Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Romania - Egipt cu masina

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
corneliu33

corneliu33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.10.2005

 cujulica, on 20th July 2009, 04:13, said:

Eu si sotul vrem sa mergem Egipt-Romania Cu masina,ce traseu credeti ca e mai bun?Noi vrem sa mergem cu ferryboat-ul cat se poate...Ferryboat-ul din Egipt pana unde ne duce?Ca sa intrebam aici trebuie sa mergem pana in port (port said) si sunt vreo 150 km...stie cineva?
p.s ,daca cineva are nevoie de ceva info de aici din egipt astept mesaj privat sau la e-mail : [email protected]
Multumim

Pei daca sunteti din Egipt de ce nu intrebati firma egiptana care administreaza ferry unde va duce ?
Din cate stiu eu ferry Egipt (Port Said) - UE nu mai functioneaza de mult, intre altele si datorita regimului inuman de intrare a autoturismelor straine in Egipt.
Aveti un ferry Nuweiba - Aqaba (unu lent si unu rapid pe zi, dupa cum va tin buzunarele si va grabiti - a te grabi in Egipt e un non sens oricum). Prin urmare, aveti cam o singura ruta; Cairo - Nuweiba - Aqaba - Amman - Damasc si apoi prin Turcia pe unde va doriti dvs.(sunt "n" rute posibile) - Bulgaria - Romania. inainte sa ajungeti in port trebuie sa va documentati bine cu firma care administreaza ferry ce va trebuie ca sa iesiti din Egipt (intre altele si vize de tranzit....si acte pt masina - triptic ).
Succes !

#38
pcmarius

pcmarius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 05.06.2008
Van ca nu s-a mai completat nimic de un timp,......... nu stiu ce sa cred dupa cele citite dar i mi par similare discutiile romania egipt  cu romania  grecia. Precum iei sute de amenzi in BG,  te rapesc , jefuiesc blgarii, iti fura masina, te arunca in padure .......tot felu de aberatii nascocite de creierul uman. In loc sa dati niste sfatuuri utile vb doar din auzite; de ce spun asta? pt ca am fost personal in grecia anul trecut cu un Audi A4 ( deci teoretic atrage priviri, o masina numa buna de furat, sa nu mai pun ca aveam 24 ani ;) ) deci nu sunt un super culturist sau nustiu ce mosneag  , vreau sa zic ca totul a decurs perfec si frumos nu am primit nici o amenda si am mers unde sa putut, nu ma rapit nimeni, am facut si popasuri, m-am si ratatacit prin unele orase dar pt aia nu m a prins bau bau in BG.  Anul acesta prin iarna as merge si eu in Hurgada sau Sharm EL  pt scufundari si vreau sa ma mai documentez. Daca vi se pare mult 3000km si ca este nevoie de 3 zile........inseamna ca nu ati condus niciodata o masina si mai bine plimbati ursul. Am fostt anul trecu in Mai in ITaliaRimini , traseul total drum + plimbari 6500KM , precizez ca la intoarcere am mers constant fara oprire ~ 20 H , iar autocarul face 3 zile ;).  Iar in toamna, septembrie tot anul trecut am mers in Grecia dus intors 3500 Km ,  sa nu mai zic ca pe autostrazi mergeam constant cu 180 , am mers si cu mai mult si cu mai putin de 180,  masina este din anul 2002  si inca merge ca in 1 zi, deci nu trebuie sa ai un super car de 10000000000 euro sa faci 3000km.

Edited by pcmarius, 30 March 2010 - 01:56.


#39
CrisMAC

CrisMAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.01.2008
Buna ziua anul acesta doresc sa ma duc in Israel si vreau sa ma duc cu masina....a mai fost cineva?....vreau sa stiu ce traseu sa urmez si unele sfaturi daca se poate .....multumesc anticipat.

#40
ukrtel

ukrtel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2006
o posibila ruta pina la Nazareth ar fi
http://www.bing.com/...nRvcD0wfjB MH4=

in total ca. 2840 km.
Dupa ce traversezi Turcia treci in Siria la Reyhanli (alternativ Kilis) apoi o tii spre Aleppo/ Damasc.
Iesirea spre Iordania la Ramtha (alternativ Jaber daca o iei pe autstrada) ; tii directia Irbid (alt. Amman)
Iesirea inspre Israel of faci prin PTF "Sheik Hussein crossing" (Jordan River border terminal) si intrii in Israel
in apropiere de Beit She' an. De aici inca putin pina la Nazareth.

Cam asta ar fi.

link PTF Jordan River cossing http://www.iaa.gov.i...rs/NeharYarden/

Edited by ukrtel, 20 May 2010 - 15:22.


#41
CrisMAC

CrisMAC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 19.01.2008
multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate