Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Walkie-Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
2770 replies to this topic

#91
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Ii multumesc lui *andreic* pentru raspuns,si acum vin cu o alta intrebare la care nu stiu daca o sa primesc raspuns :))
Unde pot sa cumpar sau daca poate cineva sa faca un sistem de bruiat pe frecventa 223-400mhz sau si alte frecvente,imi este de ajuns sa poata bruia pe o raza de 100m.
Nu intentionez sa il folosesc in Romania.

#92
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
@andreic: Inainte de 89 se foloseau frecvente peste 174. Un singur exemplu este meteorokogia care folosea undeva pe la 330MHz.
@poolonik: Cine crez ca o sa te ajute sa faci un sistem de bruiaj? Chiar daca e la mintea cocosului sa faci asa ceva, sistemul nu va bruia doar acolo ci sin alte frecvente. In al doilea rand sa nu crez ca nu stau baietii cu ochi albastri si aci la tras cu urechea. Iar cine propaga idei din astea poate fi localizat si vizitat de baieti. (Nu sunt paranoic  :D )

#93
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
Sunt o gramada de saituri prin care se vand Sisteme de bruiat telefoane mobile si nu cred ca ii viziteaza baietii :))

#94
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

poolonik, on Apr 27 2005, 03:03, said:

Sunt o gramada de saituri prin care se vand Sisteme de bruiat telefoane mobile si nu cred ca ii viziteaza baietii :))

<{POST_SNAPBACK}>


Sunt si destule site-uri pentru atras credulii, nu poti sti care e bun si care nu :)

Edited by andreic, 27 April 2005 - 02:41.


#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

poolonik, on Apr 19 2005, 03:17, said:

Ii multumesc lui *andreic* pentru raspuns,si acum vin cu o alta intrebare la care nu stiu daca o sa primesc raspuns :))
Unde pot sa cumpar sau daca poate cineva sa faca un sistem de bruiat pe frecventa 223-400mhz sau si alte frecvente,imi este de ajuns sa poata bruia pe o raza de 100m.
Nu intentionez sa il folosesc in Romania.

<{POST_SNAPBACK}>


E imposibil sa bruiezi pe banda asa larga. Si sa stii ca orice statie de bruiaj este un emitator in acelasi timp deci, poate fi localizat cu usurinta B)

#96
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

andreic, on Apr 27 2005, 02:40, said:

E imposibil sa bruiezi pe banda asa larga. Si sa stii ca orice statie de bruiaj este un emitator in acelasi timp deci, poate fi localizat cu usurinta B)

<{POST_SNAPBACK}>

Apropos de bruiaje : M-am suit pe varful Siriu weekendul asta si am avut statia de ultrascurte ; am scanat si eu ca omu' sa vad ce pot sa prind in varf : taximetristii din Bucuresti se prindeau ca acasa (la peste 160 km linie dreapta), dar pe banda PMR de la 446 la 446.1 se auzea un bruiaj tare (5 linii din 5) pe toate canalele :cursing: . Deci s-au spulberat imediat incercarile mele de a vorbi cu cineva din Buzau, Brasov, etc ! Un pic mai jos de varf, bruiajul scadea simtor dar tot se simtea ! Cred ca aceasi situatie e pe mai toate varfurile de munte din zona deci s-a zis cu DX-ul im PMR  :death:
Ce poate fi acest bruiaj si de ce este in banda asta ?!! :huh:
Sub 446 Mhz si peste 446.2 Mhz era liniste !!
In Bucuresti in canalele 2 si 3 am acelasi bruiaj dar destul de slab ! Deci ?!! :huh:

#97
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003

rvic77, on Apr 27 2005, 22:46, said:

dar pe banda PMR de la 446 la 446.1 se auzea un bruiaj tare (5 linii din 5) pe
..//..//..//..//..
zona deci s-a zis cu DX-ul im PMR  :death:
Ce poate fi acest bruiaj si de ce este in banda asta ?!! :huh:

<{POST_SNAPBACK}>


Asta se intampla cand banda e folosita...  nu ai ce face cu PMR pe munte ca sunt putine canale si in fiecare oras cu care ai vizibilitate se vorbeste pe acelasi canal in mai multe locuri...
Pe munte e mai util CB-ul, unde ai multe canale si acoperire mai buna la distanta.

Cat despre DX... ar vrea PMR-istii sa faca DX... dar asta inseamna peste 800km :P

Edited by andreic, 27 April 2005 - 23:10.


#98
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Cel mai plauzibil e faptul ca PMRurile tale au un defect de sinteza (cui de sinteza) si fac urat unde nu te astepti. Deci nu e vorba de bruiaj, ci mai degraba de autobruiaj, mai ales daca spui ca acest bruiaj persista. Sunt transmisii de date si in varful muntelui (armata, politie, meteo, etc) care mixate cu frecventa ta si cu ele insusi dau nastere la astfel de fenomene.

#99
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Totusi statiile mele cred ca nu au nimic pe receptie, poate sunt prea sensibile, bruiajul variaza in intensitate, iar in SV tarii chiar pe deal canalele erau libere si mai auzeam slab niste sarbi  (la vro 40-50 km). Pe un forum din Uk, http://www.446user.co.uk/forum_index se zice ca unii au vorbit la peste 500 km cu asemenea statii (ma rog la 1 W si cu antena) dar oricum asta il consider superDX pentru asemenea statii si cam bate statiile CB pe unda directa !
Cat bate CB-ul in conditii optime ?! (putere mare si antena la vro 30-40 m cu vizibilitate). Oare de pe Costila te auzi in Bucuresti cu antena de portabila ?! o sa incerc sa vad cand mai ajung la munte  :console:

#100
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
De la Omu auzi lejer taximetristii din Bucuresti.

#101
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

Gheorghe Dracu, on Apr 28 2005, 20:57, said:

De la Omu auzi lejer taximetristii din Bucuresti.

<{POST_SNAPBACK}>

Câti Km sunt de la vârful Omu pâna în Bucuresti ?

#102
blondu

blondu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 06.05.2004

Gheorghe Dracu, on Apr 28 2005, 20:57, said:

De la Omu auzi lejer taximetristii din Bucuresti.

<{POST_SNAPBACK}>


Da i-am auzit si eu  :worthy:  da apoi m-am trezit..... :death:

#103
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Baieti, ati fost vreodata la Vf. Omu? Daca da, ati fost si cu o statie la voi? Daca nu, incercati!

#104
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003

Cosconor, on Apr 28 2005, 21:17, said:

Câti Km sunt de la vârful Omu pâna în Bucuresti ?

<{POST_SNAPBACK}>


World Wind zice ca sint 123km.

#105
k-elu

k-elu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.03.2005
yoo sunt nou in domeniul asta si ma intereseaza f mult deeaceea as vrea sa stiu unele lucruri.\
1 ca sa folosesti o statie emisie receptie mbila fixa si personala iti trebuie abonament?
2 ce este i9legal sau mai bine zis ce poti face ilegal cu o statie emisie recptie? cu 400-500 de mi lei ce as putea sa imi iau de preferat ceva portabil ca sa o iau cu mine la munte si prin oras etc.
3 cit de repede te pot localiza autoritatile in cazul in care intri pe o frecventa a autoritatilor? politie salvare pompieri etc.?
4 daca faci ceva ilegal cu statia oare chiar se sinchiseste cineva sa te caute ca sa te arda?
5 cam ce poate sa iti faca daca te prinde ? amenzi inchisoare advertismente?
6 cine poate din acest topic sa imi faca rost de o statie portabila?

#106
k-elu

k-elu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 13.03.2005

k-elu, on Apr 29 2005, 18:07, said:

yoo sunt nou in domeniul asta si ma intereseaza f mult deeaceea as vrea sa stiu unele lucruri.\
1 ca sa folosesti o statie emisie receptie mbila fixa si personala iti trebuie abonament?
2 ce este i9legal sau mai bine zis ce poti face ilegal cu o statie emisie recptie? cu 400-500 de mi lei ce as putea sa imi iau de preferat ceva portabil ca sa o iau cu mine la munte si prin oras etc.
3 cit de repede te pot localiza autoritatile in cazul in care intri pe o frecventa a autoritatilor? politie salvare pompieri etc.?
4 daca faci ceva ilegal cu statia oare chiar se sinchiseste cineva sa te caute ca sa te arda?
5 cam ce poate sa iti faca daca te prinde ? amenzi inchisoare advertismente?
6 cine poate din acest topic sa imi faca rost de o statie portabila?

<{POST_SNAPBACK}>



aa si inca ceva
yoo sunt abonat la cablu si locuiesc in bucuresti firma de cablu nu sunt sigur care e dar cred ca e rcs si pe postul prima tv se aude ci interferente adica sunt momente cand o firma de taxi transmite si eu ii aud iar sonorul nu se mai aude ci doar ei si comenzile lor stupide.
a si daca intri pe frecventa radio a meridiantaxi si faci o comanda vine cineva? sau poti sa faci asa ceva?

#107
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
>yoo sunt nou in domeniul asta si ma intereseaza f mult deeaceea as vrea sa stiu unele lucruri.\
1 ca sa folosesti o statie emisie receptie mbila fixa si personala iti trebuie abonament?

Depinde. Sunt 3 moduri prin care poti folosi o statie emisie-receptie.
1) - sa fii Radioamnator autorizat, si ai dreptul la niste benzi bine delimitate dupa regulament.
2) - sa folosesti o banda publica cu acces liber cum este CB (citizen band 27MHz) sau PMR (446MHz, alea de se vand in metro/carrefour)
3) - sa folosesti statii profesionale pe frecvente inchiriate/repetor, te costa si merge ca persoana juridica, poate si fizica nu mai stiu sigur, doar am auzit ca o firma inchiriaza statii motorola cu cod, 10 euro/bucata fara canal prioritar, cu acces pe repetor profesional deci Bucuresti + 30km in jur. Iti trebuie minim 2 statii compatibile pe care ei ti le programeaza, si la fiecare te costa 10 euro abonament... poti vorbi lejer dar frecventa e comuna si e cu prioritati deci s-ar putea sa-ti astepti putin randul dar nu e grav :) Nu auzi decat comunicatiile destinate tie, din cauza codului care e tonesquelch sau ctcss in functie de dotarile repetorului firmei. Macar ai certitudinea ca te auzi in tot orasul fara probleme.

>2 ce este i9legal sau mai bine zis ce poti face ilegal cu o statie emisie recptie? cu 400-500 de mi lei ce as putea sa imi iau de preferat ceva portabil ca sa o iau cu mine la munte si prin oras etc.

E legal in functie de frecventa, daca e una libera e ok... daca nu trebuie sa repsecti niste reguli. Ca incepator iti recomand ceva pe CB, sunt multi acre au si merge departe cu antena rezonabila lambda/4, prinzi 30km usor.
Ce e ilegal... bruiajul intentionat, expresiile obscene, folosirea statiilor pentru a savarsi infractiuni, putere prea mare, impersonarea altei statii... sunt multe, gasesti pe site la inspectorat ce si cum. www.igcti.ro

>3 cit de repede te pot localiza autoritatile in cazul in care intri pe o frecventa a autoritatilor? politie salvare pompieri etc.?

Relativ repede, numai sa vrea. Au receptoare profesioanale care scaneaza benzile cu o viteza ucigatoare... precum radiotelescoapele, si orice semnal in plus este identificat si inregistrat. E un computer special, am vazut undeva... nu conteaza unde :) Zona e mai dificil de aflat dar se poate afla si aia dupa semnal.

>4 daca faci ceva ilegal cu statia oare chiar se sinchiseste cineva sa te caute ca sa te arda?

Logic, dar nu stiu amanunte ca nu am incercat niciodata :D

>5 cam ce poate sa iti faca daca te prinde ? amenzi inchisoare advertismente?

Depinde de gravitate... daca mai era psd-ul la putere era posibil sa ajungi la ProTv la stiri daca de ex transmiteai armagedoane :coolspeak:
Exista o disciplina in comunicatii cu care te obisnuiesti usor.

>6 cine poate din acest topic sa imi faca rost de o statie portabila?

Nu stiu pe moment dar daca aud oferte iti comunic, vorbesc cu baietii pe cb si daca apare ceva iti dau pm...

Daca totusi vrei ceva nou... ia incearca la Mondoplast/style www.mondoplast.ro e dealer de telecom in Bucuresti, pe sos Alexandriei, nr 197. Statii mobile merg pe 12V, le poti folosi acasa sau pe masina (cu antena auto speciala).
Alea portabile sunt bune si ca fixe dar in mod portabil acoperirea e considerabil mai mica, merge departe doar daca una din statii e fixa sau mobila (masina).

Uite ceva ideal pt incepatori, si nu e foarte scumpa:

http://www.mondoplas...id=&ud=&uu=&up=

Sau ceva mai bun, care poate sa mearga si cu 120 canale (cu o mica modificare stiuta de unii) si are mai multe functii utile, printre altele afiseaza frecventa in clar:

http://www.mondoplas...id=&ud=&uu=&up=

Eu sunt adeptul sculelor noi caci prin banda se vehiculeaza multe statii la mana a 5-10-ea... unele modificate, cu final schimbat si pentru mine sunt frectii, nu merita atentie, au defecte ascunse.

Edited by andreic, 29 April 2005 - 21:38.


#108
omega

omega

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 482
  • Înscris: 04.01.2003
Acum am cumparat si eu o statie pe PMR. E destul de misto... Am numai 8 canale disponibile dar cu prieteni imi ajung. Pentru voi cat a fost ceea mai mare distanta cu care a mers statia? Mi-e imi merge in vreme urata (pana acum a fost numai vreme rea :( ) cam 5,6 km pt. ca numai atat am mers in afara orasului. :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate