Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Imagini din concediile / vacantele in strainatate

- - - - -
  • Please log in to reply
557 replies to this topic

#523
nadis

nadis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 20.05.2006
@Mdt - he-he, ca bine le mai zisesi!  :lol:
La Sunny Beach n-am fost (pe plaja) - insa imi aminteam, fix cand trimiteam mesajul anterior, ca la un moment dat ne-au carat intr-o excursie la Albena - cica sa stam si noi pe o "plaja buna" (nu ca aia prapadita de la Balcic, pe care o frecventam pana atunci). Mdah, si cand am ajuns si am vazut alinierea, puhoiul de popor - fiecare cu nasu' in fundu' celui de pe randul urmator -, plus cand au inceput sa-mi cada zmeie in cap si sa nu pot intra in apa de barci zbarnaitoare pe la urechi, plus multe altele, am dat sa fug. Ceea ce am si facut - inainte de a mai arunca o gramada de bani pe niste sezlonguri de-alea - ca io la mare de mica sunt obisnuita sa stau pe nisipul patriei - bulgareasca sau nu conteaza care.
Plus ca, daca ma duc la mare, mi-ar placea sa vad marea, ceea ce nu prea pare posibil de la randul 2 de umbrele incolo...  :cursing:

@Sixtineus - multumesc pentru explicatii, imi sunt utile, fiindca unele lucruri nu le stiam. Iar despre Lido di Jesolo chiar nu stiam nimic.
Acum, evident, e chestie de gusturi - poate sa-ti placa, poate sa nu. Important e ca ti-a placut tie, ca te-ai simtit bine acolo si ai ramas cu amintiri frumoase. Faptul ca ai putut sa vezi, in plus, Venetia si Padova nu-i putin lucru.
*

Imi vine greu sa ma explic, si nici nu-i locul potrivit, aici era topicu' cu poze... Dar cine a mai prins vremurile in care mergeai in uniforma la scoala, ca asa trebuia; in care te insiruiai cu sute de pionieri in niste careuri si stateai nemiscat o zi intreaga ascultand discursuri, ca asa trebuia; in care te incolonai cu mii de tovarasi ca sa defilezi de 23 august, ca asa trebuia; in care mergeai la cantina sa mananci cu 100-200 de studenti/muncitori deodata, ca asa trebuia etc. etc. etc. - aceia cred ca isi cam dau seama despre ce vorbesc... B)

#524
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
nadis, ca intre foste pionere :D

#525
biencuta

biencuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2009
Eu am fost in iarna trecuta la ski in Italia. Partea de nord (Dolomiti) a Italiei este absolut superba. Pe langa calitatea partiilor si a serviciilor nu e nici aglomerat nici foarte scump. Recomand cu placere iubitorilor de ski si nu numai o vacanta in munti. Chiar si vara exista activitati cum ar fi drumetiile montane. Peisajul este absolut uimitor. Am auzit ca in acesti munti sa filmat filmul lui Silvester Estalone - Cliffhanger.
Attached File  Slide1.JPG   98.61K   81 downloadsAttached File  Slide2.JPG   70.49K   61 downloads
Attached File  Slide3.JPG   81.31K   73 downloadsAttached File  Slide4.JPG   74.47K   60 downloads
Attached File  Slide5.JPG   71.21K   49 downloadsAttached File  Slide6.JPG   104K   40 downloads

Acum 2 veri am fost la concursul de avioane de acrobatie ''Red Bull Air Race'' la Budapesta. Chiar merita vazut si daca nu sunteti fani ai avioanelor dar aici e un adevarat spectacol acrobatic. Intre timp mai vizitati si capitala Ungariei, locuri de vizitat sunt multe si adevarul e ca nu ai cum sa o vizitezi intr-o zi iti trebuie cel putin un weekend.
Attached File  Slide1.JPG   142.07K   34 downloadsAttached File  Slide2.JPG   96.84K   21 downloads
Attached File  Slide3.JPG   104.58K   33 downloadsAttached File  Slide4.JPG   115.81K   25 downloads
Attached File  Slide5.JPG   97.34K   26 downloadsAttached File  Slide6.JPG   175.88K   35 downloads
Attached File  Slide7.JPG   84.71K   27 downloadsAttached File  Slide8.JPG   42.56K   48 downloads
Attached File  Slide9.JPG   56.35K   32 downloadsAttached File  Slide10.JPG   57.25K   19 downloads

Munchen un oras modern, un oras ce merita vizitat mai ales Marien Platz. Amatorii de fotbal pot vizita stadionul echipei locale Bayern Munchen.
Attached File  Slide1.JPG   73.54K   36 downloadsAttached File  Slide2.JPG   91.32K   31 downloads
Attached File  Slide3.JPG   72.9K   24 downloadsAttached File  Slide4.JPG   86.22K   27 downloads
Attached File  Slide5.JPG   128.02K   87 downloadsAttached File  Slide6.JPG   94.7K   48 downloads
Attached File  Slide7.JPG   91.18K   44 downloadsAttached File  Slide8.JPG   119.32K   70 downloads

Szeged un orasel in Ungaria nu foarte departe, un orasel prin care multi turisti si nu numai trec in drumul lor spre Italia, Austria, Germania.... dar oare cati dintre voi a-ti oprit sa vizitati orasul. Eu am facut-o si va pot spune ca e un orasel foarte dragut si linistit. Intr-un weekend puteti sa va relaxati vizitand orasul.
Attached File  Slide1.JPG   74.86K   51 downloadsAttached File  Slide2.JPG   107K   53 downloads
Attached File  Slide3.JPG   82.32K   34 downloadsAttached File  Slide4.JPG   60.61K   33 downloads
Attached File  Slide5.JPG   85.19K   52 downloadsAttached File  Slide6.JPG   96.85K   23 downloads
Attached File  Slide7.JPG   72.34K   40 downloadsAttached File  Slide8.JPG   82.11K   37 downloads

Edited by biencuta, 22 March 2009 - 20:54.


#526
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Poze mai de aproape, nu la fel de exotice, dar mult mai proaspete... mai precis de sambata :) Orasul Maastricht, din sudul Olandei...

Attached Files


Edited by Imperator, 25 March 2009 - 13:51.


#527
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

View Postnadis, on Mar 17 2009, 16:59, said:

Sixtineus - m-am uitat la poze, am citit ce ai scris.
Mi se pare o statiune exagerat de mare, si parca nu ai deloc intimitate. Ce sunt randurile alea asa multe de sezlonguri/umbrele, de parca ar fi la cazarma? Si de ce sunt insiruite atat de departe de mare?
Zone mai putin populate - si mai "naturale" - nu exista pe-acolo? Alte statiuni mai discrete nu sunt prin regiune?
Sunt si statiuni ceva mai discrete in zona : Caorle, Eraclea, Cavllino, mai multe dar stilul  e acelasi doar sunt mai aerisite. Si mie imi plac zonele izolate, naturale, zi-le cum vrei, dar in zonele astea "de cazarma" ai si ceva avantaje : peste tot sunt locuri de joaca sigure pt copii, dusuri, cabine, spatii verzi. E pur si simplu civilizatie.In statiune peste tot si tot timpul ai ceva de vazut : spectacole, expozitii, festivaluri,parcuri etc toate de bun gust si pt toate gusturile. Ti se ofera tot felul de excursii , minicroaziere. Iar in Italia cu siguranta peste tot ai f multe de vazut pe o raza de max 100km.
Inteleg ce vrei tu sa zici ;si eu cand am vazut prima data plajele de genul asta am avut o reactie asemanatoare(si eram la Rimini!); intre timp m-am convins de avantaje, poate am imbatranit si am trecut de faza flower power :D (no offens!). Si am mai observat ca zonele de litoral civilizate si neaglomerate  se numesc exclusiviste si din pacate sunt destul de scumpe .)

Attached Files



#528
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006
Pozele de mai sus sunt din Caorle- o statiune la Adriatica la nord 40 km de Venetia: centrul istoric si plaja.
Pe toata lungimea plajei, pe mijloc este o zona verde; plajae lata de vreo 300.

Edited by anami, 27 March 2009 - 01:06.


#529
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postanami, on Mar 27 2009, 01:04, said:

Pozele de mai sus sunt din Caorle- o statiune la Adriatica la nord 40 km de Venetia: centrul istoric si plaja.
Pe toata lungimea plajei, pe mijloc este o zona verde; plajae lata de vreo 300.
@ anami , nu trebuie sa fii in faza ‘ flower power ‘ , la prima tinerete sau sa nu ai copii  ca sa-ti placa alt gen de plaja ( civilizata si neaglomerata , fara a fi exclusivista sau scumpa) . E doar chestie de (bun)gust !

#530
anami

anami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 17.07.2006

View Postdariuscha, on Mar 27 2009, 11:10, said:

@ anami , nu trebuie sa fii in faza ‘ flower power ‘ , la prima tinerete sau sa nu ai copii  ca sa-ti placa alt gen de plaja ( civilizata si neaglomerata , fara a fi exclusivista sau scumpa) . E doar chestie de (bun)gust !
De acord ! Eu vorbeam doar despre mine  :)

#531
masay

masay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.03.2009

View Postanami, on Mar 27 2009, 01:10, said:

Sunt si statiuni ceva mai discrete in zona : Caorle, Eraclea, Cavllino, mai multe dar stilul  e acelasi doar sunt mai aerisite. Si mie imi plac zonele izolate, naturale, zi-le cum vrei, dar in zonele astea "de cazarma" ai si ceva avantaje : peste tot sunt locuri de joaca sigure pt copii, dusuri, cabine, spatii verzi. E pur si simplu civilizatie.In statiune peste tot si tot timpul ai ceva de vazut : spectacole, expozitii, festivaluri,parcuri etc toate de bun gust si pt toate gusturile. Ti se ofera tot felul de excursii , minicroaziere. Iar in Italia cu siguranta peste tot ai f multe de vazut pe o raza de max 100km.
Inteleg ce vrei tu sa zici ;si eu cand am vazut prima data plajele de genul asta am avut o reactie asemanatoare(si eram la Rimini!); intre timp m-am convins de avantaje, poate am imbatranit si am trecut de faza flower power :D (no offens!). Si am mai observat ca zonele de litoral civilizate si neaglomerate  se numesc exclusiviste si din pacate sunt destul de scumpe .)
din bali nu ai poze?

#532
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009
Si daca am avut norocul ca nici Imperator si nici VaruCristea sa nu posteze - hai sa o fac eu. Desi parca am vazut ceva de varu' dar la alt topic

Cambodia - Ta Prom

Attached Files



#533
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostKhmerul, on Apr 2 2009, 19:09, said:

Si daca am avut norocul ca nici Imperator si nici VaruCristea sa nu posteze - hai sa o fac eu. Desi parca am vazut ceva de varu' dar la alt topic

Cambodia - Ta Prom
Imperator nici nu o sa posteze ca a fost pe epoca fotografiilor tiparite si daca scanez pozele sunt mult prea mari pentru softpedia... Asa ca ai exclusivitate pe Cambogia :)

#534
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009

View PostImperator, on Apr 2 2009, 20:15, said:

Imperator nici nu o sa posteze ca a fost pe epoca fotografiilor tiparite si daca scanez pozele sunt mult prea mari pentru softpedia... Asa ca ai exclusivitate pe Cambogia :)

Incerc atunci sa fiu iute soarec"si sa bag ceva India :)


Am incercat dar sunt facute la 7 Mb si nu le ia, trebuie sa le micsorez.... :confuzzled:

Edited by Khmerul, 02 April 2009 - 20:35.


#535
masay

masay

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 04.03.2009

View PostKhmerul, on Apr 2 2009, 20:09, said:

Si daca am avut norocul ca nici Imperator si nici VaruCristea sa nu posteze - hai sa o fac eu. Desi parca am vazut ceva de varu' dar la alt topic

Cambodia - Ta Prom
de unde sunt pozele astea?

#536
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009
Continuare Cambodia

1. Apus de soare pe Tonle Sap
2.Bayon
3.Tot Bayon
4. Balustrada in model de Naga Snake
5. Boboc de lotus - model pentru turnurile Angkor-ului
6. Lingam - indica un templu inchinat lui Shiva (o mare parte a templelor din Angkor sunt hinduiste)
7. guess - the gender (raspuns: este o calugarita budista)
8. Copac taiat pentru a-l opri din crestere. Nu se poate indeparta intrucat radacinile sunt cele ce tin structura in picioare


View Postmasay, on Apr 2 2009, 21:43, said:

de unde sunt pozele astea?

Din Cambodia

Attached Files


Edited by Khmerul, 02 April 2009 - 21:03.


#537
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009
Asa.. un pic de India, partea mai ....zemoasa

Attached Files



#538
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009
am mai micsorat cateva poze si tot din India. Si tot mai "zemoase"

1. CIFA in India - cara putin' da' si consuma putin.
2. Doar nu credeati ca numai la noi sunt multe firme la aceeasi adresa.
3. Brokerul.
4.Dobi Ghat - cam asa se spala rufele in cea mai mare parte a Indiei.
5. Dobi Wallachs - spalatorii de rufe. Barbati. In Dobi Ghat sunt peste 5000.
6. Ellora - patrimoniul universal Unesco.
7. Hombre con grande cojones
8. Hotelul Taj Maha. Aici au avut loc atentatele din Nov. 2008

Attached Files


Edited by Khmerul, 15 April 2009 - 12:10.


#539
Khmerul

Khmerul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 31.03.2009
Sa continuam....

1. Hotelul din Mandawa, o haveli restaurata
2. Langa biserica Marianella, Mumbai
3. Logan by.....Mahindra
4. masiunuta manufacturata, de tip "totul fata"
5.mmmmm, E-uri, yummy.
6. No problem, pot sa incapa si mai multi.
7. Pazvante's times weaponry
8. Pe malul Gangelui, Assi Ghat Varanasi
9. Plaja la Marea Arabiei - Mumbay

Attached Files


Edited by Khmerul, 15 April 2009 - 12:46.


#540
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Budapesta__plina de turisti si vase de croaziera si in aprilie.
Se circula foarte mult cu bicicleta__peste tot sunt piste pentru biciclisti.
Duminica circulatia a fost permisa pentru multe ore pe poduri si in oras doar pentru biciclisti.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate