Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Informatii despre cazare

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#73
yuppy

yuppy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 18.04.2007

View Postrottweiler2007, on Jan 4 2008, 17:05, said:

nu cumva marele turoperator din poveste este eximtur ? daca asa e, am si eu o poveste cu ei....



Buna,

   Poate ne spui si tu povestea ta... :mellow:

#74
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postyuppy, on Jan 7 2008, 00:30, said:

Buna,

   Poate ne spui si tu povestea ta... :mellow:
in vara lui 2001 pe toate canalele de stiri tv erau arati romani care ajungeau la diferite hoteluri de pe litoral si nu erau cazati.....agentia in cauza era eximtur....s-a facut tam tam mare la tv si li s-a ridicat licenta de turism.....asta se intimpla in iulie august 2001....in decembrie 2001, deci dupa ce avusesera licenta ridicata in timpul anului ministerul de turism le-a acordat ATENTIE diploma pt excelenta in turism pt anul 2001 !!! acum directoarea acestei agentii e intr-un fel ministrul turismului.

#75
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
Te salut, sintcelmaidestept, vad ca anul acesta ti-ai ales un nick [mult] mai potrivit :P :)
---

Am promis mai sus lui Nicanor ca o sa scriu cate ceva din experienta mea despre regimul de masa, mai precis AI vs demipensiune. Nici pe departe nu cred să fie reprezentativă părerea mea, expeirnța mea în călătorii turistice este abia la început; scriu totuși în ideea că orice informație POATE fi utilă.

1. Regimul NON-AI :  BB = [Bed & Breakfast] doar micul dejun este inclus in pretul sejurului; HB [Half Board] = micul dejun și cina [sau masa de prânz, in alte situatii] incluse in prețul cazării; FB - toatele cele 3 mese principale sunt incluse
Mesele incluse sunt asigurate de hotel in sistem restaurant [pranzul/cina] cu servirea la masa de catre chelner si bufet suedez in cazul micul dejun [in cele mai multe cazuri] .
AVANTAJ - îți oferă flexibilitate în întocmirea programului; îți poți planifica liniștit iesiri/vizite mai scurte sau mai lungi în împrejurimi
DEZAVANTAJ: cost semnificativ comparativ cu regimul AI [mă refer la costurile legate de servirea mesei]

2. Regimul AI - îl găsiți sub o diversitate de denumiri: AI, UAI [ultra AI], De Luxe AI, High Class AI, AEAI [All Exclusive AI] etc
SFAT: NU va lasati indusi in eroare de denumirile pompoase. Cautati intotdeauna detalii despre regimul de masa, ce este inclus acolo si ce nu este inclus. Cateodata se intampla ca oferta unui anume hotel, desi clasificata simplu AI, sa fie superioara altora mai pompos denumite.

In mare, se pot clasifica in doua grupe: AI si UAI [sub diversele sale forme].

a] Regimul AI: atat mesele principale, cat si gustarile dintre ele sunt asigurate intr-un restaurant principal, in cantitate și diversitate remarcabila [de obicei], sub forma de bufet. Acest lucru presupune ca te servesti singur,  dintr-un numar de sortimente la discretia ta, de cate ori vrei in intervalul specificat de luare a mesei. Aceste intervale sunt, de obicei
- intre 7 si 10/11 pentru micul dejun
- intre 12.30 si 14.30 - masa de pranz
- intre 19 si 21.30 - cina
[Programul poate diferi de la hotel la hotel, dar in mare am vazut ca se incadreaza cam toate in acest tipar]
Bauturile: sunt incluse toate bauturile alcoolice de productie locala [indigena], precum si racoritoarele "en-gros" [gen sucuri la dozator] si Apa minerala [cateodata trebuie platita separat]
Sucurile naturale proaspete [freshuri] sunt - de obicei - contra cost. Alte bauturi se pot comanda, dar se platesc.
De obicei se ofera si inghetata [intre anumite ore], gratuit.

Daca ideea de a lua masa zi de la zi in regim bufet nu va incanta, puteti servi masa si in regim de restaurant la asa numitele "Restaurante a-la-carte". IMPORTANT: servirea mesei la aceste restaurante presupune o rezervare prealabila. Va sfatuiesc sa va faceti din timp aceste rezervari, pentru ca restaurantele sunt foarte solicitate! Cateodata ar fi bine sa va faceti rezervarile chiar in prima zi a sejurlui! :-).
In acest restaurante, sunteti servit la masa de catre chelner, iar alegerea se face dintr-un meniu mai mult sau mai putin diversificat,  care in principiu ar trebui sa se bazeze pe TIPUL restaurantului [italian, mexican, japonez, turcesc samd ]. Nu intotdeauna acest meniu corespunde calitativ si cantitativ.
IMPORTANT: pentru a lua masa la un retaurant a-la-carte trebuie sa platiti suplimentar. Cateodata se plateste doar rezervarea; in unele cazuri se plateste si consumatia, iar preturile pot fi destul de mari!

Mai merita amintit faptul ca la unele hoteluri [din ce in ce mai multe] este necesar a respecta un cod vestimentar. Chiar si la restaurantul-bufet pricnipal, anumite cerinte minimale pots a trebuiasca sa fie respectate: nu este voie in tinuta de plaja sau intr-o tinuta de vara lejera chiar. Un exemplu comun: barbatii trebuiesc obligatoriu sa poarte pantaloni [lungi].
SFAT: Interesati-va din vreme in privinta eventualului cod vestimentar ce trebuie respectat, evitati suprize de genul: "oh, nu-mi iau haine de gala, ca doar merg la plaja" - puteti avea suprize neplacute [mai ales seara!] :)  - in cele mai multe cazuri, aceste regimuri sunt impuse doar la masa de seară.

Un alt aspect semnificativ, dupa parerea mea, este mini-barul din camera. De obicei la AI aveti in camera un mini/medium/-frigider, in care cel putin la sosire aveti cate ceva, minimum apa minerala si eventual ceva bauturi racoritoare/alcoolice. Este un facilitate de amanunt, dar destul de utilă in timpul sejurului: de multe ori intre mese sau seara/noaptea va este la indemana sa luati o bere [de exemplu] din frigider, in loc sa trebuiasca sa mergeti pana la bar/restaurant pentru a o obtine :-)
De obicei in regimul AI acest frigider nu se reumple gratuit pe durata sejurului [sau se reumple partial, doar cu apa minerala, de exeplu]. Puteti solicita oricand reumplerea, dar acest lucru este contra cost! - Pentru mine personal, regimul mini-barului [gratuit/contra cost] este un indicativ important referitor la un hotel.


b] Regimul UAI - în mod evident, oferă facilită GRATUITE suplimentare față de regimul AI. Încerc să le trec în revistă succint.
- sunt incluse la gratuități băuturile alcoolice de import. De obicei se menționează: 'cu exceptia celor speciale'. ATENȚIE la această specificatie, poate să insemne multe - cateodata "speciale" poate insemna cam 90% din cele de import :) Cititi detalii despre regimul de masa UAI pe care-l ofera hotelul.
- sucurile naturale sunt, de obicei, gratuite
mini-barul este re-umplut total sau partial in mod gratuit. Exista totusi mari diferente intre hoteluri. De exemplu, la hotelul la are am fost asta vara, se facea refill in fiecare zi prin aducerea a:  2 sticle apa minerala plata; 2 ape minerale carbogazoase; 2 Pepsi; 2 Mirinda; 2 beri; 1 pachet alune; 2 ciocolate. La alte hoteluri, desi regimul este tot UAI, se poate intampla ca refillul sa constea doar in beri si ape minerale.
- restaurantele a-la-carte: la unele nu se mai plateste nici rezervare, nici consumatie; la unele se plateste doar rezervarea; la altele se poate plati consumatia. [noi nu plateam nimic!]
- unele regimuri UAI ofera room-service gratis. De multe ori, room-service poate fi apelat insa doar dupa inchiderea restaurantelor [seara sau noaptea/dimineata foarte devreme]

---

Nu-mi vine sa cred cat am scris. Sper ca nu v-a plictisit cu platitudini, desi am scris lucruri pe care banuiesc ca multa lume le cunoaste deja, consider ca pot fi totusi utile altora.

O zi buna

---

Rog pe cei mai cunoscători decât mine in domeniu să ma completeze, eventual corecteze acolo unde e cazul.

Edited by CornelB, 07 January 2008 - 11:03.


#76
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Eu de cite ori am cautat pe net pareri ale turistilor despre diverse hoteluri am gasit de la cele mai bune la cele mai nasoale. Asa ca ma limitez la a ma asigura ca nu e o maghernita, sau ca nu are vreun viciu ascuns, de pilda foarte departe de [gara/plaja/sosea/etc.], altfel imi fac numai ginduri nasoale pina ajung sa ma cazez.

Io zic ca o idee buna ar fi sa apelezi la agentii dealeri ai marilor turoperatori, cum ar fi Dertour sau TUI. E mai dificil sa patesti tepe de genul anulari de rezervari sau conditii mai nasoale decit te astepti.

Pe urma depinde si de tara, in Germania sau Austria ai mai putine sanse sa stai intr-o dugheana, in Grecia sau Spania ai mai multe sanse sa nimeresti prost. Deci cind mergi spre destinatii mai de lumea a 3-a e bine sa depui mai mult efort in cercetarea statiunii. Io cind ma duc in tari civilizate ma intereseaza numai localizarea hotelului. Pina acu n-am luat tepe, desi presupun ca sunt posibile.

#77
maz_max

maz_max

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 08.12.2007

View Postabancor, on Jan 7 2008, 16:30, said:

Eu de cite ori am cautat pe net pareri ale turistilor despre diverse hoteluri am gasit de la cele mai bune la cele mai nasoale. Asa ca ma limitez la a ma asigura ca nu e o maghernita, sau ca nu are vreun viciu ascuns, de pilda foarte departe de [gara/plaja/sosea/etc.], altfel imi fac numai ginduri nasoale pina ajung sa ma cazez.

Io zic ca o idee buna ar fi sa apelezi la agentii dealeri ai marilor turoperatori, cum ar fi Dertour sau TUI. E mai dificil sa patesti tepe de genul anulari de rezervari sau conditii mai nasoale decit te astepti.

Pe urma depinde si de tara, in Germania sau Austria ai mai putine sanse sa stai intr-o dugheana, in Grecia sau Spania ai mai multe sanse sa nimeresti prost. Deci cind mergi spre destinatii mai de lumea a 3-a e bine sa depui mai mult efort in cercetarea statiunii. Io cind ma duc in tari civilizate ma intereseaza numai localizarea hotelului. Pina acu n-am luat tepe, desi presupun ca sunt posibile.

    De acord cu precizarile tale..parerile oamenilor in privinta hotelurilor difera extrem de mult si e putin probabil sa fie conforme cu realitatea ta..asa ca pozitionarea hotelului si un minim de confort de care sa fii sigur ar trebui sa fie de ajuns..cat despre o deplasare intr-o tara din lumea "a treia"..un termen care mie mi se pare din ce in ce mai deplasat..pt ca ma intreb pe zi ce trece daca nu cumva noi traim in lumea a treia..mai degraba as zice ca in afara de biletul de avion nu prea ai nevoie de multe..din proprie experienta am descoperit ca la fata locului gasesti cele mai avantajoase oferte din punct de vedere al cazarii..ai ocazia sa vezi destule locatii si sa te opresti la hotelul/motelul/pensiunea etc..care e pe placul tau..asa ca o analiza prealabila si mai mult decit atat o rezervare la un hotel intr-o astfel de tara mi se pare inutila..dar bine acum tipologiile de calatori difera..eu unul prefer sa ajung intr-un aeroport..gara..port..si sa imi zic.."bun..acum ce fac..?"..

#78
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
multumim cornel!
ai dreptate , pana la urma conteaza recomandarile directe legate de o anumita locatie, in numele AI poti sa iei niste tepe de zile mari...

#79
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostNicanor, on Jan 8 2008, 09:34, said:

multumim cornel!
ai dreptate , pana la urma conteaza recomandarile directe legate de o anumita locatie, in numele AI poti sa iei niste tepe de zile mari...

apropo de recomandări, am observat că - încet-încet - se adună tot mai multe reviews, impresii de călătorie pe ****.ro ; poate pana in vara, cand ne vom alege concediile, va reusi sa fie cea mai buna sursa de informatii despre sejurul al un anume hotel, și asta pentru că va conține păreri ale turiștilor români care au stat acolo - nu pentru că aș desconsidera tripavdisor.com sau holidaycheck.de [ba dimpotrivă, pentru mine personal contează mult părerea nemților; de englezi nu pot spune lafel, mi se par niște sclifosiți :) ], insa pentru că punctul de vedere al unui turist român este mai reprezentativ pentru turistul mediu român.

Edited by CornelB, 08 January 2008 - 13:20.


#80
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Momentan vad ca pe siteul ala se vorbeste numai despre Turcia si sporadic Egipt.

#81
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
de ce discutia se cramponeaza pe hotel/masa in regim ai, hb, uai etc? oare condeiul la asta se rezuma?

#82
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Pai cam despre asta e subiectul, alegerea hotelului pt sejur. Nu se vorbeste de itinerarii.

#83
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005

View PostDeathRipple, on Jan 8 2008, 14:50, said:

de ce discutia se cramponeaza pe hotel/masa in regim ai, hb, uai etc? oare condeiul la asta se rezuma?

deh, fiecare dupa cum are condiu', i guess :)

din punctul meu de vedere, acest thread ar trebui să conțină un set de ARTICOLE pe diverse teme/aspecte din alegerea concediului.
Adica lucruri pe care citindu-le, un om sa faca alegeri in mai multa cunostiinta de cauza.

Dnu Ripple, pe d-ta te citesc ca esti in masura sa-ti aduci contributia la acest thread, pentru ca ai - banuiesc - o experienta in calatorii mult mai mare ca a mea. Suntem nerabdatori [cel putin eu unul] sa ne scrii un articol pe o tema pe care o alegi domnia-ta.
Singura rugaminte: sa trateze un aspect punctual, sau o cagorie - de discutii generale, de la ceapa la varza e plin forumul...

Edited by CornelB, 08 January 2008 - 15:02.


#84
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
atunci ar trebui modificat un pic titlul topicului

#85
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View PostCornelB, on Jan 8 2008, 15:01, said:

deh, fiecare dupa cum are condiu', i guess :)

din punctul meu de vedere, acest thread ar trebui să conțină un set de ARTICOLE pe diverse teme/aspecte din alegerea concediului.
Adica lucruri pe care citindu-le, un om sa faca alegeri in mai multa cunostiinta de cauza.

Dnu Ripple, pe d-ta te citesc ca esti in masura sa-ti aduci contributia la acest thread, pentru ca ai - banuiesc - o experienta in calatorii mult mai mare ca a mea. Suntem nerabdatori [cel putin eu unul] sa ne scrii un articol pe o tema pe care o alegi domnia-ta.
Singura rugaminte: sa trateze un aspect punctual, sau o cagorie - de discutii generale, de la ceapa la varza e plin forumul...

eu cand calatoresc exact asta urmaresc cel mai putin: confortul cazarii. pentru ca oricum acolo voi ajunge numai ca sa dorm. am dormit cred in toate categorille de unitati de cazare, de la 5 stele la hostel (in italia tin minte c-am dormit o noapte la un hotel de homalai). da, mancarea e o chestie importanta, dar eu o privesc din alt punct de vedere: bucataria fiecarei tari, specificul culinar al fiecarei zone. iar asta cred ca-l gasesti in cele mai felurite restaurante si localuri, insa mai putin la hotel.

asa ca nu vad in ce masura imi pot aduce contributia aici. punctual, poate, dar pentru asta sunt topicuri pentru fiecare tara in parte.

cu exceptia destinatiilor exotice (caraibe, maldive, seychelles etc) unde sunt aproape convins ca iesi mult mai bine financiar daca apelezi la AI (experimentat pe pielea mea in aruba, in caraibe), optati pentru cazari decente B&B (de preferat rezervate pe net inainte de-a ajunge acolo) si simtiti-va bine de restu' de bani.

#86
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Daca tot se extinde aria subiectului, sa scriu si eu pe scurt cum am avut un concediu reusit asta vara, cu nevasta si fiica de 4 ani. Pasul 1 - am cautat cazare la sau linga hotelul unde urmau sa stea niste prieteni pe litoralul de linga Barcelona (ei mergeau cu avionul, noi cu masina), in aceeasi perioada cu ei, pentru ca asta era obligatoriu, daca nu reuseam sa stam cu ei nu mai avea rost sa mergem. Pasul 2 - dupa ce am gasit cazare acolo am stabilit un traseu, pe ore, zile, si kilometri, cu gindul la obiective pt copii: Zoo Viena, Legoland Bavaria, Muzeul Oceanografic din Monaco si pestera Postojna din Slovenia (au avut succes - i-au placut toate). Pasul 3 - cu orarul in mina am mers la agentie si am cerut cazare in locurile si la datele stabilite - tot ce ma interesa era localizarea si numarul de stele (de pilda in Viena am vrut pe linga o statie de pe linia 4, pe Coasta de Azur am vrut aproape de Monaco). La agentie am ales din variantele propuse (pt Legoland nu prea am avut de ales). Paranteza - s-a dovedit in final ca cazarea in Franta si Spania a fost sub cea din Germania si Austria. Mi-a luat juma de ora sa aleg hotelurile si sa facem rezervarile. Pasul 4 - am rezervat prin email la Postojna si o cazare de tranzit in Ungaria, pe care aia de la agentie nu le puteau oferi. Pasul 5 - am platit si ridicat voucherele. Pasul 6 - mi-am tiparit adrese, telefoane si indicatii cum sa ajung la hoteluri, precum si citeva contacte si adrese pt o noapte de cazare pe care nu o aveam asigurata, pt ca nu stiam unde am ajunge in seara respectiva. Mi-a fost de folos sa am contactele la mine, intrucit am putut sa sun unde aveam rezervari facute de mine (deci fara voucher) sa spun ca intirzii, sau sa sun sa rezerv de pe drum noaptea aceea neasigurata. Pasul 7 - am plecat la drum si nu am avut probleme.

Edited by abancor, 08 January 2008 - 15:24.


#87
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postabancor, on Jan 8 2008, 15:22, said:

Daca tot se extinde aria subiectului, sa scriu si eu pe scurt cum am avut un concediu reusit asta vara, cu nevasta si fiica de 4 ani. Pasul 1 - am cautat cazare la sau linga hotelul unde urmau sa stea niste prieteni pe litoralul de linga Barcelona (ei mergeau cu avionul, noi cu masina), in aceeasi perioada cu ei, pentru ca asta era obligatoriu, daca nu reuseam sa stam cu ei nu mai avea rost sa mergem. Pasul 2 - dupa ce am gasit cazare acolo am stabilit un traseu, pe ore, zile, si kilometri, cu gindul la obiective pt copii: Zoo Viena, Legoland Bavaria, Muzeul Oceanografic din Monaco si pestera Postojna din Slovenia (au avut succes - i-au placut toate). Pasul 3 - cu orarul in mina am mers la agentie si am cerut cazare in locurile si la datele stabilite - tot ce ma interesa era localizarea si numarul de stele (de pilda in Viena am vrut pe linga o statie de pe linia 4, pe Coasta de Azur am vrut aproape de Monaco). La agentie am ales din variantele propuse (pt Legoland nu prea am avut de ales). Paranteza - s-a dovedit in final ca cazarea in Franta si Spania a fost sub cea din Germania si Austria. Mi-a luat juma de ora sa aleg hotelurile si sa facem rezervarile. Pasul 4 - am rezervat prin email la Postojna si o cazare de tranzit in Ungaria, pe care aia de la agentie nu le puteau oferi. Pasul 5 - am platit si ridicat voucherele. Pasul 6 - mi-am tiparit adrese, telefoane si indicatii cum sa ajung la hoteluri, precum si citeva contacte si adrese pt o noapte de cazare pe care nu o aveam asigurata, pt ca nu stiam unde am ajunge in seara respectiva. Mi-a fost de folos sa am contactele la mine, intrucit am putut sa sun unde aveam rezervari facute de mine (deci fara voucher) sa spun ca intirzii, sau sa sun sa rezerv de pe drum noaptea aceea neasigurata. Pasul 7 - am plecat la drum si nu am avut probleme.

foarte frumos. eu insa urasc s-o ard aiurea prin bucuresti, iar lipsa de profesionalism in cazul agentiilor romanesti este crunta, fapt pentru care nu voi apela never ever la vreuna.

cei de la agentia care nu ti-a putut oferi cazare sunt niste cretini. eu, inginer, ma pricep la turism mai bine decat ei. ceea ce-ai facut tu pe net puteau face si ei, adica puteau sa-ti gaseasca cazare, chiar daca n-au relatii cu vreo agentie sau hotel din zona. asa castigi un client. fraier esti daca mai apelezi vreodata la ei. optimizeaza pasii si scapi de drumuri prin bucuresti. ai nostri n-au auzit de email inca.

anul trecut am apelat la o agentie oarecare din austria, desi mergeam in cu totul alta zona a globului. puteam si initial am dorit sa rezolv cu o agentie de-a noastra, pentru ca era vorba de un sejur oferit de TUI, deci oricare din agentii era intermediar. romanii - cei care au avut bunavointa sa raspunda la aderele de email pe care le dau in pliante sau pe site-urile oficiale - au insistat ca trebuie sa am mai multe intalniri cu ei sa ma uit pe cataloage, sa discutam, desi cataloagele sunt disponibile online si eu stiam sigur ce vreau.

#88
eugenm

eugenm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.01.2006
Salutara initiativa cornel !
As adauga cate ceva :
1. De doi ani eu si sotia mergem in concediu prin agentii de turism on-line : octopustravel, expedia.co.uk ! La octopus deobicei rezervam si bilete de avion ! Ceea ce este foarte important de stiut este ca de multe ori am iesit mai ieftin daca am sunat direct la hotelul care l-am ales ! Pretul poate fi chiar mai mic si cel mai important daca octopus su altele afiseaza hotelul ca fiind cu toate camerele rezervate s-ar putea sa aveti o surpriza cand sunati la hotel sa vedeti ca se pot rezerva ! Carti de credit, transfer bancar etc... rezolva plata ! Eu prefer octopus travel pentru ca imi decontez pe firma cheltuielile si deobicei daca rezervi direct la hotel e mai complicat un pic pentru ca trebuie sa ai grija sa iti trimita toate hartiile necesare pentru contabilitate !
UN LUCRU FOARTE IMPORTANT : desi hotelul conteaza mult (cel putin pentru noi) cu toate acestea retineti ca daca plecati sa vizitati, mai mult de 8 ore de somn si un drum scurt in camera sa te mai schimbi sterge de cele mai multe ori impresia neplacuta lasata de un serviciu putin mai prost ! Eu cred ca este mult mai important sa te asiguri ca micul dejun este indestulator si neaparat sa fie mic dejun cald si sa aiba o locatie buna langa o statie de metrou sau altceva ! O sa vedeti ca e mult mai important sa cobori din hotel si sa mergi 10-50m pana la un mijloc de transport decat sa strabati kilometrii mai ales seara la intoarcere !
2. In ceea ce priveste avionul noi ne-am enervat mult cu low-costul ! In primul rand platesti mancarea in avion, ai depasit un kg in plus la bagaje platesti 6 Euro, etc... ! SI CEL MAI DERANJANT se pleaca de pe AEROGARA Baneasa care este penibila ! Sa nu mai adaugam ca deobicei cursele low-cost te lasa in cu totul alt aeroport ! La Paris de exemplu mai mergi inca 80km pana in oras ! Asa ca puse cap la cap ! Nu vorbesc aici de bilete cumparate cu 3 luni inainte pe care ai platit 25 Euro cu toate taxele incluse, aici e clar ca la acesti bani inghiti orice !
TAROM, noua ni se pare cel mai bun !

#89
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

View PostDeathRipple, on Jan 8 2008, 15:36, said:

foarte frumos. eu insa urasc s-o ard aiurea prin bucuresti, iar lipsa de profesionalism in cazul agentiilor romanesti este crunta, fapt pentru care nu voi apela never ever la vreuna.

cei de la agentia care nu ti-a putut oferi cazare sunt niste cretini. eu, inginer, ma pricep la turism mai bine decat ei. ceea ce-ai facut tu pe net puteau face si ei, adica puteau sa-ti gaseasca cazare, chiar daca n-au relatii cu vreo agentie sau hotel din zona. asa castigi un client. fraier esti daca mai apelezi vreodata la ei. optimizeaza pasii si scapi de drumuri prin bucuresti. ai nostri n-au auzit de email inca.

anul trecut am apelat la o agentie oarecare din austria, desi mergeam in cu totul alta zona a globului. puteam si initial am dorit sa rezolv cu o agentie de-a noastra, pentru ca era vorba de un sejur oferit de TUI, deci oricare din agentii era intermediar. romanii - cei care au avut bunavointa sa raspunda la aderele de email pe care le dau in pliante sau pe site-urile oficiale - au insistat ca trebuie sa am mai multe intalniri cu ei sa ma uit pe cataloage, sa discutam, desi cataloagele sunt disponibile online si eu stiam sigur ce vreau.

Pai n-am ars-o aiurea, am facut 2 drumuri la ei. Nu ii consider cretini, nu m-au enervat ca nu aveau cazare acolo. Pe mine ma interesa sa-mi dea cazare doar ce aveau in cataloagele Dertour, si Dertour nu avea acolo (cum sa aiba Dertour un motel pe autostrada in Ungaria?), restul faceam eu (cum am si facut). De exemplu in Spania, unde vroiam neaparat, nu aveau, si s-au agitat sa ia printr-o agentie locala, deci per total am fost multumit de ei, chiar daca nu reusesc sa redau chestia asta in mesajul de mai sus. Mare lucru oricum n-au de facut, ca rezerva prin soft-ul Dertour si vine confirmarea pe loc, iar voucherele prin posta in citeva zile. Avantajul e ca Dertour are tarife bune, am stat de pilda pe Coasta de Azur la sub jumate din tariful afisat la receptie, care era destul de inspaimintator.

Oricum, pina la astia am cerut pe mail la vreo 5 agentii, printre care si TUI, punctual, exact ce vreau (data cutare - hotel in cutare loc), si de fiecare data mi s-a raspuns greu, si fara sa fie capabili sa imi ofere prea multe variante, tot trebuia sa ma duc la ei sa vad cataloage. Cred ca nici nu sunt prea obisnuiti sa vina omu si sa le ceara asemenea servicii, mai degraba astia care fac individual vin si cumpara ce au ei afisat in geam ca sejururi, mai putini vin cu circuite individuale, sa aiba de rasfoit si ales cazari mai multe (in total noi am avut cazari in 7 locuri - 3 au fost prin Dertour, una prin agentie partenera locala a Dertour, una gasita pe autostrada si 2 facute de mine pe email).

Apropo de low-cost, ce zice eugenm mai sus, cei cu care am fost in BCN au mers cu low cost, au aterizat noaptea la 2 (cu copii mici), au plecat la fel, deci au platit 2 nopti in plus la hotel pentru citeva ore, au platit transfer de la aeroport (ca la ora aia din canci transport in comun) si in final s-a dovedit ca au mai platit o zi in plus la hotel (total 3), pentru ca li se comunicase gresit ora zborului, sau intelesesera aia de la hotel aiurea, ceva de genul asta (se pare ca catalanii au probleme in a intelege ca ore 0:05 e deja ziua de miine) si transferul la intoarcere degeaba, ca pina la urma au trebui sa ia taxi (dupa cum ziceam, problema cu orele de noapte, firma de transfer ceruse doar numarul zborului, ca stiu ei sa se orienteze, si s-au orientat de au venit a doua zi dupa ei, cind ei erau deja in Bucale). Cred ca puteau sa zboare cu zbor normal de banii astia dati in plus. A fost un amestec de factori - ghinion, neatentie, prostie, din partea tuturor partilor implicate.

#90
kritti

kritti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.06.2007

View PostPixulMeu, on Jan 4 2008, 11:57, said:

In legatura cu hotelul: e recomandabil sa cereti pe email o confirmare de la hotel cu o saptamana intainte de sosire. Va scuteste de intamplari neplacute.

da, ai dreptate! noi calatorim pe cont propriu, ne cautam singuri cazarea, ghidandu-ne cam dupa aceiasi pasi enumerati de initiatorul topicului. In momentul in care ne-am hotarat asupra hotelului cautam cateva agentii serioase care il oferteaza (una din tara, 2-3 de afara, plus direct la hotel) si alegem pretul cel mai avantajos. Daca rezervarea se face prin agentie, aceasta ne transmite prin mail confirmarea dar noi, pentru siguranta, solicitam una si de la hotel.
Similar am procedat si cu inchirierea masinilor (adevarat, inchirierea din timp nu-ti garanteaza automat ca vei primi exact modelul de masina solicitat, dar obtii preturi mai bune decat daca ai inchiria-o pe loc; iar in Gran Canaria de ex, ptr ca nu au putut sa ne ofere masina pe care o cerusem, ne-au dat una din clasa superioara, in aceeasi bani).
Indiferent insa daca pleci pe cont propriu sau prin agentie, mi se pare absolut esential si normal sa te preocupe dinainte pe ce anume dai banii. Faptul ca pleci intr-un grup organizat, cu "all inclusive" nu te scuteste de eventualele surprize neplacute, mai ales cand ofertele de pret par extrem de "avantajoase".  Pe ici-pe colo, trebuie sa fie ceva in neregula, nu-i asa?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate