Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Construieste-ti singur casa

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#109
EdelweiB

EdelweiB

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 02.04.2006
Am o mare rugaminte, nu am cunostinte in domeniul constructiilor dar as vrea in aceasta primavara sa construies o casa la 10 km de cluj napoca parter + mansarda 7,5 m/5m ( dimensiuni interioare utile), deci aproximativ 38 mp/nivel, cu o soba de teracota care sa incalzeasca 2 camere jos si doua sus si o pompa manuala de extras apa ( existau in sate mai demult pe marginea drumului). Ma intereseaza informatii despre materialele pe care le pot folosi si unde gasesc firme acre monteaza pompa respectiva de apa. Am vb cu o echipa de muncitori si mi-au spus ca au facut o casuta de dimensiunile acestea cu 10 000 euro manopera + materiale in rosu. De asemenea o firma din cluj mi-a facut o oferta de constructie in rosu de 40 euro/m2 manopera. Eu dispun de 33 000 euro. Cat ma costa sa aduc curentul de la 200 m?

#110
catalinduran

catalinduran

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 05.01.2007
spector, felecitari ca ai ocololit autoritatiile si ca ai depus multa munca DAR spunene si noua locatia si tehnologia de constructie ca vrem si noi contructie fara autoritati

#111
evisceratum

evisceratum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 10.04.2006
Trebuie sa va spun ca baiatul cu lina de oaie m-a termnat. De mult nu am mai ris asa de bine. Aia ce incearca el sa ne explice se numeste iurta  sau wigwam si e folosea in epoca de piatra de catre stramoii nostri. Noi cel putin eu sunt de parere ca am inaintat ceva in cunostinte de atunci.

Iar baiatul cu casa fara autorizatie estedemn de lauda pina cind o sa ia o amenda incrucisata de la primarie si de la inspectie. Nu e ceva demn de lauda dar s-a mai intilnit. Cita vreme nu vrei sa iti intabulezi casa e bine, in rest poti sa traiesti mult si bine fara sa te bage nimeni in seama.

#112
jesse_blue

jesse_blue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.02.2007

View PostDxN, on Aug 3 2004, 16:23, said:

Eu mi-am ridicat la rosu casa in regie proprie. Este foarte greu. Trebuie sa alergi dupa materiale, dupa transport, dupa mesteri, trebuie ca sincronizarea sa fie perfecta (degeaba a venit camionul cu BCA daca nu au venit oamenii care sa-l descarce si invers - toate astea costa bani). Trebuie sa stai si sa-i controlezi pe mesteri (majoritatea nici macar nu sunt, doar se dau...). Ca sa ii controlezi trebuie si sa te pricepi, nu te ajuta doar bunul simt.
Ar trebui sa te ocupi numai de asta (adica de casa), cum a zis si bm1967.
In concluzie: sunt multumit, da' am albit de atatea probleme.

mai bine faci cu o firma, dar trebuie sa fii atent la contract
in rest nu te mia intereseaza decat dirigintele de santier
restul e treaba lor nu te intereseaza de materiale muncitori etc
uite aici doua linkuri
case ieftine
constructii case

#113
HADE 61

HADE 61

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.03.2007
Nu stiu sigur daca e bine unde postez .Problema este urmatoarea :De 1 an mi-am luat o casa la tara ,dar spre munte ,este o constructie din lemn ,pe exterior peretii mai au niste scanduri oblice peste care este pusa sindrila ,in interior au la fel sipci oblice peste care e incarcat cu pamant si apoi varuit .Fundatia este facuta din piatra care se ridica in functie de denivelare terenului .Aceasta temelie era tencuita cu ceva care prin unele locuri a cazut .Puteti sa -mi spuneti ce contine aceasta compozitie care trebuie facuta ? Am citit tot pe aici ca e bine cu var ,nisip ,fara ciment ? dar ce mai pun ,daca s-ar putea sa-mi spuneti explicit si la o cantitate de nisip ,cat var  ,etc . multumesc.

#114
scuter40

scuter40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.08.2007
Salut
De curand mi-am cumparat o casa veche ( din '37 ) pe care am inceput s-o repar si s-o renovez. A venit un conational care avea panza de paianjeni la stomac si care mi-a propus niste preturi infime. L-am pus sa dea proba de lucru si gata. Am fost multumit de calitatea si viteza lucrarilor pt ca , cu toate ca se lucra de la 8 dimineata la 8 seara, meseriasul ar fi vrut sa vina de la 6 si sa stea pana la 9 seara. M-a uimit cu pofta lui de munca. Manca pe fuga in 15 minute. Numai ca, pe masura ce s-a ajuns cu banii a inceput sa-si arate " arama ". Tipic romanesc.  
Am 2 camere de 5X4 si 3.5 metri inaltime pt care mi-a luat 4 mil de fiecare pentru: decapat pana la caramida, montat plasa de Buzau, tencuit, driscuit, glafuri, gletuit, dat cu lavabil.
Hol 4x3 platit cu 2.5 mil
Garaj 5x4 platit 4 mil ( fara glet si lavabil )
Bucatarie 4x4 platit 3 mil ( fara glet si lavabil )

din pacate petru mine meseriasul meu a gasit o lucrare mai rentabila si m-a lasat balta.
totusi nu ma grabesc cu lucrarile astfel incat imi pot permite sa astept si sa caut un meserias ieftin si bun.
mai am de facut spatele casei, un hol mic, de pus gresia si faianta, renovat fatada, pavat curtea.

In decursul anilor am facut mai multe lucrari de reparatii ( momentan detin 4 case ) cu diversi meseriasi care au incercat sa ma fraiereasca ( multi au si reusit ) asa ca-mi permit sa va dau cateva sfaturi.

nu impacati lucrarea cu mancarea dumneavoastra
nu dati bani multi in avans ...nu dati mai mult de 20-30 %
faceti chitanta de mana cu martori pt bani.
nu lasati pretul nestabilit....nu va incredeti in cel ce va spune ca nu va ia mare lucru si o sa va impacati la urma, ca el lucreaza ieftin, bla, bla
tocmai cel care spune ca o sa va ia putin o sa va jumuleasca mai tare
informati-va din mai multe surse despre preturile practicate
nu impacati lucrarea la metru.....puteti avea surpriza ca meseriasul trebuiea sa plece si va cere banii pe jumatate de camera pe care a tencuit-o
nu impacati lucrarea la zi ...in cazul in care deja ati facut-o, trebuie sa cautati prin pod, prin beci, pe sub bolta de vie sa vedeti pe unde dorm muncitorii.
cereti meseriasului sa va dea un termen limita pentru lucrare.
stabiliti de prima data ca tot ce se strica se plateste....aici ma refer la placile de rigips care se rup f usor, la zgaraiatul usii nou-noute, etc.
stabiliti de prima data ce este de facut si nu va incredeti in faptul ca toti stiu ce inseamna "la rosu", "la cheie"
"la cheie" pentru unii inseamna, reparat, varuit si gata....iti lasa dusumeaua plina de var, moloz, geamurile pline de var, banda protectoare de la tamplarie netaiata, etc.
nu dati meseriasilor scule personale ( flex, bormasina ), sau daca totusi TREBUIE, fiti atenti si luati-le inapoi.
aveti mare grija in cazul in care lucrarea e pe sfarsite , iar intre dvs si meserias au aparut probleme in privinta banilor....in acest caz meseriasul va poate lasa fara flex sau alte scule pe care le ia in contul banilor.
nu lasati meseriasii nesupravegheati...daca nu aveti timp rugati un prieten, vecin sa stea cu ei.....puteti avea surpriza sa constatati ca un sac de ciment se vinde pe o sticla de vin sau pe un pet de bere.
nu lucrati cu firma decat daca sunt lucrari mari sau daca va dau banii afara din casa....si cu firma puteti avea acelasi probleme ca si cu meseriasi particulari.
cand lucrati cu 2 sau mai multi meseriasi stabiliti cine raspunde de calitatea lucrarii.
incercati sa gasiti oameni cat de cat constienti si responsabili....va putea da seama de asta din anumite discutii si povesti pe care vi le indruga.
cautati pe cat posibil oamneni care au lucrat in strainatate si care stiu cum se munceste.
nu alegeti niciodata meseriasul cu pretul cel mai mic daca nu stiti nimic despre el.
daca a mai facut lucrari in localitate si le puteti vedea e bine sa o faceti...cereti relatii de la cel caruia i-a facut lucrarea dar ATENTIE NU de fata cu meseriasul.

tot ce am scris aici le stiu din proprie experienta.

#115
mos_tagarta

mos_tagarta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 26.02.2009

View Postscuter40, on Aug 16 2007, 16:19, said:

Salut
De curand mi-am cumparat o casa veche ( din '37 ) pe care am inceput s-o repar si s-o renovez. A venit un conational care avea panza de paianjeni la stomac si care mi-a propus niste preturi infime. L-am pus sa dea proba de lucru si gata. Am fost multumit de calitatea si viteza lucrarilor pt ca , cu toate ca se lucra de la 8 dimineata la 8 seara, meseriasul ar fi vrut sa vina de la 6 si sa stea pana la 9 seara. M-a uimit cu pofta lui de munca. Manca pe fuga in 15 minute. Numai ca, pe masura ce s-a ajuns cu banii a inceput sa-si arate " arama ". Tipic romanesc.  
Am 2 camere de 5X4 si 3.5 metri inaltime pt care mi-a luat 4 mil de fiecare pentru: decapat pana la caramida, montat plasa de Buzau, tencuit, driscuit, glafuri, gletuit, dat cu lavabil.
Hol 4x3 platit cu 2.5 mil
Garaj 5x4 platit 4 mil ( fara glet si lavabil )
Bucatarie 4x4 platit 3 mil ( fara glet si lavabil )

din pacate petru mine meseriasul meu a gasit o lucrare mai rentabila si m-a lasat balta.
totusi nu ma grabesc cu lucrarile astfel incat imi pot permite sa astept si sa caut un meserias ieftin si bun.
mai am de facut spatele casei, un hol mic, de pus gresia si faianta, renovat fatada, pavat curtea.

In decursul anilor am facut mai multe lucrari de reparatii ( momentan detin 4 case ) cu diversi meseriasi care au incercat sa ma fraiereasca ( multi au si reusit ) asa ca-mi permit sa va dau cateva sfaturi.

nu impacati lucrarea cu mancarea dumneavoastra
nu dati bani multi in avans ...nu dati mai mult de 20-30 %
faceti chitanta de mana cu martori pt bani.
nu lasati pretul nestabilit....nu va incredeti in cel ce va spune ca nu va ia mare lucru si o sa va impacati la urma, ca el lucreaza ieftin, bla, bla
tocmai cel care spune ca o sa va ia putin o sa va jumuleasca mai tare
informati-va din mai multe surse despre preturile practicate
nu impacati lucrarea la metru.....puteti avea surpriza ca meseriasul trebuiea sa plece si va cere banii pe jumatate de camera pe care a tencuit-o
nu impacati lucrarea la zi ...in cazul in care deja ati facut-o, trebuie sa cautati prin pod, prin beci, pe sub bolta de vie sa vedeti pe unde dorm muncitorii.
cereti meseriasului sa va dea un termen limita pentru lucrare.
stabiliti de prima data ca tot ce se strica se plateste....aici ma refer la placile de rigips care se rup f usor, la zgaraiatul usii nou-noute, etc.
stabiliti de prima data ce este de facut si nu va incredeti in faptul ca toti stiu ce inseamna "la rosu", "la cheie"
"la cheie" pentru unii inseamna, reparat, varuit si gata....iti lasa dusumeaua plina de var, moloz, geamurile pline de var, banda protectoare de la tamplarie netaiata, etc.
nu dati meseriasilor scule personale ( flex, bormasina ), sau daca totusi TREBUIE, fiti atenti si luati-le inapoi.
aveti mare grija in cazul in care lucrarea e pe sfarsite , iar intre dvs si meserias au aparut probleme in privinta banilor....in acest caz meseriasul va poate lasa fara flex sau alte scule pe care le ia in contul banilor.
nu lasati meseriasii nesupravegheati...daca nu aveti timp rugati un prieten, vecin sa stea cu ei.....puteti avea surpriza sa constatati ca un sac de ciment se vinde pe o sticla de vin sau pe un pet de bere.
nu lucrati cu firma decat daca sunt lucrari mari sau daca va dau banii afara din casa....si cu firma puteti avea acelasi probleme ca si cu meseriasi particulari.
cand lucrati cu 2 sau mai multi meseriasi stabiliti cine raspunde de calitatea lucrarii.
incercati sa gasiti oameni cat de cat constienti si responsabili....va putea da seama de asta din anumite discutii si povesti pe care vi le indruga.
cautati pe cat posibil oamneni care au lucrat in strainatate si care stiu cum se munceste.
nu alegeti niciodata meseriasul cu pretul cel mai mic daca nu stiti nimic despre el.
daca a mai facut lucrari in localitate si le puteti vedea e bine sa o faceti...cereti relatii de la cel caruia i-a facut lucrarea dar ATENTIE NU de fata cu meseriasul.

tot ce am scris aici le stiu din proprie experienta.

Interesant
cred ca merita facut sticky
ai terminat casa pana la urma?

#116
scuter40

scuter40

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 04.08.2007
Da, am terminat casa
mai am sa-i fac fatada si sa pavez curtea interioara dar astept sa se incalzeazca vremea
dupa ce a plecat ala cu paianjeni la burta  am descoperit ce inseamna munca in constructii....pana nu pui mana pe o mistrie nu stii ce inseamna.
sincer e o adevarata placere sa vezi ceva facut de mana ta.
am zidit un hol, baia am facut-o de la zero, eu am turnat fundatia, zidurile, acoperisul, gresia, faianta, am facut canalizarea singur, instalatia electrica, sanitara, termica (centrala, boiler, cada, dus, si tot ce inseamna), am facut gardul din beton, am facut gardul si portile din fier forjat ( cu materiale cumparate de la un depozit de fier forjat )
sunt super multumit
am avut si timpul necesar ce-i drept
am turnat sape de beton in toata casa ( era dusumea din scandura de 4 cm )
am pus parchetul ( l-am pus incepand de la fereastra ceea ce a fost o greseala...sa nu faceti ca mine)...se incepe din partea opusa ferestrelor-caloriferelor.
am raschetat usile din lemn ( am vrut sa le pastrez pe astea din lemn pentru ca era ceva deosebit ), si le-am vopsit
am pus rigips, am gletuit am dat cu lavabil, mi-am facut mobilierul din dormitor si camera copilului (paturi, sifoniere, noptiere, etc)
e o adevarata placere daca ai timp si scule (autofiletanta, bormasina, trafaleti, mistrie, cancioc, gletiera, fierastrau electric, flex, aparat de masura, aparat de sudura,.....)
decat sa dai bani la meseriasi de 2 lei mai bine ii bagi in scule si iti faci singur
sunt la finish cu casa. am facut economie substantiala si am ramas cu scule sa deschid un santier.
sunt autodidact de cand ma stiu dar parca acum ma simt implinit
oricine e multumit cand se uita la un lucru facut de el
eu am facut jumatate de casa si va dati seama ca ma simt excelent
in momentul asta (la un an si jumatate de cand am inceput ), stiu sa fac instalatii electrice, sanitare, termice, canalizari, fundatii, zidarie, tencuieli, glet, finisaje, gresie, faianta, izolatii termice interioare si exterioare,  montari usi si ferestre, mobila,  rigips, reconditionari tamplarie, acoperisuri, tinichigerie (burlane, coturi, jgheaburi, bla bla )  garduri, porti, usi garaj si cam tot ce tine de casa.
mi-am descopetit adevarata pasiune
puteti incerca si voi
unde nu stiti dati search pe softpedia si google

Edited by scuter40, 03 March 2009 - 02:48.


#117
skylike

skylike

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 02.10.2006
Vreau sa mi ridic o camera exterioara lipita de actuala casa. Ma intereseaza cam cat m-ar costa(fundatie, BCA,  acoperis placa beton) ar fi cam 3 ziduri de aprox 3,5 m cu 2,5 m inaltime.

Edited by skylike, 15 March 2010 - 11:37.


#118
Vox13

Vox13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2011

View Postpiratuxk8, on 26th January 2007, 23:57, said:

Citesc de cateva zile topicurile ce se refera la case si la autoconstructie si ma minunez cata nestiinta zace in oameni si cata  fabulatie si povesti vanatoresti se debiteaza pe aceasta tema. In afara de vre-o 2,3 persoane care cat de cat stiu cum sta treaba in rest toata lumea isi da cu parerea din fata calculatorului dar nimeni nu are habar despre izolatii termice, aerisire confort interior si mai ales COST de exploatare in timp a locuintelor. Este tragic, suntem saraci si in plus suntem si "experti" pe deasupra. Domnilor o casa este o investitie dar si o sursa de cheltuieli care daca este prost gandita de la inceput nu vor face decat sa se acumuletze la nesfarsit. Toata lumea ii da cu polistiren in sus cu polistiren in jos cu bca cu ciment si cu tot felul de idei preconcepute despre izolatii. O sa va intrebati de ce ma bag, pt ca sti despre ce este vorba, sunt arhitect si de ceva vreme ma interesez la metode de constructii si de izolare naturale care sunt dupa caz mai scumpe sau nu decat toate materialele de import ambalate frumos dar care daca nu sunt utilizate cu cap creeaza doar probleme ulterior.
   Deci pentru cei care nu au bani, una dintre cele mai performante izolatii termice si fonice (depinde de grosime) este lana de oaie  :rolleyes: ei da pe care o recuperati de la orice cioban pe gratis mai ales pe cea neagra si de proasta calitate.O trebuie spalata data cu o solutie anti molii si pusa pe perete intr-un strat de 6 cm minim, exact ca si vata minerala. Avantajul  un coeficient lambda de 0.035 + enormul avantaj de a fi capabila sa inmagazineze pana la 33% din greutatea sa in vapori de apa fara sa devina umeda deci aveti un material perfect care reguleaza higrometria in incaperi. Vata minerala imbibata cu apa incepe din prima clipa sa degradeze peretii iar daca intre rigips  si vata nu exista un film protector in 5 ani cel mult incepe distractia, mai ales daca debitul de aer nu este corect calculat in incaperi.
  Cam atat pt astazi.
  Si inca ceva evitati zidaria cu mortar de ciment, este impermeabila, nu lasa vaporii sa circule , folositi mortarul traditional nisip var stins plus alte ingrediente(aceasta este alta poveste) fara ciment incorporat, acest mortar are avantajul de a fi impermebil din exterior la apa de ploaie de exemplu dar lasa sa treaca vaporii din interior sau din zid.
     Cam atat pt astazi. Voi mai reveni daca sunt persoane interesate.

Ideile tale le-am intalnit intr-o carte de constructii scrisa de un neamt .
Ai putea sa detaliezi ?
Cateva poze  de punere in opera ar fi de nepretuit .

#119
s2pid

s2pid

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.03.2006
vox nu stiu daca esti constient de faptul ca raspunzi la un post din ianuarie2007. e putin probabil sa primesti un raspuns

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate