Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inchirieri Jeti ski Costinesti

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
Tocmai am revenit dintr-un week-end petrecut la Costinesti si am ramas iara masca in fata preturilor tot mai mari pentru inchiriere de Jetski ( hydroscuter ). 15 minute = 120 RON !!

Ce justifica aceste preturi ? Din cateva calcule simple.. ei au 3 jetskiuri.

sa zicem ca pe ora inchirieaza 1 singura data cele 3. ( 15 minute din 60 , 25% capacitate )

deci pe ora ei scot 360RON. Presupunand doar 8 ore pe zi, asta face 2880 RON pe zi deci cca 1000$ pe zi

1000$ pe zi x 30 zile = 30 000$ pe luna

La costuri au urmatoarele ( cred eu ):

- Cost echipament: un Jetski ca al lor este approx 10 000 euro
- Veste de salvare: 150 euro in medie una buna
- Plata angajati: 3-4 flacai, le dai sa zicem 1000 RON fiecare
- Culoar maritim/portiune plaja/autorizatii/brevete: habar nu am, poate stiti voi
- Costuri variabile: benzina, intretinere echipament: sa zicem inca 1000RON pe luna

Din calculele mele, cu ocupare doar 25% si 8 ore pe zi, in 3 luni baietii ar scoate 90 000$. Bani suficienti pentru achitarea echipamentelor si celelate datorii.

Cum se face deci ca este o singura astfel de firma care face lucrul acesta ? Am uitat eu ceva ? Am calculat gresit undeva ?

#2
JAN_1980

JAN_1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 19.12.2003
Du-te tu sa obtii toate autorizatiile pt a face asa ceva ....si atunci vei vedea de ce este DOAR o firma ....

#3
exosyphen

exosyphen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 01.09.2003
Tocmai am revenit dintr-un concediu petrecut in Croatia.

Exact pentru ce ai scris tu mai sus, nu m-am dus in Romania.
O fost mai scumpa Croatia decat Romania ... dar serviciile si conditiile, nu se compara.

#4
Desire

Desire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 05.11.2005
iti zic eu de ce,

pentru ca pe litoral la noi e mafie
vi tu cu 2 skijeturi sa te bagi pe piata, te mananca aia de viu,

stiu ce mafie e cu transporturile in constanta
tre sa ai tupeu calumea sa te bagi sa le faci concurenta sau pile pe unde trebuie.
Altfel nu sfarsesti bine.


si eu ma gandeam la inceputul anului sa ma bag la asa ceva,
dar m-am linistit.

si ai dreptate, bani se scot, GARLA.

#5
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
m-am interesat azi pana la urma sa vad care e smecheria.

am fost trimis de Primaria Costinesti catre Apele Romane, dupa catre divizia Dobrogea Litoral si in final catre cele 2 firme carora li s-a concensionat pe 10 ani litoralul din Costinesti.

Am vorbit cu cei responsabili de aceste plaji la ambele firme. Una dintre ele este C&D Impex Trading care din cate scrie la ei..se ocupa cu:

"Suntem distribuitori la produse din Tutun gama PHILIP MORIS (MARLBORO,LM ...) ,Cafea gama ELITE;Bauturi Alcoolice, Diverse produse Generale ,Guma de Mestecat gama WRIGLEY , vezi Produse si Articole sau ne contactati . Fiind o societate de distributi dispunem de un parc auto modern cu ajutorul caruia livram produsele la adresa clientului cu regularitate si promptitudine. "

A doua este: ROMNED PORT OPERATOR SA CONSTANŢA. Astia se ocupa cu servicii portuare. Cum au ajuns ei sa aiba plaja Costinesti in administratie...dumnezeu stie.

In fine, raspunsul a fost acelasi de la ambele firme:

"Pe plaja noastra nu poate exista decat O SINGURA baza de agrement maritim cu motor. Suntem foarte multumiti de firma cu care lucram acum si nu vrem schimbare"

Am incercat sa argumentez ca o alta firma ar aduce concurenta si ar beneficia turistilor dar a fost in zadar. Am incercat si sa-i ofer conditii contractuale mai bune, dar au refuzat fiecare fara macar sa vrea sa auda ce aveam de propus.

Ce se poate face mai departe ? Presupun ca nimic. Presupun ca sunt toti mana in mana si ii doare in c*r de turisti. Poate doar sa faca o televiziune un reportaj despre ei dar m-ar mira sa intereseze pe cineva acest subiect...mai ales cand altii fura mult mai mult.

#6
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Daca nu e tot  a lor si firma cu skijeturile mare minune :D.
Fa alta smecherie si daca iti iese, sari si la mine cu un procent :D.
In costinesti mai spre nord asa e o bucata buna de plaja, care mi-a zis mie cineva nu e concesionata. ce-i drept e retrasa mai sus de Forum.
Faci acolo baza ta de agrement, bagi super preturi si vine lumea acolo la tine, sau te plimbi cu skijetul printre turistii care fac si ei o baie, si le mai arunci cate un fluturas....

Edited by MATRIXU, 24 July 2006 - 16:20.


#7
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
interesant. mai dau o fuga pe acolo joi si am sa ma uit sa vad despre ce e vorba. Dar am deja impresia ca toata zona aia apartine fie hotelului Forum sau complexului Vox Maris ( vilele Amiral ).

Ce mi se pare mie halucinant este acest spirit romanesc de a oferi minimul si a cere maximul. Este o practica complet ne-capitalista care functioneaza doar din cauza nepotismului sau mafiei sau ilegalitatilor.

I-am explicat si domnului de la RomNed la telefon:

Eu am 3 hidroscutere. Le inchiriez cu 50 RON de lei pe 15 minute si am coada de 10 persoane care asteapta sa le ia. Ce face romanul ? Creste pretul la 120RON, nu mai e coada si i-a crescut si lui profitul. Se crede mare smecher, afacerist, etc. Un adevarat om de afaceri ar mai fi cumparat inca 10 scutere prin imprumut la banca, ar fi pastrat acelasi pret ( poate o lejera ridicare a pretului ) si ar fi facut si mai multi bani si ar fi satisfacut si mai multi clienti.

Sincer, credeam ca scopul celor care au primit plajile este ( impus de Directia Apelor ) sa faciliteze/amelioreze serviciile oferite turistilor. Prin comportamentul descris mai sus, aceste firme nu fac decat sa ridice plimbatul cu hidroscuterul la rang de 'lux' cand ar trebui sa fie o comoditate accesibila oricui ca in orice tara civilizata.

mi-am facut destui nervi pe ziua de azi...

#8
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
CALMEZ VOUS !!!

am stat cu cearsaful toata dupamiaza ieri in costinesti langa ala cu scuterele, si in apa in zona unde ar fi trebuit sa le lanseze la apa..

ei, in vro 3 ore au avut un singur client.  din partea mea e mult si 500k. dapoi 1200 ...  romanii sunt pusi numai pe furat si pe dat tepe, am zi ca ma mai duc un weekend anu asta dar dupa aia nu mai calc pe litoralu' romanes©

#9
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
pai ieri nu erau deschisi..ai vazut ce valuri erau ? Sa nu mai spun ca era ridicat steagul care interzicea intratul in apa...

Edited by catharsis3k, 24 July 2006 - 16:55.


#10
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
intradevar erau valuri (marfa de altfel) ... dar oricum, nu stiu ec om intreg la minte ar da atatia bani sa se plimbe cu jetski-ul...

#11
catharsis3k

catharsis3k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 23.11.2005
foarte simplu.

Decat sa aiba 10 care sa dea 60RON ei prefera sa aiba 5 care dau 120 RON. In alte cuvinte cei cu bani sau cei care au strans din buci sa mearga si ei o data la viata lor cu scuteru..

Pe cand daca ar fi concurenta adevarata, nu si-ar mai permite ei sa faca pe importantii

#12
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,265
  • Înscris: 22.07.2005
Uite asa e in multe privinte pe litoral. Mai vine cate unul si spune: "De ce faci domnule reclama proasta litoralului nostru? Ori ai un interes ascuns?" Ce interes sa am, altul decat cel personal?!!

#13
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
cred ca mai putine scutere este benefic - lipsa concurentei nu imi convine nici mie dar totusi: din ce am vazut eu toti cocalarii le inchiriau inainte ca sa se dea in spectacol - daca mai tineti minte chiar anul trecut au accidentat un om.

sunt de parere ca inchirierea scuterelor trebuie facuta pe o portiune de plaja la distanta 50-100m de plaja amenajata pentru turisti, deasemeni cei care inchiriaza scuterele sa nu aibe voie sa se apropie la mai putin de 50-100 metri de zona in care sunt turisti in apa. probabil exista ceva reglementari in acest sens dar nu tine cont nimeni de ele.

acum despre pret: constantenii s-au obisnuit sa jupoaie pielea de pe turisti la orice, totul se scumpeste cu 30-40% pe an - la ei e un mod de viata si o regula respectata de toti : "sa-i ardem pe fraieri!"
romanii insa s-au cam trezit, pana cand concedii cu bani multi si conditii mediocre?

sa zica mersi ca mai vin turisti in weekend - pana la urma cu atat o sa ramana.

Edited by Mar, 25 July 2006 - 00:59.


#14
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Nu e vb ca sunt constanteni, sau brasoveni , sau bucuresteni...asta e tara, asta e turismul, vara e scurta....trebuie sa traiasca si ei pana la vara cealalta nu?
La munte iarna nu e cam la fel? :D

#15
The@ngel

The@ngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,225
  • Înscris: 07.08.2003

 MATRIXU, on Jul 25 2006, 10:44, said:

Nu e vb ca sunt constanteni, sau brasoveni , sau bucuresteni...asta e tara, asta e turismul, vara e scurta....trebuie sa traiasca si ei pana la vara cealalta nu?
La munte iarna nu e cam la fel? :D
La munte nu e chiar la fel. La munte se merge si iarna si vara, si restul anotimpurilor. Iarna doar au un grad de umplere mai mare.

#16
Swordfish

Swordfish

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 16.12.2005

Quote

Nu e vb ca sunt constanteni, sau brasoveni , sau bucuresteni...asta e tara, asta e turismul, vara e scurta....trebuie sa traiasca si ei pana la vara cealalta nu?
La munte iarna nu e cam la fel?

te contrazic. conteaza mult zona unde se face turismul. constanteanul, intr-adevar, are pata pusa rau de tot pe cel care vine pe litoral cu ceva bani. (ma refer la cei care activeaza in turism, sunt convins ca mai exista acolo oameni de bun simt care nu sunt lasati sa iasa in fata). la munte, in special prin nordul moldovei situatia se schimba, poate e si o caracteristica a zonei de munte, unde oamenii sunt mai ospitalieri. observ ca zonele care atrag floarea snobilimii, gen mamaia pe timp de vara si brasov pe timp de iarna sunt adevarate focare de tepari si interese.

seful ant a pus punctul pe i si nu vad ce s-ar mai putea spune. sa dezvolti o afacere la mare, avand bun simt si deschidere spre consumator? da! dupa ce ii impusti pe ceilalti!

#17
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
Anul trecut am avut ocazia sa inchiriez in Croatia un scuter de apa. M-am plimbat in Nordul insulei Rab unde este singura plaje cu nisip din Croatia (cred).
Pretul a fost 200 Kuna/ora, adica 120 RON pe ORA. Nu am primit chitanta. Nu aveam voie sa ne apropiem 300 metri de mal si 100 de tarm. Nu l-am luat sa facem smecherii cu el ci sa ne plimbam de-a lungul coastei care defapt era un golf. Am apucat sa vedem destule avand in vedere ca viteza de deplasare era de 130km/h.
Dar eu totusi nu inteleg... vacantele in Grecia spre exemplu costa si 200 euro. Cat de patri(h)ot trebuie sa fi (sa nu zic altceva) sa dai bani la mafiotii de la noi si sa vezi porcariile de la noi din tara???

#18
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004
A, si BTW.... vara asta in Creta, in Vestul insulei (plaja cu palmieri pentru cunoscatori) un scuter de apa era 40 euro jumate de ora.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate