Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#19
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postherlino, on Nov 24 2006, 12:58, said:

Pai daca esti din Bucuresti nu e problema de mers la Sofia.
Dar pt mine ar fi ca sunt din "extremul" Vest al tarii.
Poate este ambasada in Budapesta, ca mi-e mult mai usor si ca Bucurestiul.

Intr-un comunicat al ministerului de externe din iulie 2006 se pare ca doamna Rodica Pop a fost numita consul onorific al Mongoliei in Romania (din februarie 1999) si poate elibera vize. Voi cum ati prefera sa mergem la Moscova? Cu trenul sau cu avionul? Cu avionul scapam de viza de Ucraina, iar la pret nu cred sa fie mari diferente intre tren si avion. O alta solutie ar fi un zbor low cost catre tarile baltice caci de acolo sunt legaturi bune spre Moscova. Dar asta inseamna aeroport de imbarcare in Budapesta, Viena sau Bratislava.

#20
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
E bine daca s-ar putea rezolva viza de Mongolia in Bucuresti.Cu un drum acolo s-ar rezolva si viza de Rusia si China.
Acuma am cautat un zbor Budapesta-Moscova din martie cu intoarcere in aprilie si mi-a dat 265 de dolari !! E foarte buna oferta, pe cand din Bucuresti e 200 de lire sterline ( 7.200.000 pe langa  11.000.000 ).

Edited by herlino, 24 November 2006 - 17:41.


#21
bbusisess

bbusisess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.06.2006
Ma bucur ca suntem mai multi interesati de aceasta calatorie de "autocunoastere" sa ii spun.
Eu m-am gandit la ruta urmatoare pentru vara 2007

1. Bucuresti-Moscova cu trenul (costa 300RON dus-intors si ajunge dimineata parca la Moscova, face o zi pe drum). E ok ca este timp de vizitat, macar pentru obiectivele de maxim interes.

2. Moscova - Ulan Bator - Beijing  cu trenul (costa doar dus intre 100EUR si 250EUR) in functie de clasa la care ei. Dureaza 7 zile si traverseaza Siberia, Mongolia si ajunge in China, merge sute de km pe langa Marele Zid si in final ajungi in Beijing.
Eu am fost deja de 2 ori in China in alta regiune si pot sa va asigur ca este o tara in care ai multe lucruri de vazut si e usor sa te descurci.

3. 5 zile in Beijing (Hotel 4 stele cam 25$/pers camera dubla)

4. Beijing - Moscova cu avionul fie cu Aeroflot(companie rusa) sau cu AirChina. Preturile sunt intre 300$ -500$.

5. Moscova - Bucuresti din nou cu trenul.

Cam asta fiind zise, trebuie sa fim mai activi in cautare de informatii. Din ce am mai aflat este musai, da musai sa obtii biletul de tren din Moscova cu o luna inainte printr-o agentie , pentru ca marea majoritate sunt cumparate in avans de turisti englezi. Cica e plin trenul de englezi.

Chestia cu Tibetul e de vis, dar e complicat...Intradevar ruta aia de cale ferata care e si cea mai inalta din lume este incredibil de frumoasa, dar e complicat cu viza si nu stiu daca e foarte sanatos tinand cont de inaltimile la care trebuie sa faci fata fara perioada de acomodare.


Cu viza pentru Moscova se rezolva relativ usor(nu stiu inca cum, nu am fost niciodata acolo), la fel si cea de Mongolia. Viza de China se obtine foarte usor, personal am fps de 2 ori acolo, trebuie sa completezi un formular la ambasada, platesti 40$ parca(multiple intrari) sau 30$(single) si vii dupa 2 zile sa ridici pasaportul. Nu te intreba nimic.


Frumos ar fi sa facem un grup cu mai multe perechi sau chiar si "single", putem sa obtinem niste reduceri in cazu asta, si in plus e mai fun ca sa zic asa ;)

Astept sa ne auzim cu noutati....Eu estimez un concediu de odihna de 15zile+weekenduri si un cost estimativ de ....1500EUR/pers

#22
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006

View Postbbusisess, on Dec 13 2006, 12:19, said:

...Bucuresti-Moscova cu trenul .......... face o zi pe drum.

Poate ai vazut gresit pe orarul de tren... Adica ai interpretat: Bucuresti-Moscova 6:05 - 6:20, de exemplu, ca fiind 24h si 15 min... Poate ar fi posibil daca ar fi un TGV,  :naughty: , dar tinand cont de granite si schimbarea osiilor trenului, se fac 2 zile. Daca pleci luni dimineata ajungi miercuri dimineata.

#23
samshatt

samshatt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.07.2005
Hello!

vreau si eu cu transsiberian-ul, daca mai aveti nevoie de oameni si ma anuntati din timp, ca sa imi pot lua concediu...

poate mai gasim informatii despre costuri si punem la cale un plan de bataie mai detaliat, ce ziceti?

sam

#24
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
E fain ca se aduna amatori.Tre sa fie o experienta extrem de interesanta, o cursa din asta cu transsiberianul.
Parerea mea e ca prin Aprilie ar fi bine de facut calatoria asta, ca vara, cel putin in Beijing, te sufoci.Am prins si 40 si ceva de grade, plus ca la nivelul solului,intre betoane si fier si sticla, te strici te atata caldura.
In Aprilie nu mai e nici frig in Siberia si nu e nici fierbinte in Mongolia/China.

#25
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
Suna tentant aceast aventura, dar din pacate nu ma pot alatura   :mellow:  . In schim incerc si eu sa va ajut cat pot. CFR Romania are oferte speciale. Eu zic ca trebuie intrebat la o agentie. Verificati informatiile si la alti de operatori de transport pe cale ferata (de exemplu, din austria, ungaria, etc) care va pot oferi informatii utile, intrand pe siturile lor. Pe mine m-au ajut atunci cand mi-am planificat o caltorie la Vienna

#26
cochintele

cochintele

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.07.2006
salutare! mai aveti locuri pentru doua pers?

#27
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postcochintele, on Jan 11 2007, 11:46, said:

salutare! mai aveti locuri pentru doua pers?

Daca incepem sa ne grupam, eu zic sa incercam sa alegem in prima faza perioada. Eu as putea fie in septembrie 2007 fie in primavara 2008. O luna de zile. Dintre cele doua date as prefera primavara 2008 sa apuc sa strang un buget cat mai generos. Din moment ce pare ca venim din parti diferite ale tarii, ar mai trebui sa stabilim ce preferam ca si punct de plecare: Moscova sau Beijing si eventual sa fixam intalnirea acolo. Poate mai dispar si din vize pana atunci.

#28
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
In principiu, eu as putea oricand.Dar cum in slujba pe care o am pot interveni un miliard de chestii care sa-mi strice un vis de vacanta, ramane de vazut.

Prietenii mei din China tot imi recomanda sa ma duc in Beijing in Octombrie, ca atunci e cel mai frumos de vizitat, nici cald ( 45 de grade cum am prins eu in Iulie-August ) nici prea frig ( -10 ,-15 ca acuma ), se poate vedea cerul :D , ca eu o data l-am vazut in 3 saptamani din cauza poluarii.

Vize nu vad care s-ar putea scoate, ca mai toata lumea ( US,UE,etc ) are nevoie de viza pt China, si cred ca si pt Rusia.Poate pt Mongolia, ca aia e mai nasoala de obtinut, daca nu o poate da consula :) aia onorifica  de la Bucuresti.

#29
sintcelmaidestept

sintcelmaidestept

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 11.08.2006
si pe mine ma intereseaza o asemenea vacantza si sint dispus pt sept - oct 2007 sau ian - mart 2008; id-ul meu pe mess este eminescu2006 si noi am fi 2 pers

#30
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006
Buna seara,

Si pe mine m-ar interesa daca a fost cineva pe ruta Moskova- Vladivostock, eventual cu intreruperi in orasele de pe parcurs (Yaroslav, Ecaterinburg, Novosibirsk, Irkutsk, Vladivostock, Kazan, etc).

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://forum.softped...howtopic=149048

poate aruncati o privire

#32
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View PostMembruAnonim, on Jan 16 2007, 11:36, said:


Multumesc, cunosc topic-ul recomandat de tine si de aceea am postat pe ruta Moskova- Vladivostock. Ma intereseaza pareri/ sfaturi de la cine a fost pe acest traseu (doar Rusia) si a avut intreruperi in orase.

#33
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Citeste tot ce scrie pe pagina asta
http://thorntree.lon...p...id=0&from=1  

si ar trebui sa iti faci o idee destul de clara despre ce inseamna treaba asta.
Printre altele,  zice ca daca ai bilet direct pe transsiberian, transmanciurian sau transmongolian, nu poti sa te dai jos de ex la Ecaterinsburg, stai 2 zile si te urci iara in acelasi tren.Pe rutele astea ( Moscova-Vladivostok, Moscova -Beijing, etc ) nu este permisa aceasta treaba.Eventual iei trenurile normale care circula pe ruta dorita, si iti programezi din timp opririle.
Oricum pare destul de complicat dar ma gandesc ac trebuie sa fie o super aventura.
Tine-ne la curent pe threadul asta sau pe celalalt care se numeste transsiberian, ca e o idee care aduna amatori.

#34
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
Cum am scris si pe celalalt topic, sunt interesat de transsiberian.
Primavara-vara 2007 nu prea cred ca am cum (timp + "timp").
Din toamna as putea si eu sa particip.

#35
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postherlino, on Jan 17 2007, 15:04, said:

Citeste tot ce scrie pe pagina asta
http://thorntree.lon...p...id=0&from=1  

si ar trebui sa iti faci o idee destul de clara despre ce inseamna treaba asta.
Printre altele,  zice ca daca ai bilet direct pe transsiberian, transmanciurian sau transmongolian, nu poti sa te dai jos de ex la Ecaterinsburg, stai 2 zile si te urci iara in acelasi tren.Pe rutele astea ( Moscova-Vladivostok, Moscova -Beijing, etc ) nu este permisa aceasta treaba.Eventual iei trenurile normale care circula pe ruta dorita, si iti programezi din timp opririle.
Oricum pare destul de complicat dar ma gandesc ac trebuie sa fie o super aventura.
Tine-ne la curent pe threadul asta sau pe celalalt care se numeste transsiberian, ca e o idee care aduna amatori.

Multumesc Herlino,
Ma ajuta pagina care ai recomandat-o. Eu acum sunt in faza de strans informatii si construire a circuitului- orase, obiective, cazare, capcane. Excursia probabil ca o voi face la inceputul verii lui 2008.
Si o sa urmaresc ce se scrie pe aceste doua topic-uri.

#36
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Cred ca pe un link din forumul ala, sau nu mai stiu exact de unde, e pagina unui englez care s-a dus cu transmanciurianul cred.De la Beijing s-a mai dus la Shanghai si de acolo cu un avion inapoi in Londra.L-a costat 1200 lire sterline toata treaba, dar nu s-a oprit pe drum ( ca nu poti cu trenurile astea ).
Tre sa zicem la un moderator sau la cine trebe sa uneasca cele 2 topicuri despre transsiberian, ca pana la urma tot aceeasi treaba e.Si e mai usor pt cine vrea sa mai afle una alta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate