Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#37
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postherlino, on Jan 18 2007, 07:59, said:

Cred ca pe un link din forumul ala, sau nu mai stiu exact de unde, e pagina unui englez care s-a dus cu transmanciurianul cred.De la Beijing s-a mai dus la Shanghai si de acolo cu un avion inapoi in Londra.L-a costat 1200 lire sterline toata treaba, dar nu s-a oprit pe drum ( ca nu poti cu trenurile astea ).
Tre sa zicem la un moderator sau la cine trebe sa uneasca cele 2 topicuri despre transsiberian, ca pana la urma tot aceeasi treaba e.Si e mai usor pt cine vrea sa mai afle una alta.

ok, subscriu

#38
cochintele

cochintele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2006
pentru mine orice data cu exceptia lunii august este ok

#39
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
VREAU SI EU CU TRANSSIBERIANUL!!!! o sa stau cu ochii pe acest topic sa vad ce posturi se mai pun

#40
pbogdanel

pbogdanel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 06.01.2006
Si eu vreau......!!!!! Intr-adevar o cursa cu trenul Moscova-Beijing este una express ....adica trenul opreste in vreo 7 orase cate 10-15-20 min depinde.... nu poti sa te dai jos si sa vizitezi sau ceva de genul asta...Tot ce poti vedea este..."din mers". Trenurile de first class au 2 locuri in compartiment, 1 dus si un conductor in fiecare vagon. In concluzie sunt interesat de orice inseamna Rusia(mai ales zona nordica) dar nu refuz nici Tibetul :))

PS Vladivostok nu se merita de nici un fel, nu ai ce face acolo, cea mai buna ruta e cea Mo-Beijing. Sau eu stiu....Ulan-Batar--Beijing.

#41
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
[quote name='pbogdanel' date='Feb 1 2007, 14:00' post
PS Vladivostok nu se merita de nici un fel, nu ai ce face acolo, cea mai buna ruta e cea Mo-Beijing. Sau eu stiu....Ulan-Batar--Beijing.
[/quote]

Eu din ce am mai citit, nu ne-ar creste foarte mult costul de transport daca ne oprim pe drum. Asadar, am putea prevedea macar o zi la Ulan Bator si inca o zi pe altundeva. 7 zile e tren poate fi totusi exterminator, doar ca nu stiu cum ne mai potrivim atunci cu  programului transsiberianului - pleaca parca din 2 in 2 zile (informatie neverificata)

#42
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai se ia o bucata traseu transsiberian, se vad punctele cele mai interesante din traseu, distantele dintre ele, si biletele de tren se iau pe bucati.Pana la divizarea rutei intre transsiberian,transmanciurian si transmongolian, la Ulan Ude, sunt 5600 de Km, unde se ajunge cam in 4 zile de la plecare.

Depinde de calitatea trenului, dar eu unul nu prea sunt in stare sa ma duc una intr-una mult de tot.
Punctele cele mai interesante de pe traseu ( parerea mea ) sunt :

Ekaterinburg (Sverdlovsk) 1778 km 1d 2h 20m
Omsk                                     2676 km 1d 13h 50m
Novosibirsk                         3303 km 1d 21h 30m
Krasnoyarsk                         4065 km 2d 9h 20m
Irkutsk                                     5153 km 3d 3h 20m
Slyudyanka                         5279 km 3d 5h 50m   - port la lacul Baikal, in apropiere exista o localitate de unde se poate face trekking in muntii Sayan, suna interesant :)
Baikalsk                         5360 km 3d 6h 40m   - asta e ceva statiune de sporturi de iarna
Ulan-Ude                         5609 km 3d 12h 20m  - "where Russia and Asia meet..." Asta este un "must" pt asa o calatorie

De la Ulan Ude se alege restul calatoriei.Chestia e ca, din cate am mai citit si auzit, de aici catre Vladivostok incepe ce ii mai fain, regiunea Amur.

Daca se fragmenteaza prea des drumul, cresc cheltuielile cu cazarea.

#43
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
herlino foarte interesant si foarte util ce ai postat tu aici. eu unul sunt de parere ca desi creste costul expeditiei(nu stiu daca se poate numi excursie dar nici vacanta) merita sa ne oprim in toate orasele mentionate de tine. ca nu vad nici un farmec sa mergi cu trenul 7-10 zile sau cat face el doar asa de dragul de a merge cu trenul.

ca o completare as zice sa ne oprim in beijing si in functie de bani se aleg in china cateva puncte turistice. si dupa aia intors acasa(tot cu transsiberianul ca bani de avion nu cred ca o sa mai ramana:))

#44
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai asa ar fi cel mai interesant, sa te opresti pe drum, ca eu unul mor daca ma duc atata cu trenul, fara nici o oprire, fara nimic :D
Cum nu poti opri pe traseu cu trenurile internationale, cel mai bine e sa luam bilete pe punctele exacte de oprire,adica Moscova - Ekaterinsburg, Ekaterinsburg - Omsk, si tot asa.Nu stiu exact cum influenteaza pretul daca iei biletele asa, dar mult nu cred sa fie peste.
In Beijing cam vreo 4 zile ajung sa inghesuim tot ce se poate vedea, inclusiv Zidul, si sa ne relaxam o zi macar dupa asa calatorie masiva cu trenul.Eu am vazut tot ce se putea vedea aproape in Beijing, si credeti-ma ca a fost nemaipomenit, dar am si stat acolo vreo 17-18 zile, asa ca am fost super relaxat.
In jurul Beijing-ului nu prea ai ce sa vizitezi asa mai special, iar pana la Xian sa zicem,unde mai ai ce vedea, sunt vreo 1300 sau 1500 de km.
Este trenul ala "belea" ce merge in Lhasa, in Tibet, dar cica e nebunie pe bilete la trenul ala.Si mai faci vreo 3-4 zile si cu ala probabil.

Cam cati amatori ar fi pana acuma?

#45
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
herlino crezi ca 1000 de euro ar fi suficienti pentru o astfel de excursie ? eu de mai mult nu cred ca as avea cum sa fac rost si de aia te intreb oricum poate mai tinem legatura mai multi pe topicul aceste si poate chiar se fructifica ceva din discutiile noastre la vara  :coolspeak:

#46
catch

catch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 25.01.2007
eu as veni cu o propunere ... poate ne intalnim intr-o seara pe mess sa vorbim toti cei interesati si poate ne facem cat de cat o idee asupra cheltuielilor si a celor care ar vrea sa vina si am vedea daca intr-adevar am putea sa organizam asa ceva  :unsure:

#47
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
salut

a mers cineva cu masina in mongolia?
m-ar interesa cineva care a facut calatoria...
anul trecut am vazut fantastica zona baikal pina la ulan-ude cu regretul ca nu am
putut merge spre ulan-bator...

va multumesc

#48
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
eu am fost in rusia partea asiatica.. super faina
dar sa aveti grija la tantari ;) ca iti mananca zilele daca nu ai chestie din aia 'repellent'

#49
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
poti sa-mi dai detalii pe unde ai fost in partea asiatica din rusia?

#50
dr_paul

dr_paul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 28.08.2006
rep. sakha (yakutia)
moscova 2 zile, lena river trip 3 zile, yakutsk 3 zile
si e de f mare ajutor sa ai pe cineva care o mai rupe pe ruseste

#51
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
un yakutsk planuiesc si eu pentru ca nu am putut data trecuta...
dar si la magadan in kamceatka....a trebuit sa aleg ori spre vladivostok ori
spre yakustk ocolulu ar fi durat o saptamina si ieseam din viza...
la magadan era iarasi o optiune numai ca trebuia sa ma hotarasc la khabarosvk
oricum locurile alea nu fac decit sa ma zgandare sa le mai vad inca o data cu completarile de rigoare

zi-mi te rog de yacutsk cate ceva...

#52
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
...langa ulan-ude

Attached Files

  • Attached File  5.jpg   380.74K   291 downloads


#53
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cu ce masini ati facut asa calatorie?Cat v-a costat toata treaba?Cat a durat?

#54
zerohero

zerohero

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 10.02.2007
as merge si cu trenul...numai ca orase precum ekaterinburg sau
novosibirsk,krasnoyarsk  nu trebuiesc ratate in ale vizita...iar regiunea lacului baikal
merita macar o data in viata (in special insula olhon)...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate