Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

afaceri in orasele mici sub 100 000 de loc?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003
In orasul mic painea merge cel mai bine.
Romanul reduce orice, mai putin painea.
Piata luxului nu prea exista in orasele mici.

#56
dynky

dynky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 19.05.2005
daca nu aveti deja in oras o shaorma eu zic ca ar fii timpul sa o deschideti.Ma minuneaza unii la cati bani au facut din asta.Au un spatiu de 5 m patrati in care au un frigider si o masa,si o shaorma cam de 500 grame (zic eu ca are) e 7 RON.O cumpara si cersetoru de la colt.

#57
Enoeth

Enoeth

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 28.09.2005

View Postdynky, on Mar 20 2007, 19:10, said:

daca nu aveti deja in oras o shaorma eu zic ca ar fii timpul sa o deschideti.Ma minuneaza unii la cati bani au facut din asta.Au un spatiu de 5 m patrati in care au un frigider si o masa,si o shaorma cam de 500 grame (zic eu ca are) e 7 RON.O cumpara si cersetoru de la colt.

Deschideti mah o farmacie, daca nu exista una buna cu provizii la curent pe-acolo. Sau mai bine, o farmacie veterinara ! ,  sau un veterinar autorizat cu tot cu farmacie veterinara si mancare specializata sau tratata genetic sau imbunatatita pentru a da performante bune animalelor , pentru a le ingrasa, etc.

#58
Dani Mois

Dani Mois

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 11.02.2007

View Postinfinitul8, on Jul 15 2006, 14:08, said:

SERIOS???????

Si atunci mie de ce mi s-a spus la 3 banci diferite ca nu se acorda credite/leasing pe proiecte? Daca cunosti o banca ce acorda da-mi si mie un PM.
Si intradevar PRODUCTIA renteaza in astfel de "orasele": costuri mici, mana de lucru ieftina. Comertul in unele zone daca nu dai pe "caiet" nu merge.


Cine a zis ca numai bancile finanteaza? Fa un proiect valabil si chiar aici pe forum vei gasi oameni care sa iti finanteze afacerea. Iar daca ai si contracte... (nu doar proiecte), ca sa nu mai vorbi de garantii imobiliare...orice banca va fi pe faza...

#59
ialex

ialex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 07.03.2007
Daca vreti afacere oriunde in lume...indiferent de nr de locuitori...PM

#60
ass33

ass33

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 31.08.2007
aici ai dreptate sunt aiurea

#61
djcamarad

djcamarad

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.03.2007
Vrei sa te imbogatesti intrun oras de 100 000 de locuitori ? Hai sa dau eu o solutie imprietenestete cu ei .... cauta o stramba insoarate si cheamai pe toti la nunta poate ai noroc

#62
Vorbaretzu

Vorbaretzu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 22.09.2007
intr-un oras mic merge productia, bine pazita bineinteles ^_^
si servicii merge sa faci dar nu magazine ci companii de transport, ateliere de service auto(astea prind foarte bine in orasele mici) sau magazine de haine, stim cu totii (cei din provincie) ce rau e cand nu gasesti ceva in micul tau oras si trebuie sa te duci in altele mai mari doar pentru o bluza sau un costum.Cam asta cred eu.Magazin alimentar nu mi-as face niciodata, sunt prea multe si parca prea trebuie tinut din scurt ca sa tina.

#63
danid2009

danid2009

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.11.2009
sal.
ma bag si eu ca musca in .... subiectul asta e un pic cam vechi, dar ca si subiect este interesant pentru ca problema asta o am si eu, as dori sa incep si eu o afacere ¨mai serioasa¨ fara sa ma fac vanzator la vreo taraba, sau sa ma lamentez de frica baronilor locali sau mafiei, ceva legat de productie , intr-un orasel sau sat puterea de cumpoarare este mica daca ai reusi sa faci ceva sa poti sa vinzi ¨ïn afara¨ ar fi o idee super, practic ai avea o piata enorma..iar costurile de productie relativ mici, de forta calificata eu nu mas plinge ff tare, daca gasesti niste tineri mai deschisi la minte poti sa asamblezi si ¨rachete¨...daca ai instructiunile, eu daca as avea un pic mai mult curaj si bani as face ceva de genu: un produs sau unele produse pe care apoi cu un pic de imaginatie l-as promova la targuri si expozitii, mas orienta pe o cantitate mica dar cu calitate mare, pe un sistem pe prezentare puternic chiar daca la inceput pretul lui ar fi mare (reclama sufletul comertului)...
daca  crezi ca gandesc gresit, im cer scuze, in rest succes si toate cele bune

#64
serban_b

serban_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 20.11.2008
Oras mic = chiosc "pe caiet" => "afacere sigura" (daca iti convine sa ai mereu gaura in magazin)

#65
k1vlad

k1vlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 05.05.2008
Ce zici ce servicii funerare ,sau un fast-food/magazin langa o scoala care inca nu are asa ceva ?

#66
romanescucatalin

romanescucatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2011
Cate capete, atatea pareri si idei. Eu locuiesc in Ploiesti. Nu e oras mic, dar, daca tot veni vorba de afaceri mici, hai sa ma bag si eu in seama. Am 30 de ani si de ceva timp tot visam sa fac ceva pt mine, ceva al meu, care sa produca si sa fiu mandru ca lucrez pt mine. In fine. Mergand pe ideea de a face ceva la care te pricepi cel mai bine si neavand bani, in 2009 am pus bazele unui club sportiv impreuna cu un prieten si cu sora mea. Putin temator, nu am abandonat serviciul si am mers in paralel cu amandoua. Am pus bazele unei echipe de handbal (eu sunt antrenor de fotbal si handbal) fete - amatoare - dorind sa-mi fac "intrarea" in aceasta lume. A fost greu, clubul a consumat fara sa produca in primul an. In 2010 am reusit gratie unor sponsorizari si donatii sa ne "scoatem" investitia initiala (1000 lei) si sa iesim pe zero. Am zis sa fac ceva si pt copiii mici si am deschis cursuri de dans sportiv. Costa 10 lei pe sedinta (2 ore), o data pe saptamana. A fost un esec pentru ca am ramas cu 4-5 copii din 20 initiali. Parintii celor 15 care au abandonat au zis ca prefera sa duca copilul la Mc Donald's decat sa "transpire" la dans. Halal educatie! In fine, am ramas cu echipa de handbal. Merg in continuare cu ea, dar, in sport, fara sponsori sau vanzari de jucatori, nu faci nimic. E mafie mare, ca in orice domeniu (Cum cresc o jucatoare-doua, cum pleaca la cluburile mai mari. Unora le-am facut contracte, dar au zis ca renunta la cariera sportiva pentru scoala, deci contractul devine nul); pretentiile sportivilor mai bunicei sunt prea mari fata de ceea ce ofera ei in teren; tinerii nu mai fac sport cum faceam eu pe vremuri, prefera internetul, discotecile, alcoolul si alte "distractii" care nu te fac sa transpiri atat de mult si la care nu ai antrenor. In fine, nu stiu daca e chiar asa bine sa faci o afacere bazandu-te pe ceea ce stii tu cel mai bine sa faci. Poate e bine sa faci "ceva ce nu moare niciodata si de care are omul nevoie mereu", asa cum spunea bunica. Dar ce nu moare?

#67
robbysteel

robbysteel

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 68
  • Înscris: 12.02.2008
intr-un oras mic, posibilitatile sunt si mult mai reduse. cel mai avantajos sunt produsele ieftine, noi pentru curiosi.

#68
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu ma gandeam sa ambalez pamant de flori . Credeti ca merge ?

#69
romanescucatalin

romanescucatalin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.05.2011

View Postcristinaptudor, on 15th June 2011, 10:28, said:

Eu ma gandeam sa ambalez pamant de flori . Credeti ca merge ?
Da, pare interesant.

#70
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Din pacate in orasele mici exista piedica puterii de cumparare reduse. Din start, 90% din toate posibilele afaceri sunt imposibil de facut pentru ca nu ai clienti solvabili. Ma refer aici mai ales la afacerile de servicii. Exceptand serviciile de baza, de exemplu frizerie, coafor, service auto, e greu sa faci bani din altfel de servicii.

Eu cunosc insa 2 persoane care fac buni frumosi (si cand zic "frumosi", chiar sunt "frumosi" - milioane de lei, da, persoanele sunt milionare, cel putin in lei) din productie. Si sunt in 2 orase minuscule, sub 50.000 de locuitori. Unul produce uleiuri auto, celalalt ingrasaminte de flori. Amandoi au inceput de jos, in garaj, pe baza faptului ca stiau cum se fabrica substantele sau ce dracului fabrica ei. Cumparau materie prima, combinau, vindeau. Eu as fi incapabil sa fac un asemenea business, pentru ca habar nu am chimie, dar ei au reusit. Eu zic ca in provincie poti face bani frumosi din productie, pentru ca terenurile sunt ieftine, forta de munca e ieftina, trebuie doar sa ai niste banuti de investit, curaj, si dispozitia de a invata cum sa pui pe picioare o afacere (multi isi pierd capul cand castiga primul contract si se cred buricul pamantului). A, si daca stau bine si ma gandesc mai cunosc un milionar, dar asta face comert cu stivuitoare si piese de stivuitoare. Dar stiu cum a inceput. De jos de tot. A muncit insa cu ambitie, profitand de faptul ca stia bine domeniul, si acum e unul din cei mai mari distribuitori de asa ceva din Romania.

#71
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postinius, on 18th June 2011, 18:09, said:

Din pacate in orasele mici exista piedica puterii de cumparare reduse. Din start, 90% din toate posibilele afaceri sunt imposibil de facut pentru ca nu ai clienti solvabili. Ma refer aici mai ales la afacerile de servicii. Exceptand serviciile de baza, de exemplu frizerie, coafor, service auto, e greu sa faci bani din altfel de servicii.

Eu cunosc insa 2 persoane care fac buni frumosi (si cand zic "frumosi", chiar sunt "frumosi" - milioane de lei, da, persoanele sunt milionare, cel putin in lei) din productie. Si sunt in 2 orase minuscule, sub 50.000 de locuitori. Unul produce uleiuri auto, celalalt ingrasaminte de flori. Amandoi au inceput de jos, in garaj, pe baza faptului ca stiau cum se fabrica substantele sau ce dracului fabrica ei. Cumparau materie prima, combinau, vindeau. Eu as fi incapabil sa fac un asemenea business, pentru ca habar nu am chimie, dar ei au reusit. Eu zic ca in provincie poti face bani frumosi din productie, pentru ca terenurile sunt ieftine, forta de munca e ieftina, trebuie doar sa ai niste banuti de investit, curaj, si dispozitia de a invata cum sa pui pe picioare o afacere (multi isi pierd capul cand castiga primul contract si se cred buricul pamantului). A, si daca stau bine si ma gandesc mai cunosc un milionar, dar asta face comert cu stivuitoare si piese de stivuitoare. Dar stiu cum a inceput. De jos de tot. A muncit insa cu ambitie, profitand de faptul ca stia bine domeniul, si acum e unul din cei mai mari distribuitori de asa ceva din Romania.

Ai punctat f bine. Productia e de baza. Indiferent unde o faci si cu atat mai bine daca o faci unde sunt costuri reduse (orase mici ) productia ramane singura care iti poate aduce bani . Importanta e piata de desfacere , dar asta e cheia in orice afacere . Faptul ca produci intr-un oras mic nu te impiedica sa vinzi marfa in orasele mai mari din apropiere  . Dar productia ramane cred de baza . Si cu servicii poti reusi dar doar daca esti instruit , educat ...nu stiu ce anume lipseste romanului , dar trebuie sa invete sa ofere un serviciu de calitate . De la amabilitate la servilism  e un mic pas si multi il fac sau cad in extrema cealalta , uitand zicala " clientul nostru - stapanul nostru "

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate