Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Papagali Vorbitori

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#199
anca3d

anca3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.01.2009

View PostAna_Karr, on Jan 11 2009, 00:06, said:

Super tare ! De unde se cumpara papagalii astia ? Daca ii lasi liberi isi fac nevoile prin casa ? Presupun ca da (cred ca a fost o intrebare cretina).
Scuze pentru intarziere Ana.. Eu l-am cumparat 'second' de undeva de pe langa Deva. deci nu era crescator. Am cautat cateva saptamani, pentru ca nu gaseam decat la preturi foarte mari (peste 1200 euro). Eu sunt din Ploiesti si papagalul l-am luat de pe la Deva.. deci nu se gasesc chiar pe toate drumurile.
Daca te hotarasti ca vrei sa ai un astfel de papagal, trebuie sa te impaci cu ideea ca din momentul ala s-a cam dus curatenia din casa! Asta daca vrei sa il lasi liber. Dar vei fi uimita de cat de mult te poti atasa de o pasare si ea de tine.. Daca ai destul timp liber, te sfatuiesc sa iti iei cu cel mai mare drag. Cat despre 'nevoi', ti-ai raspuns singura la intrebare! Este cam dezastru.. dar nu miroase deloc. Asta vreau sa subliniez aici..este singurul 'pet' care nu miroase urat. Ii mai miroase pliscul a seminte din cand in cand.
Daca mai vrei sa stii detalii sau ai nevoie de sfaturi, iti raspund cu placere.
Si alt sfat.. daca esti interesata de un Jako, nu te sfatuiesc sa iti iei un perus, pentru ca nu se compara cu el. Pentru necunoscatori, 'Jako a fost singurul animal capabil de a conversa (fara reflexe de dresaj) cu oamenii. Dupa un antrenament intensiv de 7 ani, pasarea a putut formula verbal fraze compuse de ea singura, cerand diverse chestii sau descriind forme si culori ale unor obiecte la prima vedere. E unanim recunoscut ca are o inteligenta mult mai mare decat a primatelor, dar trebuie cultivata. De asemenea comportamentul lor social este mult mai simplu. Potentialul lor este in schimb enorm' (citat de la un cunoscator).
Te sfatuiesc sa cauti cateva filmulete pe youtube (scrie einstein parrot) si o sa vezi acolo cum arata si cat este de distractiv. Daca vrei in schimb sa vezi cat este de inteligent, tot pe youtube cauta Alex parrot.
Sper sa il invat si eu pe al meu tabla inmultirii cat de curand :))

#200
vali79m

vali79m

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 04.05.2006
Un vanzator de Marele Alexandru inafara de domnul Sorin prin Bucuresti sau imprejurimi mai sunt?

#201
ice_ioana

ice_ioana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2009
Buna,
vin si eu cu o "oferta":
Am un Micul Alexandru, pe nume Alex. Il am de 3 ani, dar prostia a facut sa-l cumpar dintr-un Pet Shop unde, binenteles ca vanzatoarea m-a mintit. La cumparare a zis ca are cateva luni, aproape de 9, ca e pui, ca la 2 luni dupa ce l-am dus acasa, sa observ ca ii creste inelulsul din jurul gatului, semn ca implinea 3 ani!!!
Cu multa dragoste si atentie, a devenit in scurt timp un scump, pupacios, mancacios si galagios, cu personalitate puternica! E foarte dulce, dar are si puncte slabe. Dupa alti trei ani petrecuti la mine, am ajuns la concluzia (confirmata si de medicul veternar) ca are probleme pe baza nervoasa. Din cauza ca pana la 3 ani a stat in cusca cu alti 14 papagali (din toate rasele medii) si datorita faptului ca acasa e singur singurel, in perioadele de rut devine extrem de agitat si isi smulge efectiv penele pana la sange.
Am facut tot ce mi-a stat in putinta: l-am lasat liber sa zboare prin toata casa, mananca cu mine la masa, daca cere ceva (numai mancare!), e servit imediat, vorbim cu el, ne jucam, i-am cumparat o multime de oglinzi si jucarii...Degeaba, comportamentul de mutilare continua.
Intr-un final am apelat la profesori doctori universitari de la Universitatea din Cluj (Babes), si dupa analize efectuate pe pene, tesut viu si scaun, rezultatele au confirmat faptul ca fizic este sanatos tun, dar psihic sufera. Medicii mi-au indicat sa ii cumpar o fetita, dar din pacate acest lucru nu se poate datorita situatiei din casa. Colac peste pupaza, schimbarea serviciului ma va obliga sa plec in delegatii pe perioade lungi de timp ceea ce inseamna ca ar trebui sa il las singur.
Dupa toata aceasta istorisire, vin la voi cu o propunere: daca doriti sa-l adoptati pe Alex pentru fetita d-voastra, va stau la dispozitie pe mail [email protected].
Ioana

#202
OitaNeagra

OitaNeagra

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 25.06.2009
Eu am micul alexander dar inca e pui si nu a invatat sa vorbeasca. Trebuie ca 10 minute pe zi sa il iei pe mana ta si sa incepi sa ii repeti un cuvant. Nu trebuie sa ii distraga ceva atentia (televizorul etc).Trebuie sa te asculte si sa iti vada miscarile gurii dar daca zici ca ai 2 perusi, va trebui sa fie mai greu. Pentru ca daca au pereche nu ii mai intereseaza altceva. Conteaza si varsta. Partea asta trebuie inceputa de cand e micut. Ti-am zis... daca ai 2 o sa fie dificil. Poate nu vei reusi deloc, mai ales ca perusii nu sunt cu adevarat papagali vorbitori. Mai exista si excpetii. A, si nu in ultimul rand, trebuie sa fie crescuti la seringa.

Daca vrei un papagal cu adevarat vorbitor si ai bani, exista acei papagali Jako (Einstein) care au mintea unui copil de 5 ani si sunt foaaarte inteligenti. Sunt 1000 de euro in Romania.
Ar mai fi Ara care e 2000 de euro, Marele Alexander - 12 milioane si Micul Alexander care e mai ieftin.. intre 4 si 7 milioane (depinde de culoare), dar inca nu m-am lamurit cat de vorbitori sunt. In orice caz, sunt foarte inteligenti.

Sfat: Ia-l de la crescator, nu din pet-shop. Crescatori sunt pe net cu duiumu'.

View Postcioflingar12, on 8th October 2008, 13:18, said:

pot sa iti recomand un crescator, dl. Sorin nr. tel: 0744374828,  are multe specii de papagali si are si pui, yo unu am cumparat de la el un pui de nimfa in varsta de 2 luni, am vazut ca avea mai multe specii mai putin perusi, avea si pui de jako in varsta de vreo 2-3 luni si de asemenea la el e mult mai ieftin decat intr-un magazin,  are si micul alexandru de diferite culori

pui pe care il am acum de la el e forate cuminte si bland .....


suna-l si poate gasesti ceva si pt mama ta, daca cauti pe google "sorin balanoiu" vei gasi si site-ul dumnealui (nu e foarte impresionant, dar poate te ajuta cu ceva)

(domnul acesta sta la capatul liniei lui 21, pe strada comediei ... dar de asemnea mai livreaza pasari si pe la magazinele din bucuresti)
Si eu mi-am luat Micul  Alexander de la el. E un om serios. Cand am fost eu avea Micul si Marele Alexander, un Ara Macaw, 2 pui de Jako si foarte multi perusi. Mergeti cu incredere la el!

#203
samy_cojocariu

samy_cojocariu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.06.2009
Vreau sa imi iau si eu un papagal sa il si pot invata sa vorbeasca. Sunt din Suceava si nu cunosc crescatorii. Unde gasesc papagali este doar la iulius mall la un petshop is vreo  6-7 specii dar eu nu stiu cum arata un papagal tanar si la ce ar trebui sa ma uit cand il cumpar. Daca imi poate spune cineva un crescator in Suceava. PLS




0753354540 ma puteti contacta si pe mobil daca ma puteti ajuta. Datimi un sms ca va sun eu.

#204
ionut777

ionut777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2010
Salutare la toata lumea! Am un papagal micul alexandru de 1 luna si am o mare problema cu el:este foarte foarte sperios.L-am luat de la un pet shop(cred ca e cea mai mare greseala pe care o puteam face)unde mi s-a spus ca are 10 luni.Eu initial chiar daca l-am luat n-am crezut dar am observat ca foloseste ciocul pentru a 'explora lumea',semn ca e inca pui.Cum sa fac sa-l imblanzesc?Am avut un perus care a murit,dar s-a urcat pe degetul meu inca din prima zi... si de Rino nu m-am apropiat la mai mult de 5 cm pana acum.Astept un raspuns.Mersi!

#205
alesya

alesya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2010
Si papagalul meu imi lasa impresia ca ar vrea sa ma muste si imi era frica de el, dar acu stie ca nu mai ma sperii de ea si a lasat-o mai moale. Cred ca e o tehnica de aparare. Exact in situatia ta eram si eu, cu timpul (eu l-am lasat liber mai mult prin casa) a realizat ca nu-i cazul sa fie neprietenoasa cu mine, ba chiar ne-am imprietenit de minune. Bafta!!

Attached Files



#206
blonduldebacau

blonduldebacau

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.04.2010

View PostOitaNeagra, on 21st July 2009, 23:36, said:

Eu am micul alexander dar inca e pui si nu a invatat sa vorbeasca. Trebuie ca 10 minute pe zi sa il iei pe mana ta si sa incepi sa ii repeti un cuvant. Nu trebuie sa ii distraga ceva atentia (televizorul etc).Trebuie sa te asculte si sa iti vada miscarile gurii dar daca zici ca ai 2 perusi, va trebui sa fie mai greu. Pentru ca daca au pereche nu ii mai intereseaza altceva. Conteaza si varsta. Partea asta trebuie inceputa de cand e micut. Ti-am zis... daca ai 2 o sa fie dificil. Poate nu vei reusi deloc, mai ales ca perusii nu sunt cu adevarat papagali vorbitori. Mai exista si excpetii. A, si nu in ultimul rand, trebuie sa fie crescuti la seringa.

Daca vrei un papagal cu adevarat vorbitor si ai bani, exista acei papagali Jako (Einstein) care au mintea unui copil de 5 ani si sunt foaaarte inteligenti. Sunt 1000 de euro in Romania.
Ar mai fi Ara care e 2000 de euro, Marele Alexander - 12 milioane si Micul Alexander care e mai ieftin.. intre 4 si 7 milioane (depinde de culoare), dar inca nu m-am lamurit cat de vorbitori sunt. In orice caz, sunt foarte inteligenti.

Sfat: Ia-l de la crescator, nu din pet-shop. Crescatori sunt pe net cu duiumu'.


Si eu mi-am luat Micul  Alexander de la el. E un om serios. Cand am fost eu avea Micul si Marele Alexander, un Ara Macaw, 2 pui de Jako si foarte multi perusi. Mergeti cu incredere la el!
si eu am cumparat acum o saptamana o pereche Micul Alex de la domnul Balanoiu, este foarte de treaba, mia zis ca vinde toti micii si marele Alex ca se orienteaza pe cei mai mari ca sunt mai rentabili. Acum sincer nu stiu daca este adevarat dar eu sunt foarte multumit de ce am cumparat de la dansul:http://www.youtube.com/watch?v=-Nd0JdDVIJA

#207
lelelila

lelelila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2010

View Postblonduldebacau, on 2nd April 2010, 21:40, said:

si eu am cumparat acum o saptamana o pereche Micul Alex de la domnul Balanoiu, este foarte de treaba, mia zis ca vinde toti micii si marele Alex ca se orienteaza pe cei mai mari ca sunt mai rentabili. Acum sincer nu stiu daca este adevarat dar eu sunt foarte multumit de ce am cumparat de la dansul:http://www.youtube.com/watch?v=-Nd0JdDVIJA

Si eu am cumparat acum o saptamana un Micul Alexadru de la Dl.Balanoiu, este in varsta de doua luni, este galben murdar, probabil se va face verde. L-am cumparat disperata pentru ca in aceiasi imi murise un perus vorbitor, care era sufletul nostru. Micul papagal este deocamdata sperios, nu maninca decat mar si banana, dar sper ca-si va revenii. Atunci cand l-am luat era ranit de un papagal mai mare, fapt constatat de crescator ( a vrut sa-l schimbe dar nu am fost de acord, am simtit ceva anume pentru pasarea aceasta). Dar am o nelamurire, unii spun ca vercul in jurul gatului apare la 1 an si jumatate, alti la trei ani, nu mai inteleg care este adevarul. Si mai ales pasarea acesta nu a scos nici un sunet pana acum. Oare nu trebuia sa tipe si ea?

#208
Rika

Rika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2005
Ma intereseaza achizitionarea unui papagal de citeva luni neaparat baiat.
In curind va fi ziua de mastere a sotie mele si as vrea sa-i fac o surpriza sa-i cumpar un papagal.
Problema noastra este ca locuim la bloc si lucram amin2 in acelasi timp 10 ore pe zi,timp in care papagalul va ramine singur.
Eu as vrea un Micul  Alexandru , pe care vreau sa-l fac blind sa nu scoale tot blocul in picioare cit timp sintem noi plecati. E un bloc in care se aud foarte tare vecinii de deasupra si cei de dedesubt daca vorbesc nu foarte tare. Am inteles ca toti papagalii fac galagie,as dori sa-mi recomandati o rasa care nu are timbrul vocal asa tare sa il auda toti. Perusul cred ca nu se aude asa tare,dar nu prea imi place cum arata si nici nu cred ca e asa inteligent incit sa reproduca cuvinte.Si nici nu traieste foarte mult. Si o nimfa mi-ar place dar am auzit ca nici ea nu prea vorbeste.
Ce rasa mi-ati recomanda ? Nu imi permit o rasa scumpa si nici mai mare decit Micul Alex.

#209
RoBeRt97

RoBeRt97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2010

View PostRika, on 9th May 2010, 14:52, said:

Ma intereseaza achizitionarea unui papagal de citeva luni neaparat baiat.
In curind va fi ziua de mastere a sotie mele si as vrea sa-i fac o surpriza sa-i cumpar un papagal.
Problema noastra este ca locuim la bloc si lucram amin2 in acelasi timp 10 ore pe zi,timp in care papagalul va ramine singur.
Eu as vrea un Micul  Alexandru , pe care vreau sa-l fac blind sa nu scoale tot blocul in picioare cit timp sintem noi plecati. E un bloc in care se aud foarte tare vecinii de deasupra si cei de dedesubt daca vorbesc nu foarte tare. Am inteles ca toti papagalii fac galagie,as dori sa-mi recomandati o rasa care nu are timbrul vocal asa tare sa il auda toti. Perusul cred ca nu se aude asa tare,dar nu prea imi place cum arata si nici nu cred ca e asa inteligent incit sa reproduca cuvinte.Si nici nu traieste foarte mult. Si o nimfa mi-ar place dar am auzit ca nici ea nu prea vorbeste.
Ce rasa mi-ati recomanda ? Nu imi permit o rasa scumpa si nici mai mare decit Micul Alex.

Eu ti-as recomanda micul alexander: vorbeste (bun imitator), nu face galagie.
Dar sa il iei NEAPARAT: PUI si CRESCUT DE MANA (daca vrei sa fie bland)
Maxim 400 de lei.

Incearca la numarul acesta daca vrei sa-ti cumperi unul ;) (e din bucuresti):0722226991
Bafta!

#210
Rika

Rika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2005
E mult pt. mine 400 ron. De o nimfa ce spuneti?
E mai ieftin si imi place mult si el + ca e mult mai ieftin,am gasit la 100 ron.
E mult mai galagioasa ca Micul Alex?

#211
RoBeRt97

RoBeRt97

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 28.01.2010

View PostRika, on 10th May 2010, 14:29, said:

E mult pt. mine 400 ron. De o nimfa ce spuneti?
E mai ieftin si imi place mult si el + ca e mult mai ieftin,am gasit la 100 ron.
E mult mai galagioasa ca Micul Alex?

Am avut timp de 3 ani nimfa si e mai galagioasa cand e lasata singura, in rest nu face galagie.
PS: Toti papagalii daca sunt singuri fac galagie, mai ales daca aud pasari.
Daca vrei sa fie bland sa il iei PUI pentru ca am avut o nimfa luata deja mai matura si nici dupa 2 ani nu venea pe deget.

In rest e super o nimfa mai ales aspectul ;)

#212
Norkysk

Norkysk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 24.11.2006
perusul se aude chiar tare cand racneste o data :))
si chiar si cand canta normal
odata veneam acasa si de la parter il auzeam(io stau la et 3)

si sa stii ca perusii arata bine,depinde de cum ii cresti si de penaj,daca nu-ti place nu-ti place asta este.....si pot si ei sa "vorbeasca",chiar daca nu "poarta" o conversatie ca nu mai stiu ce specie.....
daca te ocupi de el te asigur ca o sa vorbeasca
al meu deja da semne ca ar vrea.....

^am un perus si cand ii singur acasa sta linistit si doarme sau isi "povesteste"
tin minte ca am vrut sa-l inregistrez o data cum canta si l-am dus in alta camera unde era liniste liniste si s-o pus sa doarma :)))

Edited by Norkysk, 10 May 2010 - 15:19.


#213
Rika

Rika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.01.2005
Aveti idee unde as putea gasi o colivie pt. Micul Alex cu dimensiuni minime de 600x600x1000 ceva mai ieftina?
Pe net nu gasesc nimic mai jos de 3.5 mil.
As vrea sa iau intii cusca si pe urma sa ma hotaresc ce iau. Cred ca si daca iau un perus nu ii va displace daca are colivia mare...

#214
alesya

alesya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.03.2010
Salut iubitorii de papagali!!!
Ea  este prietena mea Mara, foarte inteligenta si rasfatata!

Attached Files



#215
Alisadsc

Alisadsc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.07.2013
Saulut! Mie mi-ar placea un papagal Jako. Am citit aici:http://papagalivorbitori.com/?p=21 ca sunt cei mai inteligenti si mai vorbareti.  Imi poate spune cineva care a avut sau are un Jako mai multe despre comportamentul lor.

#216
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Care e diferenta dintre marele si micul alexandru?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate