Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...
 

Lindows OS 4.0

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
L-a icnercat careva? eu maine fac rost de el si il si instalez..de ce? ca am auzit de la un bun prieten o gramda de detalii despre el, si mod de rulare, compatibilitate hardware/software mare si stabilitate...ca sa nu mai vorbim de o interconectare rapida si facila cu retelele windows (finally somethin` serious 4 the desktop!). Anywayz, fac rost si de Click-n-Run package... icna vreun cd parca...... din ce am vazut si la ei pe site in lista de compatibilitati, modemurile HSF sunt recunoscute direct fara nevoie de configurare.... oricum..o sa il icnerc.....paote se dovedeste o solutie viabila desktop si il pastrez pentru o firma spre exemplu, sau pur si simplu pt mine :) ..... anywayz..cine l-a mai incercat, sa dea share la experienta! ;)

Byez! :cya:

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
sfatul meu este in 2 cuvinte... Forget it !

#3
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Este doar inca o distributie de linux, din pacate si pe bani. Un review (favorabil :) ) a aparut si pe www.theinquirer.net

Respect pentru echipa de marketing de la Lindows.

#4
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
si eu la inceput am auzit numai chestii super despre el.
cel mai mult mi-a placut o chestie cum ca se pot rula programe windows (msoffice, Photoshop etc.).
asa ca am facut rost de el si surpriza, nu am putut rula (sau poate nu stiu eu cum) nici un executabil win. recunosc nu am si cd-ul click-n-run, poate e ceva pe el.
in rest e doar o alta distributie de linux cu cateva shortcut-uri pe desktop.
astept sa incerc noul suse desktop pe care chiar se pare ca se pot instala programe windows.

#5
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
si ma rog de unde sti ica pe SuSE desktop se pot isntala programe windows? din moment ce nici nu l-ai vazut....

#6
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
si by the way....... Licoris Linux? ala chair ca parea super si a fost si icnercat de redactiile de presa pe la noi.... am citit lucruri favorabile si despre el..vorbim de workstation Linux stuff............

#7
BlindGirl

BlindGirl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 06.07.2003
Pittick wrote:  si ma rog de unde sti ica pe SuSE desktop se pot isntala programe windows? din moment ce nici nu l-ai vazut....
--------------------------------------------------
In suse 8.2 wine si alte de-astea merg super si eu am reusit chestia cu click.. ca intra wine ul automat si mai si merge.. nu la programe mari e drept.. acolo tre sa-l "ghidezi" un picut. Dar are Open Office cu care ma impac bine si nu am nevoie de MSoffice si GIMP ul ( exista si Corel pt linux)...
La ce anume va referiti cu click & go? La ce am zis eu sau la CrossOver Office?

Pittick wrote:
si by the way....... Licoris Linux?
------------------------------------------------------------------
Am facut eu rost de Lycoris Amethist deluxe (3 cd's) dar mi s-a parut o mare vrajeala ( ca si lindows cand aparuse). In primul rand m-a enervat ca in timp ce se instala mi-a bagat pe fundal... (si nu glumesc)..guess what : solitaire..nu comentez de joc da' nu prea aveai cum juca in greatza in care se miscau cartile pe ecran. Buun.. si se instaleaza..si surpriza nu gaseste nici un display, nu recunoaste placa video.. m-am chinuit un picutz cu el si am renuntat.
Eu personal nu cred ca merita nici lycoris nici lindows... Knoppix sau suse sunt simple de folosit si well-buided din ce am vazut pana acum.. Dar depinde ce vrea fiecare de la un OS.

Inca o distributie de linux pe bani vine de la corel: Xandros e numele.. ei se lauda ca si bunica se descurca pe el.. e Debian based (ca si knoppix) dar nu am auzit pe nimeni vorbind despre el... o fi si asta o mare vrajeala?

#8
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
ar fi pacat..totusi este corel

#9
horatzica

horatzica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 20.03.2002
Corel nu prea sta pe roze la momentul asta din punct de vedere financiar. Ghici ce proiect va fi abandonat pentru a rentabiliza firma?

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Corel a abandonat Linuxul ... de mult

#11
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
corel a vandut linux-ul sau lui Xandros.

#12
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
//pt. Pittick
//si ma rog de unde sti ica pe SuSE desktop se pot isntala programe windows? din moment ce nici nu l-ai vazut....


"
The second big item here is that the SuSE Office Desktop includes several commercial products not provided with their SuSE Linux 8.2 Professional package, most notably Crossover Office and Crossover Plugin, so Linux converts can still use such familiar Windows software as MS Office, Adobe Photoshop, MSIE, Lotus Notes, and many others. With the Plugin utility, Linux users can view QuickTime, Windows Media Player, Shockwave, and other file formats previously closed to them. Again, you can argue easily that this should not be a necessity, but for a pragmatic business person the idea of switching to Linux without giving up familiar Windows software and "bells and whistles" is a powerful lure.
"  http://newsforge.com...202.shtml?tid=3

http://www.suse.com/...s/products/sld/

#13
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
mda... dar din cate stiu plug-in-ul asta crossover costa de te rupe...sau gresesc?

#14
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
da, asta e faza naspa.
se pare ca linux-ul va ajunge sa coste cam cat win-ul.

http://www.madpengui...cle.php?sid=255

#15
Iris_

Iris_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 02.06.2002
asta doar daca tii neaparat sa ai programele de win pe linux si nu te descurci cu ce iti ofera linuxul...

#16
blueghost

blueghost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 17.04.2003
motivele pentru care inca mai folosesc win-ul sunt:
- jocuri(MS vrea sa impuna consolele (mai ales XBOX) pe zona de jocuri si asta ii va aduce probabil mai multi bani (prin reducerea pirateriei), dar pe zona desktop va pierde in fata linux-ului)

- office(word, excel)(documentele msoffice au devenit (MS le-a impus ca) standard asa ca nu prea am incotro(OOo strica documentele word (am incercat si mi-a stricat formatarile din cateva doc-uri)))

- o mutime de programase care fac viata mai usoara
(xmms-ul nu are toate facilitatile winamp-ului; nu exista nici un bookmarksmanager; eu nu stiu nici un antivirus desktop si nici nu cred ca exista; nu exista decat un downloadmanager care merita folosit (wget) etc.)

- majoritatea programatorilor lucreaza pe win

- nu exista suport pentru soft pentru linux(drivere(doar NVIDIA in rest nimeni), programe)
Nu imi place sa recunosc dar BillGates are dreptate cand spune ca cel mai mare rau lucru pentru Linux este GPL. Nu comentez motivele ascunse pecare le are cand zice asta, dar nici o mare companie nu are chef sa-si faca publice sursele pentru ca de acolo le vin banii.

Daca vrei sa-ti faci treaba la nivel de "te descurci" e treaba ta , dar la nivel de desktop eu nu pot trece la linux.

#17
Pittick

Pittick

    DIE HARD!..over and over again

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 04.01.2002
referitor la faptul ca linux o sa coste cam cat win-ul i ncele din urma..cred ca e un motiv de bucurie..in sfarsit o sa fie o concurenta adevarata.... caci nu se va mai lcura pe de pomana, vor apare standardizari..ia sa vedeti voi... bine itneles pana la nivelul windows-ului mai au muuult ..dar asta e alta discutie, cam inutila

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate