Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Terenul din fata blocului

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Recent am inceput  sa  ies cu niste amici la un fotbal mic, pe un fost teren de joaca (  era teren de baschet dar un vecin din blocul alaturat a taiat inelele sa nu mai vina nimeni). Toate bune si frumoase, dar de fiecare data vine o  persoana in varsta de la blocul alaturat sa ne de afara cu pretextul ca eu nu stau acolo (eu stau la 2 strazi mai sus) si  ca terenul apartine copiilor lor si ca nu am voie. Am cerut sa vad  actul de proprietate, am fost refuzat de nenumarate ori, ba chiar si amenintat de o persoana de 80 de ani  ^_^ . Problema este urmatoarea: terenul respectiv are cum sa fie proprietatea lor, din moment ce este teren de joaca? Se  mentioneaza asa ceva in lege? Terenurile din fata blocurilor apartin persoanelor cu apartamente din blocuri?
Din cate am dedus eu,  nu cumperi apartament+teren, cumperi apartament.
Eu tot le zic sa  cheme politia sa rezolvam problema dar nu vor. O sa ajungem si la asta curant, deoarece e singurul teren de fotbal pe o raza de 600m.

#2
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Terenul ala este un domeniu public care apartine de primarie. Eu am discutii cu locurile de parcare din fata blocului ce sa mai zic de restul. Ciao. B)

#3
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 apollo_expert, on Jul 26 2006, 11:22, said:

Terenul ala este un domeniu public care apartine de primarie. Eu am discutii cu locurile de parcare din fata blocului ce sa mai zic de restul. Ciao. B)
Este vreun act care valideaza ce spui tu?

#4
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Da, m-am interesat la primarie. Este domeniul public adiministrat de ei. Eu nu am act pentru ca nu detin acele terenuri. Eu nu cred ca vorbeam asa sa ma aflu in treaba. E chiar o chestiune serioasa. Aici la mine i-au pus pe toti Primaria sa isi dea gardurile jos si sa isi desfinteze gradinile. Pana si garajele care mai erau pe aici (containere) au zburat. Ciao. B)

#5
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Ok daca este valid e foarte bine. Dar as dori sa am un act certificat in mana sa ii explic in fata direct ca nu detine dreptul de proprietar.  Se poate gasi pe net?

#6
apollo_expert

apollo_expert

    Inactive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 12.06.2004
Hmmm nu cred ca gasesti pe net. Sincer nu stiu cum poti sa dovedesti. Poti merge la primarie sa faci o intrebare, asta daca merita efortul. Ciao. B)

#7
V0rteX

V0rteX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.07.2006

 The_Napster, on Jul 26 2006, 11:15, said:

Eu tot le zic sa  cheme politia sa rezolvam problema dar nu vor. O sa ajungem si la asta curant, deoarece e singurul teren de fotbal pe o raza de 600m.
Si io am patit asta tot in legatura cu un teren de fotbal si au venit mai multe persoane foarte bulversate sa ne intrebe ce cautam acolo, ca acolo iei is "proprietari" numa ca noi nu am plecat si ghici ce au facut ei: au chemat politia si au luat tot ei amenzi ptr ca faceau scandal  :lol:  :lol:  :lol: si numa bine io si lamurit cine ii propietar acolo "PRIMARIA".  Acu ma duc acolo toata ziua si nimeni numai face scandal.

#8
Bocacio Junior

Bocacio Junior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 04.11.2005
joaca-te linistit ... nu e terenul lor. dar in fata blocului la mine, ghici ce a facut ala de la partier? A ingradit si a pus vita de vie, rosii, castraveti :))...cica vrea sa faca sera si i-am zis ca asta nu-i dau voie, nu vreau sa ies din bloc intr-un cort.

#9
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 Bocacio Junior, on Jul 27 2006, 17:56, said:

joaca-te linistit ... nu e terenul lor. dar in fata blocului la mine, ghici ce a facut ala de la partier? A ingradit si a pus vita de vie, rosii, castraveti :))...cica vrea sa faca sera si i-am zis ca asta nu-i dau voie, nu vreau sa ies din bloc intr-un cort.

in fiecare bloc sa gaseste cate vre-un Bogumil si-i vine mareata idee sa-si faca gradina in fata blocului

lasa sa le puna...si te duci si tu la cules...ca nu are ce sa-ti faca... :))
sau dupa ce planteaza...te pui pe sapat si plantat pomi...sa fie umbra.... :)

#10
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Dar nu este mentionata deloc in legislatie acesta problema?

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
Te duci la primarie si soliciti, printr-o simpla cerere, regimul juridic al terenului respectiv.... apoi astepti raspuns, cam 30 de zile.....asa o sa ai si hartie la mana....

#12
1109unique

1109unique

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 27.08.2005
Sfideaza-l pe mos pina cheama politia, ocazie cu care te vei distra copios. In plus, cind va vedea ca politia pleaca si nu mai are pe cine chema, va renunta si batrinul, eventual se va duce la biserica sau la vrajitoare sperind sa gaseasca o solutie.

#13
icynoangel

icynoangel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 01.09.2004
Si acu ma enervez cand imi aduc aminte de o treaba similara de la mine din cartier. In spatele blocului (e o zona destul de mare de pamant, vreo 50-100mp, spatiu verde cica ar trebui sa fie), si lumea ce s-a gandit: si-a facut langa bloc gradina, a pus vie, si-au facut garaje, au gaurit pe langa bloc si si-au facut beciuri (desi cred ca asta e destul de grav si mai ales ilegal, ducand la scaderea rezistentei blocului).
Toate bune si frumoase pana cand cativa baieti asa de prin generala si liceu au dat drumu la un fotbal pe terenu respectiv, si au aparut vecinii, ca le strica garaju, ca dau cu mingea in masina, ca daca o dau peste gard le distrug tablelele de rasaduri... si io normal, atat am asteptat (nu suport ipocritii care dupa ce ca isi construiesc diverse pe terenu public nu au macar bunu simt sa tina ciocu mic).
Asa ca am coborat si eu, si m-am luat la cearta cu ei, pana au plecat acasa si au zis ca o sa sune la politie. Normal ca nu au sunat, probabil stiau si ei ca nu e pamantul lor.

N-am auzit ca cineva sa detina pamant in spatele/fata blocului, pentru ca nu e de vanzare, e proprietatea primariei si cu asta basta.

#14
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Cand mai vine mosu...iei telefonul in mana si suni la politie ...le spui ca cineva iti interzice accesul pe o propietate publica....
mosul se va alege cu o amenda...

#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
La mine in actul de proprietate scrie ca am drept de folosinta pentru o cota indiviza de x% din terenul blocului, adica y mp, pe toata durata existentei constructiei. Asta nu inseamna ca e al meu, ci ca toti locatarii blocului au dreptul de a utiliza acel teren. Aici cred ca depinde de ce incadrare juridica avea acel teren la momentul cind s-a inceput vinzarea apartamentelor, dupa 1989.

#16
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 freshness, on Aug 3 2006, 11:39, said:

Cand mai vine mosu...iei telefonul in mana si suni la politie ...le spui ca cineva iti interzice accesul pe o propietate publica....
mosul se va alege cu o amenda...
De fapt e o baba :D
La un moment dat ma ameninta ca are un politist in bloc.  :lol:
A, si btw, au si rasaduri langa bloc  <_<

#17
ortega

ortega

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 02.08.2006

 freshness, on Aug 3 2006, 11:39, said:

Cand mai vine mosu...iei telefonul in mana si suni la politie ...le spui ca cineva iti interzice accesul pe o propietate publica....
mosul se va alege cu o amenda...
N-as spune... :lol:
In ce lege e sanctiunea asta?
e sanctionata doar patrunderea unei persoane fara drept intr-o institutie publica(lg 61/91)
Aici depinde cum te impiedica.daca te loveste, ameninta, poti face plangere pt acele infractiuni si politistii in cazul asta de abia pot da amenda. :nonobad:

#18
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
ignora-l pina moare sau pica la pat

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate