Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

!! Microsoft security hole

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

The flaw in the Windows NT, 2000 and XP operating systems, first disclosed by Microsoft Corp. two weeks ago, allows hackers to gain access to vulnerable PCs through a process know as a remote procedure call (RPC). Once connected to a vulnerable machine, a hacker can "essentially take it over and do anything they want to," Lant said, including access any information stored on the computer or corrupt its files. Networks to which a compromised machine is connected also are at risk.

Microsoft has released a software patch (available on the Microsoft website) that it promises will seal the RPC hole. Lant said users of Unix and Macintosh computers should not be affected by the RPC vulnerability, which exploits network ports and procedures used only by Windows machines.

am patit de doua ori sa-mi deie shut down la sistem. se poate opri procedura cu shut down -a. Exista deja patch.

#2
nane

nane

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 03.12.2001
Am patit-o si eu desi eram prevenit de existenta viermelui. Nu inteleg de unde l-am luat !? Am deschis calcul si i-am dat update la McAfee. Dupa ce l-a facut, am descarcat Yahoo Companion (incomplet, fiindca a picat Internetul pt vateva minute). La scurt timp ma trezesc ca-si da shut down. Desi av-ul nu gasise nimic! Am crezut ca era de la YCompanion, dar nu.... era virusul !!! Cand si cum mi-a intrat pe calc si mai ales de ce nu m-a anuntat av-ul (desi am dat si scan) nu inteleg :confused:
Conform indicatiilor celor de la McAfee am pus patch-ul MS (ei zic ca nu e suficienta dezinfectia, care, oricum, la mine n-a avut loc). De atunci, nu mai am probleme. :cool:

#3
PreTXT

PreTXT

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 09.01.2003
ca sa lamurim problema: una este vulnerabilitatea RPC shi una este virusul Blaster.

Daca ai update la antivirus atunci, intr-adevar nu eshti vulnerabil pentru virus; dar daca nu ai patch-ul pus eshti vulnerabil la toate "sculele" care folosesc exploit codul ptr. aceasta vulnerabilitate.

In alta ordine de idei: mai sunt deschise destule threaduri pe acest subiect, hai sa nu mai umplem forumul cu tzanshpe threaduri pe aceeashi kestie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate