Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Inchirieri Jeti ski Costinesti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
iepureleindungi

iepureleindungi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 29.03.2006
eu cred ca sunt patriot, de fapt nu am pasaport ca ma tiram si eu de mult, vacanta exact in Costinesti, asta e, macar sa vad si eu marea anul asta, cat despre preturi mi se par putin exagerate, 700 Eu/6 zile pentru 2 pers,
cred ca apucam o grecia ceva,

#20
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
nu numai la skijet-uri e problema...tot litoralul e mult prea scump pentru ce/cat ofera ;)

#21
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 crst_g, on Jul 25 2006, 13:14, said:

nu numai la skijet-uri e problema...tot litoralul e mult prea scump pentru ce/cat ofera ;)

INteligenta se plateste. LEGE!

#22
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

 Swordfish, on Jul 25 2006, 11:22, said:

te contrazic. conteaza mult zona unde se face turismul. constanteanul, intr-adevar, are pata pusa rau de tot pe cel care vine pe litoral cu ceva bani. (ma refer la cei care activeaza in turism, sunt convins ca mai exista acolo oameni de bun simt care nu sunt lasati sa iasa in fata). la munte, in special prin nordul moldovei situatia se schimba, poate e si o caracteristica a zonei de munte, unde oamenii sunt mai ospitalieri. observ ca zonele care atrag floarea snobilimii, gen mamaia pe timp de vara si brasov pe timp de iarna sunt adevarate focare de tepari si interese.

seful ant a pus punctul pe i si nu vad ce s-ar mai putea spune. sa dezvolti o afacere la mare, avand bun simt si deschidere spre consumator? da! dupa ce ii impusti pe ceilalti!

Nu am fost explicit cand am mentionat munte. Munte = statiunile de pe valea prahovei ..Pai nu te jecmanesc si aia de bani cu ATV-urile si SkiMobilurile, cu cazarea, cu skiurile, cu urcarile? Ce mai totul e scump si de cele mai multe ori nejustificat.

Pai daca te duci prin nordul litoralului pe la Gura Portitei, pe la Sulina o sa vezi ca nu vei mai fi jecmanit...dar nu prea esti in "carti" acolo cum ai fi in Neptun,Mamaia, Costinesti etc...

#23
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Dupa un concediu petrecut in Croatia, nu stiu daca voi mai da vreodata bani pe "turismul" romanesc.

@El-Vis : Mi-am amintit acum de un anunt de ski-jet ... tot pe la 200 de Kuna l-am vazut si eu (pe ora).

@iepurele##### : 734E am platit pentru 2 persoane, hotel de 3 stele, cu mic dejun si cina incluse (ambele bufet suedez), in Croatia.
Hotel linistit, cu o terasa superba, piscina, si cam tot ce aveai nevoie.
Pretul asta a fost in perioada 15-22 iulie (sezon de varf) ... se putea si mult mai ieftin.

#24
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 add, on Jul 24 2006, 17:49, said:

ei, in vro 3 ore au avut un singur client.

... cred ca putem pune pariu, ca in actele contabile e full de clienti, cred ca-s exploatate skijet-urile alea 100%. Dupa parerea mea asta-i o alta modalitate de a spala bani! Cu cat mai scumpa ora, cu atat profitu-i mai mare... de ce sa speli 40Ron pe ora, cand poti spala linistit 400ron/ora

Edited by Berti, 25 July 2006 - 16:15.


#25
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005

Quote

... cred ca putem pune pariu, ca in actele contabile e full de clienti, cred ca-s exploatate skijet-urile alea 100%. Dupa parerea mea asta-i o alta modalitate de a spala bani! Cu cat mai scumpa ora, cu atat profitu-i mai mare... de ce sa speli 40Ron pe ora, cand poti spala linistit 400ron/ora

@Berti: you got a point here!!!

Citeam niste studii de caz despre spalarea de bani...tz, te doare capul! cea de mai sus e o gainarie care poate fi depistata sec. ceea ce nu se face! si evident, ca de aici deriva o multime de scenarii

#26
Digibrain.

Digibrain.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.06.2006
Si......vedeti?  :naughty:  Peste tot se practica aceleasi preturi. Si cum toti din romania se duc in alte tari pentru a lua ideile si a le aplica aici, au luat bineinteles si aceasta idee si o promoveaza aici.
DAR (exista un dar ca de fiecare data)....ei n-au vazut si timpul acordat acolo in banii astia. Au vazut doar pretul, si-au imaginat ei cum ar fi si GATA! Si-au deschis firma au luat ski-jet-urile si au inceput treaba. Au pus 5 minute si au deschis casieria (care e plina de altfel) :D  :coolspeak:  N-au avut ochelarii la ei

#27
Mordak

Mordak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.01.2006
Super tare ideia.
Si eu m-am gandit la asta.

Nu cred ca trebuie renuntat asa usor.

#28
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
cum propui sa nu renunti asa usor cand ambele firme care inchirieaza aceste baze marine m-au trimis la plimbare.

ei sustin ca in caietul de sarcini scrie ca au voie la maxim 1 baza maritima cu motor - regula impusa de Directia Apelor Dobrogea ( parca ). Sincer, habar nu am. Poate e adevarat - guvernu nu vrea sa fie o gramada de ambarcatiuni potential periculoase pentru turisti.

Ar trebui facut rost de caietul de sarcini pentru a merge mai departe.

#29
Mordak

Mordak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.01.2006
< ei sustin ca in caietul de sarcini scrie ca au voie la maxim 1 baza maritima cu motor - regula impusa de Directia Apelor Dobrogea ( parca ). >


< Poate e adevarat - guvernu nu vrea sa fie o gramada de ambarcatiuni potential periculoase pentru turisti.>
Sunt ele destul de periculoase pt turisti.
Daca asta e motivul real al guvernului de ce nu impune un pret maxim de 10RON/h ?

E ca un tepar care pretinde a fi onest.
Dupa ce ca jegmaneste bietii turisti, dand voie la o activiate economica de monopol, care "contrazice" toate regulile capitaliste, acum tot noi sa-i plangem de mila. Ce grijuliu e el cu turistii.


Si ce insemna cu motor ? Nu e vorba de hidrobiciclete, sigur. Daca daca propulsia e cu jet de aer comprimat, e considerat cu motor ? Dar vaporasele alea din Neptun, nu au si ele motor ?

E absurd.




< Ar trebui facut rost de caietul de sarcini pentru a merge mai departe. >
Daca o iei cu legea nu faci nimic.
Pai te gandesti  ce insemna 1.2 Ron/ 15 min ?
Fetele de la Profesioniste.net cer 1.5 Ron/h  de 4 ori mai putin. Si asta crezi ca e legal ?

Daca nu iti faci loc cu coatele nu o sa te invite ei niciodata sa le faci concurenta.


Eu ma gandesc asa : ce se intampla daca iei o ambarcatiune cu motor si te plimbi cu ea aprope de plaja, ca fiind a ta personala.
Si asta e, incerci sa o inchiriezi la negru daca te tine, "dai" acolo unde trebuie.... habar n-am e cam riscant.

Dar nu poti ceda. Pai ce frate e plaja lor ? E plaja lu' masa ? E marea proprietatea Directia Apelor Dobrogea  ?

Eu nu vad de ce ei au mai multe drepturi decat tine ?!

Intrarea si iesirea libera de pe piatza ar trebui sa fie garanata.

Edited by Mordak, 02 August 2006 - 07:15.


#30
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
lol, I like the way you think Mordak.

dar din pacate traim intr-un stat care (cica ar trebui sa) asculta de "rule of law" si nu pot sa fac eu ce vrea muschiu meu. sunt prea mic si o sa ma prinda...aia mari pot innota linistit

#31
simplu_dan

simplu_dan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2006
salut,foarte interesanta discutia voastra,dar cred ca totusi sunteti putin subiectivi din motive de nestiinta.1 consumul unui jet ski variaza de la 25-40 l de benzina buna pe ora.2 se mai consuma in paralel cu benzina si ulei cam 30grame/l.vezi acum daca mai poti sa inchiriezi cu 50 ron 15 min ,si ce-ti mai ramane si tie?

#32
motorrhead

motorrhead

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 21.08.2005
buna! nu pot decat sa confirm ceea ce spune simplu_dan referitor la costuri. Sunt fericitul posesor al unui jetski (nu skijet cun zic toti "fermierii" de pe la noi) si va pot spune ca am costuri foarte mari/zi daca ma "dau" in adevaratul sens al cuvantului (aprox. 30l/h - benzina si 1l/h ulei de amestec marin, biodegradabil=70 EUR/l, nu mai vorbim daca se strica ceva...).

Merg anual la costinesti, nu il inchiriez si pot spune ca de fiecare data "prietenii" care inchireaza "ski-jete" mi-au trimis politia de frontiera pe cap...din prietenie... Nu am avut probleme deoarece am permis si jet-ul e inmatriculat, deci mafia e mare si se tem de concurenta. Eu nu-mi dau jet-ul nici prietenilor mai ales la un strain...

referitor la turisti: ii respect, ies in larg fara acceleratie si nu ma "dau" la mal ci departe de tarm ca sa nu pun pe nimeni in pericol, ca sa ma pot "da" si ca sa nu-i deranjez pe "rechinii" care fac bani din asta...

referitor la cei care inchireaza in costinesti: parca vb ungureste si sunt de pe la mures sau harghita...ceva de genul daca nu ma insel, si da, au costuri mari sa stiti (mai ales ca piesele de schimb/consumabilele sunt extrem de scumpe si consumurile de carburant si ulei de amestec daca sunt 2T sunt mari), dar se si castiga bine din asta. e o afacere profitabila cu siguranta, mai ales avand in vedere monopolul...

cheers!  :cheers:

#33
alex25ro

alex25ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.09.2007
Sunt fericitul posesor al unor ambarcatiuni de agrement si a accesorilor necesare.
Doua barcute de 150 si respectiv 170HP pentru parasailing, sky nautic, faimoasa banana, flyfishy pt cunoscatori.
Ale doua barcute sunt de 12 locuri in afara de echipaj, dotate cu minibar poveste lunga.
Pot spune ca din 2008 am investit in ele sa ajunga unde sunt azi.
Anul asta, am fost in Romania(Locuiesc prin Franta) pentru a avea parte de faimoasele aprobari.

NU ESTE ACCEPTATA MAI MULT DE O BAZA DE AGREMENT CU MOTOR. Am turbat, am incercat toaaate statiunile de pe litoralul romanesc si nimic, toate aveau statii motorizate. Dupa o zi de nervi,ca raspuns din partea unui reprezentant am avut un 'bai tata eu sunt mic, nu ma pot bate cu shefu, daca el a zis sa nu dam nu te pot incurca'.

Dupa peripetia romaneasca, am sunat la prietenii greci. Pot spune ca intr-o saptamana am avut toate aprobarile pt sezonul 2011 de la 1 aprilie pana la 30 octombrie. Acum urmeaza sa aleg zona, daca sunt sfaturi, astept.

Nu mai ramaneti in romania, bagati banii in ceva, iar la sfarsit tot incultii scot banii.

Cost investitie - 12.000€ nu glumesc, poveste lunga :coolspeak:

Ok bafta

Edited by alex25ro, 01 October 2010 - 02:27.


#34
bu2

bu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 26.09.2006

 alex25ro, on 1st October 2010, 02:25, said:

Sunt fericitul posesor al unor ambarcatiuni de agrement si a accesorilor necesare.
Doua barcute de 150 si respectiv 170HP pentru parasailing, sky nautic, faimoasa banana, flyfishy pt cunoscatori.
Ale doua barcute sunt de 12 locuri in afara de echipaj, dotate cu minibar poveste lunga.
Pot spune ca din 2008 am investit in ele sa ajunga unde sunt azi.
Anul asta, am fost in Romania(Locuiesc prin Franta) pentru a avea parte de faimoasele aprobari.

NU ESTE ACCEPTATA MAI MULT DE O BAZA DE AGREMENT CU MOTOR. Am turbat, am incercat toaaate statiunile de pe litoralul romanesc si nimic, toate aveau statii motorizate. Dupa o zi de nervi,ca raspuns din partea unui reprezentant am avut un 'bai tata eu sunt mic, nu ma pot bate cu shefu, daca el a zis sa nu dam nu te pot incurca'.

Dupa peripetia romaneasca, am sunat la prietenii greci. Pot spune ca intr-o saptamana am avut toate aprobarile pt sezonul 2011 de la 1 aprilie pana la 30 octombrie. Acum urmeaza sa aleg zona, daca sunt sfaturi, astept.

Nu mai ramaneti in romania, bagati banii in ceva, iar la sfarsit tot incultii scot banii.

Cost investitie - 12.000? nu glumesc, poveste lunga :coolspeak:

Ok bafta

SIGUR NU AI GRESIT PRETUL?
12 OOO? 2 BARCI + BANANA+ ....
PAI NUMAI O BARCA DE 130 CAI FACE 20000 EURO LEJER...(NOUA)
UNDE AI GASIT PRETURILE ASTEA? CUMPAR SI EU..:)
ORI NE MINTI FRUMOS....ORI...
150 CAI/12 PERSAONE....REZULTA MINIM 9 METRI LUNGIME...SI LA 150 CAI CU 9 M LUNGIME...TE CAM TARAI... NU PARSAILING
ORI AM INTELES EU GRESIT....12 000 SH....DAR TOT NU E POSIBIL 150 CP/12 PERS/MIN 9M/ 12 000 EURO/SH....TOT LA 20 000 EURO SH TE DUCE
TOT MINCIUNA IMI IESE :)

Edited by bu2, 04 April 2011 - 00:00.


#35
N79

N79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.09.2013
Sal catharsis3k,

ai putea sa imi lasi un de tel sa discutam p tema asta de jetskiuri?

sau o adresa d e-mail...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate