Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Avantajele PAL vs. NTSC

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Salut!

Am tot cautat amanunte despre diferentele de format NTSC vs. PAL la o camera video si nu am gasit mare lucru. Nici aici, desi se mai deschide cate un topic cu subiectul in cauza, nu apar informatii pertinente.
Drept urmare sunt convins ca ar fi multora de mare ajutor o discutie mai aprinsa pe aceasta tema.
Mie, personal, din punctul de vedere al normelor de televiziune (codare analogica), PAL si NTSC imi sunt foarte clare, dar cand vine vorba de camere video digitale, intru putin in ceata. Si iau ca baza de comparatie modelele Panasonic, sa zicem GS500 cu prefixul PV pentru NTSC si NV pentru PAL.
M-am oprit asupra acestui model pentru ca ma intereseaza achizitionarea din state si pana si acolo diferenta dintre ele (PAL vs. NTSC) de pret este de aprox. 200$.
Intrebarea mea principala este:
Cand apare rezolutia fizica a cadrului specifica formatului (720x420 sau 720x526), inainte de encodarea DV sau dupa?
Practic, materialul DV are 720x420 sau 720x526 si de aici si formatul analogic rezultat?
Sau materialul DV este acelasi si sufera transformarea dupa?

10X!!!

#2
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
forbs,eu cred ca tu banuiesti ca atat camerele pal cat si cele ntsc fac(inregistreaza) acelsi lucru,la aceiasi parametrii si doar debiteaza semnal video de caracteristici/standarde diferite.
Nu e asa,materialul digital (pal-dv) inregistrat de camerele de standard  pal e diferit de la bun inceput de cel ntsc-dv,inregistrat de camerele ntsc:
Pal-dv:   720x576 ,25fps(50i),spatiu de culoare(yuv) 4:2:0,25mb/s
Ntsc-dv: 720x480,30fps(60i) ,spatiu de culoare(yuv) 4:1:1,25mb/s
Chiar si senzori ccd difera intre 2 modele surori(sa zicem pv-gs180/nv-gs180 sau vx2100/vx2100e),atat ca numar total de pixeli cat si ca numar de pixeli activi.
Concluzia e ca o camera digitala ntsc e fizic/tehnic destul de diferita de varianta ei pal desi arata si pe-afara si prin interior identic.

Edited by andjar, 28 July 2006 - 13:43.


#3
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003

 andjar, on Jul 28 2006, 14:33, said:

forbs,eu cred ca tu banuiesti ca atat camerele pal cat si cele ntsc fac(inregistreaza) acelsi lucru,la aceiasi parametrii si doar debiteaza semnal video de caracteristici/standarde diferite.
Nu e asa,materialul digital (pal-dv) inregistrat de camerele de standard  pal e diferit de la bun inceput de cel ntsc-dv,inregistrat de camerele ntsc:
Pal-dv:   720x576 ,25fps(50i),spatiu de culoare(yuv) 4:2:0,25mb/s
Ntsc-dv: 720x480,30fps(60i) ,spatiu de culoare(yuv) 4:1:1,25mb/s
Chiar si senzori ccd difera intre 2 modele surori(sa zicem pv-gs180/nv-gs180 sau vx2100/vx2100e),atat ca numar total de pixeli cat si ca numar de pixeli activi.
Concluzia e ca o camera digitala ntsc e fizic/tehnic destul de diferita de varianta ei pal desi arata si pe-afara si prin interior identic.
Eu am auzit ca exista service-uri de Sony ca iti rescriu firmware-ul de pe camera (care pana la urma e un eprom) si iti fac camera din NTSC PAL. Mi se pare logic cumva pentru ca e mult mai simplu sa pui acelasi ccd pe camera si soft diferit decat sa fabrici 2 tipuri de ccd, mecanica.. etc

#4
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

 sibip, on Jul 28 2006, 15:00, said:

Eu am auzit ca exista service-uri de Sony ca iti rescriu firmware-ul de pe camera (care pana la urma e un eprom) si iti fac camera din NTSC PAL. Mi se pare logic cumva pentru ca e mult mai simplu sa pui acelasi ccd pe camera si soft diferit decat sa fabrici 2 tipuri de ccd, mecanica.. etc

o fi posibil la unele modele,eu n-am auzit pe nimeni sa fi facut rescriere de FW obtinand o camera pal..
In schimb ,faptul ca multe camere  in varianta ntsc au de ex. ccd-uri de 680 de kpixeli si in varianta pal de 800kpixeli  ma face sa cred ca diferentele sunt mai profunde iar hacking-ul nu e nici pe departe asa simplu ca la dvd-playere.

#5
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 andjar, on Jul 28 2006, 14:33, said:

forbs,eu cred ca tu banuiesti ca atat camerele pal cat si cele ntsc fac(inregistreaza) acelsi lucru,la aceiasi parametrii si doar debiteaza semnal video de caracteristici/standarde diferite.
Nu e asa,materialul digital (pal-dv) inregistrat de camerele de standard  pal e diferit de la bun inceput de cel ntsc-dv,inregistrat de camerele ntsc:
Pal-dv:   720x576 ,25fps(50i),spatiu de culoare(yuv) 4:2:0,25mb/s
Ntsc-dv: 720x480,30fps(60i) ,spatiu de culoare(yuv) 4:1:1,25mb/s
Chiar si senzori ccd difera intre 2 modele surori(sa zicem pv-gs180/nv-gs180 sau vx2100/vx2100e),atat ca numar total de pixeli cat si ca numar de pixeli activi.
Concluzia e ca o camera digitala ntsc e fizic/tehnic destul de diferita de varianta ei pal desi arata si pe-afara si prin interior identic.


Merci 'andjar'!
Acum am inteles diferenta!
Asta ar insemna ca la o conversie (transferarea materialului din camera in PC => DVD, din NTSC in PAL pierderea ar fi mai mare decat la o conversie PAL in NTSC. Pierderile minime ar fi doar in cazul pastrarii standardului. Corecteaza-ma daca gresesc!
In situatia asta se justifica economia de ~ 200$?
Inca o data 10X!

#6
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006

Quote

Pierderile minime ar fi doar in cazul pastrarii standardului. Corecteaza-ma daca gresesc!
In situatia asta se justifica economia de ~ 200$?
Exact!
Nu stiu ce sa zic...Daca acei 200$ reprezinta o diferenta mai mare 1/3 din pretul modelului ntsc ,iar tu nu ai de gand sa scoti bani cu ea ,atunci poate merita si un model ntsc.Daca e 300$ camera aia care o vrei tu nu merita sa dai 500 pe versiunea pal.O spun avand in vedere faptul ca majoritatea  dvd playerelor standalone de la noi  vor reda foarte bine pe un TV normal(pal)  dvd-urile in format ntsc pe care le vei face tu.
Conversia ntsc-pal e foarte "scarboasa",parerea mea, si in general nu merita facuta decat in "scopuri analogice"(vhs,televiziune...).Eu am folosit camere ntsc si niciodata n-am fost multumit de rezultatul acestei conversii.Ar fi mai mult variante:
-sa convertesti ntsc in pal cu orice soft de editare.Rezultatul va avea un efect ciudat de sacadare deoarece vor trebui eliminate 5 frame-uri(fiecare al 6-lea frame dintr-un grup de 6) la fiecare secunda.Deasemenea fiecare frame va fi recompresat pentru a se adauga pixeli pe verticala si a se obtine spatialitatea culorii de 4:2:0.Pe langa sacadare imaginea mi se pare evident mai soft decat ce ai obtine prin trecerea  ntsc dv-->ntsc mpeg2.
-sa folosesti metode avansate cum e cea in  After Effects cu frame blending plus crop .E  complicat daca nu sti cu ce se mananca AE .

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Personal prefer sa redau materialul filmat pe camera mea NTSC pe un TV multinorma care sa redea NTSC - este cea mai buna solutie. DVD-urile le fac tot NTSC si chiar daca playerele actuale stiu sa faca conversia la redare, redarea cea mai fluenta a imaginilor in miscare se face in formatul nativ NTSC.
Televizoare care sa stie sa redea NTSC sunt f. raspandite in Romania, spre deosebire de in US unde nu gasesti in magazine televizoare sa redea PAL.
Despre diferentele in rezolutie, sunt numai ca idee teoretica, nici o camera reala nu va atinge aia 720 de pixeli pe orizontala - optica si electronica limitand totul pe la 4-500 linii. Asta la redarea pe s-video, la redarea pe composite, din cauza amestecarii crominantei cu luminanta, limita este pe la 3-400 linii orizontale.
Pe verticala situatia este similara - desi sunt fizic 576 linii, nu se poate obtine fizic o rezolutie atat de mare la modelele normale (daca vrei, imaginea de pe 2 linii alaturate de pe rastru este identica).
Imaginile filmate cu camere din aceeasi gama de pret in NTSC sau PAL sunt vizual aproape identice pe un TV multinorma. Alea in NTSC parca flicker-esc mai putin.

Edited by SuperDuper, 29 July 2006 - 01:13.


#8
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 andjar, on Jul 28 2006, 17:20, said:

Exact!
Nu stiu ce sa zic...Daca acei 200$ reprezinta o diferenta mai mare 1/3 din pretul modelului ntsc ,iar tu nu ai de gand sa scoti bani cu ea ,atunci poate merita si un model ntsc.Daca e 300$ camera aia care o vrei tu nu merita sa dai 500 pe versiunea pal.O spun avand in vedere faptul ca majoritatea  dvd playerelor standalone de la noi  vor reda foarte bine pe un TV normal(pal)  dvd-urile in format ntsc pe care le vei face tu.
Conversia ntsc-pal e foarte "scarboasa",parerea mea, si in general nu merita facuta decat in "scopuri analogice"(vhs,televiziune...).Eu am folosit camere ntsc si niciodata n-am fost multumit de rezultatul acestei conversii.Ar fi mai mult variante:
-sa convertesti ntsc in pal cu orice soft de editare.Rezultatul va avea un efect ciudat de sacadare deoarece vor trebui eliminate 5 frame-uri(fiecare al 6-lea frame dintr-un grup de 6) la fiecare secunda.Deasemenea fiecare frame va fi recompresat pentru a se adauga pixeli pe verticala si a se obtine spatialitatea culorii de 4:2:0.Pe langa sacadare imaginea mi se pare evident mai soft decat ce ai obtine prin trecerea  ntsc dv-->ntsc mpeg2.
-sa folosesti metode avansate cum e cea in  After Effects cu frame blending plus crop .E  complicat daca nu sti cu ce se mananca AE .


Merci mult 'andjar'. Iti apreciez raspunsurile "la obiect", m-au lamurit suficient!
Din pacate, dupa week-end s-au schimbat dramatic datele problemei si sunt in mare impas!
Acum chiar va rog cu cateva informatii punctuale care sa m-ajute in luarea deciziei!
Situatia acum este: suma maxima disponibila 15mil, achizitie din tara, timp foarte scurt, max 3 zile!
H E L P ! ! !
SONY? PANASONIC? Ar trebui sa iau in calcul si CANON acum?
Modelele ar fi:
Panasonic GS-17/27/37 sau 25/35! M-am uitat pe specificatii si ar parea ca seriile x5 ar sta mai bine decat x7. Asa sa fie? Optica e Panasonic, sa fie asta un motiv pentru care sa aleg SONY ca folosesc Carl Zeiss?
Diferentele, cel putin din specificatii, sunt ca si inexistente intre Pana 17/25/27/35/37 sau Sony 22/23/24/35, oricum, toate seriile <40.
Acum mai apar si cu diferite sufixe pe site-uri E, EP sau orice, desi unii le scriu sau nu, dupa starea de lene de la introducere. Trebuie sa tin cont si de aceastea?
Dati-mi un indiciu ca-s varza acum!

#9
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Sub 15 mil ,o alegere buna ar fi un canon din seria mv9xx.Au un mare avantaj in fata modelelor panasonic si sony----> "TRUE WIDE SCREEN". ;)

#10
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 andjar, on Jul 31 2006, 14:44, said:

Sub 15 mil ,o alegere buna ar fi un canon din seria mv9xx.Au un mare avantaj in fata modelelor panasonic si sony----> "TRUE WIDE SCREEN". ;)


Am reusit sa scot de la nevasta-mea un supliment de ~3mil.
Ce sa fie?
Sony DCR-HC46 = 1820RON?
Panasonic NV-GS180 = 1907RON?
Din reviews am observat ca la aceeasi clasa Canon sunt sub, asa sa fie?
Please HELP!

#11
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006

 forbs, on Aug 1 2006, 14:50, said:

Am reusit sa scot de la nevasta-mea un supliment de ~3mil.
Ce sa fie?
Sony DCR-HC46 = 1820RON?
Panasonic NV-GS180 = 1907RON?
Din reviews am observat ca la aceeasi clasa Canon sunt sub, asa sa fie?
Please HELP!
Panasonic NV-GS180 pentru ca..s-a discutat mult despre aceasta camera. use search .
p.s : unde ai gasit la pretul asta?  :rolleyes:

#12
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 slacker608, on Aug 4 2006, 03:33, said:

Panasonic NV-GS180 pentru ca..s-a discutat mult despre aceasta camera. use search .
p.s : unde ai gasit la pretul asta?  :rolleyes:

Sunt pe deplin convins ca asa este, numai ca... (vezi topic "http://forum.softped...owtopic=150648"). Asta e! Cel putin am scos-o la 18 fix plus o geanta la 400. Am devenit client fidel si mai imi fac cate un discount. Astazi mai comand un Canon pentru cumnata-mea si poate daca te fac si pe tine client mai obtin ceva discount. Nu stiu daca am voie sa fac reclama de aceea da-mi un PM si-ti vand pontul. Sunt seriosi si de treaba, de fiecare data m-au lasat sa verific marfa, garantia e valabila si chiar au vanzare.
Intrebare: Pentru ca ceea ce vreau sa comand este Canon MV950 sau MV960 si nu am gasit specificatiile complete nicaieri, ma ajutati sa gasesc care sunt diferentele intre ele?

#13
slacker608

slacker608

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 07.07.2006
hmmm  :naughty: . la cat spuneai ca pot scoate un gs-180 ?  :notangel:

#14
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

 slacker608, on Aug 4 2006, 16:32, said:

hmmm  :naughty: . la cat spuneai ca pot scoate un gs-180 ?  :notangel:

La asta (gs-180) nu coboara sub pretul de pe site ca au adaos foarte mic, de genul 10-20 RON.
Deci 1907 RON!!!

#15
kNp

kNp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 01.09.2006
scriu aici ca sa nu deschid un alt thread. am un aparat foto care filmeaza ori pal ori ntsc. care ar fi diferenta dintre ele? e mai buna calitatea daca il setez pal sau cum ca inca nu mi-am dat seama

#16
cerreal

cerreal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 05.12.2005
pot sa va intreb ceva...de ce nu folositi 110 v sa alimentati aparatele...sau.daa de ce nu mancati cu betizoare in loc de furculita cu care ati fost invatati?
daca aveti aparate create  sa functioneze intr-un standard pal / ntsc sau secam de ce va incapatanati sa amestecati standardele?riscul de erori si timp pierdut creste drastic nemaivorbind ca pana la urma tot va trebuii sa faceti conversia aia pal pentru cineva
si standardele sunt impartite pe zone geografice(politice) nu sunt o moda

Edited by cerreal, 28 July 2009 - 18:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate