general) . Nu merg la sala dar sunt mai mult decat multumit..mi-am luat un ditamai aparatu cu tot felu de greutati din Carrefour (nici nu stiu cum ii zice)..mam documentat pe net cam cum fac sa-mi creasca masa musculara (orar/alimentatie/odihna) ..si n-am nevoie de creatina , suplimente etc.. la sala ma duc doar sa mai socializez B) ..vi se scurge timpul undeva si va grabiti sa va creasca masa musculara in 2 luni la 16 ani ??? trageti de fiare..e sanatos..in +dupa ce te lasi de creatina o sa fii dezamagit cum pierzi centimetru cu centimetru in biceps (preferatu meu  :D ) pt ca se acumuleaza lichid acolo..nu muschi..

#52
jon jon

jon jon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.02.2007
salut
as avea si eu o mica intrebare in legatura cu creatina , tocmai mi-am cumparat creatina si as vrea sa stiu da mai e nevoie si de vreun alt produs pt imbunatarirea absorbtiei (cu exceptia dextrozei din motive de sanatate ) , vreun aliment care ar asjuta,sau ar trebui sa o iau simplu

#53
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

 jon jon, on Feb 18 2007, 13:08, said:

salut
as avea si eu o mica intrebare in legatura cu creatina , tocmai mi-am cumparat creatina si as vrea sa stiu da mai e nevoie si de vreun alt produs pt imbunatarirea absorbtiei (cu exceptia dextrozei din motive de sanatate ) , vreun aliment care ar asjuta,sau ar trebui sa o iau simplu


Pai dextroza e pt asta...dar de ce nu vrei sa iei dextroza? ce motive de sanatate?  :confuzzled:   eu iau cu dextroza si nu imi este rau..doar ca gustul e cam dulce si ma incomodeaza..

#54
gabibyte

gabibyte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.02.2007
Mai, m-am reapucat si eu de sala si de data asta am inceput sa iau creatina. Oricum a trecut numai o saptamana deci nu poate sa se vada vreun rezultat, oricum mi s-a mai spus si mie ca ar fi ok daca vreau sa cresc in masa, sa iau si proteine. Eu iau ceva creatina capsule, 5 pe zi scrie pe cutie, 3 cu 60 de minute inainte de antrenament si 2 imediat dupa. Nu prea am inteles de ce dar, fie. Mersi celor care ati postat in legatura cu subiectul respectiv, m-am mai informat si eu ca eram in ceata rau. Oricum mi s-a spus de carbohidrati sau aminoacizi nu mai stiu care sigur. Oricum oare e esential pe langa proteine si creatina sa iau si de alea?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate