Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Garantiile in cazul pixelilor morti - o insulta adusa utilizatorului?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

View Postdjclocky, on Jul 18 2006, 18:45, said:

Da intr-adevar toti producatorii evita sa faca public standardul ISO in ceea ce priveste monitoarele LCD.Este Clasa 2 dar acest lucru nu il vezi la detalii sau in reclame.

Nu m-as fi bagat da` induci un pic spectatorii in eroare. Apartenenta la standardul ISO se lafaie bine mersi MARE pe cutie si in specificatiile monitorului la orice monitor pe care-l cumperi de nou din RO.

Si mai e o mica hiba in explicatiile lu` intend: standardul zice ca sunt admise 2 erori la milion, dar un ecran de 17 are mai mult de 1 milion si 2,62 > 2 si mai aproape de 3 :naughty:

#38
tudo

tudo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.01.2006
fratilor sunt milioane de pixeli! e ca si cum ai manca o samanta stricata dintr-un bax de seminte perfecte :) cum zicea cineva mai sus... tehnologia trebuie sa evolueze, in curand nu vor mai fi seminte putrezite   :lol:
priviti partea buna a monitorului nu pixelul mort si veti vedea ca nu ati dat banii degeaba! nimic nu e perfect.
si io tre sa imi cumpar un monitor si stiu ca nu am de ales, trebuie sa ma risc  :rolleyes:
bafta! :peacefingers:

#39
Tony TTC

Tony TTC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 17.08.2005
In garantia de la monitorul meu scria ceva de genu "minim 3 pixeli morti pe inch patrat", deci daca ai cate un pixel in fiecare colt al monitorului ar fi bine sa ii dai un pumn ca sa mai moara vreo doi :D.

O solutie ar fi sa ne cumparam Philips PerfectPanel, dar ajunge 15 mil.:(

Edited by Tony TTC, 21 July 2006 - 00:13.


#40
tudo

tudo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 14.01.2006
nu mai stiu unde am vazut sau auzit dar cica poti sa faci pixeli morti cu quartz dala de bricheta  :)
credeti ca merge? il cumperi si daca are un pixel mort si nu vor sa ti-l schimbe mai bagi vreo 3 langa el  :lol:

#41
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
daca vrei sa faci gaura in monitor, incearca

#42
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View PostClayman, on Jul 20 2006, 22:57, said:

Nu m-as fi bagat da` induci un pic spectatorii in eroare. Apartenenta la standardul ISO se lafaie bine mersi MARE pe cutie si in specificatiile monitorului la orice monitor pe care-l cumperi de nou din RO.

Si mai e o mica hiba in explicatiile lu` intend: standardul zice ca sunt admise 2 erori la milion, dar un ecran de 17 are mai mult de 1 milion si 2,62 > 2 si mai aproape de 3 :naughty:

Mai bine nu te bagai ca nu ai inteles despre ce vorbeam eu. Nu e vorba de ISO ci de CLASA acelui ISO!
Arata-mi tu unde scrie pe cutie ca e CLASA 2 sau 3 ca le manac. Scrie ISO-ul insa NU SI CLASA! Capish?

#43
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,056
  • Înscris: 28.04.2004

View Postdjclocky, on Jul 21 2006, 16:05, said:

Mai bine nu te bagai ca nu ai inteles despre ce vorbeam eu. Nu e vorba de ISO ci de CLASA acelui ISO!
Arata-mi tu unde scrie pe cutie ca e CLASA 2 sau 3 ca le manac. Scrie ISO-ul insa NU SI CLASA! Capish?

Esti sigur ca clasa ISO13406-2 nu e scrisa pe cutie?

...si ca 13406-1 nu permite pixeli defecti si ca (de obicei) sunt doar pt aviatie, army si medicina! Nu comfuzezi cumva cu clasa de la panel care e A+, A, A-, etc....si care, intradevar nu apare?

http://www.edldispla...ixeldefects.pdf

just askin`  

:peacefingers:

#44
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
La mine la Philips 170X6 scrie clar ca e clasa I, deci fara pixeli defecti. Si nu are. Cred ca merita pt 930 lei.
Insa in manual explica pe larg cum e cu pixelii defecti.
Este Perfect Panel si nu e 15 milioane.

Edited by blackcat, 21 July 2006 - 18:37.


#45
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postdjclocky, on Jul 5 2006, 21:54, said:

In timpul procesului de fabricatie a ecranelor LCD este dificil pentru producator sa evalueze daca un pixel s-a defectat sau nu. In practica, acest lucru este posibil doar odata ce panoul LCD a iesit de pe linia de productie si a fost asamblat.
//..//.//..//..
Deci cu alte cuvinte noi platim lipsa de perfectiune a producatorilor.Tot ce vreau sa arat e ca acele standarde de calitate ar trebui sa fie mult mai sus decat in acest moment
Ba se poate verifica in procesul de productie, nu se vrea insa :) Pana sa ajunga sa fie asamblat o camera speciala de pe instalatia de fabricatie automatizata face ctc-ul prin analiza atat la cipuri cat si la ecran (discovery)... numai ca probabil la producatorii naspa aia e setata sa nu sara la orice pixel ca ar trebui sa arunce jumatate din productie :lol:

View Postdjclocky, on Jul 18 2006, 19:06, said:

[Sperăm în schimbarea de către cei de la BenQ a acestei politici privind pixelii morți.[/color]
M-a socat really!
Eu nu stiu de ce clientul trebuie sa spere ceva sau sa astepte ceva... nu fac aia scule bune, la revedere cu firma aia, alt producator si gata :)

Edited by andreic, 25 July 2006 - 04:21.


#46
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
Ieri mi-am comandat un Eizo de 19". Sper asta sa nu aiba pixeli decedati. Cautind dupa monitor am depistat utilitarul asta. Mie mi se pare mult mai bun decit Nokia Monitor Test (de care eram incintat pina acum).

#47
eugeniuz2005

eugeniuz2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 31.05.2005

View Postzoso, on Aug 24 2006, 00:22, said:

Ieri mi-am comandat un Eizo de 19". Sper asta sa nu aiba pixeli decedati. Cautind dupa monitor am depistat utilitarul asta. Mie mi se pare mult mai bun decit Nokia Monitor Test (de care eram incintat pina acum).

doar ca intrebare de unde l-ai comandat si cu cat?

#48
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005

View Posteugeniuz2005, on Sep 1 2006, 14:05, said:

doar ca intrebare de unde l-ai comandat si cu cat?

La un magazin local (serios) care l-au comandat de la lasting de fata cu mine. Pret 21,8 milioane.

#49
prints400

prints400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2006

View PostClayman, on Jul 21 2006, 17:35, said:

Esti sigur ca clasa ISO13406-2 nu e scrisa pe cutie?

...si ca 13406-1 nu permite pixeli defecti si ca (de obicei) sunt doar pt aviatie, army si medicina! Nu comfuzezi cumva cu clasa de la panel care e A+, A, A-, etc....si care, intradevar nu apare?

http://www.edldispla...ixeldefects.pdf

just askin`  

:peacefingers:


Eu am un Samsung 713N si nu gasesc pe cutie nici o insriptionare ISO si nici in niste foi de la el care sunt in cutie. Din fericire nu am avut probleme cu pixelii chiar si dupa 10 luni de la achizitionare. Nu zic ca Samsung e cel mai bun dar eu am incredere in produsele sale , am 3 televizore din care unu din 93 care nu a avut nici o problema pana acum . totusi am 2 prieteni care si-au luat monitoare 913N si au pixele morti >1 . deci nu poti stii cu siguranta ce cumperi pana nu testezi un timp indelungat produsul. Asa ca degeaba va speriati ca o sa luati tzeapa (pentru cei de genu' asta) mai bine faceti o cruce si poate o sa aveti noroc sa nu fie defecte.

Pana una alte poate-mi  spuneti si mie cum pot sa curat ecranul monitorului fara sa-l stric? Adica daca sa folosesc solvent(solutie de geamuri) sau nu ?

SI INCA CEVA : NU CUMPARATI MONITOARE LA OFERTA CA RISCUL E MAI MARE (in CORA am vazut ca pe masinile de spalat la oferta scrie ca prezinta anumite imperfectiuni iar de aceea sunt mai ieftine ca celelalte de pe standul de alaturi) :coolspeak:

Edited by prints400, 04 September 2006 - 15:56.


#50
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postprints400, on Sep 4 2006, 16:54, said:

Eu am un Samsung 713N si nu gasesc pe cutie nici o insriptionare ISO si nici in niste foi de la el care sunt in cutie. Din fericire nu am avut probleme cu pixelii chiar si dupa 10 luni de la achizitionare. Nu zic ca Samsung e cel mai bun dar eu am incredere in produsele sale , am 3 televizore din care unu din 93 care nu a avut nici o problema pana acum . totusi am 2 prieteni care si-au luat monitoare 913N si au pixele morti >1 . deci nu poti stii cu siguranta ce cumperi pana nu testezi un timp indelungat produsul. Asa ca degeaba va speriati ca o sa luati tzeapa (pentru cei de genu' asta) mai bine faceti o cruce si poate o sa aveti noroc sa nu fie defecte.

Pana una alte poate-mi  spuneti si mie cum pot sa curat ecranul monitorului fara sa-l stric? Adica daca sa folosesc solvent(solutie de geamuri) sau nu ?

SI INCA CEVA : NU CUMPARATI MONITOARE LA OFERTA CA RISCUL E MAI MARE (in CORA am vazut ca pe masinile de spalat la oferta scrie ca prezinta anumite imperfectiuni iar de aceea sunt mai ieftine ca celelalte de pe standul de alaturi) :coolspeak:


Eu am spus odata ca acel standard de calitate nu e expus pe cutii. De ce? Simplu . Pentru ca  nu te poti lauda cu el. Cine se lauda  ca ofera garantie  la 3 pixeli morti ( cu combinatiile aferente)?  Se lauda aia care ofera 0 pixeli morti nu tu ... cu 3...
Nu i-am mai raspuns lui Clayman pentru ca ,oricum, el credea numai ce vroia :)

Normal ca iei si testezi aici , insa am auzit de cazuri cum ca magazinele nu au vrut sa desfaca ambalajul la monitorul LCD de frica  sa  nu ramana cu el pe stoc in cazul in care  cumparatorul gasea ceva pixeli morti (ce nu erau acoperiti de garantie). Stiu cum e ca nici eu nu as lua un monitor care are cutia desfacuta.

Discutam cu un prieten din Irlanda ca nici  acolo in unele shopuri nu te lasa sa-l desfaci si sa te uiti la el. In cutie ti-l dau sigilat si daca ai nenorocul sa iti pice niste pixeli morti neacoperiti de garantie , iti musti degetele.

Cat despre mentinerea LCD-ului nu prea stiu ca nu am folosit , exista ceva "carpe?" ( La flamingo parca) ce a am vazut in comert cu care sa-ti stergi ecranul la lcd de praf. Cu solventi sa nu dai ba!! :)) Ce crezi ca asta e geam? :D
Ahh is inca ceva ... cand aud de Cora , Metro , etc etc in domeniul IT imi vine rau :mellow:

#51
prints400

prints400

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 30.01.2006
stai linistit ca nu dadeam cu solvent am zis doar asa ca sa dau un exemplu negativ.oricum mersi de pont am sa dau o fuga pe la astia la flamingo.

#52
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua. Am si eu o problema de curand cu monitorul meu Samsung 920N. Pe fundal alb, daca ma uit din lateral tare se observa cativa pixeli mai inchisi la culoare. Acest lucru il observ doar daca ma apropii foarte foarte tare de monitor. Pixelii sunt gri mai deschis, se observa foarte foarte greu. Putem vorbi de pixeli morti ?

#53
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 17.09.2003
E un singur pixel, se vede foarte greu. Se poate cumva debloca ?

#54
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
La unii s-a putut , la altii nu. Cica prin aprinderi - stangeri succesive a monitorului.

Normele definesc trei tipuri de defecte. Tipul 1 se referă la pixelii situați în poziția superioară, în timp ce tipul 2 se referă la pixelii situați în poziția inferioară a ecranului. În altă ordine de idei, aceasta corespunde cu pixelii care rămân albi sau negrii indiferent de modul în care este afișată imaginea. Poate să pară nefiresc, dar această situație este compensată de luminozitatea pixelilor din împrejur, minimalizând acest defect. Rămâne un singur tip de pixel mort...

[ http://www.intend.ro/garantie_tft/tipuri_intend.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tipul 3 se referă la sub-pixel. La o privire mai atentă a monitorului veți putea observa cum fiecare pixel este format din trei sub-pixeli : roșu, verde, albastru. Un al treilea tip de defecțiune se referă la proasta funcționare a unuia din acești sub-pixeli roșu, verde, albastru. De această dată rezultatul se manifestă pe ecranul dumneavoastră printr-un punct supărător roșu, verde sau albastru.

Edited by djclocky, 10 September 2006 - 18:10.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate