Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Atentie la Usile de apartament!

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
erosnicolau

erosnicolau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.06.2004
Mi-am luat zilele astea o usa de apartament. Fitza - 13.000.000.

La usile de 5 milioane ai montaj gratuit, la cea de 13 milioane montajul a costat inca 1.400.000. Bine, macar am stiut sa intrebam, si nu ne-am trezit cu surpriza asta acasa.

Dupa interogatoriul celor de la care am cumparat-o ne asteptam sa mearga totul snur. Dar nu a fost asa: surpriza a venit acasa, cand am aflat ca MONTAREA nu include si DEMONTAREA - inca 1.000.000.

Daca mai punem la socoteala faptul ca una din yale era stricata, iar cealalta julita zdravan la transport, si ca instalatorii au montat usa atat de prost incat la prima lor proba au trantit-o de betonul crud, julindu-i grav decoratiunile, socotiti si voi cam cat ma ajunge o usa...

Oricum au promis ca in 2-3 zile sa vina cu ce trebuie ca sa repare totul... o sa revin cu detalii in curand

#2
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
OPC!

#3
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Mama mama, eu  innebuneam daca eram in locul tau. Cea mai mica julitura sa o ai pe usa...opc. Si in +, trebuie sa aiba preturile afisate la vedere, nu sa le enumere cand ajung ei la fata locului.

#4
Mar

Mar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 06.02.2006
ce pot sa spun.. te-au cam luat de fraier. nu vand in fiecare usa de 13 mil la urma urmei.

la mine montatul a costat 500.000 , demontatul a fost moka - asta puteai sa o faci si tu, e usor sa distrugi tocul de la usa veche - dureaza 5 minute.

#5
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
du-te la opc, nu mi se pare normal...

#6
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005

 Mar, on Jul 18 2006, 13:47, said:

ce pot sa spun.. te-au cam luat de fraier. nu vand in fiecare usa de 13 mil la urma urmei.

la mine montatul a costat 500.000 , demontatul a fost moka - asta puteai sa o faci si tu, e usor sa distrugi tocul de la usa veche - dureaza 5 minute.
Tot ce ai nevoie este ranga ciocan, dalta..  cateva unelte, dar cei de la firma nu rateaza nici o ocazie sa te taxeze in plus.

#7
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
ti-au dat si si chitanta pe "ofertele" aditionale?
ca daca nu...nu prea ai cu ce dovedi plata.
iar la usa mai facem eu cateva julituri cu capu aluia de a montat-o

#8
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
sa nu zici ca ai mai dat si spaga la "meseriasi"  :rolleyes:

#9
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Pai si de ce ai acceptat sa ti-o monteze daca era stricata o yala si avea julituri?
Trebuia sa-i trimiti la plimbare.

Mie as mi-a zis chiar vanzatorul, uitati-va bine la ea cand vine, daca are ceva refuzati-o....

#10
andaeny

andaeny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.11.2005
bine ca ai patit doar atat. eu mi-am luat una dintre cele mai scumpe usi de pe piata acum 2 ani, si am ramas blocata in casa .cei de la firma au venit abia dupa 3 ore,ca atunci isi incepeau programul si au spart zidul deasupra usii , cica altfel nu se putea. si acum mi-e frica sa nu se mai intample ,mai ales ca a expirat si garantia. btw -sa stii ca cei de la opc sunt destul de prompti in rezolvarea problemelor. apeleaza cu incredere

#11
stan_ctln

stan_ctln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 27.06.2006
[quote name='erosnicolau' date='Jul 18 2006, 09:17' post='1692002']
DEMONTAREA - inca 1.000.000.

/quote]

Frate, asta e furt cu acte in regula!
1. Usa de 1.300 ron , ok e scumpa dar daca tu ti-ai ales-o , no comment.
2. montarea unei usi costa 80-120 ron si presupune si demontarea usii vechi, acum daca ea este  metalica, se justifica suma , dar daca e din lemn ar trebui trimisi la plimbare!
3. se gasesc persoane care sa-ti monteze o usa, dar din cate zici tu ea are deja probleme, zgariata , yala nu funcioneaza, si cel mai bine ar fi te duci cu usa si factura la ei sa ti-o schimbe, sau sa-ti dea banii inapoi pe ea.Daca nu OPC-ul.....
4. nu glumi cu yala, si mie ca si altora vad pe aici , mi s-a blocat , eu afara  copilul de 1 an si sotia inauntru si pot spune ca am trezit in miezul noptii un bloc intreg .Cu mare noroc s-a deblocat ca daca nu se debloca nu aveam alta solutie decat flexul!
5 . nu dau multi atatia bani pe o usa si la pretul asta sa fie zgariata..... e chiar nesimtire!

#12
xelad

xelad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2006
Pune-le OPC pe cap.

#13
erosnicolau

erosnicolau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.06.2004
Revin cu detalii despre ce-am putu pati cu usa de apartament cea buclucasha:

Promisiunea celor de la MEGA era ca in 6-7 zile sa repare tot ce era de reparat, trimitand o echipa la fata locului. Dar, ce sa vezi, dupa 3 saptamani treaba NU era rezolvata, pentru ca soacra omului care trebuia sa vina era sa moara pe camp (?!?!?) (am primit si cateva telefoane de la (oare) sotia omului, in care femeia imi plangea si-si cerea scuze in locul barbatului si ma implora sa il las in pace pe om sa-si vada de familie si de problemele lor (PENIBILE momente, oricat de adevarate ar fi fost).

Nu zic, bunavointa sa aduca materiale de schimb si sa mi le lase aici au avut, dar mai mult nu am reusit sa obtin in cele 3 saptamani.

Ma rog, ajuns la capatul rabdarii, si cu amenintarea OPC-ului, am reusit sa obtin o promisiune ca mi se trimite o alta echipa ca sa carpaceasca usa in cele 3 locuri cu probleme (ambele yale si stginghiile  decorative) - lucru pe care l-am refuzat CATGORIC - nu am platit triplul pretului unei usi ca sa o am gata second-hand, asa ca am cerut o alta usa, NOUA, exact acelasi model. Mi s-a explicat (cu confirmare de la fabrica) ca modelul respectiv nu se mai produce, si ca oricum oamenii nu pun toate balamalele la aceleasi repere, deci ca o schimbare de usa implica si schimbarea tocului (daramat iar, balamuc, praf si balamuc) (problema cu balamalele o au cei de la MEGA - se pare ca la BEYLER totul este interchanjabil).

In cele din urma a ramas stabilit ca cei de la MEGA sa-mi dea o masina si o echipa, ca sa ducem usa in fabrica, unde exista scule si utilaje si oameni specializati pentru treburile care trebuiau reparate.

A doua zi, la ora stabilita, noua echipa a fost la mine la usa, mi-au demontat-o (nu fara sa spargem IAR din glafuri, pe care eu le facusem prea joase), mi-au incarcat-o in masina, m-au luat si pe mine si - hai la fabrica.

Acum, fabrica e pe drumul spre Targoviste, dar oamenii mei au luat-o pe drumul spre Ploiesti. N-am comentat, am crezut ca vor sa iasa pe centura, asa ca am atipit fericit ca in sfarsit se rezolva ceva... Faza e ca, la 8 km inainte de Ploiesti m-am trezit din atipeala si am vazut unde am ajuns... La mama naibii, fara nici o legatura cu unde trbuia sa ajungem noi. I-am oprit din drum si-am luat-o (cu usa pe portbagaj) pe niste drumuri pustii de tara, forestiere, nemarcate, orbecaind prin tara nimanui, cu 10-15km/h, sa cautam vestita fabrica... Pe care, dupa niste ore zdravene, am reusit s-o gasim. In felul asta am facut un drum simplu de 45 de minute in 4 ore si ceva.

Ma rog, am ajuns la fabrica unde, cu profesionalism seriozitate si atentie la detaliu (acum vorbesc pe bune) oamenii mi-au rezolvat ce era de rezolvat, desi ii prinsesem in pauza de masa. Dupa care am zbughit-o inapoi spre Bucuresti, ca sa o montam la loc. Ceea ce am si facut, fara probleme, dupa care am zis: hai sa punem acum pragurile de afara (usa e proiectata cu niste preaguri la exteriorul apartamentului, in asa fel incat, odata montate, usa sa fie complet imbracata in lemn - foarte frumos, dealtfel). Numai ca - IAR PROBLEMA - din 3 stinghii de prag una era lovita si "cosmetizata" de "la ei", iar cealalta era desperecheata (mai lata decat celelalte doua cu un centimentru). Da-i si suna iar, si stabileste intalnire, si alearga iar prin oras, cu stinghiile in brate, ca sa le schimbi! Ma rog, oamenii de la MEGA mi le-au schimbat fara probleme si fara sa mai comenteze, probabil si usurati ca au scapat de un carcotash asa de mare ca mine. Azi sau maine vreau sa mi le montez singur (am scule) - sa scap naibii odata de tot cosmarul asta.

[ pentru cine se intreaba de ce trebuia sa ajung la fabrica:
1. stinghiile acelea decorativr se prind si in suruburi si intr-un adeziv special; in plus, in dreptul bnalamalelor au trebuit "sculptate" in mod special
2. Pentru a schimba yalele trebuia datga jos placa metalica de pe cantul usii, placa prinsa in pok-nituri, deci imposibil de dat jos si de pus la loc fara sculele de rigoare ]

Cam asta am patit (pana acum) - o sa mai revin cu detalii...

#14
freshness

freshness

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 24.07.2006
Nu sta pe ganduri mergi la OPC altfel nu vei rezolva nimic te vor purta cu vorba mult si bine

#15
erosnicolau

erosnicolau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 24.06.2004
Ca sa va raspund pe scurt la comentarii:

xoo, kraMMer - OPC e ULTIMA solutie... si e valabil numai pentru persoane fizice... pentru persoane juridice trebuia sa ma duc la ANPC se pare. Oricum, cu multi nervi si cu multa rabdare nu a mai fost nevoie de asta

The_Napster - couldn't agree more ini privinta afisarii preturilor

Mar, The_Napster - demontatul nu a fost deloc simplu... le-a luat oamenilor 3 ore, pentru ca inainte aveam tot o usa metalica, prinsa ca naiba... Credeti-ma ca singur, fara un flex si fara un rotopercutor baban nu reuseam sa o scot.

zit - spaga? NO FUCKIN' WAY! la ce draci mi-au facut, nici cafea n-au vazut

Alexadi - eu de cumparat am cumparat-o intacta. La montaj (care s-a facut cand eu lipseam un pic de-acasa) s-au produs toate buliturile...

andaeny - nu mai zice... acum ma astept si eu oricand la alte belele... sper sa nu mai fie cazul

stan_ctln - singurul lucru care m-a tinut in frau sa nu ma duc la OPC a fost oboseala neveste-mi, care m-a rugat sa evit pe cat se poate sa ajungem iar la demolari (shimbatul usii presupunea acest lucrcu, dupa cum am scris mai devreme)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate