Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

7.500 de euro, taxa de inmatriculare pentru o masina din 2000

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#91
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005

View Postromaximusro, on Jan 10 2007, 19:57, said:

daca vor avea baze pentru asa ceva. deocamdata ue vrea doar sa-i sperie pe guvernanti, doar doar vor scapa fara sa trimita in judecata romania. Daca guvernantii vor avea oo, vor trece peste asta. Sunt sigur ca ue nu va avea baze pe care sa condamne aceasta taxa

cum sa nu aiba baze pe care sa ii condamne frate ei incalca tratatu pe care l-au semnat cu treaba asta.vorbesti de parca romania inseamna ceva de parca romania are vre-o putere cand noi de fapt suntem voi p*** noastra.crezi ca se adita ue aiurea ca na amendeaza si plm daka nu aveau o baza.hai sa fim seriosi.

#92
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postjohnyxxx, on Jan 11 2007, 08:06, said:

cum sa nu aiba baze pe care sa ii condamne frate ei incalca tratatu pe care l-au semnat cu treaba asta.vorbesti de parca romania inseamna ceva de parca romania are vre-o putere cand noi de fapt suntem voi p*** noastra.crezi ca se adita ue aiurea ca na amendeaza si plm daka nu aveau o baza.hai sa fim seriosi.
nu ai inteles.
e o conspiratie.
ue vs Logan.
vrea sa ne dea rinouri in schimb.

e tot mana masonilor  :naughty:

#93
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

View Postjohnyxxx, on Jan 10 2007, 21:06, said:

cum sa nu aiba baze pe care sa ii condamne frate ei incalca tratatu pe care l-au semnat cu treaba asta.vorbesti de parca romania inseamna ceva de parca romania are vre-o putere cand noi de fapt suntem voi p*** noastra.crezi ca se adita ue aiurea ca na amendeaza si plm daka nu aveau o baza.hai sa fim seriosi.

ce tratat dom'le au incalcat? poti sa-mi dai un link? :D eu ti-am explicat de ce nu vor putea, orice ar zice europenii nu au incalcat romanii nici o lege europeana . Si nici nu au discriminat masinile vechi fata de cele noi. doar taxa se aplica atat masinilor noi cat si celor sh :naughty:

#94
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005
m-am exprimat eu gresit sorry :)

e un haos total, sa speram ca pana la urma o sa scoata legea asta basita.

Edited by johnyxxx, 10 January 2007 - 22:04.


#95
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jan 11 2007, 08:23, said:

ce tratat dom'le au incalcat? poti sa-mi dai un link? :D eu ti-am explicat de ce nu vor putea, orice ar zice europenii nu au incalcat romanii nici o lege europeana . Si nici nu au discriminat masinile vechi fata de cele noi. doar taxa se aplica atat masinilor noi cat si celor sh :naughty:
maximuse, ca sa nu mai aberezi atata de durerea guvernantilor, iti recomand sa faci un mic calcul la Logan euro 3 second hand ca al tau ( 2 ani vechime + pret 6000 oiro nou ) din 2 tari :

targ vitan si germanica.

te rog sa postezi diferenta de taxa si dupa aia sa imi spui daca e discriminare sau nu.

#96
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai in primul rand nu aveau cum sa taxeze masinile deja inmatriculate. legea nu are cum sa fie retroactiva

#97
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jan 11 2007, 09:10, said:

pai in primul rand nu aveau cum sa taxeze masinile deja inmatriculate. legea nu are cum sa fie retroactiva
hai sa nu te obosesc ca probabil ai condus mult azi la logan  ;) .

raspuns pe jumatate corect.

asa e : loganul din vitan deja inmatriculata - 0 euro plateste taxa.

in schimb loganul din germanica plateste o taxa de 945 euro :w00t: . http://www.mfinante.ro/taxa_auto.html

explica-mi si mie ce concurenta nu f... taxa asta de rahat.

Edited by turbo trabannt, 10 January 2007 - 22:15.


#98
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pai tu compari o masina deja inmatriculata cu una ce va fi inmatriculata in romania? uiti ca ii zice taxa de prima inmatriculare? :D

#99
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jan 11 2007, 09:18, said:

pai tu compari o masina deja inmatriculata cu una ce va fi inmatriculata in romania? uiti ca ii zice taxa de prima inmatriculare? :D
pai semanticule ziceai ca nu se f... concurenta cu taxa asta minune

acum dupa taxa asta creata se va intampla asa:

1. hans nu poate vinde frigiderul la romanica. suparat, pune mana pe mobil si call 911- ue . e pus pe hold pana ce ue termina de tarat prin tribunala feciorelnica romanie.
2. in vitan preturile la loganuri sh se maresc cu numai 945 euro .
3. hans e sunat de ue care ii spune : scuzati, a fost mai grea legatura cu romania stiti balcani & tigani. dar ca despagubire , va anuntam ca romania va plateste despagubiri de 2000 euro ca drepturile dvs de cetatean ioropean s-au sters la fund cu ele proaspetii europeni
4. tariceanu iese pe pose cu o fata grava si spune: ue=macovei. ne-am luptat pentru drepturile dvs dar din pacate tara o sa fie invadata de sh-uri naspa gen Mercedes, BMW si Ferrari .
si din pacate cu suflet greu trebuie sa va anunt ca trebuie sa va impozitez pe fiecare cu cate 2000 euro din cauza unui cetatean numit hans

in tot timpul asta maximus a mai scris 30.000 posturi de lauda loganului si a mai mers 5 km cu el

#100
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
:lol: raman la parerea mea si pot face un pariu cu oricine doreste: taxa nu va fi scoasa B)

#101
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postromaximusro, on Jan 11 2007, 09:39, said:

:lol: raman la parerea mea si pot face un pariu cu oricine doreste: taxa nu va fi scoasa B)
nici eu.
insa fac pariu ca noi toti vom plati taxa hansiana de 2000 euro  per caciula dacica integrata.
cetateanul hans va primi in schimb doar 2000 de euro de la toata romanica si o carca de injuraturi. suparat se va duce si va da cu sutul in tabla loganului care, fiind tare , hans isi va rupe piciorul in ea . hans va da cei 2000 de euro pe gips  :rolleyes:

la ceva  timp tariceanu va mai cadea a 2-a oara de pe motocicleta . tariceanu va fi operat in franta la uzinele Citroen unde taxa de operare va fi egala cu restul de la buget ramas dupa plata de la hans.

la catva timp, vine stirea ca motocicleta BMW nu avea frane intrucat un muncitor neamt nu a montat cum trebuie frana fiindca isi rupses piciorul intr-un logan  -_-

#102
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Am si eu o intrebare: deci taxa asta se plateste orice masina inmatriculezi pt prima oara? Adica si Logan cumparat de aici? Sau prima inmatriculare a masinilor aduse de afara?

#103
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostIntel, on Jan 11 2007, 09:49, said:

Am si eu o intrebare: deci taxa asta se plateste orice masina inmatriculezi pt prima oara? Adica si Logan cumparat de aici? Sau prima inmatriculare a masinilor aduse de afara?
pentru toate masinile inmatriculate prima oara in tara. vezi linkul ala pus de mine poti sa iti calculezi ce taxa vrei .

#104
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

View PostIntel, on Jan 10 2007, 22:49, said:

Am si eu o intrebare: deci taxa asta se plateste orice masina inmatriculezi pt prima oara? Adica si Logan cumparat de aici? Sau prima inmatriculare a masinilor aduse de afara?


si Logan...umparat de aici
Iar ala diesel sedan .. 1.5 dCi   ..e euro 3 ..din pacate.....deci taxa cam la 575 euro

#105
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postromaximusro, on Jan 10 2007, 19:57, said:

deocamdata ue vrea doar sa-i sperie pe guvernanti, doar doar vor scapa fara sa trimita in judecata romania.
Adevarul ca UE joaca la cacialma, asa se face treaba pe acolo.

#106
johnyxxx

johnyxxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.09.2005

View Postturbo trabannt, on Jan 10 2007, 22:44, said:

nici eu.
insa fac pariu ca noi toti vom plati taxa hansiana de 2000 euro  per caciula dacica integrata.
cetateanul hans va primi in schimb doar 2000 de euro de la toata romanica si o carca de injuraturi. suparat se va duce si va da cu sutul in tabla loganului care, fiind tare , hans isi va rupe piciorul in ea . hans va da cei 2000 de euro pe gips  :rolleyes:

la ceva  timp tariceanu va mai cadea a 2-a oara de pe motocicleta . tariceanu va fi operat in franta la uzinele Citroen unde taxa de operare va fi egala cu restul de la buget ramas dupa plata de la hans.

la catva timp, vine stirea ca motocicleta BMW nu avea frane intrucat un muncitor neamt nu a montat cum trebuie frana fiindca isi rupses piciorul intr-un logan  -_-


frumos turbo frumos  :coolspeak: :D

#107
blindshutter

blindshutter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 11.08.2003
Ministrul mediului si ala de finante au TUPEUL sa declare ca taxa nu este discriminatorie!

Uita sa spuna ca:
1. Taxa se aplica numai pe prima inmatriculare, deci in proportie de 99,9% doar masinilor aduse din import, pentru ca stocurile producatorilor romani sunt insignifiante.
2. Taxa devine prohibitiva doar pentru masinile Euro 3 mai vechi de 6 ani, ca sa nu mai vorbesc de masinile Euro 2, deci are o tinta precisa, si anume masinile accesibile buzunarului romanilor.
3. Taxa NU SE APLICA CAMIOANELOR, ceea ce spulbera dintr-un foc orice pretentii de protectie a mediului invocate de sus-numitii infractori
4. Efectele taxei, iar nu intentiile sale declarative, sunt cele care conteaza. Iar efectele sunt acelea de a bloca libera circulatie a bunurilor numite masini mai vechi de 6 ani..

Eu stau si ma intreb: astia chiar ne cred prosti? Chiar ii cred prosti pe aia de la Comisia Europeana?

Dar ceea ce este si mai grav, si a mai fost spus putin mai sus.
Romania isi asuma riscul, de fapt Guvernul Romaniei isi asuma riscul de a plati o amenda usturatoare la UE din cauza acestei taxe. Dar de fapt cine va plati?

TOT NOI! DE DOUA ORI!

Asadar, eu, cetatean roman, cetatean european, sunt taxat de doua ori: o data cand imi iau o masina Euro 3 din 2000, pentru care platesc 1100Euro, si inca o data cand platesc din buzunarul meu amenda statului roman din cauza acestei taxe.

Cine pierde? EU!
Cine castiga? Simplu: Dacia Automobile. Si ailalti de-or veni sa faca masini la noi. In total vreo 10.000 de oameni din aceasta industrie.

Se putea gasi o alta cale?
Da.

Impozitarea tuturor masinilor vechi si poluante, in special a camioanelor care polueaza printr-o singura apasare de pedala de cincizeci de ori cat un Opel Euro 3 din 2000!!!

Impozitare scalata astfel incat pentru o rabla non-Euro din 1985 sa platesti matale 500Euro pe an impozit, in timp ce pentru un Euro 3 din 2000 sa platesti doar 200, iar pentru o masina Euro 4 nimic. Sa vezi cum ar disparea toate cadavrele de masini vechi de pe strazi! S-ar strange tot la fel de multi bani, oamenii ar fi imbolditi sa-si ia un credit la Logan, toata lumea fericita, pupat Piata Independentii!

#108
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005

Quote

Taxa se aplica numai pe prima inmatriculare, deci in proportie de 99,9% doar masinilor aduse din import, pentru ca stocurile producatorilor romani sunt insignifiante.

nu prea are sens ce zici tu. adica? taxa asta e platita de orice masina se afla la prima inmatriculare in romania. Indiferent ca e noua sau sh. sau ca e de origine romana sau din afara romaniei. Taxa asta cel putin nu face nici o discriminare intre masinile romanesti si cele straine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate