Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Construieste-ti singur casa

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#55
Sopra Tutt1

Sopra Tutt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2002
robmih: eu visez la o casa, o casa care la cel mai mic pret pe care l-am gasit pe net: 230 € /mp fara tva m-ar costa aproximativ 55 000 € (de mentionat ca-ti asigura toate finisarile, dotarile si actele de care ai nevoie) si mi-ar realiza casa in 3 luni (banuiesc ca o sa fie stipulat in contract termenul asta).
Eu in momentul asta am 20 000 €. Initial mi-a placut ideea ta, dar asta pana sa ajung sa citesc ultimele posturi, cand am vazut ca eu trebuie sa ma apuc sa dau cu mistria, sa pun gresia sau mai stiu eu ce... si ca trebuie muncesc precum un muncitor necalificat n(doar nu asta e motivul pentru care am invatzat carte...). Sa zicem ca eu o sa fiu putin mai darnic si o sa platesc pe cineva cu 200$/luna sa faca treaba pe care o faceam eu personal (deci costurile o sa fie sensibil mai mari la calculul final... dar asta nu e o problema). Acum ash vrea sa te intreb pe tine urmatoarele lucruri pe care le am nelamurite in cazul in care ash apela la consultanta ta si n-ash astepta inca 10 ani ca sa fac rost de restul banilor pentru a-mi ridica o casa:
1) Imi indici tu de unde sa cumpar materialele?
2) Cine imi asigura transportul materialelor de constructii (acest transport intra in pretzul estimat de tine?)?
3) O sa fie nevoie sa angajez o intreaga echipa de constructori (de la caraushul de apa pana la inginerul in constructii) sau ajung doar catziva salahori?
4) Cei pe care o sa-i angajez, o sa-i platesc la negru? Adica... nu o sa declar nicaieri nimic?
5) E nevoie sa stau langa muncitori tot timpul, sa-i supraveghez si sa le dau indicatii dupa planurile propuse de tine (adica... sa-mi iau concediu cateva luni bune, pana imi ridic casa si abia apoi sa ma intorc la munca)?
6) Cum exprienta mea in constructii este 0, nu crezi ca e bine sa existe cineva cu exprienta, care sa coordoneze lucrurile a.i. sa nu apara probleme majore?
7) De betoniera (probabil ca fundatia se toarna cu ajutorul ei) si alte asemenea utilaje ajutatoare (trebuie totusi sa dai o groapa, sa cari una, alta...) cine imi face rost si de unde?
8) Daca o firma de constructii spune ca ridica o casa in 3 luni (ei avand din timp asigurate materialele, utilajele si oamenii)... de cat timp ar fi nevoie sa ridic o casa propusa de tine?

probabil ca ar mai fi cateva intrebari... dar cu alta ocazie, cand o sa citesc raspunsurile la acestea si o sa vad ce am uitat. Ideea e ca eu n-am de gand sa ajung zidar si cu atat mai putin sa-mi pun rudele sa dea cu mistria. Da, probabil ca daca ai avea propria firma de constructii ar fi altceva. Deci, dupa parerea mea, pe langa tva (care cred ca e 19%) si profitul firmei (care se situeaza intre 5-10%, la cele cu bun simtz), n-ai ce altceva sa scutesti... dar in schimb iti lipsesc multe garantii, timp pierdut, lipsa de profesionalism...

Tot asa, in cazul in care vreau sa mananc paine mai ieftina, imi cumpar fainia, drojdie si ce mai trebe, fac aluatul, o bag in cuptor si o am cat se poate de calda, la mine pe masa (fara ca ea sa se compare dpdv calitativ cu cea din magazin, dar e facuta de mana mea, pe timpul meu... in care am muncit precum un angajat la panificatie... in cazul tau ca un zidar... si ma pot bucura de faptul ca am iesit mai ieftin :) ). Binenteles, intrebarea e... merita diferentza?

PS: cei cu idei de genul: "dar ai uitat sa pui terenul in calcul"... etc etc... ii rog sa scuteasca threadul de discutii inoportune.

#56
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Un reply in sfarsit pe problema !

Cei de la "case ieftine" au copiat cu nesimtire planurile si le-au adaptat la Romania, adica iti fac structura de rezistenta din beton armat si iti inchid cu peretii sandwich. Si mai induc si in eroare clientul cand spun ca 3 luni e gata. Toate sunt conditionate de aprobari care pot duce in Buc si la juma' de an. E la mintea cocosului ca nu poti intra in casa in 3 luni de cand ai semnat. Nu in Romania !

In alta ordine de idei: daca continui cu " ca trebuie muncesc precum un muncitor necalificat n(doar nu asta e motivul pentru care am invatzat carte...). " esti condamnat la blazare.
Personal sunt de parere ca ai invatat carte ca sa inveti sa gandesti, altfel ai invatat carte ca sa memorezi niste lucruri dintr-un domeniu.
Inteligenta unui om se masoara in nivelul de rezolvare a unei probleme cu care nu esti obisnuit zi de zi. Daca rezolvi zi de zi aceeasi problema s-ar traduce prin rutina si rutina duce, cum stie toata lumea, la plafonare.
In alta ordine de idei nu stiu cat castigi tu, dar in nici un caz nu bagi in buzunar 25 000 eur in 3 luni ! Decat daca.... si aici intra alea de la Codul Penal.

Revenind la intrebarile tale:
1. Materialele le cumperi de la aproape orice depozit de profil si de la distribuitorii locali.
2. Dupa ce iti calculezi tot necesarul major ( lemn, placaj, caramida, ciment, vata minerala, cuie, adezivi, vopseluri, etc) le cumperi pe toate odata - in majoritatea cazurilor este posibil sa le iei de la acelasi depozit fapt ce poate duce la o negociere de pret. In acest caz chiar si o reducere de 3% iti acopera cu succes transportul. Evident ca mai raman maruntisurile, acum trebuie sa fii constient ca nu poti cumpara ABSOLUT TOTUL dintr-o data. Oricum nu te duci in fiecare zi la cumparat, chiar si cand pui castraveti ptr iarna tot se mai intampla sa mai uiti ceva. Aici este vorba numai de organizare.
3. Iti trebuie oricum vreo 3 salahori - cum le spui tu. Pot fi elevi, someri, etc... Cat despre mester: daca consideri ca ai destula dibacie poti fi tu insuti inginerul constructor. Tot ce ai de facut este sa urmaresti o schita: cote, unghiuri, etc. Este geometrie elementara. Daca tu consideri ca nu ai invatat atata carte pentru un fleac ca asta... poti angaja... mai departe ....tine numai de tine.
4. Pe panoul unde trebuie sa afisezi in loc vizibil ce se executa, proiectantul, etc, la rubrica "constructor" se scrie " regie proprie". Este un fel de negru, daca vrei tu se le spui asa. Iti platesti oamenii iar ei au obligatia la impozitul pe venitul  global sa ii declare. Intra la profesii libere chestia asta ( sau asa ceva, nu cunosc indeamanuntul)
5. E legat de 3
6. Oricui se apuca de treaba asta ii trebuie vreo 10 zile de studiu aprofundat pe proiect si multe calcule. Dar ti-am mai zis, dupa ce te documentezi bine asupra proiectului esti in masura singur sa decizi.
7. Pentru zidirea fundatiei pe exterior nu-ti trebuie betoniera, o cuva din scandura in care se face mortarul este suficient. Pentru interior insa va trebui sa cumperi de la o statie de betoane din apropiere ptr ca e volum mare.
In rest nu-ti mai trebuie, nu mai folosesti nici beton nici ciment. Numai holtsuruburi, cuie, lemn, placaj, tabla, etc.
8. Timp efectiv de lucru - 2 luni. Firmele au mai multe lucrari in || si atunci isi iau masuri de siguranta. Casa pe care o vrei tu ( cca 200 mp) ei ti-o pot face in 3-4 saptamani, pentru ca sunt specializati si au deja infrastructura, dar nu ti-o fac pentru ca mai au lucrari.

Un prieten din Laval - Montreal imi spunea ca avea contract ptr cumpararea casei, mai erau 5 saptamani sa se mute si nu era gata decat fundatia, l-a apucat pandaliile si s-a dus la antreprenor. Acesta l-a invitat sa ia loc, i-a dat o cafea si i-a zis ca totul va fi ok. Ma rog, zambete, etc. Omul nostru, deznadajduit se duce acasa, zice nevestei, isi baga picioarele-n ea de viata si hotaraste sa astepte sa treaca vremea si sa ceara despagubiri. Cu 10 zile inainte de termen l-au sunat si l-au intrebat daca poate sa vina sa faca receptia lucrarii. Va dati seama ca a ramas masca. Cand s-a dus, nu-i venea sa creada ce au facut baietii aia. Tot secretul este in materialele standardizate, si, evident in viteza de lucru ce-ti le confera acestea. Firma respectiva construia cate 50 de case pe o suprafata, lucra pe banda, nu ca la noi ca apar 2 constructii total disproportionate una langa alta. Ma rog, alte concepte., etc...
Scuze, am deviat de la subiect

Acum despre profitul firmei: pentru cine vrea sa auda, dar numai pentru ei ! O firma de constructii ramane cu cel putin 100 % NET profit  ! Afirmatia o am de la seful biroului de arhitecti de la Institutul National al Lemnului din Buc. Adica baietii fac asa: te costa X Eur materialele, apoi le inmultesc cu 2,5 si iti dau un deviz ESTIMATIV. Dupa care incep negocieri si ai sa constati ca se mai aduna. El ramane in buzunar cu cel putin 100% cat au costat materialele, si asta dupa ce a platit salarii, impozite, CAS-uri, impozite pe profit, dividende, etc.

Eu nu intamplator v-am propus sa faceti un calcul estimativ al materialelor casei mult visate de fiecare. Abia atunci sa vezi surprize.


PS. Chiar si daca iti angajezi o echipa tot te incadrezi in banii aia. Pot explica pe larg la un tel. .

#57
Sopra Tutt1

Sopra Tutt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2002
off topic:

Quote

Originally posted by robmih
Personal sunt de parere ca ai invatat carte ca sa inveti sa gandesti, altfel ai invatat carte ca sa memorezi niste lucruri dintr-un domeniu.
nu cred ca e nevoie sa inveti carte ca sa gandesti... si aici stii foarte bine ca sunt exemple cat cuprinde.

Quote

Originally posted by robmih
Daca rezolvi zi de zi aceeasi problema s-ar traduce prin rutina si rutina duce, cum stie toata lumea, la plafonare.
asta e valabila pentru un portar sau o vanzatoare la paine... dar putini sunt cei care lucreaza in it si considera ca au ajuns la plafonare (a se vedea majoritatea celor activi pe acest forum). Oricum, suna bine ceea ce ai spus tu... dar atat.

on topic:

Quote

Originally posted by robmih
In alta ordine de idei nu stiu cat castigi tu, dar in nici un caz nu bagi in buzunar 25 000 eur in 3 luni ! Decat daca.... si aici intra alea de la Codul Penal.
si aici revenim la problema noastra. Tu ai spus ceva de un profit de 100% al constructorului, care ar arata clar ca economisirea facuta este undeva pe la 25 000$, insa... eu consider destul de exagerata inmultirea cu 2.5 a costului materialelor (ce-i drept, n-am idee daca e asa sau nu), plus ca acum exista o lege care spune ca statul iti reduce din impozit - 20% din costurile materialelor cu care iti faci casa, daca prezinti bonuri si alte asemenea...(vezi stirea de pe www.adevarulonline.ro ) si greu mi-e sa cred ca statul deconteaza materiale care sunt cu 250% mai scumpe. Si nu cumva se poate trata clar cu constructorul pretul materialelor, tu venind cu oferta reala? Modul in care propui tu sa se construiasca casa mi se pare totusi destul de primitiv si cred ca e imposibil sa scoti ceva de calitate. Ok, sa zicem ca faci casa pe un singur nivel... dar pana si la nivelul ala cred ca ai nevoie de schele... si tare mi-e greu sa cred ca pe langa galetzi, mistrii, ciocane si alte asemenea, nu mai e nevoie de altceva.

Acum 2 saptamani am fost la cabana Diham, care a ars iarna trecuta si la care lucrau 5 muncitori (daca stau putin si ma gandesc, aveau masina de taiat lemne, aparat de sudor si altele specifice). Pot sa apreciez ca acea cabana, cu tot cu dependinte... nu trece de 150mp. Cand i-am intrebat cat mai au de lucru si cam cand o sa fie gata, mi-au spus ca daca au noroc, toamna viitoare (ce-i drept, ei nu lucreaza iarna)... totusi, e greu sa faci prea multe mishcari in 4-5 oameni, avand in vedere ca sunt de carat greutati mari si atatea lucruri de facut. Nici macar pe vremea bunicului meu (cand toti se pricepeau la toate) nu a fost asa usor sa-si faca casa... un plan, cativa salahori si gata.

Avand in vedere comoditatea de care dau dovada in general, faptul ca trebuie sa-mi schimb incadrarea pentru cateva luni si mai ales ca ash fi cobai pentru urmatoarele generatii de constructori romani, prefer sa aman visul unei case cel putin pentru perioada apropiata :( si cum sper ca o sa scada costul metrului patrat de constructie, avand in vedere ca in ultimii 10 ani nu s-a prea construit in Romania... o sa astept cuminte intr-un apartament, sa vina momentul potrivit.

O sa revin sa citesc threadul, sa vad ce s-a mai scris si daca pana la urma apare un exemplu real.

numai bine

#58
vv94

vv94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 22.02.2003
Sopra Tutt1:
poti sa imi dai te rog mai multe detalii despre
"o lege care spune ca statul iti reduce din impozit - 20% din costurile materialelor cu care iti faci casa, daca prezinti bonuri si alte asemenea"

#59
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
@ Sopra Tutt1
    Si mie mi se pare exagerata aceasta inmultire cu 2,5. La inceput am fost contrariat. daca ai sa faci acel calcul al materialelor ai sa te convingi singur.

  Apoi, o firma nu-ti vinde materialele mai scumpe, el iti construieste, el te taxeaza la manopera, pretul pe care l-ai spus ca l-ai gasit nu este al materialelor ci al intregii lucrari. Daca tu crezi ca o firma sta la negocieri cu tine si poti scoate casa la pretul de cost efectiv al materielelor si salariile muncitorilor, atunci esti un geniu.

  Cat despre reducerea de la impozit. Ceea ce stii tu este corect: se aplica aceasta reducere de 20% din costul materialelor SAU al devizului. Atunci cand iti faci o casa ai aceste posibilitati: REGIE PROPRIE ( si iti scade 20% din materiale) sau CONTRACTARE cu o firma ( si iti scade 20 % din valoarea contractului). Dupa cum vezi este diferenta mare. Iar daca mai pui ca aceasta reducere nu trebuie sa depaseasca valoarea totala a impozitului pe venitul global.
Luam un exemplu :in acel an ti-ai luat sau ai contractat o casa de 50 000 euro, reducerea de la impozitare ar fi de 20% x 50 000 euro adica 10 000 euro; pe de alta parte tu datorezi statului in acel an 1 000 euro la venitul global . In aceste conditii statul nu iti da cei 9 000 euro diferenta pentru ca se spune ff clar : reducerea de impozit nu poate depasi valoarea impozitului. Deci statul nu da nimic inapoi
  In atari conditii: daca iti faci o casa (estimata la 50 000 euro )la firma pierzi 9 000 euro. Daca ti-o faci singur ( si hai s-o estimam la 17 000 euro) pierzi 2 400 euro.
Este doar un exemplu, nu incepeti comentarii pe marginea lui  ca nu sunt elocvente.


In ceea ce ai intrebat tu in postul anterior erau probleme mai mult organizatorice.  Acum nu ma pune sa-ti spun si de unde poti lua o schela pentru ca sincer nu stiu. Iti pot spune insa ca atunci cand ti se rupe cureaua de ventilatorul masinii, deposedezi o dama de ciorapi si pui in locul curelei. Asta inseamna  sa te orientezi la fata locului.
Se poate confectiona, imprumuta, etc...

Despre durata: in 1997 am ridicat impreuna cu 3 tigani ( in fapt numai ei au muncit, eu eram cu aprovizionarea de materiale de la depozit) o cladire de 22 x 6 m din BCA si inalta de 5,5 m.
Iti pot spune ca zidaria efectiva ( si poti calcula suprafata zidului exterior) au facut-o in 2 zile si jumatate. gandeste-te la un singur lucru: la 4 blocuri de BCA ( 20x 24 x 60cm, am facut zidul cu grosimea de 20 cm) puse unul peste altul se inaltau 1 m. Stii cat iti ia sa pui aceste blocuri ( cu mortar cu tot)? 10 min ! ( Era un calcul facut de mine la ora aceea ce viza viteza de executie, pura curiozitate)...

#60
Sopra Tutt1

Sopra Tutt1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 11.05.2002
vv94 - vezi ca sunt detalii in Adevarul de sambata... poate gasesti si prin arhiva de la revistapresei.ro. Ideea e ca reducerea se face in limita impozitului pe venit care iti este retinut de stat pe anul curent, ca se aplica intr-un singur an si pentru o singura locuinta si ca de la 1 ianuarie 2004 nu mai este valabila.

robmih:

Quote

Originally posted by robmih
Daca tu crezi ca o firma sta la negocieri cu tine si poti scoate casa la pretul de cost efectiv al materielelor si salariile muncitorilor, atunci esti un geniu.
Eu cred ca orice firma de constructii "sta la negocieri cu tine" ... dar nu sunt un geniu... pentru ca pe langa costul efectiv al materialelor, salarii, tva si alte cheltuieli, sunt sigur ca se poate discuta si profitul lui, deci costul total al lucrarii (pretul de 300$ pe metru patrat e total estimativ... pentru ca depinde de fundatie (daca e facuta pentru casa fara etaj sau cu etaj), depinde de numarul de camere - adica numarul de ziduri despartitoare... si tot restul)

Dupa modul in care te exprimi si faptul ca o sa fiu nevoit sa "ma orientez la fatza locului"... nu inspiri deloc incredere. Nu cred ca daca intrebi o anume problema la o firma de constructii... o sa ti se raspunda cu: "stati linistit, ne orientam la fatza locului". Dimpotriva, cred ca totul o sa fie pus pe hartie inainte de inceperea lucrarilor... si apoi poti sa te prezinti la final ca sa-ti iei in primire casa.

Ok, se pot scoate costuri mai mici daca o faci in "regie proprie"... dar cam orice iese mai ieftin daca e facut de mana ta. Dar cum am spus si intr-un post anterior, lipsurile sunt mari in cazul in care o faci cu mana ta... ori noi aici vorbim de case gen vile... nu de hale sau depozituri.

#61
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
@Sopra Tutt1

Revin din nou cu aceeasi precizare: in ceea ce priveste documentatia tehnica nu am afirmat niciodata ca "te descurci la fata locului",

Aceasta afimatie ("te descurci la fata locului" ) era strict legata de problemele organizatorice, care nu sunt comune tututor.
Asta inseamna ca ai mai mult spor la lucru daca muncesti cu cei 10 frati ai tai ( din care 2-3 au meserii legate de constructii) decat unul  care are numai 2 surori  , si alea insarcinate !. Acum trebuie sa intelegi ca sunt situatii distincte: unul are vecini ce tocmai si-au terminat casa - poti gasi diverse materiale ce le-au ramas lor si ti le pot vinde la pret mai mic decat pe piata ca sa scape de ele; poti avea numai vecini pensionari si ciufuti care sa te reclame ca le bocani toata ziua; unii pot avea toate sculele necesare, altora le lipsesc deci va trebui sa si le cumpere sau sa le imprumute. Toate astea sunt organizatorice si tin de fiecare in parte.
Nu stiu daca este vorba de faptul ca nu prezint incredere la acest capitol, pentru ca nu am CUM sa prevad fiecare situatie in parte.
   Firma nu-si pune aceasta problema pentru ca ea deja le are, este obiectul muncii lor. O firma care se respecta are tot ce-i trebuie dar fii convins ca mai sunt si firme care angajeaza oameni numai pentru anume operatii unde este ea deficitara cu personalul - este o chestie economica si mult mai ieftina. Aici ma refer la cei ce pun invelitoarele pe casa, si mai sunt si altii

In cazul in care as fi avut un teren de 10 ha si vroiam sa-l vand pentru asa ceva, era simplu: cumparam eu o schela si ti-o imprumutam gratis. Dar din pacate, dupa cum am mai zis , am lipsit la improprietarire. Sorry !

#62
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
ok !

Am avut ceva timp liber si am inceput sa lucrez la acest site. De la inceput tin sa va spun ca se incarca relativ greu, mai ales cei pe dial-up. Imi cer scuze pentru acest inconvenient, promit sa-l perfectionez!

Pentru inceput am postat niste fotografii ale unui cartier ( Chomedey) din LAVAL langa MONTREAL.

Ideea acestor postari este a va familiariza cu tipuri de constructii care nu se bazeaza exclusiv pe betoane si caramizi, ele fiind facute din acele materiale de care va spuneam

Sunt case dispuse pe un singur nivel, drept este ca teren aveau destul. De observat faptul ca tot cartierul este construit in acelasi tip de case.

Pentru a nu aparea discutii inutile tin sa subliniez ca acestea sunt doar exemple ale unor tipuri de case.

Ceea ce as dori sa observati cu atentie sunt finisarile exterioare (culori si combinatii de culor) care la majoritatea sunt realizate din caramizi aparente aplicate fara mortar, terasele si organizarea lor (vegetatie, dispunere), fapt destul de rar in Romania desi sunt extrem de usor de facut.

Astept in continuare sugestiile voastre.

Adresa site-ului: www.robmih.go.ro

PS: in materie de webdesign sunt novice, ca atare orice sugestie pe marginea acestui subiect este binevenita

#63
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ai luat in considerare traditia si sistematizarea urbana ?
Nu poti sa vii in Bucuresti si sa-ti faci orice fel de casa, trebuie sa primesti un aviz de la municipalitate referitor la arhitectura.
Genul ala de case sint usor de spart in Bucuresti, nu cred ca va avea adepti.

#64
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Ca de obicei te grabesti !

Nu am zis nicaieri ca aceste case trebuie sa se faca in Bucuresti.

Apoi, daca citeai de 2 ori intelegeai, am spus explicit ca sunt exemple ale unui gen de case - cele dispuse pe un singur nivel - care merg foarte bine in mediul rural , asta ca tot s-a vorbit de case din chirpici de la sate intr-un post anterior. Si acolo este aberant sa vorbim de traditie si sistematizare, cel putin in Romania.
      Cel mai apropiat exemplu? Bucuresti -Ploiesti - toate localitatile de pe sosea ! Acolo o sa vedeti case de chirpici invelite cu carton asfaltat langa vile de P+1+M din caramida, si asta in randul 1 la sosea.

Cat priveste faptul ca "sunt usor de spart" nu stiu pe ce te bazezi. Se sparg apartamente si la etajul 10, deci nu inaltimea conteaza. In zilele noastre un sistem de alarma este necesar oriunde, indiferent de destinatie.

#65
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Foarte rau ca n-ai zis, multi au inteles ca despre Bucuresti e vorba si au renuntat...
Casele alea sint facute din caramida pentru ca e un bun izolator, si rezista la vitregiile naturii.
Fa tu o casa din aia la tara, in mijlocul tiganimii si vezi daca mai ramine vreun geam, macar.
Pentru ca omul sarac, cel caruia te adresezi, nu are bani sa-si cumpere loc de casa cu 500 E m2.

#66
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Burvi,

tot ceea ce voi posta pe acel site sunt exemple ale diferitelor optiuni si tipuri de case.

Ce ai vazut acolo este doar primul gen postat, or sa fie si cele ce se preteaza cu precadere pentru urban. Am luat-o in ordine cronologica a fotografiilor.

Ele se pot construi oriunde in Romania, in conditiile planurilor de urbanizare evident. La nivel rural este evident ca aceste planuri sunt mai mult lipsa.

Cat despre nivelul de izolare al caramizilor da-mi voie sa te anunt ca un perete (tip sandwich) de 15 cm grosime este echivalentul termic al unuia din caramida de 50 cm. Afirmatia apartine tuturor celor cu care am discutat la targul de constructii, poate fi verificata.

#67
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Revin sa va anunt ca am reusit dupa multe chinuri sa mai completez acest site :www.robmih.go.ro

Am postat un alt tip de case, dispuse P+1, din cartierul Sainte Rose - LAVAL.
Casele sunt in diferite stadii de finisare, unele sunt chiar terminate ( cele cu stegulete sunt modelele prezentate de firma si se vizitau)

Vreo 2-3 sunt chiar in constructie, se vor putea observa materialele despre care am tot vorbit aici.

De asemenea, veti putea vedea ca nu exista nici un stalp de tensiune pe strada, reteaua trecand prin spatele caselor.
In momentul in care aceste case vor fi terminate, ultimii ce vor trece pe acea strada vor fi cei de la amenajarile stradale ce vor aseza gazon pe toata suprafata care in poze apare pamant gol.

#68
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Azi am avut o zi destul de spornica: am mai postat fotografii dintr-un cartier rezidential dintr-o suburbie a orasului Chicago.

Sunt imagini de ansamblu, dar si cateva din interior, unele chiar din poduri.
Materialele sunt si la noi pe piata.

O sa observati cum aceste case care costa cateva milioane de $, sunt finisate interior si exterior cam in acelasi mod cu rigips, etc....

La acea vreme am cam ramas cu gura cascata, garajul uneia dintre ele fiind, fara exagerare, cam cat 2 terenuri de baschet

Acum ca am priceput cum se lucreaza cu Front Page-ul, am sa incerc sa mai postez in continuare...deci o sa mai revin...

#69
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si cind bate vintul mai tare ???

#70
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Adica????

Imaginile sunt mai mult decat graitoare !!!

#71
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Ma gindeam ca fiind din materiale usoare, le zboara de pe pamint...

#72
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
are sa te surprinda, dar sunt ale dracului de grele.
Iar pe de alta parte exista un sistem extrem de inteligent de prindere intre ele ce le confera stabilitate si rezistenta

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate