Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Papagali Vorbitori

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#37
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

View Postold_raven, on Jul 31 2006, 17:32, said:

Slabe sperante ca un perus sa vorbeasca...aici nu ma refer la 5-6 cuvinte,ci la fraze.
Nu conteaza ca sunt doi,conteaza FOARTE mult specia.Eu am un Amazon(5.6 ani) si un Yako(~1 an).
Amazonul in 5 ani nu a invatat mai mult de 35-40 de cuvinte,iar Yako pe care il am de 9 luni stie peste 100.Este mult mai talentat la acest capitol.
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie...

10x
please...ai vreun filmulet cu ei sau ceva inregistrat..dar merg si pozele?ce zici?ne delectezi cu cateva poze?

View Postold_raven, on Jul 31 2006, 17:32, said:

Slabe sperante ca un perus sa vorbeasca...aici nu ma refer la 5-6 cuvinte,ci la fraze.
Nu conteaza ca sunt doi,conteaza FOARTE mult specia.Eu am un Amazon(5.6 ani) si un Yako(~1 an).
Amazonul in 5 ani nu a invatat mai mult de 35-40 de cuvinte,iar Yako pe care il am de 9 luni stie peste 100.Este mult mai talentat la acest capitol.
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie...

10x
ceva poze ai pentru noi?sa i iti vedem si noi iubirile tale

#38
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
sal.ma bucur ca mi-ai raspuns.mai am parca veca poze cu perusii mei.de fapt sunt ai prietenei mele,dar au stat cam 7-8 luni la mine.in aceasta seara am sa merg sa imi iau un Micul Alexander.Am vb cu un crescator si o sa ne intalnim la 8.Nu stiu inca daca il cumpar,intai sa il vad.Perusii prietenei au fost luati de mici,dar nu stiu exact varsta.Ideea e ca sunt f salbateci,nu pot sa ii ating.De vorbit nici nu mai incape vorba.Spune-mi te rog,stii vreun crescator?

#39
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
http://i87.photobuck...06092006440.jpg

http://i87.photobuck...06092006444.jpg

#40
gabitzz

gabitzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2006
Eu am un papagal nimfa..l-am primit acum un an si ceva drept cadou de ziua mea.. am inteles ca nimfele pot invata sa vorbeasca.. al meu insa nu stie nimic..desi ii repet anumite lucruri destul de des.. in plus de asta.. a fost cam sperios de la inceput si nici acum nu suporta mainile..nu am voie sa pun mana pe el  B)

#41
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

View PostZer0, on Sep 6 2006, 17:53, said:

sal.ma bucur ca mi-ai raspuns.mai am parca veca poze cu perusii mei.de fapt sunt ai prietenei mele,dar au stat cam 7-8 luni la mine.in aceasta seara am sa merg sa imi iau un Micul Alexander.Am vb cu un crescator si o sa ne intalnim la 8.Nu stiu inca daca il cumpar,intai sa il vad.Perusii prietenei au fost luati de mici,dar nu stiu exact varsta.Ideea e ca sunt f salbateci,nu pot sa ii ating.De vorbit nici nu mai incape vorba.Spune-mi te rog,stii vreun crescator?
trebuie sa ai rabdare cu perusii..mai ales daca sunt doi.incearca sa te apropii de cel mai bland pentru ca asa il va imita si celalalt.incearca sa nu ridici mana peste ei..deasupra loc..si sa incerci sa i atingi de jos la gheruta..pt ca se vor simti amenintati daca ridici mana la ei..colivia nu trebuie sa stea f sus in camera..pt ca se vor crede superiori..nici jos pentru ca se vor simti amenintati mereu..miscarile pe langa ei sa fie blande..de ex sa nu te repezi la ei aruncand o punga langa colivie pt ca vor reactiona..sa nu ii faci sa se simta in pericol..incepe treptat prin a baga mana in colivie.azi pana in usa(fara sa i sperii) f incet...apoi mai inauntru...si asa [pana ajungi la gheruta lor..cand ai reusit sa i atingi sau sa se obisnuiasca cu mana ta incearca sa i hranesti cu ceva ce le place din mana..atsta pt inceput
nu stiu ce crescator...de perusi?de obicei cred ca acestia se axeaza pe un singur tip de papagali asa ca precizeaza...ei se aduna in parcul plumbuita sambata parca..dimineata pana la 12 , 1. dupa amiaza....
sa stii ca un papagal de talia celui pe care tu il doresti nu numai ca  implica costuri ridicate dar si multa multa atentie..tu vei fi lumea lui..mamica taticul prietenul,,prietena..daca il vei ignora sau nu vei avea timp de el il vei rani foarte tare.necesita bani timp atentie..serios..altfel se automutileaza si odata ce au inceput piguleala de pene...greu ii mai opresti..pot sa pun o intrebare pt tine unui medic veterinar de incredere si sa vad ce aflu in legatura cu un crescator de micul alexandru daca asta te intereseaza...
ai grija sa nu te pripesti in legatura cu decizia...tb sa fii sigur ca l vrei(traieste destul de mult si daca nu se va adapta cu noul mediu va fi greu sa i gasesti o casa si eventul sa ti recuperezi banii...)tb sa fie pui si neaparat sanatos..(te uiti la pupila sa vezi daca e pui ,,cloaca curata..narile si gherutele curate..respiratie normala..coada sa nu se "miste" in tipm ce respira,,sa fie destul de sociabil pt varsta lui...cu acte in regula
mult succes si tinem legatura

View Postgabitzz, on Sep 7 2006, 00:26, said:

Eu am un papagal nimfa..l-am primit acum un an si ceva drept cadou de ziua mea.. am inteles ca nimfele pot invata sa vorbeasca.. al meu insa nu stie nimic..desi ii repet anumite lucruri destul de des.. in plus de asta.. a fost cam sperios de la inceput si nici acum nu suporta mainile..nu am voie sa pun mana pe el  B)
uh..nu stiu cine ti a spus ca nimfele pot vorbi..dar eu nu am vazut vreuna sa vb...abia daca imita ceva...dar sunt niste animale tare dragalase..ai rabdare cu nimfa ta!!

Edited by nicoleta V, 07 September 2006 - 10:16.


#42
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Crescatorul de unde am luat papagalul mi-a spus sa-i pun putin( nisip care se gaseste in petshop) pe fundul colivii deoarece usuca excrementele si nici nu miroase urat in casa.Asa am si facut.Papagalul meu era inca timid.Dar, dupa ce i-am pus nisip,parca a turbat!Se prinde cu ciocul de gratii si scurma prin nisip, pe langa asta, e foarte activ si parca nelinistit,ca si cum ar vrea sa evadeze, sau sa rupa gratiile.Am observat ca astazi,toata ziua a mancat doar o bucatica de mar ,cat o unghie de mare.Dar l-am vazut ca bea apa.poate inca e suparat ca e singurel,fara fratii lui.Astept si alte pareri...

#43
gabitzz

gabitzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.09.2006
Scrie la discutia despre nimfe ca ele pot vorbii, in special masculii .. al meu este mascul .. dar l`am primit deja matur..in tot cazul nu era pui .. am rabdare cu el .. e invatat sa`l pup toata ziua, sa ii dau eu apica sa bea .. e un dulce.. :)

#44
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
:w00t:
Check this out! :coolspeak:
PS:descarcati toate patru arhivele si apoi dezarhivati incepand cu partea 1.
Enjoy!

Attached Files



#45
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006

View Postkoldun, on Sep 9 2006, 14:32, said:

:w00t:
Check this out! :coolspeak:
PS:descarcati toate patru arhivele si apoi dezarhivati incepand cu partea 1.
Enjoy!


ok...si?....poti sa vezi tot filmul pe youtube.com

#46
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
multam! Sa traiesti!

#47
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
La cat de multi papagali de talie mare se vand la noi in tara,ma asteptam sa fie mai multa activitate pe forum,...dar.....

#48
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

View PostZer0, on Sep 8 2006, 17:35, said:

Crescatorul de unde am luat papagalul mi-a spus sa-i pun putin( nisip care se gaseste in petshop) pe fundul colivii deoarece usuca excrementele si nici nu miroase urat in casa.Asa am si facut.Papagalul meu era inca timid.Dar, dupa ce i-am pus nisip,parca a turbat!Se prinde cu ciocul de gratii si scurma prin nisip, pe langa asta, e foarte activ si parca nelinistit,ca si cum ar vrea sa evadeze, sau sa rupa gratiile.Am observat ca astazi,toata ziua a mancat doar o bucatica de mar ,cat o unghie de mare.Dar l-am vazut ca bea apa.poate inca e suparat ca e singurel,fara fratii lui.Astept si alte pareri...
deci te ai incumetat si ai cumparat un papagal mare...wow..f bine..sa fie sanatos si sa te bucuri de el..ce papagal este..cum il cheama?
e normal sa manance putin..a chimbat mediul...priveste admira peisajul..vede si el unde a ajuns..este bland?>poti sa pui mana pe el?este nelinistit un pic d aia da ture pe bara...are colivie mare?ai putea sa postezi poze?cat de tanar este?
mai ai perusi?sau nu.//nu mai stiu..
:kisstogether:

#49
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Deoarece cei 2 perusi erau ai prietenei mele,si akum i-a dus la ea akasa, am hotarat sa-mi iau un papagal pe care sa pot sa-l invatz macar cateva cuvinte.Cu perusii am facut greseala sa cumparam 2 si au ramas salbatici.Papagalul l-am luat de la un crescator f de treaba.Am dat 3 mil pe el,in timp ce la Pet shop e 5.Din cate am inteles el aprovizioneaza si o mare parte din petshop-urile din Bucuresti.Am inteles ca papagalul meu are 4-5 luni,are inel, dar nu m-am uitat pe el,pt ca o sa sperii prea tare papagalul cand il prind.Este un Micul Alexander , de culoare galbena.Oricum,cu siguranta e pui.Cand l-am adus in prima zi, nu se speria f tare de mana,dar nu ma lasa sa-l ating.A doua zi,l-am scos cu forta din colivie, sa vad cum reactioneaza prin camera,dar se pare ca l-am speriat destul de rau,deoarece akum se teme de mana mea!In + cand ma apropii de colivie sta pregatit sa fuga,dar nu fuge.Asteapta sa vada ce fac.In primele 2 zile nu l-am vazut mancand. A baut doar apa .I-am dat mar,babana,portocala,patrunjel si mancare pt ei(seminte de toate felurile,alune ,nuca etc. amestecate).Astazi,a treia zi a mancat mar la greu,cateva fire de patrunjel si a farmitzat niste biscuite.De seminte nu se atinge!De ce oare?Oeri,i-am pus niste nisip pe jos,dar a iinceput sa-l scurme ca si cum ar fi vrut sa-si ascute ghearele, si l-a imprastiat pe tot pe covor.I-am luat si os de sepie,dar degeaba,nu-l foloseste.Cand l-am luat,crescatorul i-a taiat 2-3 pene de la o aripa ca sa nu poata sa zboare.mi-a zis ca il dresez mai usor.De obicei, sta cuminte in cusca intr-un colt anume,dar are perioade,ca si akum cand scriu acest post in care se plimba de nebun pe langa portitele din fata coliviei.Se prinde cu ciocul de gratii si scurma cu picioarele,chiar daca nu mai are nisip.E nebun saracul!!I-am deschis si usita la colivie sa vad daca iese,dar nu a reactionat,se comporta ca si cum ar fi inca inchisa.Daca vrea sa-si ascute ghearele,de ce nu foloseste osul de sepie?Hmm..Cusca e destul de mare,dar am sa i-o schimb! E o cusca dubla pt perusi,care se poate desparti la mijloc,dar e f incapatoare.Am luat-o pe asta ca era singura care o avera crescatorul in acel moment acasa!Urmeaza sa ma intalnesc luni sa-mi dea una care se deschide pe sus,si are si stativ si lant de pus la piciorul papagalului,sa stea sus pe cusca,fara sa zboare.In rest ce sa mai zic...mai spuneti si voi cum se coporta pasarile voastre..sau cum se comportau la inceput!

#50
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
http://s87.photobuck...mgAnch=imgAnch1


filmuletz cu nebunaticul din cusca..tocmai si-a luat zborul din cusca..imediat pun si faza ...

#51
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
H-260551  06  0086  -asta scrie pe inelul papagalului meu!c ine stie ce inseamna?si cand e nascut el?  ? 06 are sub el o liniutza

#52
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

View PostZer0, on Sep 9 2006, 22:22, said:

Deoarece cei 2 perusi erau ai prietenei mele,si akum i-a dus la ea akasa, am hotarat sa-mi iau un papagal pe care sa pot sa-l invatz macar cateva cuvinte.Cu perusii am facut greseala sa cumparam 2 si au ramas salbatici.Papagalul l-am luat de la un crescator f de treaba.Am dat 3 mil pe el,in timp ce la Pet shop e 5.Din cate am inteles el aprovizioneaza si o mare parte din petshop-urile din Bucuresti.Am inteles ca papagalul meu are 4-5 luni,are inel, dar nu m-am uitat pe el,pt ca o sa sperii prea tare papagalul cand il prind.Este un Micul Alexander , de culoare galbena.Oricum,cu siguranta e pui.Cand l-am adus in prima zi, nu se speria f tare de mana,dar nu ma lasa sa-l ating.A doua zi,l-am scos cu forta din colivie, sa vad cum reactioneaza prin camera,dar se pare ca l-am speriat destul de rau,deoarece akum se teme de mana mea!In + cand ma apropii de colivie sta pregatit sa fuga,dar nu fuge.Asteapta sa vada ce fac.In primele 2 zile nu l-am vazut mancand. A baut doar apa .I-am dat mar,babana,portocala,patrunjel si mancare pt ei(seminte de toate felurile,alune ,nuca etc. amestecate).Astazi,a treia zi a mancat mar la greu,cateva fire de patrunjel si a farmitzat niste biscuite.De seminte nu se atinge!De ce oare?Oeri,i-am pus niste nisip pe jos,dar a iinceput sa-l scurme ca si cum ar fi vrut sa-si ascute ghearele, si l-a imprastiat pe tot pe covor.I-am luat si os de sepie,dar degeaba,nu-l foloseste.Cand l-am luat,crescatorul i-a taiat 2-3 pene de la o aripa ca sa nu poata sa zboare.mi-a zis ca il dresez mai usor.De obicei, sta cuminte in cusca intr-un colt anume,dar are perioade,ca si akum cand scriu acest post in care se plimba de nebun pe langa portitele din fata coliviei.Se prinde cu ciocul de gratii si scurma cu picioarele,chiar daca nu mai are nisip.E nebun saracul!!I-am deschis si usita la colivie sa vad daca iese,dar nu a reactionat,se comporta ca si cum ar fi inca inchisa.Daca vrea sa-si ascute ghearele,de ce nu foloseste osul de sepie?Hmm..Cusca e destul de mare,dar am sa i-o schimb! E o cusca dubla pt perusi,care se poate desparti la mijloc,dar e f incapatoare.Am luat-o pe asta ca era singura care o avera crescatorul in acel moment acasa!Urmeaza sa ma intalnesc luni sa-mi dea una care se deschide pe sus,si are si stativ si lant de pus la piciorul papagalului,sa stea sus pe cusca,fara sa zboare.In rest ce sa mai zic...mai spuneti si voi cum se coporta pasarile voastre..sau cum se comportau la inceput!
uh..lant de pus la piciorul papaglului?poor him...pai daca crescatorul nu ti a spus ce inseamna inelul....tu chiar crezi ca l a crescut el??mie nu mi se pare mic.mi se pare mare.
e dragut

Edited by nicoleta V, 11 September 2006 - 09:11.


#53
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006

View Postnicoleta V, on Sep 11 2006, 10:09, said:

uh..lant de pus la piciorul papaglului?poor him...pai daca crescatorul nu ti a spus ce inseamna inelul....tu chiar crezi ca l a crescut el??mie nu mi se pare mic.mi se pare mare.
e dragut
  


NU l-am intrebat pe el ce scrie pe inel!Daca il intrebam cu siguranta imi explica , dar am fost cuprins de febra cumparatului si eram entuziasmat de papagal,asa ca nu m-am mai gandit la toate !  Ti se pare mare,ca e poza facuta de aproape, dar pasarea nu e batrana,sigur nu are mai mult de 5-6 luni!Fa o comparatie cu celallat Lutino(e o poza pe undeva pe forum parca) care e femela!Se vede ca la cei mai in varsta sunt diferiti ochii,chiocul,pielea de pe picioare!...Oricum, eu eram curios ce inseamna fiecare cifra,litera de pe inel! Merci pt raspuns ,oricum.
In legatura cu lantul,daca ai vazut prin filme papagalii care stau pe un suport,si nu in cusca.De picior se leaga un lantisor finutz pt a nu putea sa zboare pe geam.Si se stie ca daca un Jako sau ara sau marele alexander nu prea zboara pe ferastra,acelasi lucru nu e confirmat si la micul Alexander.Am inteles ca acesta chiar daca se obisnuieste cu tine 5-10 ani ,poate sa 'evadeze' fara remuscari.    :))

Edited by Zer0, 11 September 2006 - 12:34.


#54
madalinutza

madalinutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 04.11.2005

View PostZer0, on Sep 11 2006, 13:31, said:

NU l-am intrebat pe el ce scrie pe inel!Daca il intrebam cu siguranta imi explica , dar am fost cuprins de febra cumparatului si eram entuziasmat de papagal,asa ca nu m-am mai gandit la toate !  Ti se pare mare,ca e poza facuta de aproape, dar pasarea nu e batrana,sigur nu are mai mult de 5-6 luni!Fa o comparatie cu celallat Lutino(e o poza pe undeva pe forum parca) care e femela!Se vede ca la cei mai in varsta sunt diferiti ochii,chiocul,pielea de pe picioare!...Oricum, eu eram curios ce inseamna fiecare cifra,litera de pe inel! Merci pt raspuns ,oricum.
In legatura cu lantul,daca ai vazut prin filme papagalii care stau pe un suport,si nu in cusca.De picior se leaga un lantisor finutz pt a nu putea sa zboare pe geam.Si se stie ca daca un Jako sau ara sau marele alexander nu prea zboara pe ferastra,acelasi lucru nu e confirmat si la micul Alexander.Am inteles ca acesta chiar daca se obisnuieste cu tine 5-10 ani ,poate sa 'evadeze' fara remuscari.    :))
Pai asta doar daca nu-i oferi conditii ! Un papagal bine ingrijit sta linistit langa fereastra deschisa si nici nu-i da prin minte sa zboare undeva ! Lantul la picior mi se pare o cruzime poate nu chiar atat de mare ca taiatul aripilor ... mai bine decat sa pui poze incerci sa te imprietenesti cu el, sa-l inveti sa vina pe deget, sa stea pe umar, etc. Dupa aia inchizi bine ferestrele si-l lasi liber prin casa :D
Perusii - din pacate - sunt urmatorii la invatat sa vorbeasca, dupa Jako. Desi nu pare, este una dintre speciile cele mai iscusite la reprodus cuvinte. Dar acum asta e, ai un Alexander ... in primul filmulet mie mi se pare o atitudine tipica de incercat sa iasa din colivia aia ... nici o colivie nu este prea mare, de asta te asigur ! Iar daca tot nu-i poti oferi una suficient de mare, atunci trebuie sa faci cumva sa-si poata deschide aripile !
later edit: sau imagineaza-ti ca esti tinut intr-un pat cu asternuturi de matase si masuta pentru micul dejun, dar cand incerci sa te dai jos esti legat de pat cu un lant. hm, ce zici ? ti-ar placea ?

Edited by madalinutza, 11 September 2006 - 14:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate