Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Garantiile in cazul pixelilor morti - o insulta adusa utilizatorului?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Nu am gasit niciunde pe forum despre garantiile la monitoarele TFT si bataia de joc ce o ofera ~TOTI producatorii de TFT-uri in cazul prezentei pixelilor morti. Un moderator ar putea sa-l puna sticky deoarece consider aceste chestiuni interesante si foarte utile inainte de achizitionarea unui LCD.

Ca sa nu fiu nevoit sa copy and paste toata pagina ofer aici linkul pe care va recomand sa il cititi in intregime!

Apoi va invit la discutii pe aceasta tema, eu fiind in dubii daca sa mai cumpar un monitor TFT dupa ce am vazut ce scrie acolo.

Nu este o lipsa totala de respect fata de utilizator? Faptul ca unii producatori nici nu se uita la conditiile de garantie daca nu ai minim 3 pixeli morti. Iar daca te loveste soarta sa ai unul mai spre margini nici nu poate fi vorba de garantie...

Edited by djclocky, 05 July 2006 - 18:38.


#2
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Eu vreau sa-mi schimb LCD-ul de 15 cu unul de 17 si mi-e teama sa nu iau plasa cu pixelii astia morti. Cum testez monitorul? Ajunge sa ma uit pe imaginea afisata si voi observa problema?
Pt ca LCD-ul meu Acer nu are nici un pixel mort si ca urmare nici nu stiu cum se manifesta problema, mi-e ca daca nu sunt foarte atent imi scapa si mai sunt si miop.

#3
Klasse

Klasse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 29.05.2006
Pe site-ul Nokia exista un utilitar gratuit pentru verificarea monitoarelor LCD in vederea detectarii pixelilor morti.

#4
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
la o rezolutie de 1280*1024 (17") 3 pixeli defecti inseamna 0.00028%

exista paneluri tft garantate 100% (vezi 17" care costa 500$ si mai mult). in momentul in care cumperi un 17" TFT la 250$, faci un compromis intre pret si calitate.

#5
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003

View Postblackcat, on Jul 5 2006, 20:14, said:

Eu vreau sa-mi schimb LCD-ul de 15 cu unul de 17 si mi-e teama sa nu iau plasa cu pixelii astia morti. Cum testez monitorul? Ajunge sa ma uit pe imaginea afisata si voi observa problema?
Pt ca LCD-ul meu Acer nu are nici un pixel mort si ca urmare nici nu stiu cum se manifesta problema, mi-e ca daca nu sunt foarte atent imi scapa si mai sunt si miop.

Cand mergi sa cumperi monitorul te uiti la el cu un background negru, apoi cu unul alb. Daca se vad mici puncte de alta culoare cand ai pus aceste backgrounduri = pixel mort(i) Sau il testezi cu Nokia Monitor Test
Apropo nu am pus linkul ala din primul post degeaba! In el scrie foarte clar.
Besides aici discutam de garantie in cazul pixelilor morti nu de altceva



View PostDeeJay, on Jul 5 2006, 20:22, said:

la o rezolutie de 1280*1024 (17") 3 pixeli defecti inseamna 0.00028%

exista paneluri tft garantate 100% (vezi 17" care costa 500$ si mai mult). in momentul in care cumperi un 17" TFT la 250$, faci un compromis intre pret si calitate.

Nimic mai adevarat insa acei 3 pixeli pot sa fie extremi de deranjanti! Si ce e si cel mai rau e ca acesti pixeli pot sa-ti moara si intre timp. Cu alte cuvinte tu o sa cumperi un monitor ok ... si peste 1 an sa-ti bage niste pete.

Nu iti trebuie 500$ sau mai mult . Din cate stiu eu exista la Philips , PerfectMonitor™ care garanteaza inlocuirea chiar si cu 1 pixel defect. Si asta inclusiv la modele de 9 mili  din cate stiu.

#6
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002
asta cu cei 3 pixeli e de mult, nu e o inventie noua... si sincer, eu am un pixel mort si nu-l vad decat daca stau sa-l caut.

tie iti e frica de faptul ca or sa se arda in viitor pixeli ? cand iti cumperi un telefon iti e frica sa nu iti cada tastele ? chiar nu inteleg de unde atata exagerere...

#7
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Ia pune pe ecranul tau un background negru si ai sa vezi ca nu il cauti.
Poate pe tine nu te deranjeaza insa lasa pe altii pe care II deranjeaza. E vorba de respect fata de clienti. Poate ca romanu e obisnuit si cu "ehh pai lasa ca daca e 1 acolo si nu se vede oricand merge" insa altii sunt mai atenti cu investitiile lor. Si atata timp cat sunt banii mei in joc mi se pare normal ca sa existe garantie 0 pixeli defecti.

#8
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postdjclocky, on Jul 5 2006, 20:28, said:

Si ce e si cel mai rau e ca acesti pixeli pot sa-ti moara si intre timp.

:lol: iti dai seama, daca se imbolnaveste unul...

tu ai vazut vreun monitor cu pixeli morti, sa vezi daca te deranjeaza sau nu?

#9
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
In timpul procesului de fabricatie a ecranelor LCD este dificil pentru producator sa evalueze daca un pixel s-a defectat sau nu. In practica, acest lucru este posibil doar odata ce panoul LCD a iesit de pe linia de productie si a fost asamblat. Costurile materiale pentru fiecare ecran LCD sunt mari, astfel incat procesul de fabricatie este foarte bine pus la punct, ecranele fiind produse in medii pure, pentru ca pe timpul procesului de fabricatie sa se produca cat mai putine defecte. Insa, uneori, un numar mic de ecrane pot contine imperfectiuni sub forma pixelilor defecti. Daca se determina ca un ecran contine prea multi pixeli defecti sau are alte probleme, este aruncat. Insa, daca ecranul se incadreaza in anumite standarde de calitate – sa zicem 4 pixeli morti – atunci ecranul nu va fi aruncat. Daca producatorii ar trebui sa arunce fiecare ecran care are chiar si un singur pixel mort, preturile ecranelor LCD ar fi mult mai mari si implicit, preturile laptop-urilor.

Deci cu alte cuvinte noi platim lipsa de perfectiune a producatorilor.Tot ce vreau sa arat e ca acele standarde de calitate ar trebui sa fie mult mai sus decat in acest moment

[brebe] nu ma obosesc sa raspund unui ironic. Chiar nu se poate discuta fara "desteptaciunile" tale de mai sus?

#10
brebe85

brebe85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 31.10.2004

View Postdjclocky, on Jul 5 2006, 21:54, said:

Deci cu alte cuvinte noi platim lipsa de perfectiune a producatorilor.

Nu platesti lipsa de perfectiune, platesti ce vrei: vrei zero pixeli morti, asta implica rebuturi mai multe, platesti mai mult. Vrei un monitor mai ieftin? Mergi la risc. Spre exemplu, am sa serviciu 2 monitoare TFT si niciunul nu are pixeli morti, sau daca or avea eu nu ii vad.

E exact ca la masini: vrei o masina la care risti sa apara rugina repede, sa scartie centura.... o masina ieftina, dai mai putini bani. In schimb daca vrei calitate, scaune reglabile, bla, bla, iti cumperi A8  :D

#11
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

View Postdjclocky, on Jul 5 2006, 20:59, said:

Ia pune pe ecranul tau un background negru si ai sa vezi ca nu il cauti.
wallpaperul e negru, nu se observa, in rest totul e alb... tot nu se observa, decat daca il cauti. gandeste-te totusi ca e 1 pixel din 1.310.720 de pixeli, chiar nu e asa de usor de observat.

View Postdjclocky, on Jul 5 2006, 20:59, said:

Poate pe tine nu te deranjeaza insa lasa pe altii pe care II deranjeaza. E vorba de respect fata de clienti.
inteleg ca atunci cand il cumperi vrei sa fie perfect, dar iti atrageam atentia doar ca exagerezi. nu e atat de grav sa ai un pixel mort si nici nu inseamna automat ca or sa apara altii in viitor.

View Postdjclocky, on Jul 5 2006, 20:59, said:

Si atata timp cat sunt banii mei in joc mi se pare normal ca sa existe garantie 0 pixeli defecti.
ti s-a spus mai sus ca exista asa ceva, e alegerea ta daca vrei sa platesti dublu pe un monitor doar ca sa ai garantia aia.

#12
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
am de 3 ani un TFT benq de 17. pana acum n-am avut probleme cu el. faza e ca acum in vara imi iese din garantie. sper ca nu o sa-mi faca probleme nici de acum incolo. si in legatura cu pixelii morti, mai tine si de noroc.  daca te sti ghinionist mai bine mai pui un ban in plus si-ti iei un TFT mai scump.

#13
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 07.01.2006

View Postblackcat, on Jul 5 2006, 20:14, said:

Eu vreau sa-mi schimb LCD-ul de 15 cu unul de 17 si mi-e teama sa nu iau plasa cu pixelii astia morti. Cum testez monitorul? Ajunge sa ma uit pe imaginea afisata si voi observa problema?
Pt ca LCD-ul meu Acer nu are nici un pixel mort si ca urmare nici nu stiu cum se manifesta problema, mi-e ca daca nu sunt foarte atent imi scapa si mai sunt si miop.
Testezi monitorul daca ai ocazia cu "Dead Pixel Tester" sau schimbi backgroundul pe negru, albastru si alb deoarece asa se observa cel mai usor pixelii morti sau blocati.

#14
grp

grp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 08.08.2004
Ca sa nu mai vorbim din "povesti" despre garantzia acordata de producatori in cazul pixelilor sau subpixelilor defecti, cititi aici, ce spune standardul shi ce spun producatorii in acest caz.

#15
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Dragul meu grp daca te uitai/citeai mai atent primul meu post vedeai ca e aceesi informatie in linkul pus de mine doar in ca romana.

Semn ca nimeni nu prea citeste tot si se arunca numai sa posteze  :nonobad:

Edited by djclocky, 06 July 2006 - 17:11.


#16
Zamo

Zamo

    Eu sunt dintre aceia de care mamele voastre au spus sa va feriti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 09.01.2006

View Postdjclocky, on Jul 6 2006, 18:10, said:

Dragul meu grp daca te uitai/citeai mai atent primul meu post vedeai ca e aceesi informatie in linkul pus de mine doar in ca romana.

Semn ca nimeni nu prea citeste tot si se arunca numai sa posteze  :nonobad:

Iar la tine este semn ca esti "nou venit" pe SP  :D
Nu dupa data ci dupa posturi.
Ce te enervezi asa?? Lumea de pe aici mai stie sa si zambeasca  :peacefingers:

Edited by Zamolxel, 06 July 2006 - 17:32.


#17
djclocky

djclocky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 23.11.2003
Sper ca dupa acest post lumea va reveni ON-TOPIC

Dar ce te face sa crezi ca m-am enervat? Nu trage concluzii pripite. Am facut doar o alocutiune la faptul  ca respectivul a postat ce am postat si eu.
Sau faptul ca nu am folosit   <_<  -_-  :)  :D  te face sa crezi ca m-am enervat?

Daca e sa gandesc in alt fel, metoda folosita de tine e "post hunting" pentru ca sincer postul tau nu are nici o legatura cu topicul prezentat.

Iar in chestia cu "posturile" .... Prefer 10 posturi documentate si argumentate decat 5000 de posturi ca si cel de mai sus sau posturi de o jumate de rand. Ahh si da " :D  :D  :D ". Nu sunt nervos crede-ma!

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,520
  • Înscris: 15.06.2004
Vad ca aici se vorbeste doar de pixeli, dar e posibil sa moara un subpixel. Care e si mai greu de observat. Exceptand cazul cand se afla in centrul ecranului nu sunt asa de deranjanti.

In momentul cand cumperi un monitor TFT iti ASUMI riscul asta. Daca nu vrei, iti cumperi un CRT. Care e problema ? Te obliga cineva sa cumperi ? Sau te arunci ca orbul nestiind pe ce dai banii si pe urma incepi cu scandalul ?

Asta este tehnologia actuala. TFT-urile se imbunatatesc continuu. Probabil cand vor avea "varsta " CRT-urilor nu vor mai exista pixeli morti. Oricum sunt modele de LG sau Philips care au o garantie zero pixeli morti pe o durata de la o luna la 6 luni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate