Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

cum fac curatenie in calculator?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bratanu

bratanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.07.2006
Am si eu o nelamurire care cred ca e destul de simpla....imi spune windows-ul ca nu mai am loc in temp si chestii de gen....m-am uitat si cel mai mare fisier este fact astazi si are 32 Mb se numeste Acr9D9.tmp celelalta nu sunt prea mari mai e unu de 4 Mb si restul sub 1 Mb.Pot sa-l sterg stiti careva la ce foloseste acel fisier?

Cine se pricepe poate da si mai multe detalii despre cum pot obtimiza win ce pot sterge si ce nu....ce ar trebui facut periodic :)

Multam anticipat

#2
Ossiriss

Ossiriss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,274
  • Înscris: 26.02.2005
Poți folosi programe speciale pentru așa ceva.
Șterge tot ce ai în directorul "Temporary Files" și "Temporary Internet Files"

Eu foloseam Ashampoo

#3
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Cat spatiu are hardul tau?

Sterge temp-urile(IE - tools-internet options- delete cookies, delete files), goleste recycle bin.

Edited by katman, 26 July 2006 - 11:36.


#4
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Tot ce-ti trebuie ii CCleaner, il gasesti aici.
Dupa aceea cureti registri, ccleaner are si pt curatat registrii, nu este extraordinar dar isi face treaba safe.
Ultima operatie ar fi defragmentarea.
Iaca-ta ca ai optimizat sistemul.

#5
Shocker

Shocker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 27.02.2006

 bratanu, on Jul 26 2006, 12:28, said:

Am si eu o nelamurire care cred ca e destul de simpla....imi spune windows-ul ca nu mai am loc in temp si chestii de gen....m-am uitat si cel mai mare fisier este fact astazi si are 32 Mb se numeste Acr9D9.tmp celelalta nu sunt prea mari mai e unu de 4 Mb si restul sub 1 Mb.Pot sa-l sterg stiti careva la ce foloseste acel fisier?

Cine se pricepe poate da si mai multe detalii despre cum pot obtimiza win ce pot sterge si ce nu....ce ar trebui facut periodic :)

Multam anticipat
Poti sa stergi tot ce e in Temp, insa poate cate-odata te vei trezi ca primesti erori la unele programe care ruleaza deja...
Insa nu prea rezolvi nimic cu asta ca in scurt timp iar se umple temp-ul. (Defapt si eu patesc asa, si tot ma chinui sa sterg din temp tot de fiecare data  :P )
Uite aici un program care curatza la rulare temp-ul, il poti pune si la startup si se inchide automat dupa ce si-a "facut treaba" (nu are cine stie ce interfata, l-am facut doar ca sa nu ma chinui de fiecare data sa sterg temp-ul "manual")

#6
bratanu

bratanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.07.2006

 katman, on Jul 26 2006, 11:35, said:

Cat spatiu are hardul tau?

Sterge temp-urile(IE - tools-internet options- delete cookies, delete files), goleste recycle bin.
Hardul are 40G in care 10 pe C si 30 pe D...liber cate 2,3 pe fiecare partitie....cookies am sters si eu si temporary internet files dar mai am un folder temp unde exista acel fisier creat cu data de azi la 12.15 Acr9D9.tmp care este cel mai mare...deosebit de mare fata de celelalte 32 Mb...nu stiu cat de mult conteaza dar voiam sa stiu ce se stocheaza in temp....daca sterg cate ceva se intampla ceva cu programele pe care le am....

deci nu am fisier temporary files  ci doar un temp si un temporary internet files...astea le-am cautat in local setings...poate tre sa ma mai uit pe undeva ? :)

 nighthawk, on Jul 26 2006, 11:44, said:

Tot ce-ti trebuie ii CCleaner, il gasesti aici.
Dupa aceea cureti registri, ccleaner are si pt curatat registrii, nu este extraordinar dar isi face treaba safe.
Ultima operatie ar fi defragmentarea.
Iaca-ta ca ai optimizat sistemul.
am incercat cu defragmentare...arata hardul in ultimul hal de rosu...cred ca ar trebui schimbat...dar nu e al meu..firma si nici nu e firma mea (prestam servici pt ei-deci cam greu)

#7
nighthawk

nighthawk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 21.08.2003
Pai daca-ti indica hardul ca trebuie sa defragmentezi, defragmenteaza, nu trebuie sa-l schimbi.

Cred ca fisierul temporar apartine de la Adobe Reader.

#8
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Si nu ai un administrator de sisteme?

Curata tot inclusiv fisierele alea mari, nu patesti nimic.
Defragmentarea se face la 2 saptamani ideal.
Sau hai, o luna.

E adevarat ca dureaza muuuult prima oara

#9
bratanu

bratanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.07.2006

 katman, on Jul 26 2006, 12:07, said:

Si nu ai un administrator de sisteme?

Curata tot inclusiv fisierele alea mari, nu patesti nimic.
Defragmentarea se face la 2 saptamani ideal.
Sau hai, o luna.

E adevarat ca dureaza muuuult prima oara
Asta e problema ca dureaza si imi rupe calculatorul si am nevoie de el ca sunt sunat sa le rezolv probleme prin aplicatie ...asta e naspa.

In alta ordine de idei am facut treaba cu defragmentarea acas si sa zic ca a disparut 15% din spatiu rosu care spune ca nu e ok....dar pana sa se faca bine mai e treaba lunga....si eu acas am un hard de care nu prea m-am ocupat.Am facut defragmentarea unei partitii o data...apoi inca o data si apoi iar....si cred ca nu e dif prea mare...max 20%...de-aia am zis ca ar fi mai bun un hard nou :))

#10
katman

katman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 16.05.2004
Daca vrei un hard nou motivul ar trebui sa fie imbunatatirea spatiului de stocare, cresterea vitezei, fiabilitatea celui nou.

Nu faptul ca cel vechi e fragmentat.

Dar faci cum vrei sunt banii tai (aprox 200 ron pentru hard nou), defragmentarea e free.

#11
bratanu

bratanu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.07.2006

 katman, on Jul 26 2006, 12:20, said:

Daca vrei un hard nou motivul ar trebui sa fie imbunatatirea spatiului de stocare, cresterea vitezei, fiabilitatea celui nou.

Nu faptul ca cel vechi e fragmentat.

Dar faci cum vrei sunt banii tai (aprox 200 ron pentru hard nou), defragmentarea e free.
Pai asta te intreb daca fac defragmentare una dupa alta crezi ca se mai defragmenteaza?eu am impresia ca ramane la fel...sieste peste 30% fragmentat (rosu) :)

#12
ANDREY STEFAN

ANDREY STEFAN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.07.2006

 bratanu, on Jul 26 2006, 12:47, said:

Hardul are 40G in care 10 pe C si 30 pe D...liber cate 2,3 pe fiecare partitie....cookies am sters si eu si temporary internet files dar mai am un folder temp unde exista acel fisier creat cu data de azi la 12.15 Acr9D9.tmp care este cel mai mare...deosebit de mare fata de celelalte 32 Mb...nu stiu cat de mult conteaza dar voiam sa stiu ce se stocheaza in temp....daca sterg cate ceva se intampla ceva cu programele pe care le am....

deci nu am fisier temporary files  ci doar un temp si un temporary internet files...astea le-am cautat in local setings...poate tre sa ma mai uit pe undeva ? :)
am incercat cu defragmentare...arata hardul in ultimul hal de rosu...cred ca ar trebui schimbat...dar nu e al meu..firma si nici nu e firma mea (prestam servici pt ei-deci cam greu)


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,856
  • Înscris: 06.10.2003
mai poti sterge din /windows/prefetch si windows/temp
la fel, din Documents&Settings/'user_name'/History , Temp, Temporary Internet Files, Recent
mai poti sterge si /windows/$'nume_fisier'$, dar doar daca esti absolut sigur ca nu va trebui, vreodata, sa dezinstalezi vreun fix sau update facut la windows sau alt program microsoft instalat pe calc. respectiv

poti opri System Restore ca sa mai castigi un pic de spatiu pe partitii

un hard nou

reanalizarea continutului de pe hard si stergerea celor care nu mai sunt necesare, scrierea pe DVD-uri a informatiilor necesare dar folosite mai rar

Edited by shiva, 02 August 2006 - 13:43.


#14
sorinsirbu

sorinsirbu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 22.06.2006
E buna varianta ca sa stergi tot ce nu-ti trebuie, si ce folosesti mai rar sa inregistrezi pe DVD sau CD si apoi sa stergi.
:P Daca reinstalezi Windows-ul si formatezi tot hardul, acesta va fi ca nou, deci nu ai nevoie de altul :P
Eu pentru curatenie folosesc Tune Up utilities 2003 si sunt multumit.Succes!

Edited by sorinsirbu, 02 August 2006 - 15:50.


#15
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006

 sorinsirbu, on Aug 2 2006, 16:48, said:

E buna varianta ca sa stergi tot ce nu-ti trebuie, si ce folosesti mai rar sa inregistrezi pe DVD sau CD si apoi sa stergi.
:P Daca reinstalezi Windows-ul si formatezi tot hardul, acesta va fi ca nou, deci nu ai nevoie de altul :P
Eu pentru curatenie folosesc Tune Up utilities 2003 si sunt multumit.Succes!
de ce nu TU2006?
e mai bun 2003-ul?

eu folosesc CCleaner
                 jv 16 Power Tools
                 TU2006

#16
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007

 sorinsirbu, on Aug 2 2006, 16:48, said:

E buna varianta ca sa stergi tot ce nu-ti trebuie, si ce folosesti mai rar sa inregistrezi pe DVD sau CD si apoi sa stergi.
:P Daca reinstalezi Windows-ul si formatezi tot hardul, acesta va fi ca nou, deci nu ai nevoie de altul :P
Eu pentru curatenie folosesc Tune Up utilities 2003 si sunt multumit.Succes!
Buna idee. Cu mentiunea ca se poate folosi TuneUp Utilities 2007. Efect garantat. Si mai poti folosi RegCleaner.

#17
Darwyn4

Darwyn4

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 26.07.2007
ATFCleaner

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate