Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Informatii despre cazare

- - - - -
  • Please log in to reply
295 replies to this topic

#1
dianhana

dianhana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 26.07.2006
Am luat bilete pentru 9 septembrie; vom pleca si cu fetita noastra de 1 an si am fi recunoscatori daca ne-ar da cineva cateva sugestii si ne-ar putea impartasi impresiile.
Multumim!

#2
Ancutzel

Ancutzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2006
Eu cu prietenul meu o sa mergem acolo de vinerea asta pana pe 27, o sa va spunem impresii cand ne intoarcem :)

#3
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
Si eu plec tot aici pe 1 septembrie poate imi dai de veste cum este pe acolo ca sa fiu in garda!
Multumesc!

#4
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
sa nu uitati sa pune-ti si poze eu  o sa plec la 1 septembrie

#5
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
tocmai ne-am intors din concediu. in primul rand, hotelul nu este nici in nikiti, nici in neo marmaras, cum zic agentiile. este intre ele, la 8 si respectiv 12 km, dar asta stiam dinainte sa plecam. hotelul arata bine la exterior, dar inauntru e mai rau. nu toate camerele au televizor, nu toate au chicineta, nu toate au balcon, iar unele nu le au pe nici unele. noi am nimerit una din ultima categorie. in schimb, am avut noroc ca venea femeia de serviciu in fiecare zi si spala pe jos, lua cosurile de gunoi si facea paturile. in alte camere am inteles ca nu a intrat niciodata. mai sunt si unele camere, situate la parter, care au igrasie (pe astea le-au primit cei care au fost cu noi in autocar). se pare totusi ca cei care vin cu avionul primesc camere mai bune. toate camerele au gresie pe jos, saltelele si pernele sunt noi, cearceafuri curate.
piscina este ok, sunt locuri destule, iar apa este curata. plaja este chiar langa piscina, micuta (aprox. 500m), cu cateva sezlonguri, care sunt in general libere. apa in mare era foarte limpede, cu pietre, vegetatie si multi pesti, dar exista o zona unde fundul marii este fara vegetatie si cu pietris mai fin si se poate intra fara probleme. daca aveti ochelari subacvatici, o sa va placa ce e sub apa.
mancarea este ok, fara pretentii, si in cantitati suficiente.
in apropiere (5 minute de mers pe jos) este hotelul athena palace village de 4 stele unde este o taverna si un mini-market.
noi am facut plimbari cu taxiul in neo marmaras (9 euro pe cursa) si in nikiti (8 euro pe cursa). taxiurile sunt numai mercedesuri cu scaune din piele si aer conditionat si daca mai sunteti si 4, chiar merita :)
zona e cam izolata, cum sunt de altfel toate hotelurile in sithonia. de asemenea, am observat ca in sithonia nisip = pietris fin, asa ca nu va asteptati la altceva.
din ce am vorbit cu cineva in autoacar, lilly ann village (care este chiar in nikiti dar la 10-15 minute de plaja) este mult peste la servicii, dar nu ofera decat mic-dejun.
in general, a fost bine, dar era loc destul de foarte bine.
pentru mai multe detalii, intrebati.

#6
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
Noi o sa mergem cu masina?
Cum se poate obtine o camera mai buna primesc spaga grecii la receptie :console: , pe la ce ora ati ajuns cind incepe ziua hoteliera la ei  :huh:
Care sunt preturile din market, apa minerala , bereetc.
Daca in neos marmaras sunt marketuri ,mai mari??
Nici nu stiu ce sa te mai intreb?
Au aer conditionat camerele :worthy:

#7
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
toate camerele au aer conditionat, cam vechi, dar functioneaza. spaga dai degeaba, ca rezervarile sunt facute de cineva de la athena palace, in avans, iar cei de la receptie nu pot face nimic. exista si camere bune, cu tot ce le trebuie, doar ca trebuie sa ai un pic de noroc. sau incearca sa iei legatura cu cei de la rezervari de pe acum, cere un numar de telefon de la agentia de turism.
camerele se elibereaza la 12, pe la 13 cred ca puteti intra.
la intrarea in nikiti (dinspre sud) sunt 2 super-marketuri mari, gen carrefour. in neos marmaras sunt o gramada de magazine cu tot ce vrei, si preturi rezonabile. atentie, ca preturile difera de la unul la altul.
preturi (neo marmaras): cola, sprite 1,5 la litri - 1,40-1,60 euro, apa plata la 1,5 - 0,5 euro. altceva nu am luat.
la taverne, in general o portie de mancare este intre 5 si 9 euro, berea 2-2,5 (amstel la sticla de 0,5l), deserturile in jur de 3 euro. noi am primit de cateva ori desert gratis :)

#8
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
anuena, multumiri de informatii

ai cumva si niste poze cu camera de hotel, hotelul in general
cum este cu locul de parcare? o sa plecam in data de 7sept cu masina (in 8 e prima zi de cazare), si as vrea sa stiu daca am unde sa las masina cat de cat in siguranta.

mai este cineva care pleaca in 7-8 sept ? noi plecam din TM si inca nu suntem hotarati pe unde sa trecem Dunarea, la Calafat sau la Bechet? eventual daca are cineva mai multe informatii despre trecerea prin cele 2 puncte.

bye.

#9
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
nu am facut poze cu camera, dat fiind ca noi am nimerit una ok, si altii au nimerit camere rele, iar hotelul arata bine de afara, si nu vreau sa va dau false impresii :) cum am zis, camerele au gresie pe jos, faianta in baie, paturi de lemn cu saltele tip "relaxa", dulap (mai mare sau mai mic, depinde de camera), scaun, o masuta, noptiera si un taburet (astea 2 se pare ca pot lipsi), frigider si aer conditionat.
parcarea e in jurul hotelului, teoretic poti sa lasi masina chiar sub geamul tau.
sper ca nimeni nu isi face iluzii ca va gasi viata de noapte sau aglomeratie in sithonia ;)
si inca ceva: noaptea sunt tantari, nu multi, dar insistenti.

#10
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
de aia am si ales Sithonia  :coolspeak:
ca sa am liniste....
multam mult de info

#11
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
asa de curiozitate... ce excursii ai facut? cam ce se poate vizita? cu vaporas sau cu masina...daca poti sa dai si niste preturi informative si durate ar fi excelent :-)

#12
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
noi am facut croaziera in golful toroneos si la athos, fiecare 35 euro, si sunt foarte frumoase. vaporul pleaca la 9.30 si se intoarce in jur de 16.30. la prima se pleaca din neo marmaras, la a doua dintr-un port la care nu-mi amintesc numele, dar e pe partea dinspre athos a bratului, chiar pe partea opusa de nikiti. noi am mers prin agentie si ne-a dus cu autocarul, dar daca aveti masina, proprie sau inchiriata, mergeti cu masina pana in port si luati bilete direct de acolo, ca e mai ieftin. biletele se iau cu o zi inainte.
se mai organizeaza excursie la meteora, dar la fel, mergeti cu masina proprie, ca prin agentie va lungiti prea mult. cea mai mare parte din drum e pe autostrada, in zona de campie, deci nu sunt probleme. intrarea la manastiri este 2 euro de persoana.
se organizeaza si seara greceasca, vinerea, la athena palace, 12 euro platiti la receptie, sau 25-35 prin agentii. in afara ca danseaza unii foarte frumos, nu prea merita; mancarea cred ca e reciclata din ce nu s-a consumat in restul saptamanii, vinul rosu e ok, cel alb e groaznic si mai ai o sticla de apa si una de cola, de 1,5 litri.
la salonic noi nu am fost, poate doar sa faci un tur cu masina, si sa te aprovizionezi mai serios din super-market (au un carrefour chiar la intrare).
cu masina poti sa vezi toata peninsula intr-o zi, fara nici o problema, traseul seamana cu cele de la noi de la munte, cu multe curbe, dar drumul e in stare buna.

#13
anuena

anuena

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
si inca ceva: neaparat sa va luati echipament de snorkeling (ochelari+tub). e ceva de vis sub apa, mult mai frumos decat in alte parti. noi am luat din neo marmaras cu 8 euro.

#14
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
Multumesc de informatii dar mai doresc sa stiu daca hotelul are plaja lui si daca au sezlonguri cu umbrele indeajuns de multe sau este nevoie  sa luam de acasa umbrele si cearceafuri!!(daca se platesc)
Cei care aveau camere fara balcon cum uscau rufele in"Palmieri" :lol:  
Anul trecut pe bratul Kasandra am fost terorizati de viespii aici sunt viespi dar tintari. :worthy:
Barul de la hotel ce preturi are ?? Daca se poate merge pe jos pina la marketuri sau trebuie masina???
Se pot inchiria scutere si cam la ce pret sunt. :coolspeak:
Cam ce distamta este pina la Neos Marmaras si Nikiti :worthy:
Sunt indicatoare cu hotelul :worthy:
Multumesc anticipat?????

#15
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
A-ti plecat iar in concediu :worthy:

#16
Ancutzel

Ancutzel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.08.2006
Buna,

Scuze de intarziere dar a fost o saptamana ocupata:(. Pentru cei care se vor duce la Lily Ann Beach: nu acceptati camerele 118, 119, 120. De obicei aceste camere se dau celor care vin cu autocarul.
Poze din camera noastra "minunata" de 3*(camera 118) in care nu s-a facut curat niciodata:

[ http://img426.imageshack.us/img426/7018/dscf1774ob1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img513.imageshack.us/img513/7127/dscf1787xh1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img513.imageshack.us/img513/1504/dscf1786sl8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img513.imageshack.us/img513/5792/dscf1782rw8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img371.imageshack.us/img371/7756/dscf1785gy9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Probabil se asteptau sa ne facem singuri curat ptr ca intr-una din zile am gasit un mop, o matura si un sac de gunoi la usa. Dupa scandaluri, peste 4 zile ni s-a dat o alta camera care arata mult mai bine, camera 124. Nu era la nivel de 3 stele nici asta dar comparativ cu prima era ok. Si a fost ok pana cand a venit ora mesei si am descoperit ca aerisirea de la restaurant era chiar la noi in camera:)..Partea buna era ca stiam dinainte meniul.

Atat grecii care se ocupa de rezervarea camerelor cat si cei de la receptie mi s-au parut de-a dreptul nesimtiti. Romanul de la receptie ne-a spus ca la cat am platit de ce ne plangem de modul in care arata camerele. Mrs Voula, grecoaica care face rezervarea camerelor a fost de negasit, am fost personal la receptia hotelului Atena Palace, acolo unde era biroul ei. Atunci cand le-am spus celor de la receptie cine sunt si ce vreau mi-au spus ca dna Voula nu mai este la birou (era ora 7 seara si programul ei se termina la 9).

Daca mergeti cu autocarul/avionul va recomand sa inchiriati o masina acolo. Poti sa vizitezi mult mai multe locuri si in plus iti faci programul cum vrei tu si te costa mai putin decat ai plati la agentie.
Pentru croaziera la muntele Athos puteti merge direct in Ormos, este cam la 15 km de hotel. Sunt doua vapoare cu care puteti merge: unul care costa 25 de euro, arata foarte misto ca o corabie de pirati si pretul include dansuri si muzica traditionale si unul care costa 20 de euro si care nu stiu exact ce include, ana va poate spune mai bine. Daca alegeti sa faceti croaziera prin agentie va cer 40 de euro si va duc cu vaporul de 20 de euro.

Succes si sper sa nu primiti nici una din camerele mentionate de mine mai sus,
Anca

#17
dannek

dannek

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,456
  • Înscris: 17.05.2004
Da sigur inevitabilul s-a produs am avut camera 119 :death:

#18
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
ne-am intors in data de 16.09 de la Lily Ann Beach

nu avem de comentat nimic la adresa hotelului si a camerelor. am plecat cu "morcovu" dupa ce am tot citit pe forum...in schimb cand am ajuns acolo am fost placut surprinsi...am primit camerele 116+117 (era apartament cu 2 camere, 2bai, hol cu chicineta si terasa comuna)...sincer nu stiu cum aratau celelalte camere, dar noi am fost super multumiti de ale noastre...simplu mobilat, dar functiona totul, curat, in fiecare zi se facea curatenie in camere, se schimbau prosoapele in baie, ni s-au schimbat inclusiv asternuturile in saptamana cat am stat.

atasat niste poze de prin camere (panorama1 este vederea din terasa de la camere)

Attached File  P1050506.JPG   726.88K   154 downloads
Attached File  P1050505.JPG   790.33K   116 downloads
Attached File  P1050504.JPG   682.83K   100 downloads
Attached File  P1050509.JPG   729.24K   122 downloads
Attached File  Panorama1.jpg   1.36MB   126 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate