Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Construieste-ti singur casa

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#37
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
ok ! imi este cat se poate de clar ca istetimea este un drum pe care unii il cam pierd uneori ! NO OFENCE !

Am fost acuzat ca incerc sa insel oamenii, apoi ca vreau sa vand iluzii si acum unii chiar imi cer despagubiri pe ceea ce ar fi putut sa fie in caz ca.....

Se pare treaba ca unii nu aud decat ceea ce le convine.

Am zis explicit:  incasez banii ABIA DUPA CE CLIENTUL SE CONVINGE SINGUR CA CEEA CE II SPUN EU ESTE PERFECT REALIZABIL IN PARAMETRII SPUSI DE MINE.

In limba romana, care dupa cum bine stiu ceilalti are cam 2000 si ceva de ani vechime, ceea ce am spus eu mai sus se traduce prin:
1.- vine omul si intreaba
2- ii expun solutiile mele
3-luam o schita si facem un necesar de materiale pe acel plan (calcul demonstrativ)
4-cu lista de materiale omul colinda singur prin depozite, aduna preturile la materiale si se CONVINGE SINGUR DACA AM DREPTATE SAU NU
5- in cazul in care el ajunge la concluzia ca am ceva zeama sub caciula, ABIA ATUNCI II PUN LA DISPOZITIE DOCUMENTATIA DETALIATA SI PROCEDURI SI MODURI DE CONSTRUCTIE.

Fratilor, chiar la tv am vazut acum 20 min ca unii d-ai nostri au luat niste medalii extraordinare la olimpiada de fizica.. Dar chiar astia sunt singurii care gandesc?

Pai daca eu nu-ti cer nimic tu cum poti sa vii sa-mi ceri niste bani, doar pentru ca tu esti de parere ca solutia mea nu este viabila, fara ca tu sa investesti nici un cent?

Este cu totul altceva sa vinzi aditiv pentru motoare si sa faci demo la tv si sa le arati la tzugulani cum merge motorul tau fara baia de ulei si cum creste puterea motorului!
Abia dupa ce il folosesc, clientii se conving daca a fost asa sau nu .

In cazul expus de mine, clientul se convinge ( sau nu, depinde de deschiderea spre nou a fiecaruia) INAINTE SA DEA VREUN BAN  !

Inca odata va spun: cititi cu atentie tot threadul si cu siguranta veti intelege ideea.

Nu este o idee americana !

Nu am facut decat sa pun niste date cap la cap de-a lungul vremii, sa le completez cu niste solutii vestice.
Atat si nimic mai mult

Eu nu vand un produs, eu incerc sa pun pe piata o solutie ieftina!!!!
Tine de fiecare sa ma verifice daca am dreptate sau nu, si asta FARA NICI UN BAN.  

Ceea ce mi-as dori este doar SA GANDITI, atat !

#38
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Auzi, daca nu sint de acord cu ideile tale, nu trebuie sa te superi, mai ales ca tu ai vrut asa, sa te antrenezi pentru orice fel de clienti.
Eu cred ca daca as fi clientul tau si aici citez
"incasez banii ABIA DUPA CE CLIENTUL SE CONVINGE SINGUR CA CEEA CE II SPUN EU ESTE PERFECT REALIZABIL IN PARAMETRII SPUSI DE MINE."
as pleca folosind ce mi-ai spus tu fara sa-ti mai dau un ban.
Daca iti iei masuri de prevedere si nu-mi spui "secretul fericirii" atunci cum crezi tu ca o sa-mi pierd vremea prin magazine si depozite sa vad daca ai dreptate ?

E ultima oara cind iti spun, genul asta de oferte nu prinde in Romania, mai bine fii si tu mai diplomat, vorbeste frumos cu mine, si daca vad ca meriti, iti sar in ajutor si te invat cum sa faci sa expui problema ta pe intelesul romanilor.
Si n-o sa-ti iau bani multi, chiar daca ai numai de cistigat.

#39
US_Guy

US_Guy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2003
Am citit intregul thread si sunt absolut uimit! Am ramas cu gura cascata!!!!! Ati luat o idee initiala si ati "mutilat-o" si "romanizat-o" de tot. NU vreau sa jicnesc pe nimeni, numai vreau sa realizati ca aceasta idee este mult mai mare decat puteti sa va dati seama.
In primul rand Romania nu are o infrastructura capabila sa suporte idei noi de constructii si ceea ce este mai important este ca oamenii nu sunt dornici sa accepte nimic nou.
A incepe o noua metoda de fabricare reprezinta o mare suma de bani si efort. Din nefericire, metodologia de a face afaceri de acolo este cu totul gresita. Daca imi permiti sa fac o remarca, Rob, eu cred ca tu ai multe de invatat despre cum sa-ti tratezi clientii si cum sa-i faci sa-ti asculte ideile. Se vede ca ai incredere si ti-ai pus tot sufletul in acest proiect, si asta e bine, dar ai multe lacune in ceea ce priveste businessul si customer service. Eu, de exemplu, nu mi-as permite sa vorbesc cu ABSOLUT NICI UN CLIENT SAU POTENTIAL CLIENT asa cum raspunzi tu potentialilor tai clienti din acest forum. Nu uita ca input-ul lor te va ajuta sa mergi mai departe sau sa te opresti.
Din  punctul meu de vedere, traind in SUA de o viata, si observand modul romanesc de a face afaceri, am inteles de ce acolo nu functioneaza nimic si de ce se vaita toata lumea de viata de zi cu zi:
- oamenii care vor sa faca afaceri nu se trateaza cu respect.
- nu exista nici un fel de respect si consideratie fata de clienti.
- nu exista nici un fel de planificare a afacerii. Nu vorbesc neaparat de afacerile mari, dar acolo nu se intelege ca cel mai mic business are nevoie de foarte mare planificare. Ideea romaneasca  cu "Incepem si om vedea ce-o fi ...." a aratat ca noi avem probleme in a termina un lucru inceput si sa-l facem CORECT. Avem un mare dar de a face lucru de mantuiala ...Uita-te numai la sosele ..... si exemplele pot sa continue ....
- acum, ca ai citit ultimul meu punct, o sa zici ca tu ai planificat destul, dar eu am sa-ti raspund ca nu ai planificat destul, sau aproape de loc!!!

De ce nu o sa "mearga"? Pe puncte:
1. Iti garantez ca toate materialele de care ai nevoie, nu se gasesc.
2. chiar daca ai un client care este priceput si ar avea abilitatile necesare sa construiasca SINGUR SAU/SI CU AJUTOR DE LA FAMILIE, PRIETENI, ETC. (si asta este foarte discutabil) o casa, metodologia pe care tu vrei sa o oferi este foarte noua si greu de inteles pentru cineva care nu a mai lucrat. Intrebare: Tu ti-ai pune toti banii care i-ai econimisit o viata intr-un experiment? Daca nu, atunci ai da 250$ pe consultanta pentru o casa pe care nu o sa o faci niciodata? Cred ca intelegi unde vreau sa ajung .....
3. Cum te astepti ca cineva sa exceleze intr-un proiect greu, pe care il face pentru prima oara, cand in tarile cu experienta ai nevoie de ani ca sa ajungi sa contruiesti ce vrei tu sa oferi.
4. Oferta ta de consultanta suna foarte iluzorie. Poate tu ai niste calcule si poate sunt reale. Problema este cum atragi tu pe oameni sa te asculte. Daca esti arogant si nu te pregatesti cu toate raspunsurile, vei fi in continuare luat la misto.  
5. Etc. etc. etc ......

Nu vreau sa monopolizez toata discutia, deci am sa trag acum concluziile:
Problema in acest caz nu este ideea in sine (care ar putea fi cosmetizata si adusa la o forma viabila), problema este sistemul in general care nu aduce nici un suport nici unei idei noi, de genul acesta sau altul. De la materiale de constructii, unelte, experienta pana la spaga care trebuie data la Primarii pentru permise si autorizatii, si in final, pana la consumatorul de rand care nu e pregatit si refuza sa accepte un sistem nou. Este un intreg paienjenis care ne tine din pacate in loc si are nevoie de timp si bunavointa pentru a se schimba ..... din pacate!!

#40
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Stimati domni,

am citit cu atentie ceea ce ati scris dvs, si sincer sa fiu mi-am dat seama ca am plecat de la un punct si am ajuns in balarii cu toate discutia.


Si asta imi aduce aminte de urmatorul banc:

Mama lui Bula il  invata pe fi-su adunarea

Mama: "- Uite Bula, spune-mi si mie, cat fac 1 mar +inca 1mar?  /
Bula   :  - 3 ! /
Mama: - Bula, fii atent te rog, 1 mar + 1 mar, cat fac mami?
Bula   :  -3 ! /
Mama : Pentru ultima oara te intreb, cat fac 1 mar + 1 mar", intreba ea la   capatul puterilor...
Si la care Bula :" AAAAAAAAAA, ai luat mere?????? "

Puteti vedea si singuri mai sus exemple stralucite de " citeste din 2 in 2".
S-o luam cu inceputul
- am mai fost acuzat ca nu ofer aceasta solutie cu tot cu teren, ceea ce m-a lasat cu gura cascata
- nu vreau sa implementez o noua tehnologie, ea exista, functioneaza de ani buni, si sunt ff multe firme ce o folosesc.

Eu , spun a mia oara, nu am facut decat sa ma intreb cat costa o casa, dpdv al materialelor. Atat !
Apoi am inceput sa ma gandesc cum pot face sa ies mai ieftin la manopera si am ajuns la concluzia ca materialele clasice in Romania ridica foarte mult pretul la acest capitol. Si am cautat solutii, pe care le-am gasit in materialele importate, care se gasesc si sunt folosite pe scara larga la momentul asta, care sunt standardizate si care nu-ti lasa prea multe cai de abatere de la caracteristicile lor.. Este vorba de planeitate, verticalitate, etc. PAi puteti voi sa-mi spuneti ca se pot aseza 200 de caramizi una peste alta si imbinate cu mortar in asa fel incat lateralele lor sa formeze o suprafata perfect plana si sa ai nevoie de minimum de tencuiala? E de ajuns 1 sa fie cu 5 mm mai in exterior si deja te-a incarcat cu 5 mm la tencuiala...aici intervine manopera !

Trebuie sa intelegeti ca solutia pe care o spun eu isi propune sa umble la manopera, si implicit la materiale.

recunosc ca pe alocuri m-a cam luat valul si imi cer scuze daca s-a simtit ofensat, sincer a fost fara intentia de a supara pe cineva.

Dar nu prea pot sta ff calm cand eu vin si-ti sugerez ca ai putea invata sa canti la vioara tu sa incepi sa ma suspectezi ca te-as pune sa canti cu corzile-n jos.

Cu siguranta la capitolul diplomatie mai trebuiesc imbunatatiri, dar atunci cand se deviaza serios de la subiect, scuzati-ma , ... !
Mi se tot reproseaza tot felul de lucruri, gen:"Nu-mi pare rau ca m-ai batut, dar cu calul ce-ai avut?"

Revenind la subiect, tin sa multumesc SINCER celor ce si-au spus parerea, toti au avut puncte de vedere la care voi reflecta cu siguranta. Toata lumea, cred eu ca, are de castigat dintr-o discutie si toti putem  intelege unde avem lacune.
Personal, le-am descoperit  p-ale mele, si pentru asta VA MULTUMESC inca odata. Sincer !

Si dupa cum v-am spus in primul mesaj postat: Oferta ramane valabila !

#41
dabija

dabija

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 26.06.2003
Salut
Am citit destul de atent tot ce a fost scris in acest thread.
Foarte multi ati sarit pe capul omului cu tot felul de probleme (teren etc) cand de fapt omul spune de la inceput ca se poate construi mai ieftin IN REGIE PROPRIE eliminand astfel cheltuielile imense pe care le presupune construirea unei case cu o firma de constructii care are n contabili, n angajati la aprovizionare ... etc si 2 - 3 echipe de muncitori direct productivi.
Aici e de fapt economia cea mare si in plus daca sunt folosite materiale noi , standardizate, manopera e mai mica si se poate executa si de catre un om care stie sa bata un cui si sa stranga un surub.

robmih pentru ai convinge pe romani ca este posibil ESTE ABSOLUT NECESAR CA O ASTFEL DE CASA SA EXISTE (aici in ro.) Dar chiar si atunci se vor gasi multi care sa spuna ca ardeleanul la gradina zoologica atunci cand a vazut girafa ..." Asa ceva nu se exixta."

Eu iti doresc succes in demersul tau

#42
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Si mie mi-ar place sa imi fac o casa cum spui tu, dar vin si te intreb iar, ca romanul, ca de aici plecam : sint sute de ani de cind se construiesc case in Romania, si n-a plins nimeni ca n-are peretii verticali.
Totusi, eu as schimba cu placere traditia si as iesi din tiparele care s-au verificat a fi bune.
Dar primesc ceva, un bonus ?

Asta am avut de spus, scuze ca poate n-am fost coerent, doar ca am luat de buna idea ta de a te pregati la tot ce apare neprevazut in relatia cu clientii din Romania.

#43
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
offtopic:

mi-aduc aminte de o poezie pe care o recita taica meu la misto (o mica parodie dupa "Pe langa plopii fara sot" ) :) :):):

Pe langa plopii fara sot adesea eu trisheam
Puteam sa trec si printri ei dar she ghisheft fãsheam?

on topic:
E clar ca toata lumea ar vrea sa aiba o asigurare ca "afacerea" e pe bune (s-o fi saturat toata lumea de tepe).
Bonusul e cred ar fi chiar rezultatul: o casa realizata dupa niste standarde acceptate la un pret mai mic cu cateva mii de dolari.

Rob, cred ca dupa ce vor fi cateva case construite in Romania dupa planurile tale, vei avea mult mai multa putere de convingere. O sa fie o dovada vie ca ce spui tu e foarte fezabil.

#44
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
Corect, asta incercam sa spun si eu.
Asa ca ma ofer voluntar, daca vrea rob sa construiasca niste case demo, eu ma sacrific.
Va veni lumea la mine sa se uite, eu le dau bilete, etc.
Asa ca e numai de cistigat, doar sa-mi faci casa aia.

#45
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Ma gandesc foarte serios si la aceasta posibilitate ( de "demo"), daca ar dori careva ce se dovedeste realmente interesat as face-o si voluntar. Cred.

De cateva saptamani bune port o corespondenta cu o familie ce vrea sa construiasca in Bucuresti si se pare ca vom avea o intalnire cat de curand

Oricum, astept parerile voastre, oricare ar fi ele, ma intereseaza cu precadere cele negative, dar daca se poate si o argumentare cat de cat.
Pentru a nu lungi threadul asta inutil astept emailurile voastre pe adresa personala [email protected]

#46
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001
Eu cred ca omul asta vrea sa ne spuna asa: ca in loc sa dau sa zicem 5 milioane ca sa fac un zid din BCA,caramida,etc pot sa il fac din materiarul X la care ridicarea zidului costa sa zicem 1 ora si ma pune sa verific ca intradevar zidul respectiv ma costa mult mai putin de 5 milioane.

Dupa ce eu am verificat ca asa este si sunt de acord sa ii dau 250$ el imi va spune CUM SE PRINDE ZIDUL RESPECTIV ca sigur nu sta singur in picioare .. si toate astea se intampla cu cuie,suruburi si alte metode moderne de prindere.

Ceva de genul eu stiu ca un zid se face din caramida,BCA si el vine si imi spune ca il pot face si din RIGIPS si ma costa mai putina munca si mai putini bani.

robmih: te rog sa ma corectezi unde am gresit in exprimarea mea.

ps. eu asa am inteles ca nu dau banii decat daca m-am asigurat ca pot sa imi fac casa la pretul estimativ pe care mi-l calculeaza el, ca stiu sau nu sa bat un cui sau folosesc bormasina la facut frisca asta e alta problema.

#47
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
@oki_doki

Ai perfecta dreptate.
In esenta: materialele costa cam la fel indiferent ce varianta alegi - clasica sau moderna. Marea economie apare insa la manopera

S-a spus aici ca sunt multi care nu stiu sa bata un cui, credeti-ma pe cuvant ca sunt si mai multi care nu stiu sa tencuiasca, sa combine nisipul+cimentul+var+ce dracu o mai fi... sincer nu stiu nici eu !
Dar sa asez un panou, sa-l fixez cu niste cuie sau holtsuruburi, la asta pot sa ma inham. Un panou are 1220 mm latime si 2500mm inaltime (practic este inalt cat peretele), gaditi-va ca din 4 panouri ai acoperit un zid de aproape 5 m.
In baie, de exemplu, pui faianta pe suprafata perfect dreapta, iti intra putin adeziv, rezulta economie de bani+timp+munca. Daca esti putin mai dibaci, poti termina baia intr-o zi. Evident ca mai sunt chituiri, etc. Toate dimensiunile fiind standardizate, chiar si incepator fiind, ai sanse mari sa-ti iasa bine.
Pe multa lume sperie treaba asta. M-a speriat si pe mine la inceput, dar gandul ca trebuie sa locuiesc cu parintii inca jdemii de ani pana cand in Romania imi voi putea permite sa platesc o firma, gandul asta m-a ingrozit.

Nu s-a nascut nimeni invatat, toti am plecat la fel in viata.
Tot ce trebuie sa faceti este sa GANDITI, atat !

O sa-mi spuneti ca va este frica de toate astea. Sunt de acord. referitor la faianta, solutia mea este:' cumparati 1-2 mp d-aia ieftina, un sac de adeziv, si faceti exercitii. Cat va costa? cca 400 000 lei ! O pui, o asezi si dupa 2 min o dezlipesti si o speli cat nu se intareste adezivul. Faianta o refolosesti, pierzi doar adezivul, 1 sac cca 110 000 lei ( sau iei chiar d-ala ff ieftin, e de proba !). 2-3 placi le strici cu jucaria de taiat. Iti formezi mana si pe aia... Pierderea reala este de 2-300 000 lei, castigul il reprezinta zecile de mp care ii vei pune singur.  Sau, asa cum zicea burvi, aia 3 mil cat l-a costat manopera. Rata profitului? de 10 ori !

Tot ce v-am expus mai sus este un exemplu, nu luati de bun tot ce am scris. Mergeti, informati-va si apoi vedeti daca am dreptate sau nu. Nu trebuie sa retineti calculele mele, retineti doar ideea !

Faceti-va propriile voastre calcule si abia apoi recititi tot threadul.
In acel moment va veti convinge daca am dreptate sau nu !

Spor la treaba

#48
Mi_

Mi_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 13.07.2002
O mica observatie am si eu. E usor sa zici ca gata, nu mai apelam la firma, da-i în colo de profesionisti, în fond e simplu totul. La fel de bine poti sa-ti propui sa construiesti singur o casa, sa-ti faci singur o masina (iesi mai ieftin ca o dacie noua) si asa mai departe. Nici pentru o centrala nucleara nu trebuie mare lucru. Deci, în teorie e simplu! Dar dati-mi voie sa ma îndoiesc un pic de produsul final, sunt o gramada de chichitze peste tot pe care numai un profesionist le stie. A, vrei sa-ti faci casa singur? Mergi un pic la tara si vezi ce case rezulta din munca individuale. La alea cu peretii si podelele de pamânt ma refer. E foarte simplu sa zici ca gresia se pune cu fata lucioasa în sus deci stiu si eu sa pun gresie la orice ora. Daca cineva nu e de acord cu mine, cum se face ca nu e profesionist în ale constructiilor, cu succes imens, daca stie atât de bine totul?

Totul pleaca de la ideea ca noi suntem destepti si le stim pe toate, a ridica o casa de unul singur e chiar floare la ureche pentru orice om.

#49
liviutrt

liviutrt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.11.2002
Probabil ca nu pentru orice om va fi floare la ureche, dar poate ca pentru multi va fi. de ce nu?
Inca nu avem dovada ca se poate face, dar daca totusi se poate? Daca totusi se poate?

#50
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
M-am uitat mai atent si am vazut ca acest thread a avut un numar mare de cititori, ceea ce ma face sa cred ca a prezentat interes discutia.

Am o intrebare, oarecum pe langa subiect: Ce era de fapt DUREF, materialul ala de se tot vorbea acum vreo 10 ani? Stie cineva?

#51
burvi2001

burvi2001

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,055
  • Înscris: 09.04.2002
robmih, ica 2-3 intrbari "intimplatoare" si ajungi la subiectul tau preferat : materiale nestandardizate.
Duref era materialul ala care nu lua foc asa usor, cu care s-au construit citeva case atunci, si pina acum n-a mai facut nimeni, de bune ce erau.

Daca te uitai si mai atent, vedeai ca TOATE threadurile au foarte multi cititori, mai ales ale mele.

#52
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
erau unii din Bistritza parca care livrau casa "desfacuta" cu tot inclus. Tu doar o construiai. Era pe concept american insa, care nu cred ca tzine in romania (din pacate). Nu tzine, din cauza climei desigur :) nu de altceva.

#53
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Am stat si nu am intervenit in discutie...dar acum sint nevoit sa o fac....intrucat threadul nu prea are tangenta cu BURSA....discutiile vad ca sint foarte aprinse si asta inseamna ca ...subiectul e bun si a prins....plus ca am incredere mare in Gaby(2001) ...el stie ce si cum e cu asta!
De asta m-am gindit ca asemenea subiect tine mai mult de:
"Money & Affairs-->Despre bani. Cum sa ii cheltui, cum sa ii investesti, cum sa ii inmultesti. Drepturile tale in fata tuturor. Noi te ajutam sa te aperi."
Asa ca ...se muta acolo pentru continuarea discutiilor financiare!

Dupa lamurire astept un anunt nou pe BURSA!!! Cu pret clar pe proiect etc.

#54
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
Din pacate nu clima este de vina aici in Romania.

Cel mai mare pacat pe care-l avem, si nu stiu ce naiba  il face sa se pastreze, il reprezinta intoleranta.

Din start nu toleram decat ceea ce tine decat de cultura copilariei noastre.
In Canada sunt 6-7 luni pe an iarna cu zapada pe strazi, cand am ajuns in Montreal si am vazut cu arata aripile masinilor , m-am ingrozit, erau mancate de rugina pe la margini. " De la solutiile de dezapezire" mi-a spus amicul meu... Credeti-ma pe cuvant asa ceva n-o sa vedeti in Romania, aripile erau pur si simplu zdrentuite pe margini, roase de rugina de-ti intra pumnul prin ele. Nu sunt toate masinile asa , dar dupa 3-4 ani le atinge virusul asta.
Acolo iarna sunt -25;-28 grade frecvent, zapada de cel putin 50 cm si tot se fac case din alte materiale decat caramida. Cel putin amicii mei ( am vreo 2-3) stateau toti in astfel de case.

In atare conditii, de ce se pot face acolo si aici nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate