Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

DFS pe un domeniu - e normal asa?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Ipoteza:
retea  cu server win 2000 - un domeniu
am in toata reteaua 7 foldere share-uite ( 5 pe srver si 2 pe wkstation).
Am creat un dfs root care memoreaza toateaceste linkuri       doua din folderele aflate pe server si cele doua pe wks au acelasi tip de restricii:
  userul X are full(atat shering   cat si scurity)
  everyone nu are nimic

Exercitiu:
      ma loghez cu userul X. intrul in folderul DFS. toate link-urile  functioneaza bine(read, write, execute..)
          ma loghez ca un alt user. accesez folderul DFS. Mi se cere un nume de utilizator si o parola. le folosesc pe cele ale userului x. intru in DFS folder. Toate link-urile catre foldere ce se afla pe server merg ok. cele aflate pe wks pot fi doar vizualizate( nu si
accesate)


intrebari: 1. este normal sa fie asa?
           2. am observat ca, in cazul al doilea, dupa ce m-am logat odata cu numele si parola utilizatorului x, aceste sunt ,memorate pana la urmatorul logoff.. Cum pot face ca acest lucru sa nu se intample. ( in momentul in care vreau sa accesez folderul DSF inca o data in aceeasi sesiune de lucru sa imi ceara iarasi parola)

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,385
  • Înscris: 29.11.2001
e chestie de drepturi (resurse sharate + NTFS) si de propagarea /  time-to-expire pentru credentials in retea ...

in principiu, pentru cazul 2 nu prea ai ce face ... trebuie resetate credentials ... o sa ma uit ... revin mai pe seara daca ceeva ...

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
1. care este mesajul de eroare cand accesezi link-urile de pe wks ?

2. in momentul in care se face un cached network credentials nu potzi decat sa te reloghezi

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
revin cu precizari pentru punctul 2:

sa presupunem ca te-ai logat cu user1, accesezi serverdfsroot, itzi cere login credential shi introduci user2 + parola.

daca vrei sa faci clear credential in acest caz trebuie sa dai intr-un command prompt "net use serverdfsroot /delete" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate