Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

DFS pe un domeniu - e normal asa?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
cezar

cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 27.12.2001
Ipoteza:
retea  cu server win 2000 - un domeniu
am in toata reteaua 7 foldere share-uite ( 5 pe srver si 2 pe wkstation).
Am creat un dfs root care memoreaza toateaceste linkuri       doua din folderele aflate pe server si cele doua pe wks au acelasi tip de restricii:
  userul X are full(atat shering   cat si scurity)
  everyone nu are nimic

Exercitiu:
      ma loghez cu userul X. intrul in folderul DFS. toate link-urile  functioneaza bine(read, write, execute..)
          ma loghez ca un alt user. accesez folderul DFS. Mi se cere un nume de utilizator si o parola. le folosesc pe cele ale userului x. intru in DFS folder. Toate link-urile catre foldere ce se afla pe server merg ok. cele aflate pe wks pot fi doar vizualizate( nu si
accesate)


intrebari: 1. este normal sa fie asa?
           2. am observat ca, in cazul al doilea, dupa ce m-am logat odata cu numele si parola utilizatorului x, aceste sunt ,memorate pana la urmatorul logoff.. Cum pot face ca acest lucru sa nu se intample. ( in momentul in care vreau sa accesez folderul DSF inca o data in aceeasi sesiune de lucru sa imi ceara iarasi parola)

#2
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,390
  • Înscris: 29.11.2001
e chestie de drepturi (resurse sharate + NTFS) si de propagarea /  time-to-expire pentru credentials in retea ...

in principiu, pentru cazul 2 nu prea ai ce face ... trebuie resetate credentials ... o sa ma uit ... revin mai pe seara daca ceeva ...

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
1. care este mesajul de eroare cand accesezi link-urile de pe wks ?

2. in momentul in care se face un cached network credentials nu potzi decat sa te reloghezi

#4
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
revin cu precizari pentru punctul 2:

sa presupunem ca te-ai logat cu user1, accesezi serverdfsroot, itzi cere login credential shi introduci user2 + parola.

daca vrei sa faci clear credential in acest caz trebuie sa dai intr-un command prompt "net use serverdfsroot /delete" :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate