Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Papagali Vorbitori

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#73
Marius2007

Marius2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2007
De 12 ore posed  un papagal micul alexandru...As dori sa aflu la ce varsta ii apare inelul in jurul gatului,cat de tare musca, :D . De cand l-am luat nu mananca..e grav?

multumesc anticipat de ajutor si informatii

#74
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 mc mate, on Dec 4 2006, 15:40, said:

Ce specie este acest papagal ?

e dintr-o specie destul de rara, bigus maderfacarus. este omnivor, se hraneste cu oameni. unde l-ai gasit, la tropice?

#75
Jim

Jim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2005
Salutare
Abia acum am gasit topicul si sunt incantat. Sunt fericitul posesor al unui Alexander mic pe nume Verdelle (cand l_am cumparat acum 4 ani am crezut ca e baiat si l_am numit Verdel, dar mai tarziu am aflat ca e fata) si al unui Alexander mare pe nume Coco (asa zice), tot fata. de trei ani.
Despre cel mic pot spune ca este ucigas. Cand se supara musca la sange. Pana ne_am imprietenit m_a umplut de cicatrice, dar cu multa rabdare s_a rezolvat. Dupa prima saptamana i_am deschis colivia dar a mai trecut o saptamana pana a iesit. De atunci are la dispozitie toata casa. Dupa un an , cand am adus_ pe Coco a fost tragedie pentru ca si_a vazut teritoriul amenintat. Nici pana acum nu s_au imprietenit dar se tolereaza. Verdelle e cu draci si o ataca pe Coco de cate ori are ocazia, dar niciodata nu s_a ajuns la o bataie cu adevarat serioasa. Coco este mai bleguta, mai greoaie si zboara ca o nicovala si cu toate ca este mai mare se teme de primejdia aia mica. In prima saptamana cand am incercat sa o pun la loc in colivie m_a muscat in asa hal ca am crezut ca_mi amputeaza degetul, dar a fost singura data. Este mult mai blajina si prietenoasa. Acum ne intelegem tare bine, cu fiecare in parte dar Verdelle e de o gelozie crunta. Au in casa teritorii foarte bine delimitate si cu toate animozitatile dintre ele, am senzatia ca le_ar lipsi prezenta celeilalte. Cred ca si cearta de fiecare zi a devenit un ritual sau o joaca. Fac o mizerie de nedescris, si au trecut printr_o perioada de ros cartile din biblioteca.
Infiecare seara este obligatoriu sa le dau sa manance din gura. Se aseaza fiecare pe cate un umar si pe rand ma trag de barba ca sa intorc capul spre ele sa ia mancare din gura.
In orice caz sunt atat de posesive ca nu accepta pe altcineva sa puna mana pe ele (mai ales Verdell). In rest ne intelegem bine, stau la mangaiat, la gadilat, la scarpinat, sau pur si simplu motaie pe umarul meu.
Le hranesc cu tot ce este mai bun prin pet shopuri, le dau vitamine si tot felul de prostioare, dar de mancat mananca orice incepand cu dulciuri si terminand cu carne, mancare gatita, fructe.
Atunci cand sunt acasa, daca ies din camera este tragedie. Intr_ perioada daca indrazneam sa ies din camera incepeau  amandoua sa zbiere ca daca nu am avea o buna izolatie fonica ne_ar goni vecinii din cartier cu pietre.
De vre_n an s_au linistit.
In orice caz asa o psihoterapie stiu sa faca cum nici cel mai mare psiholog nu ar fi in stare.
Si a propoz, e al doilea an cand mi_au facut oua.

#76
ericssonk750

ericssonk750

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 29.12.2006

 Jim, on Jan 31 2007, 22:41, said:

Salutare
Abia acum am gasit topicul si sunt incantat. Sunt fericitul posesor al unui Alexander mic pe nume Verdelle (cand l_am cumparat acum 4 ani am crezut ca e baiat si l_am numit Verdel, dar mai tarziu am aflat ca e fata) si al unui Alexander mare pe nume Coco (asa zice), tot fata. de trei ani.
Despre cel mic pot spune ca este ucigas. Cand se supara musca la sange. Pana ne_am imprietenit m_a umplut de cicatrice, dar cu multa rabdare s_a rezolvat. Dupa prima saptamana i_am deschis colivia dar a mai trecut o saptamana pana a iesit. De atunci are la dispozitie toata casa. Dupa un an , cand am adus_ pe Coco a fost tragedie pentru ca si_a vazut teritoriul amenintat. Nici pana acum nu s_au imprietenit dar se tolereaza. Verdelle e cu draci si o ataca pe Coco de cate ori are ocazia, dar niciodata nu s_a ajuns la o bataie cu adevarat serioasa. Coco este mai bleguta, mai greoaie si zboara ca o nicovala si cu toate ca este mai mare se teme de primejdia aia mica. In prima saptamana cand am incercat sa o pun la loc in colivie m_a muscat in asa hal ca am crezut ca_mi amputeaza degetul, dar a fost singura data. Este mult mai blajina si prietenoasa. Acum ne intelegem tare bine, cu fiecare in parte dar Verdelle e de o gelozie crunta. Au in casa teritorii foarte bine delimitate si cu toate animozitatile dintre ele, am senzatia ca le_ar lipsi prezenta celeilalte. Cred ca si cearta de fiecare zi a devenit un ritual sau o joaca. Fac o mizerie de nedescris, si au trecut printr_o perioada de ros cartile din biblioteca.
Infiecare seara este obligatoriu sa le dau sa manance din gura. Se aseaza fiecare pe cate un umar si pe rand ma trag de barba ca sa intorc capul spre ele sa ia mancare din gura.
In orice caz sunt atat de posesive ca nu accepta pe altcineva sa puna mana pe ele (mai ales Verdell). In rest ne intelegem bine, stau la mangaiat, la gadilat, la scarpinat, sau pur si simplu motaie pe umarul meu.
Le hranesc cu tot ce este mai bun prin pet shopuri, le dau vitamine si tot felul de prostioare, dar de mancat mananca orice incepand cu dulciuri si terminand cu carne, mancare gatita, fructe.
Atunci cand sunt acasa, daca ies din camera este tragedie. Intr_ perioada daca indrazneam sa ies din camera incepeau  amandoua sa zbiere ca daca nu am avea o buna izolatie fonica ne_ar goni vecinii din cartier cu pietre.
De vre_n an s_au linistit.
In orice caz asa o psihoterapie stiu sa faca cum nici cel mai mare psiholog nu ar fi in stare.
Si a propoz, e al doilea an cand mi_au facut oua.
Iti dau un sfat daca vrei sa-l accepti , nu cumva sa-ti treca prin minte vreodata sa-i dai alune ca ramai fara el  :nonobad: . iti spun asta din propia experienta , ca am avut si eu un Micul Alexander care halea de toate de la cascaval pana la cartofi prajiti :) , dar intr-o zi m-a mancat undeva (sorry de expresie)si i-am dat alune si in urmatoarele 2 zile nu a mai mancat nimic , nu a mai baut nici apa si dupa 2zile in care statea nemiscat in cusca lui a murit :(( :cursing:  :death:

#77
Jim

Jim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.07.2005
Multumesc de sfat, dar sa_ti spun drept. din prima zi i_am dat arahide si de nenumarate ori alune de padure, fistic si tot felul de seminte si nu a avut nici pe dracu. Arahidele fac parte din meniul zilnic. Nu a fost bolnava niciodata, in cel mai rau caz, destul de rar facea o mica diaree dar nimic serios. Lui Coco ii plac alunele de padure si ciocolata. O singura data a fost putin racita si i_am dat norfloxacin (antibiotic cu spectru larg).
De altfel nici nu trebuie sa le dau eu ceva in plus de mancare ca isi iau singure tot ce gasesc prin bucatarie. Singurele pe care le_am interzis cu desavarsire sunt alcoolul si cafeaua. Sunt sigur ca fac urit la betie iar cafeaua le agita. Am sa postez si niste poze zilele viitoare.

Am un prieten care are un gri african vorbitor. Paralizezi cand il auzi cate stie si cum stie sa cante. Spune si propozitii scurte de genul : Nicu esti prost,  Vreau cafea, vreau ceai cald. Nicu fa cafeaua. Nicu fac kk (si chiar face). apoi, Nicu am facut kk.  Stie sa fluiere mai multe cantece , perinitza, noi suntem romani si cateva piese clasice, valsuri, pe care le canta dupa cum ii cere Nicu. Tipu are un magazin si papagalul le spune la clienti sa inchida usa.. E mortal.

#78
deea21c

deea21c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 31.08.2005

 Zer0, on Sep 14 2006, 09:07, said:

Sal.Asta stiam si eu ca nu e bine sa ii pui in apa, dar....ca sa ii dau eu in cioc ar insemna sa il sperii f tare, deoarece ar trebui sa il prind cu forta.Asa ca am acceptat sa ii pun in apa.Akum nu mai e asa de zbuciumat, s-a mai calmat.I-am schimbat si colivia, din pacate cu una mai mica dar mai inalta, speciala pt pasari mai mari.Cealalta era o colivie dubla pt perusi.In dimineatza aceasta am vazut ca nu i-au mai curs narile si nici nu mai stranuta.Aseara parca l-am auzit odata.In rest, m-am speriat cand am vazut care seminte a mancat aseara.Din cate vad e vioi,nu sta ghemuit in pene, doar ca de cand il am foarte rar a scos vreun ciripit.Doar de cateva ori si asta se intampla doar atunci cand dorea sa fie bagat in seama:(ex cand a aterizt jos ,dupa ce a zburat din colivie,etc.)Oricum cand vorbesc cu el se uita foarte atent la mine sa vada ce fac si am observat ca e f. bine sa ii schimb mancarea de fata cu el, sa vada ca ii pun mancare in cutiutza lui si ca nu vreau sa-i fac rau.! aaa Si va recomand tuturor nisipul.Am sesizat ca te scapa de mirosurile neplacute.In noua colivie el nu mai ajunge la tavitza cu nisip deoarece are un gratar si in acest fel nu mai poate sa scurme pe acolo si sa faca mizerie!
Trebuie ca perusii sa aiba acces la nisip.Au nevoie de el pentru digestie. Daca il folosesti pentru igiena pe podeaua coliviei, pune-i si intr-un recipient o cantitate mai mica, intr-un loc accesibil, nisip special pentru pasarile mici de companie.

#79
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
A reusit careva cu Nimfa sa o faca sa spuna un cuvant??e foarte greu.................. :peacefingers: :kisstogether:

#80
myalice

myalice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.02.2007
Vreau sa tzi spun doar ca 2papagali(o pereche)niciodata nu i vei invatza sa vorb,e nevoie de unu singur mascul neaparat si fffff multa rabdare,
itzi zic eu ca asa am facut si perusul meu a vorb superrrrrrrr.mai sint si citeva secrete mici  :coolspeak:

#81
irennescat

irennescat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 16.05.2005

 koldun, on Aug 22 2006, 15:49, said:

Salve! uite aici o inregistrare mai veche cu ce stia atunci Gogu al meu. Acum a mai invatat si alte chestii!
OMG ce-am mai ras. Si le spune si cu intonatie! In a 2-a inregistrare, e un amalgam total: ciripeasca, romana, engleza si alta limba parca...:rolleyes: poliglot baiatul.

#82
Chiquitita

Chiquitita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 24.01.2007
Salut!
Am si eu o fetita de vreo 5 luni si ma chinui sa o invat sa spuna si ea ceva. Oare e prea tarziu sa mai invete? Sau nu conteaza varsta?

#83
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 Zer0, on Jul 22 2006, 22:16, said:

Doresc sa deschid acest topic(sper ca nu mai e pe undeva) unde sa precizati ce papagal aveti,daca stie sa vorbeasca(sa imite) ,cum l-ati invatat acest lucru si care sunt cuvintele sau sunetele pe care le reproduce,etc
Eu detin o pereche de perusi dar nu am reusit sa-i fac sa scoata vreun sunet sau cuvant specific.Am observat la ei uun ciripit mai strident atucni cand asculta manele...si cam atat

nu o sa vorbeasca niciodata daca sunt doi

#84
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 Chiquitita, on Feb 14 2007, 23:20, said:

Salut!
Am si eu o fetita de vreo 5 luni si ma chinui sa o invat sa spuna si ea ceva. Oare e prea tarziu sa mai invete? Sau nu conteaza varsta?

Nu cred ca ai prea multe sanse daca este fata nu va vorbi, se pare ca numai baieti vorbesc, cel putin eu nu am auzit. Eu am un perus baiat si deja este campion zice multe dar cel mai mandru este cand spune "Ce face baiatu ?"

#85
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 nicoleta V, on Sep 14 2006, 11:55, said:

fraze... :D  :D nu l ai auzit pe perusul meu vorbind,..da mami da..da cine e iubirea lu mama mica..iepulash coconash.da cine esti tu? tu estiu iubitu lu mama.da sha pupe mami iubitu.te iubeste mami daaa...sau poate nu l ai auzit pe gogutu asta de aici de pe site. :D
of course.nu se compara cu ce ai tu acasa.sunt sigura.tocmai de aceea as fi curioasa sa i vad sau sa i ascult.chiar daca nu spun nimic.sunt niste papagali spectaculosi.mi ar placea sa ma pup cu ei. ce dracii fac prin casa?poate ai timp sa povesti pun pic.
salutari!

subscriu micutul meu perus pe nume Musetel este un vorbitor de clasa "ce face baiatu" "pupa mama baiatu" "baiatu e frumos" samd
PS pentru cine nu crede am filmulete

#86
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 ericssonk750, on Feb 1 2007, 08:20, said:

Iti dau un sfat daca vrei sa-l accepti , nu cumva sa-ti treca prin minte vreodata sa-i dai alune ca ramai fara el  :nonobad: . iti spun asta din propia experienta , ca am avut si eu un Micul Alexander care halea de toate de la cascaval pana la cartofi prajiti :) , dar intr-o zi m-a mancat undeva (sorry de expresie)si i-am dat alune si in urmatoarele 2 zile nu a mai mancat nimic , nu a mai baut nici apa si dupa 2zile in care statea nemiscat in cusca lui a murit :(( :cursing:  :death:

Orice are sare ii duce a pierzanie !!!!!!!! Gurmandu meu nu ma lasa sa mananc nimic fara el de la ciorba la seminte, dar sunt nevoit sa il alung desi imi e drag de el cand sta la mine pe lingura

#87
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Salutari! Apropo de Gogu, ca era citat mai sus, un "crocodil" nou! :coolspeak:

Attached Files



#88
mirela7771

mirela7771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2006
Si o alta  inregistrare cu Gogu cel de mai sus :)

Attached Files



#89
Nike_2

Nike_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 01.02.2007
cooooooooooolll :coolspeak: :coolspeak: :coolspeak:

#90
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 mirela7771, on Feb 18 2007, 00:25, said:

Si o alta  inregistrare cu Gogu cel de mai sus :)

Salutare aici este Musetel al meu. Daca il vizionati va rog sa va dati cu parerea !!!!!!!!!!!!

Attached Files

  • Attached File  62.JPG   486K   82 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate