Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Mizerie si Groaza Maternitate Giulesti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Nu am vrut sa scriu pana acum dar iata ce am patit:
-sotia a nascut in aprilie la maternitatea Giulesti o fetita - dismatura- (1500 gr, 43 cm si 37 saptamani), asta s-a intamplat vineri. Duminica noapte spre luni s-au necrozat membrele iar necrozele s-au transformat in rani. S-a mai constatat infectia inca a unui baietel cu - Klebsiella- infectie intraspitaliceasca. Mentionez ca s-au facut analize la ambele mame si nu s-a gasit aceasta infectare!!!!!! De spitalul G Alex!
A fost tratata de un grup de medici din Elvetia care au avut acum 2 ani asa ceva la Geneva! Le-a fost frica de au chemat asa ceva! In cazuistica din RO nu exista asa ceva dpdv al gravitatii!
De pansamente s-a ocupat un medic de la G Alex! si acum ne mai ajuta!
Cand a mai luat in greutate ne-au zis "luati-o acasa pentru ca aici este pericol de suprainfectie" (sic!)
Am pansat-o si ingrijit-o ranile s-au vindecat dar au ramas cicatrici cheloide care din pacate cea de la mana dreapta. i-o dau peste cap, folosim atela!
Gasit reprezentanta Medgel in Ro, este vorba de un gel siliconic (cumparam de la farmacie cu 1.4 mil iar la Rafi este 28 euro -14 gr).
Cumparat si din SUA creme iar astazi se duce la criogenie sa vada!
Zilnic mergem la G Alex pentru kinetoterapie la mana dreapta!
Nu santem nici bogati nici saraci dar...

ce parere aveti: sa-i dau in judecata? mai ales ca se pare ca au mai infectat zilele astea si alti nou nascuti!!!!!!

Sa incerc o alianta cu ei?
Deja platit 1/2 din masina lui romaxim!!!!!
Attached File  100_3126.JPG   338.8K   129 downloads

#2
fracture

fracture

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 08.06.2006
Evidenta ca trebuie sa-i dai in judecata si poti spune asta si presei ca se tot da Nicolaescu ala mare ca vai ce face el si cat de periculos e, nici macar contabil la carciuma nu l-as pune.
Asadar cel mai bine e sa faci public acest lucru pentru ca altfel exista riscul ca treaba sa fie acoperita in dulcele stil romanesc si nu peste mult timp si alti nou-nascuti sa pateasca la fel.

#3
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Of saracutul copil :( Nu ma mir la conditiile care sunt in spitalele noastre. Ti-e si frica sa te imbolnavesti si avand in vedere ca la copii nou nascuti sistemul imunitar este slab iti dai seama ca ei sunt cei mai predispusi la bolile spitalicesti. Sfatul meu e sa ii dai in judecata pentru ca merita. E posibil sa nu reusesti sa faci nimic si totul sa fie musamalizat dar totusi merita sa incerci. Mult noroc si sa iti traiasca fetita. B)

Edited by apollo_expert, 04 August 2006 - 14:37.


#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Sa-ti traiasca fetita, sa se faca bine si sa va aduca numai fericire si bucurii in viata . Desi a inceput viata greu, arata ca este o luptatoare ! Sa va ajute Dumnezeu !

Si eu sunt medic, si sincer pana acum, ma enervau cei care alergau la televiziuni la tot felul de emisiuni  lacrimogene, sa-si faca public  necazul si sa loveasca in medici. In strainatate, daca oamenii au un necaz de genul acesta, alearga la Asigurari, Casa de Sanatate si li se rezolva problema atat cat este posibil omeneste (dupa raul facut) .
Aici din pacate, daca nu se face public, daca nu "urla" televiziunile, nu intereseaza pe nimeni, si totul se musamalizeaza. Sau se rezolva problema, cu multi bani dati pe spagi.
Nu stiu cat te-ar mai ajuta pe tine acum sa mergi la o mare televiziune, dar cred ca asa ar trebui sa faci, pt a nu se mai intampla si altora .
Acum ceva vreme, nu mai stiu in ce  oras, mureau nou nascutii in maternitate pe capete. Deabia dupa ce a aparut la TV tragedia, s-au luat masuri.

Inca o data va doresc cele bune, si Dumnezeu sa fie cu voi !

#5
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View PostAna_Karr, on Aug 4 2006, 22:46, said:

Acum ceva vreme, nu mai stiu in ce  oras, mureau nou nascutii in maternitate pe capete. Deabia dupa ce a aparut la TV tragedia, s-au luat masuri.

  O R A D E A

#6
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Posthyp3rion, on Aug 4 2006, 22:51, said:

O R A D E A

si parca si la Ploiesti  :(

#7
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Revin cu o corectare: copilul ultim din Giulesti nu a fost infectat cu Klebsiella ci se pare ca este ceva genetic! Oricum este mare pacat!

#8
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Deci pareri de la cei avizati daca as putea ca familia mea impreuna cu cea care a fost infectata cu Klebsiella in aprilie sa dam in judecata spitalul Giulesti nu exista! Mentionez ca intr-adevar ultimul caz din Giulesti, de infectie de sapatamana trecuta nu este din fericire infectie cu klebsiella dar din pacate este ceva genetic pentru copil! Ghinionul lui si al familiei!
Acum noi, cele doua familii stam sa ne intrebam daca ar fi bine sau sa-i dam in judecata pe cei de la Giulesti!
De dat in judecata nu i-am dat de la inceput pentru ca eram prea speriati si nu stiam ce sa facem si incotro s-o apucam!
Astept ceva pareri!
Multumesc!

#9
ditto___

ditto___

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,024
  • Înscris: 19.03.2006

View Postfracture, on Aug 4 2006, 15:07, said:

Evidenta ca trebuie sa-i dai in judecata si poti spune asta si presei ca se tot da Nicolaescu ala mare ca vai ce face el si cat de periculos e, nici macar contabil la carciuma nu l-as pune.
Asadar cel mai bine e sa faci public acest lucru pentru ca altfel exista riscul ca treaba sa fie acoperita in dulcele stil romanesc si nu peste mult timp si alti nou-nascuti sa pateasca la fel.


Vorbesti prostii! Asa cum am spus nu este de vina un ministru pentru lipsa de responsabilitate si igiena angajatilor unui spital. Este vorba de nesimtirea acelor oameni care activeaza acolo si nu despre ministru care nu poate sa stea cu bata sa educe niste porci care fac parte din personalul fiecarui spital. Chiar asta vrea sa faca. De ce vedeti voi numai ministrii si nu vedeti ca idiotii care lucreaza in unele locuri nu stiu ce inseamna igiena? Voi stiti de pilaraia din spitale? Voi stiti ca acum se urmareste infiintarea si unei comisii etice care sa supravegheze modul in care personalul medical isi desfasoara activitatea si  comportamentul acestora fata de pacienti? De ce credeti?
Daca acel copil se nastea in clinica particulara nu cred ca se intampla lucrul asta, si daca se intampla atunci se putea actiona in judecata. Privatizarea inseamna raspundere, altfel scoti bani din buzunar si iti pierzi si dreptul de practica. Asta se incearca cu noul proiect de lege.
Fracture nu mai vorbi asa. Din cauza ca legea spitalelor, cea veche, este cum este nu se poate actiona in judecata, cum ar fi normal. Am lucrat in sistemul medical si iti spun ca pe cand imi faceam datoria, cu responsabilitate, respectand regulile de igiena etc(nu mai descriu aici toate cele ca sa nu ma lungesc) aveam colegi care in fund ii durea de pacienti (copii, adulti etc). Daca le faceai observatie nu faceau decat sa te ia la misto; daca mergeai la sef, acesta era mituit si tot tu erai cel sicanat etc. Cam asta este...totul este in om. Copilul acela saracul nu are nicio vina si este grav ca si la ora actuala, oamenii care lucreaza in domeniu sanitar au gauri negre in morala. Dar nici ministrul nu poate veni sa dea cu matura in spitale si sa faca dezinfectii sau sa stea cu bata langa personalul medical...
Directorul spitalului ce face? Medicii ce fac? De ce nu se fac controale de catre personalul autorizat?
Sfat: ar trebui sa va interesati bine daca ii puteti da in judecata. Trebuiesc probe solide si cereti sfatul unor juristi seriosi. Trebuie sa existe o cale pentru ca de aia platiti asigurari medicale etc.
Medicii platesc si ei un malpraxis. Deci pot fi dati in judecata. Aflati cine a asistat la nastere si cine este medicul ce s-a ocupat de copil. Cine a facut parte din personalul medical:medic, asistenta, infirmiera etc. Acolo poate fi vinovatul...

#10
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postditto___, on Aug 9 2006, 19:45, said:

...
Cam asta este...totul este in om. Copilul acela saracul nu are nicio vina si este grav ca si la ora actuala, oamenii care lucreaza in domeniu sanitar au gauri negre in morala. Dar nici ministrul nu poate veni sa dea cu matura in spitale si sa faca dezinfectii sau sa stea cu bata langa personalul medical...
Directorul spitalului ce face? Medicii ce fac? De ce nu se fac controale de catre personalul autorizat?
...

:nonobad:  nu ar trebui sa arunci asa cu noroi in toti "oamenii care lucreaza in domeniul sanitar"; nu sunt toti niste ticalosi

#11
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Asa este! Am gasit in G Alexandrescu niste medici deosebiti dar si nemernici!
Deasesemi si la cabinete particulare care habar n-au de capu' lor si doresc sa te consulte doar ca sa-ti ia banii altceva nimic "DERMATO BYRONIA" super exemplu negativ.

#12
car

car

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 09.01.2006
Nu pot decat sa le multumesc celor care au accesat topicul fara sa scrie ceva! Banuiesc ca cei mai multi sunteti de la maternitatea Giulesti?

#13
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005

Quote

Asa cum am spus nu este de vina un ministru pentru lipsa de responsabilitate si igiena angajatilor unui spital.
Dar pentru tampeniile pe care le debiteaza la televizor, intr-o deplina neconcordanta cu realitatea din teren, este desigur responsabil. Sau nu? :huh:
Eu lucrez ca medic rezident in sectia de cardiologie a unei clinici universitare clujene. Din cauza lipsei de fonduri, nu putem face niste analize care sunt absolut necesare intr-o sectie de cardiologie (nu putem doza potasiul, uneori nici creatinina etc).
In acest rastimp, papagalul acesta de ministru apare la televizor si incepe sa zica cum o sa fie obligati toti sa-si faca analize gratuite o data pe an, si cum o sa plateasca din buzunar tratamentele cei care se imbolnavesc si nu au analizele alea facute. Cu ce bani, domnule, cu ce bani?

#14
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 18.03.2006

View Postbchendran, on Sep 20 2006, 22:38, said:

Dar pentru tampeniile pe care le debiteaza la televizor, intr-o deplina neconcordanta cu realitatea din teren, este desigur responsabil. Sau nu? :huh:
Eu lucrez ca medic rezident in sectia de cardiologie a unei clinici universitare clujene. Din cauza lipsei de fonduri, nu putem face niste analize care sunt absolut necesare intr-o sectie de cardiologie (nu putem doza potasiul, uneori nici creatinina etc).
In acest rastimp, papagalul acesta de ministru apare la televizor si incepe sa zica cum o sa fie obligati toti sa-si faca analize gratuite o data pe an, si cum o sa plateasca din buzunar tratamentele cei care se imbolnavesc si nu au analizele alea facute. Cu ce bani, domnule, cu ce bani?

  Paradoxal uneori nu e problema banilor ci a celor care gestioneaza banii. Din lene, din prea putin personal, din obisnuinta, de multe ori sunt fonduri pe care spitalele nu le aloca decat in ultimele 2 luni din an. De ce ??
Pentru ca-s obisnuiti sa strige tot anul ca nu au bani, ca nu pot achizitiona nimica, nu pot cuympara , nu pot da ...bla bla bla , iar cand se apropie sf. de an si trag linie se trezesc cu o gramada de bani pe cap nefolositi, bani pe care trebuie sa-i cheltuie in timp record. Si sa vezi tu atunci agitatie, telefoane, comenzi and so on ...

#15
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postcar, on Sep 20 2006, 07:49, said:

Nu pot decat sa le multumesc celor care au accesat topicul fara sa scrie ceva! Banuiesc ca cei mai multi sunteti de la maternitatea Giulesti?
Eu daca as vorbi despre asa ceva as fi "tradatoare de tara" si spalata la creier.. in plus am si uitat cum miroase un spital de maternitate...

Nu, nu cred ca cei mai multi sunt de la Giulesti, dar dupa cum stii o mare importanta se acorda violentei din scolile americane, lui G. Bush, filmelor lui Michael Moore, evreilor, Antonescu, pieile rosii... etc. adica subiecte de mare actualitate pentru tot romanul...

#16
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Crede-ma ca problema asta a dozarii potasiului e atat de grava si pune atat de multe vieti in pericol, incat nu cred ca cineva e atat de inconstient incat din comoditate/rea vointa sa lase situatia asa, nerezolvata. In plus, eu vorbesc aici de o clinica universitara, administrata si condusa de oameni de o inalta tinuta profesionala.
Probabil ca exista o problema la nivel administrativ, si circula zvonuri ca din luna septembrie s-au cam gatat toti banii pe 2006(inclusiv de salarii).

#17
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Posthyp3rion, on Sep 20 2006, 22:45, said:

Paradoxal uneori nu e problema banilor ci a celor care gestioneaza banii. Din lene, din prea putin personal, din obisnuinta, de multe ori sunt fonduri pe care spitalele nu le aloca decat in ultimele 2 luni din an. De ce ??
Pentru ca-s obisnuiti sa strige tot anul ca nu au bani, ca nu pot achizitiona nimica, nu pot cuympara , nu pot da ...bla bla bla , iar cand se apropie sf. de an si trag linie se trezesc cu o gramada de bani pe cap nefolositi, bani pe care trebuie sa-i cheltuie in timp record. Si sa vezi tu atunci agitatie, telefoane, comenzi and so on ...

cei care gestioneaza banii sunt in ministerul finantelor, ministerul sanatatii (pentru programele nationale) si casa de asigurari pentru restul;

spitalele cer in permanenta materiale si aparatura (adica fonduri); sunt zeci de referate pe luna, inclusiv pentru materiale pentru curatenie, dar nu sunt aprobate pentru ca nu sunt fonduri; in ultimul moment se aproba fondurile, dar pana se organizeaza licitatiile trece termenul de folosire a fondurilor si in acest fel apar "fondurile excedentare" care "nu mai sunt necesare" in sistemul sanitar si merg catre plati compensatorii, buzunarele parlamentarilor, fondul de somaj etc.

#18
horohaidan

horohaidan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.03.2006

View Postcar, on Aug 11 2006, 14:47, said:

Asa este! Am gasit in G Alexandrescu niste medici deosebiti dar si nemernici!
Deasesemi si la cabinete particulare care habar n-au de capu' lor si doresc sa te consulte doar ca sa-ti ia banii altceva nimic "DERMATO BYRONIA" super exemplu negativ.

as dori si eu niste detalii de  ce anume spui ca "DERMATO BYRONIA"e super exemplu negativ.
Doream sa merg la ei pentru o consultatie dar acum am vazut mesajul tau sau poate stii un alt cabinet de dermato-venerologie  bun. Merci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate