Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Walkie-Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
2770 replies to this topic

#37
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
Salutare!

Mi-am luat si eu cu cativa prieteni niste statii Cobra MT 525. Erau seturi de cate 2, in Carrefour, costau 2,150,000 setul. Ne-am luat 2 seturi, adica 4 statii, si da-i pe vorba. In seara asta, a intrat unul peste noi, zicea ca e de la Sectia 21 si sa nu mai vorbim pe frecventa asta... Ne-am mutat pe alt canal, alt Privacy Code, dar ne-a gasit si acolo. Ce sa credem? E pe bune treaba asta? Politia are aceleasi canale cu noi? Noi am mers la sectia respectiva, fiindca e destul de aproape, dar cei de-acolo n-au reusit sa ne dea prea multe amanunte.. nu stiau despre ce este vorba. Oricum, au facut niste teste, insa statiile noastre nu s-au "auzit" cu ale lor. Voi ce credeti? Noi suntem putin cam speriati...

#38
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Daca aceste statii sunt pe frecventa de 446MHz si au puterea  mai mica de 0.5W, deci sunt Professional Mobile Radio - PMR 446, atunci regimul de utilizare este LIBER conform ORDINULUI nr. 423 din 8 decembrie 2003, publicat in Monitorul Oficial cu numarul 890 din data de 12 decembrie 2003....  B)
Detalii suplimentare aici sau pe site la IGCTI -Inspectoratului General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei...

Imi amintesc ca si eu am avut discutii pe acesta tema  cu personalul  de paza al unor institutii si care considerau ca acestea sunt frecventele lor private iar unii taximetristi le folosesc de asemenea ca frecvente pur ''personale''... :rolleyes:

Concluzie : FRECVENTELE SUNT LIBERE... dar sa tineti cont ca oricine va poate auzi fara probleme... B)

Edited by Acta non verba, 11 March 2005 - 02:48.


#39
DarkHate

DarkHate

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 07.07.2003
Da, sunt PMR446.

In concluzie, a fost o gluma proasta a cuiva care era prin zona?

Edited by DarkHate, 11 March 2005 - 11:29.


#40
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

deathless, on Feb 26 2005, 19:07, said:

Salut ! Am si eu o intrebare pt Andrei Cioaca.
Ce parere ai despre statiile astea :

http://www.futuresho...40&newdeptid=19

Sunt cam 3,8mil cu toate taxele ... Se merita ? M-ar interesa pt excursii sa fie folosite in masini ... se aud clar ?

Merci pt timpul acordat !

<{POST_SNAPBACK}>



FRS-ul nu e legal in Ro, doar in SUA. Iti recomand niste PMR-uri 446, care sunt si mai ieftine ! Cu ele te auzi lejer 1-2 km prin obstacole si 3-4 sau chiar mai mult in camp liber. Ca fapt divers am intrat pe frecventele FRS in Buc si se aud niste tiuituri ciudate, deci fie ai bruiaje, fie bruiezi tu pe cineva, ceea ce poate fi naspa..., e si Zapp-ul aproape deci merge prost oriunde in tara.
Daca vrei mai mult de 8 canale poti sa-ti iei un mini transceiver 430-450 Mhz si sa stai cu el in PMR, si un pic langa (nu deranjezi pe nimeni). Am inteles ca din 25 oct. ar mai fi libera si frecventele de la 433.07-434.7 Mhz (0.5 W max), care pana acum apartineau radioamatorilor.

#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

Acta non verba, on Mar 11 2005, 02:47, said:

Daca aceste statii sunt pe frecventa de 446MHz si au puterea  mai mica de 0.5W, deci sunt Professional Mobile Radio - PMR 446, atunci regimul de utilizare este LIBER conform ORDINULUI nr. 423 din 8 decembrie 2003, publicat in Monitorul
Concluzie : FRECVENTELE SUNT LIBERE... dar sa tineti cont ca oricine va poate auzi fara probleme... B)

<{POST_SNAPBACK}>


Apropo vedeti ca s-a actualizat, acuma este valabila decizia 62:

http://www.igcti.ro/.....te libere.doc

http://www.igcti.ro/.....te libere.pdf

#42
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
...banda pentru PMR nu s-a modificat... :rolleyes:

#43
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Pai nu au aparut modificari la cele existente din cate am reusit sa compar eu dar au aparut benzi noi, probabil le uitasera :)

Alea 16, 17, 18 parca. Oricum asta e reglementarea in vigoare si apropo de 433 acolo sunt clase speciale nu poti lucra in orice mod, cititi norma tehnica de aplicare.

In rest legat de ascultare, toate aceste benzi sunt publice si oricine are chef si scule poate asculta sau inregistra pentru ca au regim public, neprotejat.
Statiile PMR alea din magazine isi fac reclama mincinoasa ca au coduri de privacy si alte tampenii dar in realitate... alea sunt doar niste ctcss-uri care au rol de a limita receptia statiilor nedorite dar in nici un caz nu codeaza transmisia.

Chiar daca ai aparatura tare, nu ai dreptul sa codifici teransmisia in benzile publice precum CB sau PMR, iesi in afara legii...
E permis numai am/ssb/fm (in pmr numai fm), fara sstv, cw sau telecomenzi sau alte automate.

Edited by Andrei Cioaca, 12 March 2005 - 23:10.


#44
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
[quote name='andreic' date='Mar 12 2005, 23:04']
Pai nu au aparut modificari la cele existente din cate am reusit sa compar eu dar au aparut benzi noi, probabil le uitasera :)

Alea 16, 17, 18 parca. Oricum asta e reglementarea in vigoare si apropo de 433 acolo sunt clase speciale nu poti lucra in orice mod, cititi norma tehnica de aplicare.


Pana la urma este legal sa emiti FM cu 0.5 W sau mai mic intre 433.05-434.79 ?!!! Oricum mi se pare ciudat ca vine peste banda radioamatorilor 430-440 Mhz.

"1. Dispozitive cu rază mică de acțiune destinate aplicațiilor nespecifice: 433,050 - 434.79 RO-IR 001"

#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
[quote name='rvic77' date='Mar 14 2005, 11:10']
[quote name='andreic' date='Mar 12 2005, 23:04']

Pana la urma este legal sa emiti FM cu 0.5 W sau mai mic intre 433.05-434.79 ?!!! Oricum mi se pare ciudat ca vine peste banda radioamatorilor 430-440 Mhz.

"1. Dispozitive cu rază mică de acțiune destinate aplicațiilor nespecifice: 433,050 - 434.79 RO-IR 001"
[right]<{POST_SNAPBACK}>[/right]
[/quote]

Teoretic ai dreptul numai dispozitive de semnalizare in clasa A, deci nu voce. Puterea e echivalent de 43dBuV/m la 30m de dispozitiv, nu stiu cat da, trebuie calculat... oricum e putin :(

c) 433.05 – 434,79 MHz A 43 dBμV/m 30m Fără restricții SR EN 55011

Oricum nu intra in banda de radioamatori, ca aia se termina pe unde incepe asta.

Edited by andreic, 14 March 2005 - 16:03.


#46
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004

andreic, on Mar 14 2005, 15:59, said:

Teoretic ai dreptul numai dispozitive de semnalizare in clasa A, deci nu voce. Puterea e echivalent de 43dBuV/m la 30m de dispozitiv, nu stiu cat da, trebuie calculat... oricum e putin :(

c) 433.05 – 434,79 MHz A 43 dBμV/m 30m Fără restricții SR EN 55011

Oricum nu intra in banda de radioamatori, ca aia se termina pe unde incepe asta.

<{POST_SNAPBACK}>


M-am lamurit. Deci ramane de vorbit la liber numai in 446-446.1 ! Totusi 433.05 – 434,79 MHz e folosita pentru Aplicații pentru amatori  EN 301 783ISMSRD nespecifice  ERC REC 70-03  EN 300 220.

http://www.igcti.ro/...30-1000 MHz.doc

#47
rechinashu

rechinashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 01.10.2003
http://www.buytwoway...nd-GXT-300.aspx --- asta am luat-o eu din State... merge brici in orash (Cluj) cam 4-5 km printre blocuri. ( Pentru cei care stiu clujul: a mers Marasti - Observator )

http://www.buytwowayradios.com/

#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
Sunt ilegale la noi, 3W :D

#49
rvic77

rvic77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,129
  • Înscris: 03.12.2004
Daca ai inaltime si deschidere 4-5 km e normal si pentru 0.5 W. Am vorbit de la Lacul Morii Crangasi pana la Cismigiu, deci cam 5 km. Daca as avea 3 W si antena ca lumea probabil ca m-as auzi in tot Bucurestiu... da bineinteles ca e ilegal.... :lol: . Am vazut pe un forum din UK ca recordul pentru PMR e de 518 km  :cursing: . Mie mi se pare de domeniul SF-ului si cica au avut numai 1 W - s-a vorbit din UK in Danemarca :o

#50
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

rvic77, on Mar 17 2005, 10:26, said:

Daca ai inaltime si deschidere 4-5 km e normal si pentru 0.5 W. Am vorbit de la Lacul Morii Crangasi pana la Cismigiu, deci cam 5 km.

4km sunt intre locatiile tale plus avantajul inaltimii la Lacul Morii si lipsa obstacolelor pe traseu (raul Dambovita). Intradevar e ceva normal in conditiile astea.

rvic77, on Mar 17 2005, 10:26, said:

Daca as avea 3 W si antena ca lumea probabil ca m-as auzi in tot Bucurestiu... da bineinteles ca e ilegal.... :lol:

Daca ai avea antena fixa te-ai auzi tot Bucurestiul si cu 1W (CB)  :angel:

rvic77, on Mar 17 2005, 10:26, said:

. Am vazut pe un forum din UK ca recordul pentru PMR e de 518 km  :cursing: . Mie mi se pare de domeniul SF-ului si cica au avut numai 1 W - s-a vorbit din UK in Danemarca :o

<{POST_SNAPBACK}>


Propagare in conditii speciale, si probabil cu scule bune cu receptie sensibila si inclin sa cred ca aveau antene directive sau ceva calumea pregatit oricum.

Frecventa e mare dar in anumite conditii pot aparea propagari si pe acolo, foarte rar ce e drept. Cum este in FM 88-108 in lunile de vara iulie-august cand ocazional poti receptiona posturi frantuzesti de exemplu, cu fading specific dar le auzi stereo, frumos...

Acuma insa (2005) nu este o perioada buna pentru propagare, activitatea solara, se apropie de un minim (2006-2007) ultimul maxim a fost in 2001 si vine cu o perioada de 11 ani ciclici. Desi probabil 2012-2013 o sa fie ani propici de furtuna solara in care in CB o sa poti vorbi usor cu SUA si se vor intampla tot felul de minunatii si prin alte frecvente, o sa mai cada linii electrice in SUA si Canada, se va mai defecta un satelit etc... :P

Edited by andreic, 17 March 2005 - 15:40.


#51
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
OKEEE..... am citit cu foarte mare interes posturile voastre! Si am vazut ca andreic .... se pricepe foarte bine! De aceea va rog si eu sa ma sfatuiti cate ceva! Am 2 PMRuri ... luate din targ care la inceput bateau cam 1km in BUCURESTI .... ELRO se numesc cica ... nu stiu ce natzie sunt. M-au cam lasat acum daca bat 200metrii e bine ... renunt la ele.

Vreau sa imi cumpar ceva mai profesional care sa ajunga sa bata in bucuresti cativa km buni ... adica cu foarte multe obstacole! Am gasit pe un site ... urmatoarele statii :

http://www.buytwoway...ola-T7400R.aspx

ce parere aveti de ele?? La putere vad ca emit in 2W .... cam cat ar putea batea in bucuresti?? Daca stiti de unde pot procura aparate care sa bata km buni in bucuresti ... si aveti ce sa imi recomandati va rog sa ma ajutati.

Chestia aia cu antena pe bloc .... nu prea am inteles cum se face :) dar oricum ... ar fi mai practic doua portabile ... care sa ajunga sa bata o buna bucata de bucuresti .... sau daca nu ... macar ceva mai capabil ... asa cum par cele doua aparate de la motorola ... (linkul de mai sus) ....


Va multumesc anticipat pt ajutor!!! si astept cu interes posturile voastre :)

#52
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Sunt statii FRS adica echivalentul american al PMR-urilor. Folosirea lor nu este legala in Romania.

#53
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003
>Vreau sa imi cumpar ceva mai profesional care sa ajunga sa bata in bucuresti >cativa km buni ... adica cu foarte multe obstacole! Am gasit pe un site ...

Nu se poate fara repetor, deci uita ideea sa ai de la portabila la portabila mai mult de 2-3km stabil in conditii de oras.

#54
kiwiboy

kiwiboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 24.01.2004
Statiile ... pe care vreau sa le iau de fapt incarcatoarele sunt pe 110V ... cum e la ei pe standard SUA .... pentru a nu avea probleme cu ele am auzit ca sunt niste transformatoare 220V->110V ... unde gasesc si eu asa ceva??

Edited by kiwiboy, 21 March 2005 - 21:54.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate