Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Transiberian

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#1
bbusisess

bbusisess

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 14.06.2006
Salut,

As vrea sa stiu daca a fost cineva cu transiberianul. Vreau foarte mult sa fac drumul asta, si as vrea sa stiu ceva impresii/costuri/sfaturi.

Multumesc

#2
zipperboy

zipperboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 18.09.2006
A fost cineva cu expresul transsiberian de la Moscova la Vladivostok?

  As fi foarte interesat ...

#3
dAliG

dAliG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 22.10.2006
Salutare
Si eu as vrea sa merg cu transiberianu si dupa sa ajung prin Japonia. Am gasit cateva preturi, clasa 1 - 490 USD, cls 2 - 250 USD iar cls 3 - 90 USD.

#4
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Uitati-va pe forum la lonelyplanet.com, sa vedeti ce oferte adevarate se pot gasi.Scria unu ca a cumparat bilet din Slovacia pe ruta trans-siberiana ( Moscova - aproape de Vladivostok ) cu 100 de euro, la care mai adaugi suplimentul de vagon de dormit 55 de euro.
Oricum se gasesc o gramada de informatii pe tema asta si nu numai pe acel forum.

#5
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 15.01.2006
http://www.seat61.co...ns-Siberian.htm
http://www.waytoruss...ainTickets.html
http://www.trans-sib...my2004tour.html

Chiar ma batea si pe mine gandul asta, sa merg cu Trans-Siberianul... cel mai mare impediment ar fi obtinerea vizei pt. Rusia, nu tocmai usor de luat.
O sa citesc cu atentie informatiile de pe site-uri si impresiile celor care au facut o astfel de calatorie...

Se pare ca Trans-Siberianul nu are doar ruta binecunoscuta catre Vladivostok, ci si catre Beijing, trecand prin Ulan-Bator, traseu care ar fi si mai interesant... insa trebuie alte 2 vize (Mongolia si China)... deja visez la prea mult... M-as multumi poate si cu o "amarata" de ruta Moscova - Sankt Petersburg...

Voi ce planuri aveti? Pur teoretice sau chiar ati trece la fapte... Ne-am putea contacta, pt. ca pe mine m-ar tenta s-o fac la vara, timp destul pt. obtinerea informatiilor, vizei(lor) etc.

#6
Calator

Calator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 01.08.2006

View Postnic_biso, on Oct 22 2006, 20:02, said:

Se pare ca Trans-Siberianul nu are doar ruta binecunoscuta catre Vladivostok, ci si catre Beijing, trecand prin Ulan-Bator, traseu care ar fi si mai interesant... insa trebuie alte 2 vize (Mongolia si China)... deja visez la prea mult... M-as multumi poate si cu o "amarata" de ruta Moscova - Sankt Petersburg...

Voi ce planuri aveti? Pur teoretice sau chiar ati trece la fapte... Ne-am putea contacta, pt. ca pe mine m-ar tenta s-o fac la vara, timp destul pt. obtinerea informatiilor, vizei(lor) etc.

M-ar interesa sa merg, dar as vrea sa intreb ceva:
- Ce ruta vreti sa alegeti: Moskova Vladivostock sau o varianta din Moskova- Beijing?
- In ce perioada ati vrea sa mergeti?

#7
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai mai bine e ruta pe Beijing, ca acolo ai ce vedea si nu e scump nimic,decat pe Vladivostok,unde in afara de maxim 2 zile nu ai ce face, deoarece ca sa faci un tur pe acolo trebuie sa mergi cu elicopterul,si te rupe la bani.
Pe Beijing e brici, am fost acolo si pot spune ca 10 zile lejer ai ce face.
La viza nu e problema de fel, rezolvi printr-o agentie daca nu esti din Buc.

#8
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,036
  • Înscris: 02.03.2003
:)
Si eu sunt interesat de o astfel de excursie.
Ma tineti si pe mine la curent daca avansati in aceasta directie.
Totusi, daca trec prin Rusia as dori sa raman putin sa vizitez locurile  :)  .

Edited by terratec, 12 November 2014 - 22:50.


#9
Antybyotyck

Antybyotyck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.11.2006
Dar in Russia fara cunoscator de limba rusa si consumator de Wodka e cam greu. Dar impresiile sunt super.

#10
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Si pe mine ma tenteaza o excursie de genul asta pe ruta Moscova - Beijing. Stie cineva la cat se ridica costurile daca mai faci si cate o pauza pe traseu? Si ar fi cineva tentat ca dupa o pauza in Beijing sa mergem cu trenul pe ruta Beijing - Lhasa si sa stam o saptamana si in Tibet? Stiu ca am avea nevoie cam de o luna de vacanta, dar daca ne-am organiza din timp, poate ca se poate face.

#11
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai normal nu ar trebui sa coste nimic pauzele pe traseul liniei ferate, ca faci intrerupere la bilet, dar problema e ca daca trece doar la cateva zile distanta  trans-siberianul pe acolo?Deja e cheltuiala mare cu cazare, mancare, etc.
De fapt trans-siberianul e o linie ferata, nu un anumit tren.Si eu stiam de un tren de lux, care merge din Moscova la Vladivostok, tip Orient Express, dar ala costa de la 3000 in sus biletul.Restul sunt trenuri normale care circula pe acea ruta, de calatori, nu de turisti.
Din Beijing sa mergi in Tibet in Lhasa e foarte usor,atata ca se prinde greu un bilet pe tren pe ruta asta, e plin tot timpul.
Daca se strang ceva amatori, si eu as fi interesat de asa o aventura :D

Revin cu stiri noi direct de la sursa, din China :
pe langa ca e foarte aglomerat trenul Beijing - lhasa, dureaza cel putin 2 zile drumul, si costa in jur de 100 de euro biletul.
Cu avionul e in jur de 400 de euro, dar nu prea are farmec, ca nu vezi nimic.

Edited by herlino, 22 November 2006 - 12:38.


#12
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postherlino, on Nov 22 2006, 12:34, said:

Revin cu stiri noi direct de la sursa, din China :
pe langa ca e foarte aglomerat trenul Beijing - lhasa, dureaza cel putin 2 zile drumul, si costa in jur de 100 de euro biletul.
Cu avionul e in jur de 400 de euro, dar nu prea are farmec, ca nu vezi nimic.

Din ce am mai citit, e mai usor sa obtii si permisul tibetan daca sunteti un grup si luati un ghid + masina pentru vizitarea Tibetului. Doar ca venind dinspre Moscova, sunt cam multe vize de obtinut asa ca poate acest proiect se potriveste mai bine cu zbor pe Beijing (cam cat costa?)
Adaug si o poza.

Attached File  railway.jpg   11.88K   654 downloads

Edited by codruta, 22 November 2006 - 13:34.


#13
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai daca zbori in Beijing din Europa e cam 800 de euro.Economisesti timp, dar nu mai treci prin aventura care inseamna transsiberianul.

#14
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Salutare

Si eu sunt direct interesat de subiect. Am inteles ca bilete s-ar putea procura din Moscova dar trebuie sa stai la niste cozi infernale si ai nevoie de cineva care sa vorbeasca rusa. Cat despre vize ma gandesc ca nu sunt chiar atat de greu de obtinut.

#15
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005

View Postkoder, on Nov 23 2006, 12:44, said:

Salutare

Si eu sunt direct interesat de subiect. Am inteles ca bilete s-ar putea procura din Moscova dar trebuie sa stai la niste cozi infernale si ai nevoie de cineva care sa vorbeasca rusa. Cat despre vize ma gandesc ca nu sunt chiar atat de greu de obtinut.


Am mai prins eu niste informatii. Se pare ca cel mai ieftin pret la bilete il obtii direct de la gara dar ca e indicat sa mergi cu un bilet scris in chirilice (eu am facut vreo 3 ani de rusa demult, dar nu mai stiu decat sa citesc 50 % din ce vad scris. Dar daca iese proiectul, promit sa iau un manual si sa ating un nivel de conversatie elementar . Pana acum am gasit numai cotatii pe ruta Moscova - Irkuts (nu reusesc sa imi amintesc numele corect) - lacul Baikal ar fi de 45 - 50 euro. Cei care au mai fost spuneau ca pe aceasta ruta recomanda clasa a 3-a (cica e mai pitoresc si cele 2 sau 4 zile de drum trec foarte repede) decat clasa a 2-a pentru ca diferentele de confort sunt aproape inexistente.
Pentru Mongolia trebuie viza? Ar trebui sa incercam sa ordonam informatiile si sa stabilim un buget.

#16
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Trebuie viza si pt. Mongolia.
Ambasada e in Sofia, Bulgaria.Asta deja e un inconvenient.
Celalalt e urmatorul : cum ajungi la Moscova? Cu trenul dureaza mult si trebuie schimbate mai multe trenuri.Iar ca sa ajungi in Rusia treci ori prin Ucraina, ori prin Belarus, in amandoua trebuie viza.:(
Cu avionul sub 350 de euro dus intors nu prea gasesti.

#17
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Vizele de Ucraina se dau usor, cat despre Sofia chiar nu este o problema de mers pentru a obtine viza.
Un buget de calatorie ar fi binevenit. Din Chisinau ar exista un autocar pana la Moscova la un pret foarte bun (informatie neverificata)

#18
herlino

herlino

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.05.2005
Pai daca esti din Bucuresti nu e problema de mers la Sofia.
Dar pt mine ar fi ca sunt din "extremul" Vest al tarii.
Poate este ambasada in Budapesta, ca mi-e mult mai usor si ca Bucurestiul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate