Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Walkie-Talkie

- - - - -
  • Please log in to reply
2770 replies to this topic

#1
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Salutare.
Ma puteti ajuta cu ceva informatii despre niste statii emisie receptie / walkie-talkie ? Mentionez ca nu caut jucarii...
M-ar interesa ceva care acopera mai mult decat cei 3KM mentionati in cartea tehnica- si acestia in conditii ideale.
Toate aparatele pe care le-am gasit pana acum (Motorola , Cobra) aveau in mare aceseasi caracteristici :
- range 2 Mile   - ~3Km (conditii ideale...printre blocurile din Buc maaxim 1.5Km)
- 0.5 W
- nu stiui cate canale, eventual cu cateva CTCSS Privacy Codes.
Unele dispun si de alte mici utilitati : LCD backlight, low signal warning, VOX, intercom etc!
Am mai gasit cateva modele...mai interesante care emiteau 2W si acopereau 8km, care aveau o groaza de facilitati.
Din cate stiu eu o putere mai mare de 0.5w este ilegala in .RO. Este ilegal sa le folosesti...sa le importi si sa le vinzi este perfect legal...Interesant nu ? Ca si cum ai putea sa importi sa zicem...droguri si sa le si vinzi...si doar daca esti prins comsunamd sa fie ilegal!
Voi ce ziceti ? SI daca iau asa ceva, care este riscul ?
ORice informatie este bine-venita...eventual niste modele / locuri de unde as putea achizitiona ? EXCLUS Cobra FS-105 or such.

Multumesc.

#2
Domnul

Domnul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 02.02.2003
Shi dati si nishte preturi :)

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
eu am luat 2 acum 1 sapt...da' nu erau noi(ca model su chiar foarte vechi). Sunt la 2W pe 27...deci 5km ii iau bine...am dat 400.000 lei pe ele...:P:p:p...sunt ele cam MARI!!!!(cam 30x10x5) si cu o antena de aprox 1,5 m....da' la banii astia nu am mai comentat nimik...pt ce am eu nevoie erau perfecte...se numesc ZODIAC si sunt nemtesti...poate atasez si o poza. BTW...pe C.B. (citizen band) nu prea ai limitari la puterea de emisie..cel putin asa stiu eu....si daca ai avea...nu te controleaza nimeni la putere...

ps.l-am luat de la un electronist care nu mai avea ce face cu ele...

#4
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
In Brasov exista chiar un ''operator'' de comunicatii prin Walkie-Talkie!
Amanunte nu stiu caci n-am sunat la ei sa intreb de oferta...
Anuntul din ziar suna exact asa:

OFERTA SPECIALA !!!

COMUNICATII RADIO = PRET FIX > VORBESTI CAT DORESTI

Cea mai ieftina comunicare in judetele Brasov, Covasna, Harghita si nu numai.
Nu stati pe ganduri!
CAUTATI-NE

la tel.0268/475967, 0268/475968

Eu voi suna luni...

#5
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
rz :
Sa ne spui si noua ce ai facut. Mai ales sa te interesezi de niste detalii tehnice - aparate / retea etc. La distanta aste trebuie sa aibe repetitor...

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Exact!
In Brasov e cocotat pe varful Tampa (turn  universal... gasesti antene si relee de toate tipurile pe el)
Sunt convins 100% ca au un abonament lunar...
E curios (sau dubios) ca in anunt nu apare si numele firmei care ofera aceste servicii!?.
Aflu luni mai multe.

P.S.Vroiam sa zic ca probabil e un abonament mai mare decat cel de la operatorii GSM/CDMA

#7
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Interesanta firma asta din BV. Dar eu nu am inteles ceva... isi ofera serviciile in orasele care le-ai spus tu mai sus sau poti vb intre orasele astea?

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Asta e acoperirea lor!
Luni dimineata vin cu completari!

P.S. La noi se vad destul de frecvent oameni (in general comercianti) cu statii in mana...

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Daca vreti o solutie de comunicare de familie cu adevarat eficienta 10-50 kM (ideal la tara intre 2 sate / comune) folositi numai CB, unde scurte 27 MHz ! Daca vreti detalii despre aparate, reglaje, avantaje, dezavantaje, propagare, instalatii, antene, cabluri etc... orice tine de CB 27 MHz va pot explica deoarece am peste 10 ani de experienta in aceaasta frecventa.
Cu jucariile de 0.5W de ultrascurte mai mult de 1-1.5 km in oras pe bulevarde cu blocuri nu prea faci !

Statiile mentionate de alex_rom007 sunt probabil FRS (family radio service) adica mai exact, standardul american pe 470 MHz cu 14 canale la 0.5W Aceste statii sunt ilegale in Romania (dar nu-ti da nimeni in cap ca le fololsesti  ;) ), deasemenea importul este ilegal dar... tot se face (vezi fosta oferta Spot Compuers... "expedition 2 way radio" care acuma a retras-o !) !

Banda de ultrascurte publica si legala la noi este PMR 446 MHz, 8 canale intre 446.000 si 446.100 MHz. Banda este in toata europa si la noi s-a adoptat ca o cerinta pentru integrarea un UE... ca si CB-ul de altfel care a fost legifera in 99' ofata cu PMR.
Statii PMR sunt comercializate legal si la Metro, Motorola dar nu sunt ieftine... e in jur de 70-100$ bucata...

Deci, pe scurt, statiile PMR in 446 MHz sunt lerfect legate atita timp cit au puterea nominala de 0.5W si nu faceti modificari ale antenei (sa puneti antena pe bloc de exemplu... cu care intre noi fir vorma ai acoperi 20 kM lejer dar ai bloca canalul pe suprafapa marew si cum sunt numai 8 e naspa...). Oricum, stati linistiti, intre 0.5W si 2 W diferenta e micuta... 6 dB la analogic nu prea face mult decit ca poate la distanta iti deschide squelch-ul mai usor in conditii de semnal mic. 3 dB = dublare de putere.

Frecventa de 446 MHz e buna pina la 2-3 km in conditii bune, la tara si 1 Km la oras. Nu uitati ca e vorba de portabile. Deci, daca ai nevoie sa comunici aproape sunt ideale, acopera lejet tot parcul Herestrau de la cap la cap dar cam atita...

Pe de alta parte daca ai nevoie de performante mai serioase trebuie sa folosesti clasicul CB si ai posibilitatea sa ai antena fixa la casa/bloc pe post de dispecer sau mobila pe masina care iti mareste raza cu cel putin 10 kM in oras... si mult la tara. Singurul impediment ar fi propagarea ocazionala care vine de la mare distanta tarorita reflexiei pe ionosfera dar toate sunt rezolvabile prin putere / mod de lucru SSB sau statii de calitate cu multe benzi, banda CB de drept are 40 canale intre 26.960 si 27.405 dar in realitate statiile bune au 10 benzi adiacente ! In practica sunt folosite toate benzile mai putin portiunea unde e banda de 10m la radioamatori unde deranjezi daca intri ca CB-ist. Pe scurt, poti evita propagarea selectind frecvente mai curate si mai izolate de exemplu din spectrele adiacente cum e cel folosit pentru lucrul la mare distanta, intre 27.410 si 28.000 MHz mod SSB.

Statistic, 2 portabile CB tip Dragon SY101 (4W emisie, 12V si 10 benzi) se aud intre ele la oras pina la 3-5 kM in functie si de conditii. O portabila care vorbeste cu o mobila (masina) se aud la 5-7 kM. O portabila care vorbeste cu un dispecer cu antena pe bloc se aud de la 10-15 kM si mai mult... de exemplu daca frecventa e curata se poate vorbi din Milutari pina in Baneasa fara probleme cu portabila la Baneasa. Tot secretul e sa ai frecventa oiptima cu zgomot mic sa nu te acopere.
O mobila (masina) care vorbeste cu un dispecer merge la 30 kM usor iar 2 masini intre ele (la excursii etc...) merg la drum 10-30 kM in functie de teren.
Toate acestea folosind echipament standard, 4W emisie si frecventa curate, fara amplificatoare sau alte "jucarii"...

#10
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,273
  • Înscris: 12.03.2003
Ce parere ai de Alan 95?

#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Fratilor,
E firma de 2 lei!
Am dat telefon acum si secretara (sau ce era) nu a stiut sa-mi dea nici un fel de detalii!!!
Stia doar ca sunt statii Motorola care se pot cumpara sau inchiria...
A zis sa las un nr. de fax ca vine sefu si-mi spune el mai multe...
Incercati si voi, poate aveti mai mult noroc.
Pentru mine aceasta ''firma'' nu mai exista din momentul asta (asta e singura sanctiune pe care pot sa le-o dau)

P.S.A raspuns foarte greu ''secretara''

#12
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
Andrei... interesante detaliile tehnice dar... tot eu tot nu m-am lamurit concret... in legatura cu apoaratura...
1. Ce inseamna CB?
2. Patesti ceva din punct de vedere legal daca le folosesti sau nuh?
3. Mai da detalii te rog despre jucariile de amplificare si cum poti mari puterea ca sa acopere un oras de exemplu... pe mine m intereseaza un oras de genul Pitestiului ca aici locuiesc eu
4. Preturi daca stii te rog sau un site unde gasesc o o oferta ceva.
rz  dale incolo de secretare tu mai vb cu firma  ca la inceput parea oferta interesanta.... sau zile sa dea un mail cu oferta lor;
cat despre "secretara" era si ea buna la ceva pe acolo  :degetele:  :degetele:  :degetele:   :drac:

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,134
  • Înscris: 05.05.2003
Pentru mine nu mai exista ''firma''!
Ametita aia nu stia nici macar cat sunt chiriile pentru statii, sau abonamentele pentru serviciile firmei in care lucreaza!
Aveti numerele de telefon, deci puteti incerca si voi...
Poate reusiti sa-l prindeti pe patron.
Am avut banuieli inca de la inceput ca nu e o firma serioasa (in anunt nu apare numele firmei care ofera aceste servicii)
Ca sa fiu sincer, nici cand a raspuns ''secretara'' n-am inteles ce firma a zis ca e (cred ca manca in timp ce vorbea cu mine...)

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
>1. Ce inseamna CB?

CB - Citizen Band, banda cetateanului, serviciul de radio comuncatii public. Banda CB a aparut prin 1973, avea 23 canale si era pentru masini numai dupa care s-a universalizat sistemul, azi este acceptata in toasta lumea si echipamentele CB sunt compatibile intre ele (mai putin cu Rusia care au frecvente cu 0 in coada, standardul e cu 5 in coada... de exemplu 27.355 MHz = canalul 35).

>2. Patesti ceva din punct de vedere legal daca le folosesti sau nuh?

Banda este legiferata deci nu e nici o problema legala (ordinul 190 din vara 1999 monitorul oficial, cauta la lex/kappa pe net).

>3. Mai da detalii te rog despre jucariile de amplificare si cum poti mari puterea ca sa acopere un oras de exemplu... pe mine m intereseaza un oras de genul Pitestiului ca aici locuiesc eu

Statia are 4W sau 10W (President-urile cu SSB). Oricum sunt omologate toate cu toate ca doar 4W ar fi legal la noi... poti folosi un President Jackson fara probleme la 10W am/fm si 21W ssb.
Amplificatoarele se conecteaza intre statie si antena si au puteri tipice de 20, 40, 60, 80, 100, 150W... pe 12V (au 4 tranzistoare smechere MRF sau chiar mai multe, depinde de constructie, se fabrica in Italia ca acolo nu sunt limitari legale la putere). Amplificatoarele sunt utile la masina, la punct fix nu prea e nevoie daca ai antena buna. Daca vrei poze de statii ai putina rabdare, am un document in lucru pe site dar mai am catre ceva.

>4. Preturi daca stii te rog sau un site unde gasesc o o oferta ceva.

Nu prea gasesti oferte... la noi nu e mare piata cu statii... banda e cam goala in majoritatea locurilor din tara... nu gasesti multi (ceea ce e bine ca ai loc berechet unde sa vorbesti  ;) )
Trebuie sa cauti pe incercate, magazinele care vand si statii profesionale pot sa aiba. Daca am ceva clar iti spun.

#15
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
OK! Mersi mult.... singurele statii care le-am vazut eu pe aici asa in trecere sunt alea din piata care costa cam 100.000 lei :)...

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Nu lua asa ceva, nu ai ce face cu ele... sunt de jucarie.
Statiile care bat ceva distanta costa.

Informativ, o statie CB mobila simpla (AM/FM 40 canale) o iei sub 1 mil lei la second hand... totul e sa gasesti la cineva si sa o verifici cum lucreaza (modulatie, receptie, putere).

Deci nu merita sa dai 100k lei pe o jucarie de 10-50 mW care abia merge 200-500m cand poti lua chiar o statie veche dar functionala CB cu care te auzi bine si departe. Tot informativ, orice statie CB portabila poate functiona si ca statie fixa sau mobila, cu adaptorul e rigoare (au la antena mufa standard BNC).

#17
andrei048

andrei048

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 08.12.2001
LOL... iti dai seama ca asa ceva nu e buna la nimic. Deci o statie adevarata m-ar interesa... una care sa acopere cam tot orasul sau cat se poate de mult si una "adevarata" ca sa zic asa....  Si inca ceva. Astea merge pe acumulatori sau baterii?

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003
Pitesti-ul il acoperi usor daca ai punct fix si discuti cu mobil/portabil. Nu ai nevoie de putere. Daca stai intr-un cartier "la inaltime" si pui acolo un punct fix (antena lambda/4) te auzi fara probleme pina dupa Merisani (unde e si releul Connex) si bati cu ea pina in Valvea dar pe dealuri, sa nu fii ecranat. Eu de pe dealul Momaia (linga C de Arges) auzeam si comunicam fara probleme folosind statie 4W pe masina, cu Taxi Dimanic din Pitesti care la vremea aia mergea pe canalul 34FM CB ! Chiar, ai mai vazut antene lungi pe masinutele lor ? Adica cel putin 1.2m ? Ca asa sunt alea de CB auto, subtirele si lungi, au bobina la baza.

Portabilele sunt concepute pentru acumulatori (elementi de 1.2V), ca ai nevoie de amperaj la 4W dar, majoritatea pot functiona si pe baterii R6, tensiunea maxima recomandata nu trebuie sa treaca de 15V (finalul se arde la 18V). Sunt gandite sa mearga si pe masini unde poti avea varfuri de la alternator de 15V (daca  masina e proasta  :P ).
Statiile fixe de 4W se alimenteaza din sursa dedicata capabila sa dea cel putin 3A la 12.6-13.8V.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate