Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#55
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postherlino, on Feb 8 2007, 16:44, said:

Este trenul ala "belea" ce merge in Lhasa, in Tibet, dar cica e nebunie pe bilete la trenul ala.Si mai faci vreo 3-4 zile si cu ala probabil.

Cam cati amatori ar fi pana acuma?

Eu sunt amatoare si corectez. Se fac doar 2 zile. Dar ca idee dus- intors + vizita Tibet ar trebui alocate 7 zile acolo. In primavara 2008 ma puteti considera abonata. Data exacta nu prea conteaza daca reusim sa ne organizam din timp.

#56
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Eu sper sa ramana thread-ul asta cat mai activ, ca din pacate imi pierd din entuziasm pe zi ce trece, si nu doar in privinta calatoriilor, ci asa, de felul meu :(
Oricum e o treaba interesanta, asa ca , daca se aduna ceva lume, facem un grup, si mai obtinem si noi o reducere la cazare :D

#57
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
eu as veni cu o propunere ... poate ne intalnim intr-o seara pe mess sa vorbim toti cei interesati si poate ne facem cat de cat o idee asupra cheltuielilor si a celor care ar vrea sa vina si am vedea daca intr-adevar am putea sa organizam asa ceva

#58
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postcatch, on Feb 12 2007, 19:38, said:

eu as veni cu o propunere ... poate ne intalnim intr-o seara pe mess sa vorbim toti cei interesati si poate ne facem cat de cat o idee asupra cheltuielilor si a celor care ar vrea sa vina si am vedea daca intr-adevar am putea sa organizam asa ceva


Cred ca ideea ta e excelenta. Id-ul meu de yahoo e [email protected].
Herlino, nu iti poti pierde entuziasmul asa usor. Doar ca intr-adevar e greu de organizat o expeditie de genul asta (ca deja nu mai e o simpla vacanta), dar eu cred ca cu interes si consecventa reusim. Primul pas ar fi sa stabilim perioada si durata excursiei. Eu as prefera o luna de zile, pentru ca imi place sa am timp sa stau intr-un loc. Dar sunt constienta ca pentru unii dintre cei interesati o luna de zile poate parea mult. Apoi sa stabilim un set de puncte de interes comune si altele necomune (eu sincer as prefera sa fac Tibet-ul decat sa stau in Beijing). Acolo unde nu avem puncte comune, ne despartim si fiecare isi face programul dupa propriul plac.
Asa ca vin si eu cu o propunere, hai sa ne intalnim candva anul asta, intr-un weekend undeva in Romania ca sa ne cunoastem si sa ne impartim sarcinile (cine de ce se ocupa in organizarea excursiei).
Eu, sincer, imi doresc foarte mult aceasta excursie, doar ca vreau sa o fac bine. De-aia as prefera pe anul viitor, pentru ca pe anul asta deja mi-am cam facut planurile.

#59
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postmihaistefan2004, on Feb 10 2007, 15:49, said:

salut]

stiu pe cineva care a facut anul trecut cu masina traseul de la bucuresti la vladivostok.daca vrei inf
[email protected]


View Postdr_paul, on Feb 10 2007, 22:18, said:

eu am fost in rusia partea asiatica.. super faina
dar sa aveti grija la tantari ;) ca iti mananca zilele daca nu ai chestie din aia 'repellent'


View Postzerohero, on Feb 11 2007, 12:01, said:

as merge si cu trenul...numai ca orase precum ekaterinburg sau
novosibirsk,krasnoyarsk  nu trebuiesc ratate in ale vizita...iar regiunea lacului baikal
merita macar o data in viata (in special insula olhon)...


Buna seara,
M-ar interesa si pe mine sa merg cu trenul, tren normal, pe traseul:
Moskova- Kazan- Yaroslav- Ekaterinburg- Omsk- Novosibirsk- Krasnoyarsk- Irkutsk- Ulan Ude- Belogorsk- Khabarovsk- Vladivostok (am inceput sa caut si despre insula Olhon, asa cum a zis zerohero).
As prefera sa merg cu avionul pana in Moskova si daca ne-am intalni in Moskova, as putea sa merg cu voi pana la Ulan Ude,

Eu am cateva intrebari pentru cei care au fost prin aceste locuri, daca pot sa imi raspunda:
Cate zile ar fi necesare pentru fiecare oras?
Cum sunt rusii intalniti in calatorii, adica ce fel de oameni vi s-au parut?
Cam cum sunt preturile in aceste orase?
Asezamintele de cult sunt deschise zilnic sau doar in anumite zile? Cam cum sunt preturile de intrare la asezaminte?
Ati avut probleme cu viza?
Ati avut probleme neplacute la hoteluri? Rezervarea pe net este ok?
Cum sunt mijloacele de transport in comun in orase?
Care este perioada cea mai buna pentru circuit- primavara sau vara?
Cum este calatoria cu trenul normal intre aceste orase? Cum este preferabil sa circuli ziua sau noaptea?

Multumesc

#60
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
salut

incerc sa-i raspund ''calatorului'' si poate si celorlalti le vor folosi detaliile:

1.doua zile in medie ar fi suficiente pentru fiecare oras cu mici exceptii insa krasnoyarsk de exemplu..
am stat 3 zile (de vineri pina luni)si nu imi venea sa plec de acolo...cazarea decenta la 450 ruble de pers aprox 45ron
in plin centru...nu acelasi lucru sa intimplat la ekaterinburg sau la irkutsk...cazari de toata jena la 100de dolari camera cu doua paturi(vezi hotel sverdlovsk).in medie gasesti cazari intre 1000-2000ruble aprox 100-200ron camera cu doua paturi.
In unele orase ai ce vedea in unele nu...depinde si cit esti de obosit...lucru care se acumuleaza pe drum...in general subiectele iti rasar de unde nu te astepti...ar fi multe de spus pe tema asta.

2.rusii sunt oameni foarte curiosi...extrem de curiosi...o sa fiti exasperati de cite intrebari va pun,dar principala e
''de unde vii?'' si ''incotro te duci?'' Sunt extrem de ospitalieri dupa ce le-ai satisfacut aceste mici curiozitati despre tine.In prima faza te iau drept turist american sau german care vine sa-si caute rudele ingropate prin rusia...si chiar asa se intampla.In rest...m-au ajutat oamenii cum au putut...chiar foarte mult!!
ATENTIE insa la politisti...sunt extrem de periculosi...incercati sa fiti seriosi,relaxati si sa nu le zimbiti in nici un fel.
Periculosi in sensul ca:
   Specific ca am facut acest drum cu masina si contactul cu ei era la tot pasul...nu acelasi lucru cred ca s-ar intampla cu cei ce calatoresc cu trenul desi am auzit destule povesti de perchezitii in tren la bagaje lasate cu confiscarea camerei video si rascumpararea ei ulterioara(doar am auzit).In rusia m-au perchezitionat de 26 de ori din care cateva perchezitii au fost totale si umilitoare.Spaga mi-au cerut in orasul Voronej... noaptea pe la 11-12 traversam orasul si m-au oprit ...mi-au cautat ''nod in papura'' aveam actele beton...am fost jovial si prietenos, cooperant ..mi-au luat pasaportul si mi-au cerut 1000de dolari!!! sa merg mai departe.bineinteles nu am cedat..au lasat-o la 200dolari...in final am platit 20dolari...am facut pe prostul ca nu inteleg numeralele.In final vazand ca nu o scoate la capat a aruncat cu pasaportul in mine si mi-a zis sa o sterg.Bancnotele  mici de 5-10-20 dolari au fost bine venite.Nu toti politistii pe care i-am intilnit erau la fel..unii doar curiosi ,altii extrem de zelosi pentru o tresa pe umar in plus,altii chiar ne-au ajutat.Ar fi mult mai multe de zis...

3.preturi:
...dupa ce am tranzitat ucraina cu vizitele de rigoare kiev...harkov...am intrat in ''shocul''rusia...
In ucraina toate produsele inclusiv benzina,tigari,alimente,bere,tigari..erau la jumatate din pretul din romania...
Paradis fiscal...va jur ca nu m-am simtit nici unde m-ai relaxat...atmosfera anilor '92-'93....un ''flashback pe cinste..
le recomand ucraina pentru nostalgici...mai ales ca acum s-au scos vizele....daca vreti va mai povestesc de ucraina,dar ma abat de la subiectul initial...
Rusia e un pic mai scumpa ca romania...la unele lucruri...mai ales in zonele mai putin populate de la novosibirsk inspre est...
Benzina intre 1,7-2 ron litrul...de gpl nu mai vorbesc...in schimb mancarea proasta si scumpa ...nu am reusit sa maninc ceva ca lumea tot drumul si nu sint un pretentios....o sa va saturati de ''solianka''(supa cu masline si lamaie...chipurile traditionala) si ''pelmenii" niste tocatura pusa intr-un aluat si apoi fiarta...wahh.. desigur puteti incerca si produsele pe baza de hrisca...aliment de baza la ei cu un gust la fel de prost.Incercati pentru acomodare sa va preparati acasa peste cu hrisca...asta ne-au servit in avion la intoarcerea din vladivostok spre moscova.In schimb in vladivostock a fost un paradis culinar la citeva restaurante coreene...pe bune.La fel sunt mult mai multe de spus...Pestele e aliment de baza...in jurul lacului baikal veti descoperi ca pestele are alt gust decit in Delta Dunarii..alt subiect de povestit..

4.muzeele sunt intradevar de vazut...unele sunt in renovare mai ales in ekaterinburg am intilnit...cu preturi normale ..ca la noi in schimb daca  vroiai sa filmezi plateai mai mult..(in Ulan-Ude mi-au cerut 300ruble sa ma lase sa filmez un muzeu de istorie locala de 4 camere nu mai mult).asta tine cred de situatia in care se afla fiecare.

5.nici o problema in a obtine viza de la bucuresti...depui actele luni si vii joi sa iei pasaportul...daca sunteti mai multi din alte orase...veniti impreuna la depus...si la ridicare numai unul poate veni...nu te intreaba nimeni nimik...numai la ambasada ucrainei am avut probleme ...trebuia procura notariala.Totusi verificarea la fata locului conteaza...nu luati  ceea ce spun ca fiind  o stare de fapt...eu doar asa am procedat si multi care erau pe acolo.nu mai stiu exact cit am platit si nu vreau sa confuzez pe nimeni..dar daca e cineva din alt oras si vrea sa plece curind ...ma pot interesa.nu stiu ce se putea schimba de anul trecut pina acum.Oricum problemele cu viza nu dispar odata cu obtinerea ei de la ambasada...dar asta e o discutie mult mai detaliata...o lasam pe mai tirziu.

6.am discutat mai devreme despre hoteluri...in schimb la obtinerea vizei iti trebuie un voucher in original de la o agentie de turism din federatia rusa sau o persoana care te cheama.unii spun ca ar fi posibil si cu un voucher in copie sau fax...eu nu am vrut sa risc si am primit un voucher de la o agentie de turism din vladivostok in original prin DHL pentru care am platit 101 dolari(drumul desigur)...va pot da numele si datele de contact ale agentiei(cei de acolo vorbesc foarte bine engleza asa ca ...)Nu am facut rezervari la hoteluri de pe net...dar in voucherul trimis de agentia din vlad...mentiona''rezervarile'' la hotelurile de pe ruta...asta ramane de discutat cu agentia cat sunt de ferme rezervarile.Da bine oricum cind esti controlat la acte.

7.numai in vladivostok am mers cu ceva gen ''maxi taxi'' in care calatorii platesc bilet doar atunci cand coboara ..si asta in dreptul geamului de la sofer...tinind cont ca toate masinile au volanul pe dreapta si se circula european cu masini japoneze.Costul biletului:7ruble...e de povestit

8. eu am fost in vara 2006 ...

9.cu trenul bineinteles nu am fost...cat despre intrebarea ''Cum este preferabil sa circuli ziua sau noaptea?''
poti intreba conductorul de tren...(e doar o gluma)...cu masina conduceam si noaptea  pina pe la 3-4 sa acoperim norma de 500-700km pe zi la 6 dimineata o luam din loc...cind se trezea colegul care adormea pe la 12.In total am facut 13.085km.in 21de zile de condus restul a fost odihna.

mai vorbim

Attached Files

  • Attached File  99.jpg   482.66K   206 downloads


#61
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postzerohero, on Feb 13 2007, 01:35, said:

salut

incerc sa-i raspund ''calatorului'' si poate si celorlalti le vor folosi detaliile:

1....In unele orase ai ce vedea in unele nu...depinde si cit esti de obosit...lucru care se acumuleaza pe drum...in general subiectele iti rasar de unde nu te astepti...ar fi multe de spus pe tema asta.

2. ...Nu toti politistii pe care i-am intilnit erau la fel..unii doar curiosi ,altii extrem de zelosi pentru o tresa pe umar in plus,altii chiar ne-au ajutat.Ar fi mult mai multe de zis...

3...daca vreti va mai povestesc de ucraina,dar ma abat de la subiectul initial...
...In schimb in vladivostock a fost un paradis culinar la citeva restaurante coreene...pe bune.La fel sunt mult mai multe de spus...Pestele e aliment de baza...in jurul lacului baikal veti descoperi ca pestele are alt gust decit in Delta Dunarii..alt subiect de povestit..

5. ...Oricum problemele cu viza nu dispar odata cu obtinerea ei de la ambasada...dar asta e o discutie mult mai detaliata...o lasam pe mai tirziu.

6. ...va pot da numele si datele de contact ale agentiei.

7. numai in vladivostok am mers cu ceva gen ''maxi taxi'' ...Costul biletului:7ruble...e de povestit

8. eu am fost in vara 2006 ...

9.cu trenul bineinteles nu am fost...cat despre intrebarea ''Cum este preferabil sa circuli ziua sau noaptea?''
poti intreba conductorul de tren...(e doar o gluma)...cu masina conduceam si noaptea  pina pe la 3-4 sa acoperim norma de 500-700km pe zi la 6 dimineata o luam din loc...cind se trezea colegul care adormea pe la 12.In total am facut 13.085km.in 21de zile de condus restul a fost odihna.

mai vorbim


Multumesc Zerohero,
Sunt interesante detaliile tale despre excursie si ai confirmat inca o data ca Rusia este tara contrastelor.  Eu astept cu placere si interes sa detaliezi ceea ce am reluat in acest post.
Mi-am planificat cam 2-3 zile pentru fiecare oras, dar am un buget pentru excursie de 20 zile. De aici intrebarea mea de a merge ziua sau noaptea cu trenul, avand in vedere si securitatea pe timpul calatoriei.
Ma intereseaza datele companiei din Vladivostok...ca sa imi planifice cazarile pe traseu..cu riscurile pe care ni le-ai spus tu.


Astept cu interes sa detaliezi si poate niste poze ar fi binevenite.
Mutumesc

#62
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
wow zerohero ai bagat spaima in mine cu politistii...observ ca bulgarii sunt mielusei pe langa rusi :)
asa de curiozitate ... cate persoane erati si ce masina aveati?

#63
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
distantele alea de mii de km te cam :o
ia sa activez eu magic mess

Edited by dr_paul, 14 February 2007 - 14:33.


#64
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Nu stiu daca 1 luna este destul sa mergi cu trenul din Romania pana in Tibet si retur.
Iti trebuie vreo 2 zile pana la Moscova (ori 2 = 4 zile).

Vreo 8 zile Moscova - Beijing (x 2 = 16 zile)

Vreo 4 zile Beijing - Lhasa (x2 = 8 zile).

Deci doar calatoria ar tine cam 28 zile si vreo 3 zile de vizita :)
Acum depinde ce se doreste mai mult Transiberianul sau China. Daca e transsib-ul, e ok, daca obiectivul este sa vezi China, poti sa casti ochii pentru vreo oferta. De exemplu, zilele astea, am vazut zbor la Beijing cu 299 euro + taxe. Prin noiembrie, Lufthansa a fost 299 euro + taxe la Hong Kong. Sau mai astepti cateva luni pana prima companie low cost inter-continentala Air Asia X va incepe sa opereze cel mai probabil Londra (sau Frankfurt) - Tianjin sau Shenzen. Aparent Air Asia X va incepe sa opereze din iulie, dar sa mai vedem. Oasis zboara relativ low cost de la Hong Kong la Londra.

#65
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
la intrarea in vladivostok

#66
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
zerohero... asa de curiozitate cate persoane erati si ce masina aveati?

#67
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
doua persoane...cu o dacie din '84

Attached Files



#68
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
incepand cu ziua de azi esti eroul meu !  :coolspeak:

#69
Ciobanu Florian

Ciobanu Florian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 02.08.2005
Buna va spun tuturor
suntem o pereche din Iasi si as fi interesant asa ceva , mai ales ca de mult aveam in cap asa ceva .
cel mai bine ar fi sa ne intalnim si sa stabilim un plan, un buget de cheltuieli , cand vom merge si cate persoane vom fi .
cand vreti voi sa ne intalnim ?
ADRESA MEA DE MESS : [email protected]
cu stima Florin ciobanu

#70
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
s-a organizat ceva aici, sau a ramas in stadiul de discutie?
daca exista deja un grup format, sunt foarte tentat sa joinez :)

#71
dana_sande2002

dana_sande2002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.06.2007
Sunt si eu interesat de o tura la Beijing dar............doar in vara lui 2008. Pana la Moscova(de fapt pana la Sankt Petersburg) am fost in 2006 iar trenul in Rusia nu-i o problema. Daca ati planificat ceva..................ma abonez si eu(2 persoane).

#72
gigionne

gigionne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.10.2006
Deci cum a ramas pana la urma? Se mai organizeaza ceva sau sunt deja prea multi doritori si fiecare se duce pe cont propriu? Ma interesa si pe mine pentru la anul. Sau macar cei care au fost anul asta sa ne spuna ce a iesit :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate