Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Papagali Vorbitori

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#19
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
da...cu toate ca esti offtopic...e buna faza..     :D

a..nu stie nimeni un crescator serios?ca nu am deloc incredere in petshop-uri.

#20
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 Zer0, on Jul 22 2006, 23:16, said:

Doresc sa deschid acest topic(sper ca nu mai e pe undeva) unde sa precizati ce papagal aveti,daca stie sa vorbeasca(sa imite) ,cum l-ati invatat acest lucru si care sunt cuvintele sau sunetele pe care le reproduce,etc
Eu detin o pereche de perusi dar nu am reusit sa-i fac sa scoata vreun sunet sau cuvant specific.Am observat la ei uun ciripit mai strident atucni cand asculta manele...si cam atat
Ai 2 papagali, deci n-o sa vorbeasca niciodata. Cand ai unul, e alta chestie.
Eu am avut un perus ondulat si imi cumparasem o carte despre cresterea lor. Acolo scria ca pot imita cuvinte cu mai multe vocale, dar cuvintele trebuie sa fie destul de scurte. Al meu zicea doar: puiu, Teo si Cipi( asa il chema pe el) plus ca imita sunetula ala de pupat  :kisstogether: ....era foatre dulce, dar l-am omorat din greseala :crying:

Edit: daca o sa stea mai mult pe langa fereastra, o sa inceapa sa imite alte specii, de cele mai multe ori vrabiile  :peacefingers:

Edited by Jaqueline, 27 July 2006 - 14:34.


#21
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
ok..pana akum avem urmatoarele cuvinte rostite de un papagal: PUIU,TEO,CIPI, si sunetul de la PUPICI.cum l-ai invatat sa zica acele cuvinte?i le-ai repetat in fiecare zi?...si in ca o nedumeririe..cum ai reusit sa-l omori?accidental.sau...

#22
old_raven

old_raven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2006
Slabe sperante ca un perus sa vorbeasca...aici nu ma refer la 5-6 cuvinte,ci la fraze.
Nu conteaza ca sunt doi,conteaza FOARTE mult specia.Eu am un Amazon(5.6 ani) si un Yako(~1 an).
Amazonul in 5 ani nu a invatat mai mult de 35-40 de cuvinte,iar Yako pe care il am de 9 luni stie peste 100.Este mult mai talentat la acest capitol.
Daca aveti intrebari va stau la dispozitie...

10x

#23
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Poate te-ai ocupat mai mult de yako sau l-ai luat mai de mic.oricum...se stie ca yako rulz in a lega cuvintele in fraze.nu il poti compara cu alte rase,dar eu zic ca depinde f mult si de personalitatea fiecarei pasari.Unele pasari sunt mai curioase..altele nu.De aceea unele vorbesc mai mult iar altele abia invata.Eu daca vreau un micul alexandru crezi ca il pot invatza macar 30-40 cuvinte?

#24
old_raven

old_raven

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2006
Nu,nu micul si nici marele Alexander...In experienta mea de pana acum,nu am vazut Alexander vorbind.Poate ma insel,putin probabil,dar evita Alexanderul...este bland(daca este luat de mic),dar atat.

#25
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 Zer0, on Jul 27 2006, 19:50, said:

ok..pana akum avem urmatoarele cuvinte rostite de un papagal: PUIU,TEO,CIPI, si sunetul de la PUPICI.cum l-ai invatat sa zica acele cuvinte?i le-ai repetat in fiecare zi?...si in ca o nedumeririe..cum ai reusit sa-l omori?accidental.sau...
Da, vorbeam destul de des cu el. Obsedant de des.
Totusi, aveam o prietena care avea tot perus si stia enorm de multe cuvinte pt o pasare. Cateodata le mai pocea. De exemplu de cele mai multe ori zice "Coco frumoiu" in loc de "coco frumosu" etc.
Cum a murit?  :crying:  :crybaby:  Avea obiceiul sa stea pe plasa de la balcon (plasa aia de tantari). Intr-o zi nu l-am vazut ca era acolo si am trantit usa de la balcon. Tocmai in momentul ala a zburat el si a nimerit intre usa si toc. Cred ca i se rupsese coloana si d'aia murise :down:

#26
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Stie cineva de ce micul alexandru verde e cel mai ieftin iar celelelte culori sunt mai sumpe?cum se obtin culorile?

#27
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Ce acte ar trebui sa primesti atunci cand cumperi un papagal de la un petshop sau crescator?(pe langa factura in cazul unui petshop)

#28
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Salve! uite aici o inregistrare mai veche cu ce stia atunci Gogu al meu. Acum a mai invatat si alte chestii!

#29
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006

 koldun, on Aug 22 2006, 16:49, said:

Salve! uite aici o inregistrare mai veche cu ce stia atunci Gogu al meu. Acum a mai invatat si alte chestii!


cum l-ai invatzat?cum i-ai captat atentia ca sa repete dupa tine?

#30
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
Cu riscul de a parea putin ... dus pentru vecini,  ii repetam aceleasi doua - trei cuvinte, CLAR SI RAR, aproape pe litere, ori de cate ori aveam ocazia, adica ori de cate ori treceam pe langa colivie in faza de inceput (prima luna-atunci cand nu avea voie afara din colivie) sau dupa aceea, ori de cate ori venea la mine sa ma asculte! Pentru ca, din proprie experienta ( am avut 6 pana acum si doar doi au fost capabili de a invata si a se comporta asa) AU PERSONALITATE! Nu poti invata orice barbatus, pui, singur, etc, etc sa vorbeasca, sa vina la tine, si sa te asculte.
Acum a ajuns la faza in care invata ceva in nu mai mult de o saptamana in functie de complexitate!
Tip: am observat ca cei cu inclinatii spre vorbire sunt FOARTE ATENTI atunci cand le spui ceva! Gogu vine pe umar sau mana si se intinde cat poate sa fie cat mai aproape de gura cand ii repet si incremeneste ascultand pana cand ma opresc din repetat. NU FACE ABSOLUT NIMIC DECAT ASCULTA!
Succes cu ai tai!

#31
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
Adik prima luna dupa ce l-ai cumparat nu i-ai dat voie sa iasa din colivie?Eu vreau sa-mi iau un Micul Alexander cam de luni intr-o saptamana.Ce sfaturi imi dai cand achizitionez o pasare ca micul Alexander?la ce sa fiu atent?CIne imi spune si mie un crescator serios?

#32
koldun

koldun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 521
  • Înscris: 01.06.2006
De Micul Alexander nu pot sa-ti zic nimic pentru ca nu am avut. Tot ce pot sa zic este despre perusi si nu ca si crescator ci ca detinator de 6 micuti.
Da, dupa o luna.  Asa am procedat cu toti. Dar nu toti au raspuns la fel. Dupa cum am mai zis, depinde de firea lor.
Vorbind de crescatori... , nu stiu in Bucuresti, dar in C-ta am luat din diferite PetShopuri si nu am avut probleme. A fost norocul (sau in 4 cazuri "ghinionul") alegerii mele caci eu i-am ales. Asa ca succes la alegere!

#33
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 Zer0, on Jul 24 2006, 14:44, said:

Astazi am aaflat cum se obtin culorile la Micul Alexander:inainte sa depuna ouale,se hraneste cu boabe de piper pt culoarea galbena daca retin eu bine si cu nu stiu ce alte boabe(parca coleandru)pt culoarea albastra.Eu am ami vazut si albi....deci tre' sa mai existe niste boabe ..    :P      Daca stie cineva...spuneti-mi si mie.....

piper chiar nu consuma.sub nicio forma!! :nonobad:  :nonobad:

 Zer0, on Jul 22 2006, 23:16, said:

Doresc sa deschid acest topic(sper ca nu mai e pe undeva) unde sa precizati ce papagal aveti,daca stie sa vorbeasca(sa imite) ,cum l-ati invatat acest lucru si care sunt cuvintele sau sunetele pe care le reproduce,etc
Eu detin o pereche de perusi dar nu am reusit sa-i fac sa scoata vreun sunet sau cuvant specific.Am observat la ei uun ciripit mai strident atucni cand asculta manele...si cam atat

am un papagal care vorbeste.foarte mult chiar.nu mai canta deloc.vb numai ca mine.a ajuns sa spuna."cine esti tu" si apoi tot el raspunde "tu esti iubituL"e lingvist baiatul.cand l am luat era bolnav...si acum e.si astept sa primesc un sfat bun...dar a invatat repede sa vorbeasca.la inceput cuvinte ca pui sau iubitu..iar acum ne intreaba./."ce face iubirea lu mama mica" vreau sa postez un link cu un filmulet..pt ca cine te aude nu te crede..trebuie sa vada despre ce vorbesti. :D  i am repetat dar nu de f multe ori.el e f curios si sta mereu si se uita in gura mea.de exemplu a invatat "dragos" desi eu doar il strigam prin casa. si el a bagat la cutiuta.si zice"dragosh" e haios tare..ne povesteste "pisicuta pis pis pis" cat e ziua de lunga. si "iepulash coconash"..am mai avut perusi dar acesta este singurul care a vorbit.depinde de papagal..trebuie sa ai rabdare si timp.

#34
Zer0

Zer0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 18.07.2006
ce fericita tre' sa fii!!! in ce sens e bolnav? si ce papagal ai?perus?Abia astept sa vad filmuletul cu el!Cand cumperi o pasare....oare cum iti dai seama daca va fi receptiv si va invata repede sa vorbeasca?De obicei cand o cumperi si trebuie pusa in colivie e foarte speriata si nu prea poti iti dai seama de comportamentul ei in primele zile.E mascul sau  femela...pls,mai multe informatii si eventual poze.

#35
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 koldun, on Aug 22 2006, 16:49, said:

Salve! uite aici o inregistrare mai veche cu ce stia atunci Gogu al meu. Acum a mai invatat si alte chestii!

 koldun, on Aug 23 2006, 09:17, said:

Sorry! Ma conformez! Azi l-am mai inregistrat o data cu chestii mai noi dar nu fara obiceiurile vechi si nepoliticoase!!!  Asta este! Macar le zice bilingv :coolspeak:
Da,e singur, altfel nu ar invata sa vorbeasca. Are un an si invata o propozitie scurta cam in 5-6 zile!



e mortal papagalul tau..imi place tonul lui de maestru asa..parca e seful casei
am si eu un papagal care vorbeste..mult chiar! dar asta cu ** matii papagal e dementa..am ras mult....al meu nu stie prostii..doar zice.. PISICUTA PIS PIS PIS IUBIREA LU MAMA MICA ..IEPULASH COCONASH...DA SHA PUPE MAMA...CINE ESTI TU..TU ESTI IUBITUL
Dar al tau cred ca scoate si alte sunete..nu am inteles tot...poate ai putea sa ne scrii cateva cuvinte si sunete...sforaie sau ce face? tuseste....e tare haios..daca ai timp...astept raspuns..
zice cumva si dragos?
salutari

#36
nicoleta V

nicoleta V

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2006

 Zer0, on Sep 5 2006, 14:57, said:

ce fericita tre' sa fii!!! in ce sens e bolnav? si ce papagal ai?perus?Abia astept sa vad filmuletul cu el!Cand cumperi o pasare....oare cum iti dai seama daca va fi receptiv si va invata repede sa vorbeasca?De obicei cand o cumperi si trebuie pusa in colivie e foarte speriata si nu prea poti iti dai seama de comportamentul ei in primele zile.E mascul sau  femela...pls,mai multe informatii si eventual poze.

sunt fericita cu el!imi umple casa de bucurie cand eu ii fac curat el ma intreaba ce faci tu mami...da mami da....
e bolnav.au aparut niste pete de sange in colivie ..se pare ca a mancat ceva..medicul veterinar mi a spus ca este de la batoanele cu vitamine si i  am dat si boabe cu vitamine,,si pre a mult timp..eu ma gandeam ca ii fac un bine ..ii dau ce e mai bun...dar nu,,trebuia sa i dau boabe simple..si nu se imte rau..tot vorbaret este..dar este o infectie ceva.perus este,,da.incerc sa l fac(filmul)nu a fost in intentia mea sa l cumpar.l am vazut la petshop si era atat de bolnav ca statea la izolare ..singur intr o colivie cat o cutiuta mica. si era f bolnav si nu au vrut sa mi l vanda./eu m am rugat de ei..ma gandeam ca daca nu reusesc sa l fac bine(avea diaree) cu sol pe care i o cumpareasem atunci macar sa fie fericit la mine..un timp..iti dai seama ca e receptiv atunci cand bani mana intr o colivie de papagali si sare pe mana...sau vine la gard sa l mangai..de obicei tb sa i alegi dupa varsta..sa fie mici dar nu f mici incat sa aiba putine sanse de supravietuire.al meu e mascul dar nu conta atunci..eu doar vroiam sa l iau acasa.mi au spus ca nu i intereseaza daca moare nu mi dau altul..ce oameni astia de la animax!la inceput a invatat piu si iubitu si numai asta spune toata ziua buna ziua..dormea in camera cu mine pentru ca mai cadea de pe bara noaptea.si ii era frica sa coboare jos la bobite si cateodata cand il vedeam asa prost il luam eu pe deget.si statea sa l iei in mana ca pe sticla ..nu zicea nimic..in plus avea raie si l am facut bine.cand a venit medicul veterinar el zice sa l tin..dar eu doar l am pus pe spate si el a stat sa i curete gheare;le..acum nu mai este asa prietenos pentru ca plecam des in vacanta,...la sf de saptamana si nu numai..numai pe acasa nu stateam.si el ramanea singur si trist..si i am pus un iubit o jucarie si sta numai cu ala bot in bot. dar oricum mai vine la mine cand il chem si ne pupam la fel de mult.am fost plecata o luna in vacanta ...acum ceva timp..si el iar a fost singur..bine..iti dai seama nu singur..l am lasat la parintii mei..si mama are de obicei multi musafiri si el le spune tot ce stie el..vorbeste destul de clar..nu fornait..asa ...nu..vb clar..cu vocea mea..e dragut foc...
o sa se faca bine ca nu mi pot lua la revedere de la el..e tanara totusi..are vreo 4 ani..
mai multe poze sunt pe despre perusi..sau aici..am un album/il vezi?eu sunt noua pe forum..nu prea ma descurs..
dar tu
ce mi spui despre papagalii tai..?tb sa vrea ei sa vb..dar iubeste i oricum..tb sa intelegei ca acesta este primul meu papagal care vorbeste si la inceput am crezut ca mi se pare..nu credeam ca ii ies cuvinte asa dificil de pronuntat..pe cioc!
spune mi despre ai tai.cati ani au?sunte pereche nu?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate