Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

reparatii foto

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
435 replies to this topic

#19
geany_na

geany_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.11.2006
dar in gl service-uri pt sony?

#20
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
pe brigadierilor, aproape de coltul cu balcescu, chiar pina in chip&dale.
e un nene acolo care se baga in aparate foto, camere video, laptopuri, etc.
beleaua e ca am auzit si de rau despre el :(

#21
geany_na

geany_na

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.11.2006
ce inseamna "am auzit rau de el".......???nu face treaba buna sau cere multi bani....?nu am nevoie de calitate ci sa ies bine la bani(stiu eu dc)

#22
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004
nu stiu citi bani cere, lumea se plinge de rezultatele reparatiilor pe care le face.

#23
kinkyDreea

kinkyDreea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.02.2007
Buna ..am si eu un aparat MINOLTA ...cumparat din bulgaria..a mers bine ..am fost foarte incantata de el..dar acum am o problema..mi s`a rupt capacelul care inchide bateriile..eu sunt din giurgiu..si am fost la toate magazinile de pe aici si toti mi`au zis k nu au ce sa faca...ma pooteti ajuta cu o adresa ceva din bucuresti...:D astept raspuns [[email protected] ] multumesc anticipat :D

#24
danc2007

danc2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 13.02.2007
Stie cineva unde pot duce aparatul meu Fujifilm Finepix 50i la un service ? Personal oricat am cautat nu am gasit...

#25
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 danc2007, on Feb 19 2007, 20:58, said:

Stie cineva unde pot duce aparatul meu Fujifilm Finepix 50i la un service ? Personal oricat am cautat nu am gasit...
Am mai postat undeva:

 SuperDuper, on Feb 17 2007, 06:15, said:

In carticica mea de la S6000FD scrie ca worldwide network are ca reprezentant in Romania pe CTS-Cardinal Top Systems LTD din Calea Dorobanti nr. 112, ap 4, sector 1, Bucuresti, tel 0212300982 ...


#26
danc2007

danc2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 13.02.2007

 SuperDuper, on Feb 20 2007, 05:30, said:

Am mai postat undeva:

Mersi mult!

#27
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Salut!

Am o camera foto canon powrshot a520 care am scapat-o pe jos si nu mai merge. Nu am reusit sa gasesc pe net serviceul canon din bucuresti si la un service de cartier nu m-ash duce. eventual ma duc la serviceul altor marci, poate am noroc.

#28
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Am auzit ca ar fi unul pe langa Piata Victoriei, persoana cu care am vorbit nu stia exact, are cineva idee?

#29
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,073
  • Înscris: 19.01.2004

 mihaitzar, on Mar 4 2007, 18:00, said:

Am o camera foto canon powrshot a520 care am scapat-o pe jos si nu mai merge. Nu am reusit sa gasesc pe net serviceul canon din bucuresti si la un service de cartier nu m-ash duce. eventual ma duc la serviceul altor marci, poate am noroc.

adresa si datele de contact ale celor de la cris profesional e mai sus, chiar pe topicul asta.
site-ul lor nu merge, din cite stiu, era ceva de genul crisprofesional.com

#30
mihaitzar

mihaitzar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 29.05.2004
Am fost la Cris Profesional si acum vreau sa va dau parerea mea: lucreaza bine dar scump. Pt camera mea scapata pe jos si cu obiectivul blocat m-au taxat cu 150 ron si nu au schimbat nimic, doar reparatii, dar merge perfect.....

#31
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

 uko, on Aug 8 2006, 10:13, said:

ok, atunci il pun aici...mi-am reparat si eu candva aparatul la el...si era un dynax 600, deci omu' stie meserie dar e cam scump. daca te pot ajuta altii, ii rog sa scrie aici...
eu am datele astea despre el: 314 69 09, 0722 321 926, 0745 130 536, [email protected]
vezi si tu ce numere mai sunt valabile...sper ca esti din Bucuresti, nu? ca e pe langa victoriei (intre romana si victoriei, mai aproape de victoriei)

Si eu am avut o problema cu aparatul Canon A520. L-am scapat pe jos, pe asfalt. Mai functiona (l-am mai folosit  cateva luni dupa incident) dar de ceva vreme a inceput sa se auda un zgomot ca si cum ceva era desprins.  Nu am vrut sa merg la Criss Profesional, deoarece am citit mai multe despre ei si am gasit post-ul tau. L-am dus, mi s-a spus de la inceput (chiar de la telefon) ca este scump, dar am vrut sa il cunosc. Am lasat aparatul: i-a fixat piesa, i-a reparat zoom-ul, i-a schimbat/  indeptat inelele afectate, l-a curatat si l-a recalibrat.
Mi-am testat aparatul dupa interventie si  face poze la fel de bune. Eu cred ca pretul cerut este pe masura efortului. Este un meserias bun.
Multumesc

#32
Catalin2103

Catalin2103

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2007
Salut, referitor la preturile practicate de Cris Professional Service va pot spune ca o curatare senzor ( Canon EOS 400D ) a costat 86 Ron si a durat 2 zile.
Va doresc o zi buna

Edited by Catalin2103, 13 April 2007 - 10:19.


#33
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Uff... Poti sa-ti cureti singur senzorul - si mai mult de 15 min nu dureaza. Iar cu maxim 50 de ron iti iei toate ustensilele de care ai nevoie, si le poti refolosi apoi oricand.

#34
glodeanucatalin

glodeanucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 30.07.2006
Fuck it! tocmai am descoperit ca am o particula de praf pe senzor...se vede in poze numai cand este contrast mare intre ea si fond.Am suflat eu cu pompita da nimic...ma gandeam la o curatare mai calumea...da la banii astia... :no:   .Este vreun topic mai vechi pe aici despre curatare?

#35
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Unul cel putin.

Dar, pe scurt:

Va trebuie:

- pompita giottos
- senzor swab
- solutie eclipse
- pecpads

Etape:

1) Verificare stare praf:. Faceti o poza out of focus la monitor (puneti pe fullscreen photoshopul cu o imagine alba) cu diafragma setata la minim (nr. f mare!). Incercati sa obtineti un timp de 1s sau ceva apropiat, si miscati aparatul in timpul expunerii - ca sa nu fotografiati mizeria de pe monitor. Deschideti poza facuta in photoshop, si trageti de levels pana vedeti exact unde este praful.

2) suflati cu pompita giottos praful de pe senzor. Tineti body-ul cu inelul de prindere in jos, si nu bagati pompita in interior (sa nu atingeti cine stie ce chestii sensibile de acolo)

3) repetati pasul 1.

4) puneti o picatura de eclipse pe spatula si stergeti odata senzorul fara sa ridicati spatula de pe el. Intoarceti spatula si faceti miscarea inversa.

5) repetati pasul 1.

[sunt sanse sa nu fi reusit din prima, sau sa fi imprastiat praful mai rau. In cazul acesta aruncati servetul de pe spatula si inveliti-o intr-un pecpad (il prindeti cu  un eleastic ceva) puneti iar eclipse, si repetati manevra]

Cu ceva rabdare, daca folositi instrumentele care trebuie si nu lucrati barbar n-aveti ce sa stricati.

Succes!

#36
Catalin2103

Catalin2103

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2007
Iti multumesc Pac_Man, acum am tot ce imi trebuie (cam tarziu dar tot e bine) doar curajul imi lipseste. Acest curaj l-am avut atunci cand am hotarat sa imi bag eu mainile in aparat :D . Se pare ca sarbatorile m-au facut sa cred ca sunt un mic geniu :)) . Oricum cred ca singur tot nu m-as baga. Data viitoare am sa lansez un strigat de ajutor, poate se incumeta cineva sa ma asiste macar (la curatare ca la murdarire ma descurc si singur :)) )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate