Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Papagali Vorbitori

- - - - -
  • Please log in to reply
223 replies to this topic

#163
irinuks89

irinuks89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.07.2007
parca pretul unui mic alex este de aprox 4mil...
nu e greu sa-ti dai seama care alex e pui si care matur... iar de cautat o poti face la pet shopurile din orasul tau.. prin piata..pe la crescatori

Edited by irinuks89, 09 August 2007 - 00:33.


#164
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 dragosh_500, on Jul 11 2007, 17:48, said:

si io am doi perusi care nu stiu sa vorbeasca si daca mati putea invata cum sai fac sa vorbeasca as fi recunoscator.

daca sunt doi nu o sa vb niciodata !!! au discutiilr lor si nu sunt atenti la tine

#165
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Orasul am uitat sa-l precizez: Buuresti. Si din ce am citit pe alt forum, specializat in animale, mai toate pet shop-urile de aici vand alexanderi ca fiind pui si ei au 2-3 ani :( Crescatori seriosi nu mentioneaza nimeni.

Din ce am mai aflat, un mic alexander variaza intre 3 si 5 mil (in functie de culoare) si fratiorul mai mare, intre 8 si 12.

Edited by miromulus, 11 August 2007 - 14:02.


#166
blueboo

blueboo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.08.2007
daca stie cineva un crescator serios pls spuneti-ne si noua.imi doresc un papagal si aam hot sa iau unul luna asta, daar inca nu stiu ce.oscilez intre perus si micul alexandru.

#167
Lollyta

Lollyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2007
Salut!Vreau sa spun k mi-am luat si eu de curand un papagal,o nimfa,e baietzel.Mai avusesem unu si  mi-a zburat si m-am decis sa cumpar totusi aceeasi rasa.Imi poate spune si mie cineva daca nimfele vorbesc?Daca aveti cumva pe acasa nimfe vorbitoare?Am cautat mai peste tot articole si n-am avut dovezi clare decat perusi si alti papagali mai mari,iar eu cand mi l-am cumparat mi s-a spus k poate vorbi.L-am luat de la petshop...deci,c ziceti? :D :naughty:

#168
maya_timely

maya_timely

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 28.02.2007

 Lollyta, on Aug 20 2007, 09:30, said:

Salut!Vreau sa spun k mi-am luat si eu de curand un papagal,o nimfa,e baietzel.Mai avusesem unu si  mi-a zburat si m-am decis sa cumpar totusi aceeasi rasa.Imi poate spune si mie cineva daca nimfele vorbesc?Daca aveti cumva pe acasa nimfe vorbitoare?Am cautat mai peste tot articole si n-am avut dovezi clare decat perusi si alti papagali mai mari,iar eu cand mi l-am cumparat mi s-a spus k poate vorbi.L-am luat de la petshop...deci,c ziceti? :D :naughty:

Daca ai mai avut nimfa inseamna ca ar trebui sa stii mai multe...
Cercetarile arata ca in raport de 1 la 5, papagalii vorbesc si ma refer la cei crescuti in captivitate pentru ca, cei prinsi din salbaticie nu vorbesc niciodata.
Eu am si o nimfa si un micul Alex; nimfa o am de 3 luni, este mascul si a inceput deja sa imite anumite sunete.Nu vorbesc foarte clar ci tot prin sunete asa ca nu o sa distingi un cuvant pronuntat corect ca un jako sau un amazon, etc ci numai inflexiunea sunetului.
Primul pas este domesticirea,dupa care urmeaza restul... :D , adica rabdare si iarasi rabdare.
De retinut: papagalii nu se pedepsesc si nici nu trebuie sa ridici vocea la ei sau sa tipi(nu conteaza specia), nu vor pricepe o iota si le vei pierde increderea.
Trebuie sa-i dai drumul sa zboare si mai trebuie sa determini ce fel de fire are:este tipul fricos sau agresiv dupa care procedezi specific in functie de fiecare.
Eu zic sa cauti pe net, sunt pagini despre fiecare specie, mai detaliate sunt cele in lb. engleza; sunt chiar de la crescatori si-ti impartasesc din experienta lor.De la crescatorii din RO n-o sa capeti nici un detaliu, plus ca nici nu stiu cati dintre ei se pot numii crescatori..., atata timp cat isi aduc pasarile din Ungaria isi pun un adaos consistent si apoi le revand...
Daca esti o persoana calma vei obtine rezultate si bucurie din partea lui(ei).Multa bafta!

#169
Lollyta

Lollyta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2007
Asa.Stiu k si celalalt scotea niste sunete mai ciudate,si asta face la fel dar mai rar.Asta de acum e mai tacut si mai cuminte,nu ma mai trezeste la 5 dimineatza cu tzipete stridente si pare mai inteligent :D asta e foarte bine...insa exista o problema ...k si la celalalt de altfel...Ii deschid colivia k sa iasa si nu iese,i-am tinut-o o zi intreaga deschisa si n-a vrut sa iasa.pe celalalt l-am scos cu fortza si n-a mai stiut sa intre,a stat pe dulap nemiscat chiar daca murea de foame...si nu pot sa o tin deschisa colivia la nesfarsit mai ales k e inka vara,fff cald afara si trebuie sa mai aerisesc si eu.Deci cum il fac sa iasa din  colivie?

#170
Curcubitaceu

Curcubitaceu

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,306
  • Înscris: 22.06.2007

 irinuks89, on Jul 12 2007, 00:04, said:

:lol: tu vrei sa-ti vorbeasca alexanderul, dar il tii in compania celorlalti papagali?
Acum.. nu prea ma pricep la alex, cand ajunge la maturitate.. dar nu prea cred ca daca va fi adult va invata sa vorbeasca.
Parerea mea ^_^
Cine a zis ca il tin in compania nimfelor?  :huh: Polly e in birou cu mine, ceilalti sunt in dormitor(nimfele si rosellele)... Nu asta era problema.  :mellow:

#171
mirela7771

mirela7771

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 09.09.2006
Gogu al meu.
Attached File  Gogul.part1.rar   1.39MB   66 downloads
Attached File  Gogul.part2.rar   1.37MB   42 downloads

#172
golanski

golanski

    Dresez bizoni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 23.11.2006
Cu alte cuvinte, pe micul Alex,poti sa il inveti sa te imite(sa vorbeasca ) ? Are cineva vreo metoda ?

#173
yuliana

yuliana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2008
Am sji eu un papagal de 2 zile .. :( sji nu scoate nici un sunet .. :( Oare are ceva` .. ?

#174
comiii

comiii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2008
care vi se pare cel mai frumos papagal? Adaugati si o poza daca se poate.pls ms.! B)

#175
geoorge16

geoorge16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 13.12.2006

 yuliana, on May 18 2008, 12:27, said:

Am sji eu un papagal de 2 zile .. :( sji nu scoate nici un sunet .. :( Oare are ceva` .. ?

Rabdare, al meu a spus primul "vers" dupa circa  10 luni de exercitii si acum nici daca vrei sa il opresti nu mai poti, daca ramane colivia in camera, acum vara pe la 6 dimineatza daca te trezesti se uita la tine si spune "ce face baiatu" .............. plin de nervi ca te-a trezit iti trece imediat ce te intreaba "baiatu e frumos "

#176
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008
Eu am o femela Marele Alexander. Pana acum vreo 2 luni am aflat ca e femela, are 2 ani, si am tot observat ca nu-i apare inelul acela roz cu negru pe gat... + ca e si in calduri, si de-aici mi-am dat seama. Nu vorbeste (femelele nu vorbesc) dar scoate o multime de sunete, unele haioase, altele enervante.

Sunetul de baza este soneria telefonului (Ring Ring de la Nokia), il tot imita de vreo 3 luni si vreau sa spun ca este exasperanta, cateodata imi vine sa-i rup gatul :) Sincer as vrea sa taca o data pentru totdeauna, pur si simplu ii place sa se auda "lalaind" si cred ca face asta si pentru a-si chema un partener...

Trebuie sa gasesc cat mai curand o modalitate sa o dau la un baiat. Apropo, aveti careva un Marele Alexander matur gata de imperechere? :D

Attached Files



#177
bebiigirl

bebiigirl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.08.2008
hello!sunt noua pe forum....:D am si eu o nimfa...nu stiu ce varsta are....dar e cam salbatica...la mn in piatza e un magazin,are papagali si iepuri...si cand l-am vazut,park m-am indragostit de el...prietenul meu a vazut si mi l-a luat cadou de ziua mea,adik acum 3 zile:P in prima zi,ma lasa putin sa-l ating...i-am dat drumul in camera dar nu intra sa manance,l-am luat in mana si l-am bagat in colivie...a doua zi,iar i-am dat drumul si park era si mai speriat...tot nu intra sa manance,desi trecusera cateva ore si iar l-am bagat eu...dat de data asta,m-a ciupit tare,mi-a dat sangele destul de rau...astazi,dupa vreo 5 ore de stat liber,l-am bagat,dar l-am prins cu un tricou k sa nu ma mai ciupeasca,incercam sa il ating,sa il mangai,sa vada k nu ii fac rau,si ciupea tricoul incontinuu...ma gandeam k e asa si din cauza k a stat acolo in piatza,inchis intr-o colivie cu multi alti papagali....credeti k o sa se obisnuiasca pana la urma??ce sa fac sa ma apropii de el??

#178
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006
Salut,

As vrea sa imi cumpar un papagal vorbitor, cat mai mic posibil din punct de vedere al varstei. Am avut un perus de talie mica (pe nume Misu), iar acum vreau un papagal care sa fie cat mai talentat la vorbit, nu este pentru mine, este pentru mama, eu ma voi muta curand in alt oras, iar mama o sa ramana singura si era foarte atasata de Misu :)

Ce specii imi recomandati ? Ma puteti indruma si catre niste crescatori ?

Multumesc frumos

#179
PenicilinaV

PenicilinaV

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 14.01.2008
In primul rand depinde de ce buget dispui. Papagalii mari si care in mare proportie sunt vorbitori si ajung sa aiba un vocabular cuprinzator costa in jur de 1000 de euro.
Ti-as recomanda un micul alexandru. Sunt de talie medie, pot fi invatati sa vorbeasca.  Pretul difera in functie de culoare: verzi sunt cam 100 euro.
Orice papagal iti vei lua ia de la crescator. La petshop-uri sunt ori scumpi ori traumatizati ori adulti si asa nu o sa ai un papagal  sociabil niciodata.
Daca e pui trebuie sa aiba tot ochiul negru iar daca iti iei micul alexandru vezi in plus sa nu aiba inel negru in jurul gatului

#180
JOSEPH

JOSEPH

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 17.06.2006

 PenicilinaV, on Oct 8 2008, 13:02, said:

In primul rand depinde de ce buget dispui. Papagalii mari si care in mare proportie sunt vorbitori si ajung sa aiba un vocabular cuprinzator costa in jur de 1000 de euro.
Ti-as recomanda un micul alexandru. Sunt de talie medie, pot fi invatati sa vorbeasca.  Pretul difera in functie de culoare: verzi sunt cam 100 euro.
Orice papagal iti vei lua ia de la crescator. La petshop-uri sunt ori scumpi ori traumatizati ori adulti si asa nu o sa ai un papagal  sociabil niciodata.
Daca e pui trebuie sa aiba tot ochiul negru iar daca iti iei micul alexandru vezi in plus sa nu aiba inel negru in jurul gatului


Multumesc frumos pentru informatii, din pacate bugetul meu este un pic cam firav, vazusem pe net o gramada de oferte foarte accesibile, probabil de la proprietari care aveau pui, din pacate nu prea am gasit nimic de actualitate, majoritatea anunturilor erau deja expirate, o sa mai caut oricum.


Daca ma mai poate ajuta cineva sunt profund recunoscator.

Multumesc frumos

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate